با 10 مجری محبوب‌ تلویزیونی انگلیسی زبان آشنا شوید/ از جرمی کلارکسون تا جیمی فالون

سال گذشته كلاركسون دردسرهاي زيادي براي بي.بي.سي درست كرد. اول از همه او در يكي از برنامه‌هايش از واژه تحقيرآميز كاكاسياه استفاده كرد كه حساسيت زيادي ايجاد كرد و مديران بي.بي.سي به او هشدار دادند كه اين ديگر مثل اظهارنظرهاي جنجالي سياسي‌اش نيست و شبكه را متهم به نژادپرستي مي‌كنند. كلاركسون عذرخواهي نه چندان محكمي كرد و به سر كارش برگشت اما حكم اخراجش وقتي صادر شد كه در هتلي كه لوكيشن فيلمبرداري يكي از اپيزودهاي برنامه بود به صورت لفظي و فيزيكي به تهيه‌كننده شبكه حمله كرد.
فارغ از خلق و خوي تندش همه كلاركسون را به عنوان يك نابغه در تلويزيون مي‌شناسند. او يكي از مشهورترين مجريان تلويزيوني است.
با بقيه مجري‌هاي مطرح تلويزيوني اين سال‌ها كه همه‌شان مهم‌ترين تاك‌شوها را ميزباني مي‌كنند، آشنا شويد:

7فاز: پايان عصر طلايي مجريان تلويزيوني
جرمي کلارکسون، مجري مشهور برنامه «تخت‌گاز» شبکه بي.بي.سي بالاخره اخراج شد. دوران کاري جان استوارت و ديويد لترمن هم به عنوان مشهورترين مجريان تاک‌شوهاي تلويزيوني به پايان رسيد. با محبوب‌ترين مجريان تلويزيوني تاک‌شوهاي جهان آشنا شويد...
.......
با قطعي شدن اخراج جرمي کلارکسون، مجري محبوب برنامه «تخت‌گاز» شبکه بي.بي.سي در هفته گذشته، يکي از پرطرفدارترين برنامه‌هاي تلويزيوني در سرتاسر جهان به پايان کار خودش نزديک مي‌شود. تهيه‌کنندگان و مديران شبکه دو و چهار بي.بي.سي که اين برنامه را پخش مي‌کردند مشغول رايزني هستند تا ببينند امکانش هست بدون کلارکسون برنامه را ادامه بدهند يا نه. احتمالي که البته خيلي بعيد بنظر مي‌رسد. از يک طرف بيشتر ايده‌ها متعلق به کلارکسون بود و از طرف ديگر معلوم نيست بعد از رفتن کلارکسون، جيمز مي و ريچارد هاموند، همکاران او در اجرا همچنان جايگاهشان را حفظ کنند يا استعفا دهند. بخصوص که سايت اين برنامه عکس هر سه مجري را از بالاي صفحه برداشته است. از طرف ديگر برنامه «تخت‌گاز» هر سال يک تور در سرتاسر جهان برگزار مي‌کند که البته پخش تلويزيوني ندارد. طي آخرين توافق کلارکسون با شبکه بي.بي.سي از آنجايي که قرارداد تور سال 2015 قبل از ماجراهاي کلارکسون و تعليق او بسته شده بود، تور برنامه «تخت‌گاز» با حضور کلارکسون، هاموند و مي در شهرهاي مختلف اروپا و آفريقاي جنوبي برگزار مي‌شود و از همين حالا مردم همه بليط‌هاي اين تور را خريده‌اند تا براي آخرين‌بار تيم کلارکسون و رفقا را کنار بهترين ماشين‌هاي دنيا ببينند. هفته گذشته آخرين قسمت برنامه «تخت‌گاز» با حضور کلارکسون از بي.بي.سي پخش شد.
جرمي کلارکسون با همين برنامه به عنوان يک مجري مشهور شد. «تخت‌گاز» يک بخش تاک‌شو هم دارد که مهمانان مختلفي از رانندگان بزرگ مسابقات اتومبيلراني گرفته تا هنرمندان مشهوري مانند تام کروز روي صندلي مقابل کلارکسون مي‌نشينند و به سوالات بامزه او پاسخ مي‌دهند. در اين بخش هنرمندان با ماشيني که کلارکسون برايشان انتخاب کرده در پيست مسابقه مي‌دهند و دست آخر روي تابلويي امتياز همه مهمان‌ها ثبت مي‌شود.
پخش برنامه «تخت‌گاز» از سال 2002 شروع شد و جرمي کلارکسون، ايده‌پرداز برنامه از همان قسمت اول به عنوان مجري حضور داشت. اين برنامه تلويزيوني درباره ماشين‌ها و موتورها(که البته در اصل چيزي فراتر از اين‌هاست و يک‌جور معرفي فرهنگ کشورهاي مختلف از طريق وسايل نقليه‌شان هم هست) پربيننده‌ترين برنامه واقعي و غيرداستاني تلويزيوني در سرتاسر دنياست. ريچارد هاموند هم از سال اول به عنوان مجري کنار کلارکسون قرار گرفت و يک سال بعد جيمز مي به آنها پيوست. اين برنامه بخاطر سبک بصري و شيوه ارائه موضوعات تحسين‌هاي زيادي از آن خودش کرده است و در مقابل بخاطر جهت‌گيري‌هاي نادرست سياسي مجريان انتقاداتي هم به «تخت‌گاز» وارد شده است. قبل از سال 2002 هم برنامه «تخت‌گاز» از تلويزيون بي.بي.سي پخش مي‌شد اما کلارکسون ساختار و رويه برنامه را کاملا تغيير داد و يک طرح جديد به شبکه ارائه کرد که موردتوجه قرار گرفت.
جرمي کلارکسون، متولد آوريل 1960 کارش را با روزنامه‌نگاري در يک نشريه محلي شمال انگلستان آغاز کرد. سال 1984 شروع به نوشتن براي نشريات مربوط به ماشين و موتور کرد. از سال 1993 که نشريه «تخت‌گاز» منتشر مي‌شود در اين مجله هم ستون ثابتي دارد. ستون‌هايش در روزنامه‌هاي سان و ساندي تايمز هم طرفداران زيادي دارد. او کتاب‌هايي بامزه درباره ماشين‌ها نوشته است که چندتايي از آنها مجموعه مقالاتش در ساندي تايمز است. شوخي‌هاي صريح و طعنه‌هاي تند و بي‌پروا بخش جدايي‌ناپذير نثر و اجراي کلارکسون هستند. اولين‌بار سال 1988 در اولين سري برنامه «تخت‌گاز» که تا سال 2000 ادامه پيدا کرد، جلوي دوربين تلويزيون رفت. کلارکسون از نظر سياسي طرفدار سرسخت آزادي‌هاي فردي و از منتقدان تندروي دولت‌هاي حزب کارگر، توني بلر و گوردون براون بود. سال 2005 کلارکسون موفق به دريافت دکتراي افتخاري از دانشگاه آکسفورد شد. با نگاهي به اسم ماشين‌هايي که تا امروز داشته مي‌شود فهميد به مرسدس بنز علاقه زيادي دارد. بين ماشين‌هاي بي.ام.دبليو، فراري، فورد، استون مارتين، لامبورگيني و فولکس واگن هم ديده مي‌شود.
کلارکسون که پيش از اين اهميت کمي براي محيط زيست قائل بود بعد از اخراج از بي.بي.سي به کمپين استفاده از سوخت‌هاي غيرفسيلي گاردين پيوسته است. کلارکسون معتقد است اين اخراج شايد زنگ خطري برايش بود تا به فکر مشکلات جوي بيفتد.
سال گذشته کلارکسون دردسرهاي زيادي براي بي.بي.سي درست کرد. اول از همه او در يکي از برنامه‌هايش از واژه تحقيرآميز کاکاسياه استفاده کرد که حساسيت زيادي ايجاد کرد و مديران بي.بي.سي به او هشدار دادند که اين ديگر مثل اظهارنظرهاي جنجالي سياسي‌اش نيست و شبکه را متهم به نژادپرستي مي‌کنند. کلارکسون عذرخواهي نه چندان محکمي کرد و به سر کارش برگشت اما حکم اخراجش وقتي صادر شد که در هتلي که لوکيشن فيلمبرداري يکي از اپيزودهاي برنامه بود به صورت لفظي و فيزيکي به تهيه‌کننده شبکه حمله کرد.
فارغ از خلق و خوي تندش همه کلارکسون را به عنوان يک نابغه در تلويزيون مي‌شناسند. او يکي از مشهورترين مجريان تلويزيوني است.
با بقيه مجري‌هاي مطرح تلويزيوني اين سال‌ها که همه‌شان مهم‌ترين تاک‌شوها را ميزباني مي‌کنند، آشنا شويد:


باربارا والترز
متولد 1929(85 ساله است). فعاليتش را در تلويزيون از اوايل دهه 60 شروع کرد و تا همين امروز هم در تلويزيون و نشريات فعال است. او مجري دو برنامه صبحگاهي معروف تلويزيون، «تودي» و «ديدگاه(the view)» بود. در اخبار شبانگاهي شبکه ABC هم نقش مهمي داشت. درحقيقت او يکي از معدود زناني است که توانسته به عنوان مجري بخش خبري تبديل به ستاره شود. والترز اولين‌بار به عنوان نويسنده اپيزودهاي «داستان‌هايي که براي زنان جالب است» که از برنامه «تودي شو» پخش مي‌شد، شهرت پيدا کرد. بخاطر توانايي فوق‌العاده‌اش در مصاحبه کردن و محبوبيتي که ميان مخاطبان پيدا کرده بود به محض اينکه جايي براي او پيدا شد، مسئولان شبکه او را جلوي دوربين نشاندند. کم‌کم زمان بيشتري از آنتن تلويزيون در اختيارش قرار گرفت. او اولين زني بود که در يک شبکه تلويزيوني در بخش اخبار شبانگاهي حضورش را تثبيت کرد. مصاحبه‌هاي او با شخصيت‌هاي سياسي مثل بوريس يلتسين و ولاديمير پوتين، مارگارت تاچر و فيدل کاسترو در کنار هنرمنداني مثل کاترين هبپورن و سر لارنس اليويه جنجالي و جذاب است. او تا به حال بارها استعفا داده اما هميشه با سمت ديگري در شبکه ABC به حضور موثرش ادامه داده است.
باربارا والترز


پيرس مورگان
متولد 1965(50 ساله است). مردي که بعد از اخراج جرمي کلارکسون نامه مفصلي خطاب به او نوشت و ده توصيه به همکارش کرد. سابقه آشنايي اين دو هم به وقتي برمي‌گردد که نشريه مورگان گزارشي از زندگي خصوصي کلارکسون منتشر کرده بود و کلارکسون عصباني در پروازي که با هم داشتند يک ليوان آب رويش خالي کرد و به صورتش مشت زد! اين روزنامه‌نگار و مجري تلويزيوني انگليسي الان سال‌هاست که سردبير نسخه آمريکايي ديلي‌ميل است و در ايالات متحده زندگي مي‌کند. در عين حال مورگان سردبير روزنامه «فرست نيوز(اخبار دست اول)» هم هست که در انگلستان براي بچه‌ها منتشر مي‌شود. ژانويه 2011 شروع به کار مورگان در تاک‌شوي معروفش، «پيرس مورگان زنده» بود که از شبکه CNN پخش مي‌شود. اين برنامه به جاي «لري کينگ زنده» و بعد از استعفاي کينگ و در همان ساعت پخش مي‌شد. سال 2014 شبکه CNN پخش اين برنامه را کنسل کرد. مورگان هشت کتاب نوشته که چهار جلد از آنها خاطرات خود اوست. او مجري برنامه‌هاي عامه‌پسندي مثل استعداديابي آمريکا و بريتانيا هم بوده است. مي‌گفتند در زمان سردبيري او در نشريه «MIRROR(آينه)» خيلي از گزارش‌ها با هک کردن تلفن ستارگان نوشته مي‌شده است.
پيرس مورگان


اپرا وينفري
متولد 1954(61 ساله است).او مجري يکي از مهم‌ترين تاک‌شوهاي دنيا بود و از طريق همين برنامه فعاليت‌هاي انسان‌دوستانه زيادي انجام داده است. گفت‌وگوي تلويزيوي اپرا در 25 فصل از سال 1986 تا 2011 پخش مي‌شد و در زمان پخش‌اش پرمخاطب‌ترين تاک‌شوي جهان بود. فصل‌هاي آخر آن در 145 کشور جهان پخش مي‌شد. اپرا ثروتمندترين آفريقايي-آمريکايي قرن بيستم شد و به او لقب «ملکه همه رسانه‌ها» را دادند. طبق بعضي از نظرسنجي‌ها او تاثيرگذارترين زن جهان است. از حاميان حقوق سياهپوستان که از هر فيلم و برنامه‌اي مربوط به آنها حمايت مي‌کند. سال 2013، مدال افتخاري آزادي را گرفت. خيلي از اتفاقات مهم جهان ستارگان در برنامه اپرا رونمايي شده که از مهم‌ترين‌هايشان مي‌شود به شادي تام کروز براي ازدواج دومش با کتي هولمز اشاره کرد. وقتي کروز از شادي رو کاناپه برنامه اپرا شروع به پريدن کرد. پر بيننده‌ترين برنامه اپرا مربوط به مصاحبه با مايکل جکسون در سال 1993 که توسط 90 ميليون نفر در آمريکا ديده شده‌ است. گفت‌وگو با باراک و ميشل اوباما و جورج بوش از برنامه‌هاي مهم اپرا هستند. او بخاطر حمايت از اوباما حاضر نشد سارا پلين مهمان تاک‌شويش شود. اپرا در چند فيلم سينمايي هم بازي کرده است.
اپرا وينفري


ديويد لترمن
متولد 1947(67 ساله است). اين کمدين، تهيه‌کننده، نويسنده و مجري تلويزيوني تاک‌شوي «ديروقت با ديويد لترمن» را از سال 1993 جلوي دوربين برد. برنامه‌اي که در 22 فصل شب‌ها از شبکه CBS پخش مي‌شد تا اينکه دسامبر 2014 لترمن اعلام بازنشستگي کرد و آخرين قسمت از تاک‌شوي معروفش 20 مي 2015 پخش خواهد شد. استفان کولبرت قرار است جاي لترمن را بگيرد و تاک‌شوي CBS را هدايت ‌کند. لترمن موفق شد در سال‌هاي فعاليتش از استاد و راهنما و رفيق‌اش جاني کارسون مشهور در اجرا جلو بزند. لترمن کارش را از اواخر دهه 60 به عنوان گوينده هواشناسي راديويي شروع کرد. سال 1975 با هدف اينکه نويسنده کمدي شود به لس‌آنجلس رفت. 1980 شبکه NBC اين فرصت را به او داد که اولين برنامه کمدي‌اش را روي آنتن تلويزيون ببرد. برنامه‌اش گرفت و برنده دو جايزه ايمي شد. تاک‌شوي لترمن اولين‌بار در دهه 80 از شبکه NBC پخش شد که هنوز با او قرارداد داشتند. مهمان اولين برنامه بيل موري بود. سال 1992 وقتي جيمي کارسون بازنشسته شد، لترمن توقع داشت او جايگزينش شود اما وقتي شبکه جي لنو را انتخاب کرد، لترمن هم به CBS رفت. سال 2011 لترمن از سوي گروهک تروريستي القاعده تهديد به مرگ شد.  
ديويد لترمن


جان استوارت
متولد 1962(52 ساله است). طنزنويس سياسي، استندآپ کمدين و البته مجري تاک‌شوي معروف «شوي روزانه با جان استوارت». استوارت کارش را به عنوان استندآپ کمدين شروع کرد. در تاک‌شويش هم از توانايي طنز بداهه‌اش بخصوص در مورد موضوعات سياسي و البته عليه حزب جمهوري‌خواه بهره مي‌برد. همين توانايي را در اجراي مراسم اسکار سال 2006 هم انجام داد. او اوايل سال 2015 اعلام کرد که تا قبل از پايان امسال تاک‌شويش پايان پيدا مي‌کند اما هوادارانش را مطمئن کرد که قصد بازنشستگي ندارد. «شوي روزانه با جان استوارت» اولين‌بار سال 1993 از شبکه MTV پخش شد. برنامه استوارت تبديل به دومين برنامه پرمخاطب اين شبکه شد که تا پيش از آن سابقه پخش تاک‌شو نداشت. ديويد لترمن که خودش مجري بزرگي است، از طرفداران تاک‌شوي جان استوارت است. مواجهه او با سناتور جان مک‌کين از حزب جمهوري‌خواه که درنهايت استوارت توانست مک‌کين را در مباحثه مغلوب کند، جزو برنامه‌هاي مشهورش است. استوارت برنده جايزه ايمي است و کتابي به نام «آمريکا: راهنماي شهروندان براي يک دمکراسي ناتوان» هم نوشته است. استوارت در يک برنامه جنجالي ديگر گفت که بنظرش ترومن، رييس‌جمهور سابق آمريکا يک جنايتکار جنگي است که در طول جنگ‌جهاني از بمب اتم در ژاپن استفاده کرده.
جان استوارت


جيمي فالون
متولد 1974(40 ساله است). اين بازيگر و کمدين در حال حاضر بين مشهورترين مجريان تاک‌شوهاي جهان جوان‌ترين‌شان است. او اخيرا مجري برنامه شبانگاهي «تاک‌شوي ديروقت» شبکه NBC شده است. پيش از آن، فالون از سال 1998 تا 2004 يکي از اعضاي تاک‌شوي «شوي زنده شنبه شب‌ها» بود. از سال 2009 هم مجري برنامه «نيمه‌شب‌با با جيمي فالون» بود. سال 2013 شبکه NBC اعلام کرد که جيمي فالون قرار است جانشين جي لنو شود. فالون هم اعلام کرد که قرار نيست هيچ چيزي را در اين تاک‌شوي قديمي تغيير دهد و برنامه به همان روال سابق خواهد بود. از آنجايي که فالون چهره جواني است مهمانانش دست‌شان در شوخي با او بازتر است. منتقدان معتقدند که گاهي فالون جلوي مهمانانش کم مي‌آورد. مثلا ديويد بکهام، فوتباليست مشهور انگليسي در برنامه فالون تخم‌مرغي روي سر او شکست. مي‌گويند برنامه «خندوانه» رامبد جوان تقليدي از تاک‌شوي جيمي فالون است. فالون کار موسيقي هم انجام مي‌دهد و سال 2002 يک آلبوم کمدي منتشر کرد که در مجله رولينگ استون از آن ستايش شد. جاستين تيمبرليک و رابرت پتينسون از مهمانان مهم برنامه فالون بودند. جيمي فالون مجري مراسم امي هم بوده است. برنامه فالون جان مي‌دهد براي ديدن شوخي‌هاي بزن بکوبي!  
جيمي فالون


جي لنو
متولد 1950(64 ساله است.) نويسنده، تهيه‌کننده، صداپيشه، کمدين و مجري تلويزيوني که بخاطر تاک‌شوي «شوي شب با جي لنو» شبکه NBC به شهرت رسيد. لنو از سال 1992 تا 2009 مجري برنامه «شوي امشب با جي لنو»در شبکه NBC بوده است. از سپتامبر سال 2009، لنو برنامه‌اي با عنوان «شوي لنو» را در همين شبکه اجرا کرد. اين برنامه شويي گفت‌وگومحور بود که آخرهفته‌ها در ساعت ده شب، يعني يکي از پربيننده‌ترين زمان‌هاي تلويزيون، روي آنتن مي‌رفت. بعد از اين که پخش برنامه «شوي امشب با لنو» در ژانويه سال 2010 بر اثر بحث و مجادله درون شبکه‌اي متوقف شد، لنو در تاريخ يکم مارس 2010 مجددا به مجري‌گري در برنامه «شوي امشب با جي لنو» پرداخت. آخرين قسمت اين برنامه در تاريخ ششم فوريه 2014 روي آنتن شبکه NBC رفت. در همين سال لنو به جمع افراد برگزيده در تالار افتخارات تلويزيون راه يافت. باراک اوباما مهم‌ترين چهره سياسي است که پايش به تاک‌شوي جي لنو باز شد و بازيگران بسياري مانند ساندرا بولاک، دنيل رادکليف، جنيفر انيستون و تام کروز هم جزو ستاره‌هايي بودند که در برنامه لنو حضور پيدا کردند. البته شيوه اجراي جي لنو هميشه منتقداني داشته است.
جي لنو


لري کينگ
متولد 1933(81 ساله است). اين مجري تحسين‌شده راديو و تلويزيون از نسل روزنامه‌نگاران قديم است. کارش را با روزنامه‌نگاري در روزنامه‌هاي محلي فلوريدا شروع کرد و در دهه 50 و 60 مصاحبه‌هاي راديويي مي‌گرفت. از سال 1985 تا 2010 لري کينگ مجري تاک‌شوي تلويزيوني «لري کينگ زنده» بود که از شبکه CNN پخش مي‌شد. لري کينگ در مصاحبه‌هايش سخت‌گير، صريح و طعنه‌زن بود. برنامه او تبديل به چنان قطب قدرت سياسي شد که سياستمداران از نشستن روبه‌روي اين مجري کارکشته استرس مي‌گرفتند. در حال حاضر پنج‌شنبه‌ها برنامه‌اي دارد که در آن با سياستمداران گفت‌وگو مي‌کند. اين برنامه به همان اسم «لري کينگ زنده» از شبکه‌ هولو پخش مي‌شود. لري کينگ کارهاي خيريه هم انجام مي‌دهد. بعد از حمله‌هاي قلبي متعددي که داشت بنيادي براي بيماران قلبي تاسيس کرد که ديويد لترمن هم با او در آن همکاري مي‌کند. او يک ميليون دلار به دانشگاه جورج واشنگتن کمک کرده تا به دانشجويان ارتباطات بورسيه بدهند. هرچند برنامه لري کينگ بخاطر سياستمداران معروف شد اما نکته آن مهمانان مختلفي بود که از طيف‌هاي گوناگون، از هنر گرفته تا علم در آن حاضر مي‌شدند. ماندلا، پوتين و خانواده بوش جزو مهمانان تاک‌شوي لري کينگ بودند.  
لري کينگ


الن دي‌جنرس
متولد 1958(57 ساله است). در حال حاضر مهم‌ترين زني است که يک تاک‌شوي تلويزيوني محبوب را روي آنتن دارد. اين مجري، بازيگر و نويسنده از سال 1994 تا 1998 در سريال کمدي «الن» بازي مي‌کرد و از سال 2003 تهيه‌کننده و مجري تاک‌شوي «شوي الن دي‌جنرس» است. اوايل دهه 80 کارش را به عنوان استندآپ کمدين شروع کرد. موفقيتش در تلويزيون از جايي شروع شد که در برنامه «شوي شب‌ها با بازي جاني کارسون» شرکت کرد و جاني کارسون که از کار الن خوشش آمده بود از او براي همکاري دعوت کرد. الن در سال 2003 صداپيشگي شخصيت دُوري در انيميشن «در جست‌وجوي نيمو» را بر عهده گرفت و جايزه ساترن را از آن خود کرد. اين اولين باري بود که اين جايزه به يک صداپيشه زن تعلق مي‌گرفت . او همچنين مجري جايزه اسکار (سال‌هاي 2007 و 2014) و جايزه امي و گرمي بوده ‌است. او برنده‌ي سيزده جايزه امي براي برنامه‌ «شوي الن دي‌جنرس» و چهارده جايزه برگزيده مردم است. وي در سال 2010 در نقش يکي از داوران نهمين فصل برنامه‌ «امريکن آيدل» ظاهر شد. مجله فوربس در 2007 ثروت دي‌جنرس را به عنوان يکي از بيست ثروتمندترين زنان در صنعت سرگرمي 65 ميليون دلار تخمين زد.
الن دي‌جنرس
................
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

صوفيا نصرالهي
نظرات
پرهام يكشنبه 16 فروردين 1394 عالي..عالي..لذت بردم از خواندن اين نوشته
5 1
پاسخ

arash دوشنبه 17 فروردين 1394 هيچکدومشون جيمي فالون نميشن.
8 6
پاسخ

جواد يكشنبه 15 مهر 1397 ممنونم
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز