گزارشی درباره سریال ناموفق «عشق تعطیل نیست»/ وقتی بیژن بیرنگ خودزنی می‌کند

يكي ديگر از مخاطبان هم به بيرنگ پيشنهاد داده كه توليد آن را كاملا متوقف كند: «آقاي بيرنگ! از انتقاد منتقدان خسته شديد يا فيلم فروش خوبي نداشته كه ديگه پاسخ نمي‌ديد ولي به نظر من آخر اين پروژه شكسته هرجا جلوي ضرر رو بگيرين منفعته.»

7فاز: بعد از توزيع چهار قسمت از «عشق تعطيل نيست»، کارگردان اين سريال صراحتا آن را بي‌کيفيت خوانده و گفته که بعد از پايان قسمت پنجم، باتمام بازيگران فعلي خداحافظي مي‌کند و براي قسمتهاي بعدي سراغ گزينه‌هاي ديگري مي‌رود. هفت صبح اين مسئله را بررسي مي‌کند
بيژن بيرنگ، چند روز بعد از توزيع قسمت چهارم «عشق تعطيل نيست»، صراحتا بي‌کيفيتي را پذيرفت و گفت که اين پکيج بعد از قسمت پنجم ديگر با اين بازيگران ادامه پيدا نميکند. اين اولين باري است که يکي از کارگردان‌هاي شبکه نمايش خانگي به افرادي که براي خريد هرکدام از قسمت‌هاي سريالش پول پرداخت کرده‌اند، صادقانه اعلام ميکند که خراب کرده و کارش کيفيت ندارد. «عشق تعطيل نيست» را مي‌شود پرحاشيه‌ترين آثار شبکه نمايش خانگي به حساب آورد. درست است که «قهوه تلخ» و «قلب يخي» به مراتب با حاشيه‌هاي بيشتري روبه‌رو بودند اما کل حواشي آن دو سريال در طول چند فصل و برهه زماني يکي دو ساله اتفاق افتاد اما «عشق تعطيل نيست» با همين پنج قسمت بلوايي به راه انداخت که تا به حال  شاهدش نبوديم.

اعتراف به شکست
بيژن بيرنگ تنها کارگرداني بود که از زمان توزيع اولين قسمت سريالش در شبکه نمايش خانگي، به تک تک انتقادها در صفحه اينستاگرام جواب مي‌داد و مدام منتقدانش را به صبر دعوت مي‌کرد. او در پاسخ به تمام مخاطبان ناراضي يک جواب داشت:« حالا شما بقيه قسمت‌ها را تماشا کنيد بعد نظرتان را بگوييد.» قطعا براي چنين کارگرداني خيلي سخت است که يک مرتبه اعلام شکست کند و بي‌کيفيتي سريالش را بپذيرد اما بيرنگ دقيقا همين کار را انجام داده. او هفته گذشته به ايسنا گفته:« وقتي عوامل يک کار در لحظه، در سه الي چهار کار ديگر مشغول باشند، در نتيجه ديگر تمرکزي به وجود نمي‌آيد و توليد با کيفيتي هم از آب درنخواهد آمد.» خب يکي نيست بگويد پس نقش بيرنگ به عنوان کارگردان چه مي‌شود؟ اگر از اول قبول داشته که سريالش با کيفيت نيست اصلا چرا آن را توزيع کرد و اين همه پشت‌ آن ايستاد؟

اطلاع بيرنگ از شرايط بازيگران
بيرنگ گفته علت اصلي بي‌کيفيتي «عشق تعطيل نيست»، مشغول بودن بازيگرانش به بازي در چند پروژه همزمان است و درواقع همين مسئله باعث شده کاري که قرار بوده در مدت دو ماه، 12 قسمت از آن ساخته شود فقط پنج قسمت‌ آن به توليد رسيده. اما واقعا تمام بازيگران سريال، در اين مدت اين دو ماه، در چند پروژه مشغول به کار بوده‌اند؟ بازيگر نقش اصلي سريال يعني محمدرضا گلزار، در اين مدت دو ماهه که بيرنگ از آن صحبت به ميان آورده، مشغول به بازي در هيچ پروژه‌اي نبود و فقط تصميم داشت در فيلم «ازدواج سعيد و ليلا» به کارگرداني منوچهر هادي بازي کند که اصلا به پاي توليد هم نرسيد. قضيه درباره شهرام حقيقت دوست و بهرام شاه محمدلو هم به همين صورت بوده آن زمان ضبط اين سريال سر کار ديگري نبودند. مهناز افشار، مهرانه مهين ترابي، حديث ميراميني و عليرضا خمسه از جمله بازيگراني بودند که همزمان با توليد اين مجموعه در يک پروژه ديگر هم فعاليت داشتند؛ فقط يک پروژه و نه سه الي چهارتا! تنها بازيگري که امکان دارد همزمان بتواند در چند پروژه همکاري داشته باشد بهنوش بختياري است و نه هيچ کس ديگر. سوالي که اينجا پيش مي‌آيد اين است که مگر بيرنگ از قبل، شرايط اين بازيگران را نميدانسته؟ مهين ترابي و ميراميني از خرداد درگير پروژه «همه چيز آنجاست» بودند و عليرضا خمسه هم از اواخر مهر بازي‌اش در «ميکائيل» شروع شده بود. درباره مهناز افشار هم که قضيه کاملا مشخص بوده. او از مهر امسال درگير بازي در «نهنگ عنبر» بود. مسئله ديگر اينجاست که بهرحال کسي که با دو تا سوپراستار سريالي را شروع ميکند بايد پي تمام اين مشکلات را به تنش بمالد. بيرنگ خيلي راحت مي‌توانست براي سريالش دست روي گزينه‌هاي دم دستي‌تر بگذارد اما تصميم گرفت بهترين‌ها را انتخاب کند و خب الان هم نمي‌تواند اعتراضي براي اين مسائل داشته باشد.

تعويض بازيگران
بيرنگ در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفته که با پنج قسمتي که قبل از عيد به بازار مي‌فرستد پرونده «عشق تعطيل نيست» کنوني بسته مي‌شود و مي‌خواهد از اول سال آينده ادامه آن را با بازيگران جديد پي بگيرد. به نظر بيرنگ تک تک بازيگران اين سريال افرادي هستند که عشق را نمي‌شناسند:« فقط مي‌توانم بگويم وقتي عشق نباشد، با صحبت کردن در مورد آن هم عشقي ساخته نمي‌شود.» براي همين هم ميخواهد دنبال بازيگران ديگري برود. او براي اين پروژه دست روي بهترين‌ها گذاشته بود و حالا مي‌خواهد چه کساني را دعوت به همکاري کند که سريالش با توجه به خاطره بدي که به جا گذاشته از اين به بعد بفروشد؟اصلااز کجا معلوم کيفيت قسمت بعدي بهتر از اين اولي باشد؟ وقتي مهناز افشار و محمدرضا گلزار که نبض سينماي ايران را در دست دارند نتوانند يک سريال را نجات دهند بيرنگ ميخواهد دست به سوي چه کساني براي کمک دراز کند. مشکل اينجاست که بيرنگ با تمام بازيگران به چالش برخوره و مسئله يکي دو تا بازيگر نيستند که حالا بخواهد با جايگزيني مسئله را رفع کند.

شکست مالي بيرنگ
از ميان حرف‌هاي بيرنگ به نکته ديگري هم مي‌شود رسيد؛ اينکه بيرنگ به لحاظ مالي هم عملا اعلام ورشکستگي کرده. او گفته که توليد پنج قسمت سريال در مدت دو ماه، تماما ضرر مالي به يک پروژه است. حالا از کجا معلوم در سري بعدي، به چنين مشکلات مالي برخورد نکند؟ انگار بيرنگ هنوز نميداند که بخش مهمي از فروش سريالش به خاطر حضور افشار و گلزار بوده و طبيعتا اگر اسم آنها نباشند، ديگر رونقي هم در فروش نخواهد داشت. در همان دو قسمت اول که مهناز افشار حضور نداشت، بسياري از مخاطبان به اين مسئله انتقاد کردند و گفتند که بيرنگ سرشان را کلاه گذاشته. نکته ديگر اينکه بيرنگ دقيقا همزمان با توزيع قسمت چهارم «عشق تعطيل نيست» راجع به بي‌کيفيتي سريال، تمام شدن فصل اول و ادامه آن با چند بازيگر ديگر صحبت به ميان آمده. خب وقتي مردم متوجه شوند سريالي که مشغول تماشايش هستند ته ندارد و در قسمت بعدي تمام مي‌شود، چطور بايد رغبت کنند که دو قسمت پاياني را بخرند؟  مخصوصا اينکه تجربه ثابت کرده که اصولا سري دوم هيچ سريالي در اين شبکه ساخته نمي‌شود و بعد از چند روز به فراموشي سپرده مي‌شود. حالا علاوه بر آن ضرر مالي که راجع به آن صحبت کرده، قطعا فروش قسمتهاي پاياني سريال هم پايين مي‌آيد.

شرايط مشابه شام ايراني
اين اولين باري نيست که بيژن بيرنگ پروژه‌اي را شروع مي‌کند، پيش مي‌برد و يک مرتبه وسط کار از ساخت ادامه آن منصرف مي‌شود. همين چند وقت پيش، قضيه درباره «شام ايراني» هم به همين صورت پيش رفت. بيرنگ دو سري اول آن را ساخت و بعد از آن پروژه را واگذار کرد. در شرايطي که اتفاقا دو سري اول اين سريال با واکنش‌هاي خوبي هم از سوي مخاطبان روبه‌رو شد و اگر ادامه پيدا مي‌کرد به نفع بيرنگ بود.

واقعا «عشق تعطيل نيست» ادامه پيدا مي‌کند؟
به نظر مي‌رسد بخش مهمي از مخاطبان هم اعتمادشان را به وعده بيرنگ درباره ساخت ادامه سريال از دست داده‌اند. کافي است سري به صفحه اينستاگرام «عشق تعطيل نيست» يا صفحه خود بيرنگ بيندازيد آنوقت متوجه اين بي‌اعتمادي‌ها مي‌شويد بعضي از آنها نوشته‌اند: «شما که داستان واحدي براي مجموعه نداشتيد، شما که بازيگرهايي انتخاب کردين که همزمان تو پنجاه تا جاي ديگه فعاليت دارن، بي‌جا کرديد که سريال ساختيد. پول و وقت مردم براتون ارزش داره؟..» ، «من شنيدم تهيه‌کنندگان مي‌خوان پنج قسمت بدن بيرون تا پولشون برگرده بعد ديگه جيم شن؛ شتر ديدي نديدي بعد با اين تفاسير انتظار دارن مردم کارهاي شبکه خانگي رو بخرن...» يکي ديگر از مخاطبان هم به بيرنگ پيشنهاد داده که توليد آن را کاملا متوقف کند: «آقاي بيرنگ! از انتقاد منتقدان خسته شديد يا فيلم فروش خوبي نداشته که ديگه پاسخ نمي‌ديد ولي به نظر من آخر اين پروژه شکسته هرجا جلوي ضرر رو بگيرين منفعته.»
......................
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

گروه تلويزيون هفت صبح
نظرات
.... چهارشنبه 20 اسفند 1393 آقا خسته است مي فهمين؟خسته
3 0
پاسخ

آرمين جمعه 29 اسفند 1393 بريد بقيه نظرات مردم زير پست هاي آقاي بيرنگ رو هم بخونيد ، کساني که اصلا نميدونن سيتکام کمدي چيه و صداي خنده روي سريال رو توهين به شعور مخاطب ميدونن ، کساني که فکر ميکنن اين سبک لزوما کپي از سريال فرندز يا آشنايي با مادره ! قطعا انتظاري نميره که از اين سريال حمايت کنند .. سريال ابله با يه داستان به مراتب بي سر و ته تر و مزخرف تر داره ميفروشه ولي اينکار که چهارتا حرف هم براي گفتن داشت به اين روز در مياد .. مشکل بيژن بيرنگ نيست . مشکل از جاي ديگست !
2 3
پاسخ

bahman چهارشنبه 19 فروردين 1394 همان بهتر که کار تعطيل شد
اصلا نميدانستم که چرا چنين بازيگرهاي بيروحي راانتخواب کرده است
جالب اينجا بود که همه ماجرا دور و بر عزيز ترين جاي زندگي ميچرخيدوبس
1 2
پاسخ

كمال يكشنبه 30 فروردين 1394 من اين نقد رو قبول ندارم.
بيرنگ از گارگردانان حرفه اي هست كه فروشش نمي تونه فقط بخاطر گلزار يا افشار باشه. اون موفق ميشه مثل سريالهاي گذشتش يعني خانه سبز و همسران.
2 1
پاسخ

نصرتي پنجشنبه 6 آبان 1395 اگه مم پول داشتم کل پروژه رو مي خريدم. اولين سريال متفاوت ايراني بود. البته اين سبک، مشابه خارجي داره اما ايرانيش نبود. کمدي موزيکال و با خنده هاي پس زمينه. اجراهاي بازيگرا باعث شده که از ساير مشابه ها کاملا فاصله بگيره.
حيف شد.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز