گزیده نظرات منتقدان درباره Still Alice (واش وستمورلند، ریچارد گلتزر)

نيويورك آبزرور - ركس ريد: "بيش از آنچه كه تصورش را مي كرديد با اين فيلم همدردي خواهيد كرد. مور سفرش را با سخاوتي بي حد و مرز با تماشاگر سهيم مي‌شود. او باعث مي‌شود كه بفهميد از دست دادن كمك نيروي باد براي پرواز چه حسي دارد.

7فاز:
Still Alice  با بازي جوليان مور در نقش يک استاد دانشگاه که مبتلا به آلزايمر زودرس مي‌شود، درواقع اقتباسي‌ست از رمان پرفروش ليزا جنوا در سال 2007 که بر تاثيرات اين بيماري بر روابط انسان‌ها و به خصوص شرايط رو به زوال زنان درگير با آن تمرکز کرده است. اين فيلم به کارگرداني و نويسندگي ريچارد گلتزر و واش وستمورلند همچنين کريستن استوارت، الک بالدوين، کيت باسوورث و هانتر پريش را به عنوان بازيگران فرعي خود به همراه دارد.

نظر منتقدان مختلف را درباره فيلم بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - دبورا يانگ: "کارگردانان فيلم از عهده موضوعي برآمدند که هميشه خودداري از ابراز حقيقت و رويکردي مهارشده در رابطه با آن امن‌تر از احساساتي شدن‌هاي درهم و شلخته‌ست. نتيجه نهايي اين انتخاب در دقايق پاياني فيلم برملا مي‌شود؛ رويارويي تلخ و شاعرانه دو نسل مختلف که بهترين اجراي مور را به نمايش مي گذارد و عمقي غيرقابل منتظره از کاراکتر استوارت را رو مي‌کند. احساسات به شدت شخصي فيلم به طور حتم با اين واقعيت در ارتباط است که گلتزر اين فيلم را درست موقعي که خودش هم با يک بحران مزاجي رو به رو بوده، ساخته است. او پس از اينکه متوجه ابتلايش به بيماري اي‌ال‌اس شد به کمک يک اپليکيشن تبديل محاوره به متن در آي‌پدش کارگرداني فيلم را با همراهي دستيار خود ادامه داد."
درباره بازي مور مي‌توان گفت که "او اجرايي بسيار سطح بالا دارد و مستقيما ترس اصلي ناشي از اين بيماري و قدرتي را که در پاک‌کردن اعتقادات شخصي و هويتي دارد نشانه مي‌گيرد. تمام تاکيد فيلم بر چهره مور و واکنش‌هاي مختلف اوست و آسيب پذيري در حال نوسان نقاط قوت او. اين نقش مي‌تواند هر بازيگري را گرفتار احساسات سطحي و توضيح واضحات کند. اما مور حتي براي يک لحظه هم کنترل اوضاع را از دست نمي‌دهد. طراحي پس زمينه فيلم از لحاظ تکنيکي پيش پا افتاده يا سراسيمه‌وار است، اما تنها براي اين است که همه چيز در خدمت درخشش هرچه بيشتر مور به عنوان بازيگر اصلي فيلم باشد، حالات مختلف صورت او، لباس‌هايي که ديگر به انتخاب خودش بر تن نمي‌کند و چيزهايي از اين دست."

نيويورک تايمز - اي.او. اسکات: "فيلمي که شرايطي کابوس‌وار را با خونسردي و حساسيتي ترحم‌آميز به تصوير مي‌کشد. به لطف بازي پرذکاوت وماهرانه مور تماشاگر مي‌تواند با اضمحلال دنياي دروني آليس و ترسي که باعث اين تلاش شده است روبه‌رو شود. به نظر مي‌آيد که ساختار چهره او صحنه به صحنه عوض مي‌شود، چشمانش به سکون نزديک شده و چانه و دهان‌اش سست مي‌شود. او درحال تلاش براي پيدا کردن راهي است تا با اين پوچي ارتباط برقرار کند. بازي استوارت هم در نقش دختر او قابل توجه است. موفقيت فيلم‌هاي گرگ و ميش باعث شد که استعداد ذاتي استوارت در بازيگري، دست کم گرفته شود، اما نقش‌هاي اخير او (کمپ ايکس-ري و Clouds of Sils Maria که سال بعد اکران مي‌شود) به همراه بازي‌اش در اين فيلم، به او اجازه داده است که شخصيت خود را به عنوان يک بازيگر دقيق و غيرقابل‌پيش‌بيني بازسازي کند. مشکل فيلم تنها در اين است که تمرکز بيش از حد بر روي آليس فرصت پيش‌روي به ديگر کاراکترها را نمي‌دهد. داستان فيلم غم‌انگيز است و با صداقت تعريف شده اما براي نمايش ميزان رنج و اندوهي که آليس دچار آن شده، از زندگي واقعي کمي فاصله مي گيرد."

لس‌انجلس تايمز - کنت توران:‌ "بازي مور در نقش کسي که درحال خو گرفتن با بلايي غيرقابل تصور است بدون شک لايق همه تعريف و تمجيدهايي‌ست که متوجه اوست. اما اگر به خاطر استوارت و نقش لايديا نبود، اين فيلم به اين اندازه احساسي از آب درنمي‌آمد. مور و استوارت بيش از يک دهه است که در پشت پرده سينما دوستان خوبي براي يکديگر هستند و حالا اين دو بازيگر از تاثيرات اين دوستي واقعي نفع زيادي مي‌برند. با وجود مور و استوارت، مي‌توانيم حضور چيزي واقعي را حس کنيم که به هيچ وجه نمي‌توان آن را ناديده گرفت يا ساده فرض کرد."

نيويورک آبزرور - رکس ريد: "بيش از آنچه که تصورش را مي کرديد با اين فيلم همدردي خواهيد کرد. مور سفرش را با سخاوتي بي حد و مرز با تماشاگر سهيم مي‌شود. او باعث مي‌شود که بفهميد از دست دادن کمک نيروي باد براي پرواز چه حسي دارد. گلتزر و وستمورلند اجرا‌هايي از بازيگران‌شان گرفته‌اند که زيرکانه و هوشمندانه‌ست و کمترين نشاني از ابتکارهاي بي‌مورد در آن يافت نمي‌شود. مور نشان مي‌دهد که چگونه مي‌توان زندگي را تنها با اهميت دادن به عشق، قابل تحمل کرد. اين يک درس درست و حسابي در يک فيلم درست و حسابي‌ست."

يو‌اس‌اي تودي - کلوديا پيگ: "مور با قدرت تمام، سراسيمگي رو به افزايش اين بيماري سست‌کننده را نشان مي‌دهد. شايد دختر بزرگتر او آنا (باسوورث) به اندازه کافي به مادرش نرفته باشد. اما بازي استوارت در نقش لايديا، بچه گيج و حواس‌پرت اليس، يکي از بهترين بازي‌هاي او به شمار مي‌آيد. او از دختري درخود فرو رفته و خودشيفته تبديل به دل‌نازک‌ترين و مهربان‌ترين دختر آليس مي‌شود."

ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز