بهترین ترانه‌های موسیقی ایران در سال 1393/ بخش چهارم: جز از محسن چاوشی

چاوشي بيشتر از همه قطعات در «جز» كنترل صدايش را دارد و ترانه و موسيقي و صداي چاوشي حسابي با هم چفت شده‌اند. اينجا صداسازي‌ها اصلا روي اعصابتان نيستند و همه چيز به اندازه و باسليقه است.

7فاز:
جز/ محسن چاوشي/ آلبوم «پاروي بي‌قايق»

چرا مهم است؟ وقتي هنوز مجوز نداشت يکي از مشهورترين و جذاب‌ترين چهره‌هاي موسيقي زيرزميني بود و از وقتي مجوز گرفته هم يکي از موفق‌ترين‌هايشان است. اينکه هنوز هيچ اجراي زنده‌اي از او نديده‌ايم و حاشيه‌هايي که بر سر همين ماجرا درباره صدايش گفته مي‌شود، فقط کنجکاوي‌ها را در مورد چاوشي بيشتر مي‌کند. شکي نيست که يکي از بهترين‌هاي موسيقي پاپ است چون چه دوستش داشته باشيد و چه نه، امضاي خودش را دارد. صدايش صاحب هويت است و در همه سال‌هاي فعاليتش و همکاري با چند ترانه‌سراي ثابت از جمله حسين صفا نشان داده که دوست دارد خواننده مولفي باشد. در اين دو سه سال اخير به خاطر ايجاد تنوع هم که شده سعي کرده چند آهنگ با فضاي شادتر هم در ميان کارهايش بگنجاند که به نظرم موفق‌ترين‌شان در همين آلبوم آخر است.
درباره «جز»: (من، بي‌ تو چيزي نيستم/ جُز/پرده  بي آفتاب/ جُز/رختخواب کهنه و ليوان آب و قرص خواب...) آلبوم «پاروي بي‌قايق» بيشتر با ترک‌هاي اول و دومش «دزيره» و «قهوه قجري» محبوب شده که اولين همکاري محسن چاوشي با روزبه بماني، ترانه‌سرايي است که مدتي ممنوع‌الاسم بود و نامش در آلبوم‌هاي ايراني نمي‌آمد.(البته در آلبوم چاوشي هم اسم بماني نيامده اما همه مي‌دانند که اين دو ترانه کار اوست). با وجود اين دلنشين‌ترين قطعه آلبوم «جز» است. يک شروع آرام و دلنشين با تنظيم جذابي که مايه‌هاي راکش بيشتر از بقيه قطعات است و البته درست‌تر. با ترانه ساده حسين صفا که حسابي مي‌تواند احساساتي‌تان کند. و بعد از دو بند اول ترانه، گام عوض مي‌کند و تندتر مي‌شود.
کاشکي به گوشت مي‌رسيد دارم چه رنجي مي‌برم/بپا غرورم نشکنه من از تو دل نازک‌ترم
من بي تو چيزي نيستم، من بي تو اصلا نيستم/شايد کسي که عمريه دنبالشي من نيستم
چاوشي بيشتر از همه قطعات در «جز» کنترل صدايش را دارد و ترانه و موسيقي و صداي چاوشي حسابي با هم چفت شده‌اند. اينجا صداسازي‌ها اصلا روي اعصابتان نيستند و همه چيز به اندازه و باسليقه است.
...............
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

هرمز سلامي
نظرات
مهدي پنجشنبه 14 اسفند 1393 ايول به اين انتخاب. يه آهنگ راک ايراني که جون ميده برا اجراي زنده و اين حرفتون هم طلا، که همه چيز به اندازه و باسليقه است.
1 1
پاسخ

جيران م شنبه 2 خرداد 1394 از حسين صفا بيشتر بنويسيد
در اين قحط الرجال ترانه سرا کارش خيلي خوبه واقعا.
کلا بد نيست يه کم به ترانه سرايي بپردازيد. مرسي ...
0 1
پاسخ

سيامك قلي زاده دوشنبه 2 فروردين 1395 مطلب خوبي نبود به نظرم
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز