مروری بر اتفاقات موسیقی در سال 1393 - بخش دوم: چهره‌های موفق

با كارشناسان موسيقي كه صحبت كنيد مي‌گويند فروش بليط كنسرت‌هاي چارتار شگفت‌انگيز است. آنها اولين كنسرت‌ رسمي‌شان را اسفند سال گذشته برگزار كردند. درست به فاصله چند هفته از بيرون دادن آلبوم «باران تويي». و حالا همچنان آهنگ‌هايشان براي مردم تازگي دارد. البته اجراي خوب اعضاي گروه روي سن هم بي‌تاثير نيست. اين چهار جوان چارتاري خوب بلدند مخاطبان‌شان را به وجد بياورند.

7فاز: در بخش دوم مرور اتفاقات موسيقي سال گذشته به کنسرت‌هايي اشاره مي‌کنيم که مردم را با موسيقي زنده آشتي دادند و بليط‌هايشان خيلي خوب فروش رفت...
عليرغم کنسرت‌هاي متعددي که سال گذشته به دلايل مختلف لغو يا حاشيه‌ساز شدند، چند تايي کنسرت هم داشتيم که شگفت‌انگيز ظاهر شدند. به نظر مي‌‌رسد تب کنسرت رفتن ميان مردم ديگر به شدت قبل نيست. نه اينکه سالن‌ها خالي بمانند اما دو سه سال پيش کنسرت گذاشتن کار سودآوري محسوب مي‌شد و امسال ديگر کنسرت‌گذاران رغبت چنداني به برگزاري کنسرت ندارند. دلايلش قطعا متعدد است. مي‌شود از وضعيت معيشت مردم گفت و بليط گران کنسرت‌ها يا اينکه ترجيح مخاطبان موسيقي بر خريدن آلبوم‌هاي خوانندگان موردعلاقه‌شان است. اينکه برگزاري کنسرت خيلي دردسر دارد و رفتنش هم با وجود همه هزينه‌ها کم دردسر نيست و از همه مهم‌تر خبرهاي کنسرت‌هاي بزرگ نقاط مختلف دنيا به گوش مردم مي‌رسد و نشان مي‌دهد چقدر کنسرت‌گزاران و خوانندگان و موزيسين‌هاي ما نسبت به قواعد کنسرت گذاشتن بي‌تفاوت‌اند. در حقيقت کنسرت‌هاي ما ابتدايي‌ترين شکل اجراي زنده موسيقي است. بدون توجه به دکور و نکته‌هاي ويژه‌اي که بايد اجراي زنده را متمايز کند. هنوز هم دود و رقص نور متداول‌ترين روش براي به جلوه درآوردن سن اجرا هستند. صدابرداري‌ها حتي در بهترين سالن‌هايمان هم مشکل دارد آنقدر که در همين جشنواره موسيقي فجر که اواخر ماه گذشته برگزار شد خيلي از مردم از ميانه کنسرت‌ها به مشکل صدا معترض شدند. دو سال پيش در هفت صبح در مطلبي موفق‌ترين خواننده‌هايي که بليط‌هاي کنسرت‌شان پرفروش مي‌شد بررسي شد. مازيار فلاحي، احسان خواجه‌اميري، رضا صادقي، بنيامين بهادري و محسن يگانه در ژانر پاپ محبوب‌ترين خواننده‌هاي سال 91 بودند. امسال از اين فهرست فقط احسان خواجه‌اميري توانسته جايگاهش را حفظ کند. نگاهي مي‌اندازيم به موفق‌ترين خواننده‌هاي سال 1393 که معيار محبوب بودن‌شان استقبال از کنسرت‌هايشان است. البته سالن کنسرت‌هاي رضا يزداني، سيروان خسروي، مازيار فلاحي و چند خواننده پاپ مطرح ديگر همچنان پر مي‌شود اما مواردي به آنها اشاره مي‌کنيم شگفت‌انگيزهاي موسيقي هستند:
 
همايون شجريان: پديده موسيقي امسال
بدون ترديد مهم‌ترين و محبوب‌ترين چهره موسيقي ايران در سال 1393 است. اينکه يک خواننده موسيقي سنتي بتواند محبوبيتي حتي بيشتر از خوانندگان پاپ ميان مردم داشته باشد، حيرت‌انگيز است. آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شيطان» حاصل همکاري همايون شجريان با تهورس و سهراب پورناظري اواخر سال 1392 منتشر شد و اولين اجراهاي زنده اين آلبوم تحت عنوان کنسرت‌هاي «چرا رفتي؟» اوايل پاييز در تهران در وزارت کشور انجام شد. اينکه چرا اين آلبوم همايون شجريان انقدر محبوبيت پيدا کرده، خودش مسئله قابل تحليلي است. به خاطر انتخاب درست اشعار يا ساختن ويديو کليپ يا استفاده از سازهايي مثل گيتار اما در چهارچوب آواز ايراني يا صداي خود همايون که حالا ديگر در حد کمال پخته شده است. هر چه هست، در 13 اجراي پشت سر هم در سالن بزرگ وزارت کشور، که ظرفيتش بيش از 3هزارنفر است، سالن کاملا پر شد. حتي قرار بود باز هم اجرايشان تمديد شود که مشکل مجوز پيدا کردند. بعد از آن هم تور دور ايران گروه شروع شد. شجريان و پورناظري‌ها و گروه‌شان 31 اجرا در کل کشور داشتند و همه با استقبال فوق‌العاده‌اي روبه‌رو شد. اتفاقي که براي اولين‌بار در تاريخ کنسرت‌هاي ايران، آن هم در مورد يک کنسرت موسيقي سنتي رخ مي‌دهد. تاثير آلبوم آخر شجريان را مي‌توانيد ميان عامه مردم در کوچه و خيابان ببينيد. راستي اين هم از هوشمندي‌شان بود که اسم کنسرت را با اسم آلبوم يکي نگذاشتند و در عوض از نام محبوب‌ترين قطعه آلبوم استفاده کردند. با فوت شاعر قطعه، سيمين بهبهاني، اقبال آلبوم بيشتر هم شد. بعضي‌ها معتقدند که تعداد زياد کنسرت‌هاي «چرا رفتي؟» جنبه تجاري پيدا کرده و از بعد هنري آن کم شده اما مهم اين است که مردم حالا بيشتر از هر وقت ديگري به جوان محجوب خوش صداي موسيقي سنتي علاقمندند. همايون حالا ديگر کاملا از زير چتر پدر خارج شده است.

چارتار: پرطرفدار ميان قشر نخبه
با کارشناسان موسيقي که صحبت کنيد مي‌گويند فروش بليط کنسرت‌هاي چارتار شگفت‌انگيز است. آنها اولين کنسرت‌ رسمي‌شان را اسفند سال گذشته برگزار کردند. درست به فاصله چند هفته از بيرون دادن آلبوم «باران تويي». و حالا همچنان آهنگ‌هايشان براي مردم تازگي دارد. البته اجراي خوب اعضاي گروه روي سن هم بي‌تاثير نيست. اين چهار جوان چارتاري خوب بلدند مخاطبان‌شان را به وجد بياورند. «چارتار» در ژانر موسيقي تلفيقي با همه گروه‌ها متفاوت است. در حالي که بيشتر گروه‌هاي تلفيقي از ترکيب سبک ايراني با جاز بهره مي‌برند، آهنگ‌هاي «چارتار» ترکيب موسيقي ايراني با سبک ترنس است و هوادارانشان هم از بقيه گروه‌ها خيلي بيشتر است. چارتاري‌هاي قطعات آلبوم‌شان را به همان ظرافتي که در استوديو اجرا کرده‌اند مي‌توانند روي سن و در اجراي زنده هم بخوانند و اين نکته مثبت بزرگشان است. بين اهالي سينما، دانشجويان و جوانان طرفداران‌شان بيشتر است. در حقيقت مي‌شود گفت طرفداران تاثيرگذاري دارند و همين هم باعث شده در مدت کمتر از يکسال محبوبيت‌شان خيلي فراگير شود. اجراي چارتار در جشنواره فجر همان روز اول پيش‌فروش بليط‌هاي جشنواره سولداوت شد. اخيرا تک‌آهنگ جديدي هم به نام «دريچه» منتشر کرده‌اند. بعد از همايون شجريان، گروه «چارتار» موفق‌ترين کنسرت‌هاي سال گذشته را برگزار کرده‌اند. دور موفقيت‌شان همچنان هم ادامه دارد.

احسان خواجه‌اميري: محبوبيت ادامه‌دار
از ميان خواننده‌هاي پاپ که در طول اين سال‌ها چهره‌هاي مطرحي شده‌اند و مردم دوستشان دارند، امسال فقط احسان خواجه‌اميري توانست وجهه‌اش را ميان مردم حفظ کند. يکي از دلايلش توانايي‌هاي خواجه‌اميري در خوانندگي است. او برعکس خيلي از خوانندگان پاپ واقعا روي صدايش مسلط است و خيلي هم تکنيکي مي‌خواند. صداي گرمي دارد و علاوه بر همه اين‌ها روي سن و موقع اجرا از تيپ و قيافه‌اش گرفته تا شيوه اجرايش خيلي آقامنشانه است که باعث مي‌شود غير از جوانان گستره بيشتري از مردم جلبش شوند. او امسال يک سري کنسرت با عنوان آلبوم قبلي‌اش «عاشقانه‌ها» اجرا کرد و بعد از بيرون آمدن آخرين آلبومش، «پاييز، تنهايي» که آخر دي ماه منتشر شد، تور جديد کنسرت‌هايش با اجراي قطعات اين آلبوم شروع شد. او در کنسرت‌هاي اخيرش با هومن نامداري به عنوان رهبر ارکستر همکاري کرده است. تيم خواجه‌اميري همه حرفه‌اي هستند و همين کيفيت اجراهاي زنده‌اش را بالا مي‌برد. او يکي از معدود خواننده‌هاي پاپ است که براي چند سال متوالي نامش ميان موفق‌ترين و محبوب‌ترين خواننده‌ها قرار گرفته است. بعد از گذشت حدود يک سال و نيم از بيرون آمدن آلبوم «عاشقانه‌ها» کنسرت‌هاي امسال نشان داد که هنوز هم اين آلبوم براي مردم قديمي نشده و از آن استقبال مي‌کنند.
..................
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

هرمز سلامي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز