‌نویسندگان

ویسنا فولادی

(418 مطلب)


رتبه‌بندي 10 دوره برتر جشنواره فيلم كن

 
1994- چهل و هفتمين دوره جشنواره فيلم كن
عناوين مهم بخش مسابقه: «پالپ فيكشن» (كوئنتين تارانتينو)، «سه رنگ: قرمز» (كريشتوف كيشلوفسكي)، «زير درختان زيتون» (عباس كيارستمي)، «La Reine Margot»(پاتريس شرو)، «Exotica» (اتوم اگويان)، «The Browning Version» (مايك فيگيس)، «خاطرات عزيز» (ناني مورتي)، «زيستن» (ژانگ ييمو)، «وكيل هادساكر» (جوئل و ايتان كوئن)، «خانم پاركر و محفل شرور» (آلن رودولف)
يكي از بامزه‌ترين افتتاحيه‌ها و اختتاميه‌هاي تاريخ كن. كمدي اسكروبال قدرنديده كوئن‌ها، «وكيل هادساكر» فيلم افتتاحيه جشنواره و حاضر در بخش مسابقه بود و «Serial Mom» جان واترز با بازي كتلين ترنر به آن پايان داد. هيئت ژوري اين سال، متشكل از كلينت ايستوود در راس آن، به همراه كاترين دنو، كازو ايشي‌گورو و لالو شيفرين –چه شود!- در كمال تناسب به سر مي‌بردند تا جايزه نخل طلاي امسال در نهايت به فيلم دوران‌ساز تارانتينو رسيد كه چند سال پيش در بخش دوهفته كارگردانان با «سگ‌هاي انباري» ظاهر شده بود. با وجود اينكه «پالپ فيكشن» ديگر عناوين حاضر در جشنواره را به نوعي از سر راهش برداشت اما آن‌ها هم خالي از لذات خود نبودند؛ البته كم هم نيستند: «خاطرات عزيز»، «Exotica»، «سه رنگ: قرمز»و«براي زندگي» ژانگ ييمو كه شايد اگر زمان ديگري به كن مي‌رسيد از اقبال بهتري برخوردار بود
29ارديبهشت1395 0

15 بازي برتر در فيلم‌هاي 2015 - بخش دوم

شارلوت رمپلينگ و تام كورتني، "45 سال"
"45 سال" اندرو هي بازيگران تحسين شده بريتانيايي زيادي را در اختيار دارد كه هركدام شايسته واكاوي هستند، آنها در فيلم يكي از بهترين اجراهاي عمر حرفه اي خود را ارائه كردند. اين دو نقش يك زوج متاهل را بازي مي‌كنند، آسوده و عاشق در خانه‌اي در شرق انگلستان روزهاي بازنشستگي خود را سپري ميكنند و به 45امين سالگرد ازدواج‌شان نزديك مي‌شوند. اين رابطه با اين حال با پيدا شدن جنازه نامزد قبلي شوهر ترك مي‌خورد، پيش از اين هر يك براي ديگر زوج ابدي بودند و از تمام جزئيات زنديگ يكديگر باخبر. با اين حال افشاي رازهايي از گذشته اين تصور را ايجاد مي‌كنذ كه شايد اين رابطه هم در معرض خطر قرار گرفته باشد. كورتني در نمايش دغدغه‌هاي دوران پيري عالي عمل مي‌كند، رمپلينگ هم زني شكننده و گاها بدخلق و بُرنده است و در ايفاي اين نقش ماهرانه ظاهر شده است. جذابيت ظاهري كه هميشه از ويژگي‌هاي متمايز او بوده هنوز محو نشده است، نوعي گرمي كه هميشه با حضور او همراه بوده و چشماني كه هميشه حقيقت را جستجو مي‌كنند.
14فروردين1395 1


گزيده نظرات منتقدان درباره «جنگ ستارگان: نيرو برمي‎‌خيزد» جي. جي. آبرامز

گاردين- پيتر بردشاو: اينجاست، بالاخره رسيد! نيرو برمي‌خيزد درخشان و هيجان‌انگيز جي‌جي آبرامزاز همان دقايق يا حتي قاب‌هاي ابتدايي نشان مي‌دهد فيلمي از دل سه گانه اوريجينالي است كه با بازگشت جداي در سال 1983 به پايان رسيده بود. (اين يكي ماجرا را به سي سال بعد منتقل مي‌كند.) فيلم همان نوع كمدي را احيا مي‌كند كه در "تهديد شبح" كنار گذاشته شده بود. نيرو برمي‌خيزد با نيروي ماجراجويي و اكشن و خوشگذراني در ارتباط است، نيرو برميخيزد عشق‌ام را نسبت به فيلم اول زنده كرد و لباس پسرك هوادار درون‌ام را بر تن بزرگسالي‌ام كرد. فيلم‌هاي زيادي بودند كه پس از تماشاي تمام 135 دقيقه آن‌ها دچار درد از ناحيه صورت شدم اما اين يكي نه. زماني كه هان سولو و چيويي وارد شدند احساسي را در سينما تجربه كردم كه از 16 سالگي‌ام فراموش شده بود؛ نمي‌دانستم بايد گريه كنم يا براي تشويق بايستم. 
09فروردين1395 0
ميزگرد سالانه هاليوود ريپورتر با حضور كارتونيست‌هاي برجسته سال 2015/ پيت داكتر (درون بيرون)، چارلي كافمن (آنوماليسا)، پيتر سوئن (دايناسور خوب)، استيو مارتينو (فيلم پينات)، راجر آلرز (پيامبر خليل جبران) و ريچارد استارزك (فيلم شان د شيپ) از ترس‌ها، شيوه‌ها و كاراكترهاي دوبعدي مورد علاقه‌شان مي گويند

هاليوود ريپورتر: همان طور كه راجر ربيت در قالب كلماتي جاودانه گفت: "ما كارتونيست ها شايد ابلهانه عمل كنيم، اما احمق نيستيم." اين را درباره بهترين فيلم هاي انيميشن امسال هم مي توان گفت. 6 خالق انيميشن در استوديو سايرن در لس انجلس دور يكديگر جمع شدند و درباره فيلم هاي متفاوت، جاه طلبانه و دستاوردهاي خود صحبت كردند. پيت داكتر اسكاري، 47 ساله، با "درون بيرون" ما را به ذهن دختركي 11 ساله برد. "دايناسور خوب" هم محصولي از سوي پيكسار و به كارگرداني پيتر سوئن 38 ساله سفر يك دايناسور را به سوي بلوغ دنبال مي‌كند. "فيلم پينات" هم محصولي از استوديو بلو اسكاي ساخته استيو مارتينو 56 ساله بود. راجر آلرز 66 ساله نيز با "پيامبر خليل جبران" در همكاري با 9 كارگردان ديگر داستان زندگي اين شاعر و نويسنده لبناني را به تصوير كشيده است. "فيلم شان د شيپ" به كارگرداني ريچارد استارزك 56 ساله به همراه مارك برتون و "آنوماليسا" كه چارلي كافمن 57 ساله در همكاري با دوك جانسون داستان بزرگسالانه درجه آر يك مرد تاجر را دنبالي مي كند. متن كامل اين گفتگو را در زير خواهيد خواند:
12دي1394 0

20 فيلم برگزيده سال 2015 به انتخاب مجله امپاير/ از دنياي ژوراسيك و مكبث تا استيو جابز و مريخي و مكس ديوانه

1.مكس ديوانه: جاده خشم
بيش از سي سال از زماني كه مكس در يك بيابان رها شد مي‌گذرد و جرج ميلر كارگردان بار ديگر براي ثبت نشان خود در اين مجموعه بازگشته است؛ نتيجه كار او را تنها مي‌توان اعجاب‌انگيز دانست. بر روي كاغذ به نظر چيز زيادي نمي‌رسد، مكس (تام هاردي در عوض مل گيبسون) و فيوريوسا (شارليز ترون) از جايي فرار كرده و سپس دوباره به آن محل بازمي‌گردند. اما اين فضاي عجيب و غريب بيابان و خاصيت ماشيني پساآخرالزماني آن است كه جاده خشم را تبديل به يك تجربه سينمايي منحصر به فرد كرده.  چيز ديگري كه باورنكردني است بودجه 150 ميليون دلاري كمپاني برادران وارنر است كه به ديد ديوانه‌وار و شوريده جرج ميلر براي ساخت اين فيلم اختصاص داده شده. جاده خشم از دليجان جان فورد و فيلم‌هاي دلار سرجيو لئونه يادداشت‌برداري كرده و در عين حال بناي خود را مي‌سازد و به تداوم ديگر فيلم‌هاي مكس ديوانه و ماجراهاي آن‌ها توجهي ندارد
16آذر1394 6
10 نقش آفريني كه نبايد در فصل جوايز 2015 ناديده گرفته شوند/ از ماريون كوتيار «مكبث» تا كيت بلانشت «سيندرلا»

بهترين بازيگر زن- ماريون كوتيار- "مكبث"
شايد به دليل اينكه فكر كردند شانس فيلم ديگر مايكل فسبندر، "استيو جابز" در فصل جوايز بيشتر است يا شايد به اين دليل كه مكبث به نظرشان بيش از اندازه اكسپرسيونيستي آمد، به هر حال كمپاني واينشتاين هيچ نشانه‌اي از باور به اقتباس عالي جاستين كرزل از "مكبث" نشان ندادند. از بازي فسبندر تا فيلمبرداري چشمگير آدام آركاپا، ناديده گرفتن همه چيز مايه خجالت است، بخصوص زماني كه به ليدي مكبث با بازي ماريون كوتيار مي رسيم. اين بازيگر در دقايق وسوسه‌كننده ابتدايي فيلم ظاهري طبيعي دارد و واضح است كه مكبث با بازي فسبندر را روي انگشت كوچك‌اش مي‌گرداند. اما رنج از دست دادن فرزندش هيچ گاه از او دور نيست و كوتيار پس از آن با ديدن وحشتي كه او و همسرش به اين دنيا آورده‌اند حتي بهتر هم مي شود، اندوه، حسرت و جنون او را محاصره كرده است. كوتيار حالا مي تواند عنوان بازيگر بزرگ شكسپيري را هم به افتخارات خود بيفزايد.
27آبان1394 2
راهنماي كامل اسكار 2016؛ فيلم‌ها، بازيگران و كارگرداناني كه شانس موفقيت دارند: اسپيلبرگ، تارانتينو، ايناريتو و ...

19. "پسر شاول"، "چپ‌دست"، "اسپات‌لايت"، "جنگ‌ستارگان: نيرو برمي‌خيزد"، "استيو جابز"، "ديوارسنگي"، "مستقيم خارج از كامپتون" و "حق راي"
"چپ‌دست" را بازگشت جيك جيلنهال به اسكار مي‌دانند با اين وجود پاياني خوشايند براي اين بازيگر با توجه به نقدهاي تقريبا خنثي نوشته شده بر فيلم و اكران تابستاني آن غيرمحتمل است. "ديوارسنگي" را افراد زيادي تماشا نكردند و احتمال موفقيت آن در اسكار پايين است. فيلم بيوگرافيك "مستقيم خارج از كامپتون" درباره گروه موسيقي هيپ‌هاپ NWA حتي در صورت بي‌نقص بودن هم از خوراك‌هاي اسكاري نيست، البته كه اين فيلم نقايص قابل‌توجهي هم داشت. نظرات درباره "جنگ‌ستارگان: نيرو برمي‌خيزد" متفاوت هستند با اين حال از يك چيز مي‌توان مطمئن بود؛ فيلم فروش سرسام‌آوري در گيشه خواهد داشت و تا هميشه در ياد طرفداران‌اش باقي مي‌ماند، با اين حال داستان فيلم بايد بسيار بسيار خوب باشد تا بتواند آن را از نامزدي در رشته‌هاي تكنيكي بالاتر ببرد (آكادمي رابطه خوبي با فرنچايزها ندارد، نامزدي فيلم اصلي در سال 1978 يك رخداد استثنايي بود). "سافرجت/حق راي" واكنش‌هاي متفاوتي را در جشنواره تلورايد برانگيخت و به نظرمي‌آيد تعداد كمي شيفته آن شدند. با اين حال فيلم به حمايت كمپاني واينشتاين اميدوار است و نامزدي بازيگر نقش مكمل‌اش، هلنا بونهام كارتر. كمپاني سوني پيكچرز از وضعيت فيلم "پسر شاول" راضي نيست و با توجه به موفقيت‌شان در فيلم "عشق" بعيد نيست اين تلاش‌ها به نتايج خوشايندي ختم شوند. از طرفي به نظر مي‌رسد همه "اسپات‌لايت" را عاشقانه دوست دارند. به طرفداران اين فيلم هر روز از هر گوشه جهان افزوده مي‌شود. كمپاني اُپن رود با بازي‌هاي اسكاري ناآشناست و با اين حال سال گذشته با فيلم "شبگرد" توانست رابطه دوستانه‌تري با آكادمي ايجاد كند. درنهايت به "استيو جابز" مي‌رسيم. انتظارات از اين فيلم طبيعتا به شدت بالاست و فيلم دني بويل به نظر بسياري از آن‌ها را برآورده كرده. مايكل فسبندر به نامزدي براي بهترين بازيگر اميدوار است و دني بويل، آرون سوركين، كيت وينسلت و سث روگن پشت سر او در صف ايستاده‌اند. آيا اين فيلم مي‌تواند به چيزي برسد كه "شبكه اجتماعي" از آن بازماند؟
13آبان1394 3

هر آن‌چه كه بايد درباره «اسپكتر» بدانيد/ خلاصه‌اي از آنچه در 24امين ماجراجويي جيمز باند در انتظارش هستيم

جيمز باند بازمي‌گردد
اسپكتر چهارمين حضور دنيل كريگ در نقش باند و در ادامه "كازينو رويال"، "ذره‌ي آرامش" و "اسكاي‌فال" است. پس از اولين حضور كريگ در مجموعه، اين اولين باري است كه خانواده MI6اي باند او را احاطه كرده‌اند:
ام (رالف فينس):  رييس سازمان اطلاعاتي و امنيتي، گرث مالوري براي نقش تازه‌اش آماده مي‌شود.
كيو (بن ويشاو): ويشاو قرار است مدت زمان نسبتا زيادي از فيلم را به خود اختصاص دهد. تريلر فيلم نشان مي‌دهد كه باند در ماموريتي بي‌سروته از كيو كمك مي‌گيرد.
ايو ماني‌پني (نائومي هريس): برخي از تماشاگران درباره جنبه‌هاي فمينيستي اسكاي‌فال صحبت مي‌كنند. هريس درباره فاز دوم كاراكتر ماني‌پني توصيح مي‌دهد كه "اتفاقات رخ‌داده در اسكاي‌فال باعث شدند كه او درباره حرفه‌اش و كاري كه مي‌خواهد در مابقي روزهاي زندگي‌اش انجام دهد قضاوت كند. حالا او مي‌خواهد در مسيري جديد يك همراه و حامي باشد. نوعي بلوغ و ثبات در تصميمات او و شخصيت‌اش ديده مي‌شود."
بيل تنر (روري كينر): كينر از متحدان باند و رييس ستاد ام است. مايكل كيچن پيش از اين در "چشم طلايي" و "دنيا كافي نيست" و جيمز ويليرز در "تنها براي چشمان تو" در اين نقش حضور داشته‌اند.
30شهريور1394 0

فيلم به فيلم با وس كريون/ در ستايش فيلمساز فقيد و بزرگ ژانر وحشت

جيغ (2011-1996)
يك دهه بعد كريون دوباره كار خودش را كرد: ترور نسلي جديد به همراه لگدي كه نثار ژانر هارور كرد؛ همان چيزي كه ژانر در آن زمان به شدت به آن نياز داشت. كريون در همكاري با كوين ويليامسون فيلمنامه‌نويس گروهي از كاراكترها را ارائه كرد كه دقيقا مناسب‌ترين افراد براي حضور در چنين فيلمي بودند. آن‌ها قواعد ژانري را مي‌فهميدند و در همان حين كه خطر حضور قاتل تهديدشان مي‌كرد درباره آن بحث مي‌كردند. وجوه سرگرم‌كننده فيلم در دنباله‌ها هم ادامه داشت، جايي كه فرنچايز "Stab" براي بازتاب اتفاقات "واقعي" از راه رسيد. گره‌هاي داستاني جديد حساب شده بودند و سويه‌اي از فيلم كه تماشاگر را در بي‌خبري از هويت اصلي كننده كار قرار مي‌داد، هربار از قاتل (يا قاتلين) تازه‌اي رونمايي مي‌كرد، و البته كه در اين‌جا خبري از رستاخيز زامبي‌ها نبود. و دوباره به لحظات بي‌همتاي فردي رسيديم كه علي‌رغم داستان فوق‌العاده هوشمندانه فيلم تاثير موردنظر خود را بر تماشاگر مي‌گذاشتند. خوانندگان امپاير بارها و بارها اشاره كرده‌اند به آن صحنه رز مك‌گووان در گاراژ، بالا رفتن از ماشين در جيغ 2 و البته ده دقيقه ابتدايي اولين "جيغ"، جايي كه درو بريمور يك تماس تلفني دريافت مي‌كند و ستاره ظاهري فيلم – با بيشترين حضور در تريلر فيلم و پوسترهايش- بي‌درنگ كشته مي‌شود. همه شرط‌بندي‌ها پوچ از آب درمي‌آيند.
18شهريور1394 0