15 نکته درباره کریستوفر نولان که نمی‌دانستید

نولان از افشاي هرچيز مخفي شده ابا دارد. به گفته وال استريت ژورنال نولان دقيقا پس از كريسمس 2012 با يكي از مديران اجرايي برادران وارنر تماس مي گيرد و خواستار اين مي‌شود كه فردي را كه با يك سايت خبري راجع به برنامه‌هايشان درباره شواليه تاريكي برمي‌خيزد و ميكس موسيقي آن حرف زده، تنبيه كنند.
مديران كمپاني كه نتوانسته بودند به علت تعطيلات بين كريسمس و سال نو با جايي تماس حاصل كنند به او گفتند كه اين غيرممكن است منبع افشاگري را پيدا كنيم. هفته‌ها گذشت تا اينكه آقاي نولان و همسرش، اما توماس كه دستيار او در تهيه‌كنندگي‌ست افراد مقصر را عزل كردند.

7فاز:
اين هفته به مناسب اکران آخرين فيلم کريستوفر نولان، ميان‌ستاره‌اي اطلاعات جالبي از او در دو نشريه نيويورک تايمز و وال استريت ژورنال منتشر شد. توصيه مي‌کنيم هر دوي اين منابع را چک کنيد، اطلاعات جالبي درباره فيلمساز و فيلم اخيرش نوشته شده. در اينجا 15تا از چرب و نرم‌ترين لقمه‌هايش را برايتان خلاصه کرديم و نوشتيم:

1. کريستوفر نولان به اندازه بزرگترين کارگردانان و ستارگان هاليوودي پول درمي‌آورد: محاسبات مي‌گويند که او براي ميان‌ ستاره‌اي بيش تر از 10 ميليون دلار به جيب زده است، يا به عبارتي بيشتر از 10 درصد سود تخمين‌زده شده از فروش فيلم. بنابراين اگر اين فيلم در نهايت در اکران جهاني‌اش 600 ميليون دلار فروش کند او چيزي حدود 60 ميليون دلار به دست خواهد آورد.

2. مجله ونيتي فير در گزارشي آورده است که اين کارگردان براي فيلم اينسپشن 69 ميليون دلار از ماحصل نويسندگي و تهيه‌کنندگي و کارگرداني فيلم به جيب زده است، اينسپشن درمجموع 823 ميليون دلار فروش جهاني داشت (به علاوه سود حاصل از انتشار نسخه دي‌وي‌دي و پخش تلويزيوني فيلم).

3. گزارش‌ها بر اين اساس‌اند که ميانگين درآمد کارگردانان متوسط در هر سال حدودا 92،220 دلار است. تهيه‌کنندگان و فيلمسازان عموما قراردادهاي نجومي‌شان را در صورتي مي‌بندند که در عوض حق انتخاب اول را هم به استوديو طرف قراردادشان بدهند، اما نولان قراردادهايش را با استوديويي مي بندد که مخارج همه حواشي و توسعه پروژه‌اش را هم بپردازد بي‌آنکه خواستار ما به ازايي باشد. کمپاني برادران وارنر هزينه دستمزد دستيارها و لباس‌هاي فرم دفتر کار او و مابقي ولخرجي‌هايش را مي‌دهد، بدون اينکه او را در عوض ملزم به انجام کاري کند. البته که نولان هم تصميم گرفته است که اين کمپاني را خانه‌ بيشتر فيلم‌هايش کند.

4. مديرعامل پارامونت پيکچرز، برد گري عنوان کرده است که صحنه فيلمبرداري ميان‌ ستاره‌اي خوش آرايش‌ترين صحنه‌‌اي بود که تاحالا از آن بازديد کرده است: همه با لباس فرم و کروات بودند و من با خودم فکر کردم که اين‌ها ديگر کي هستند، همه با هم خيلي خوب صحبت مي کردند و من پيش خودم گفتم همه اين‌ها چقدر متمدن‌اند؟
سم ريمي هم هنگام کار لباس فرم (کت و شلوار) پوشيده بود، البته او به عنوان اعلام بيعت با آلفرد هيچکاک اين کار را کرده بود، به مثابه نشان دادن حوزه اختيارات و اعمال نفوذ و قدرت‌اش و نمايش مراتب احترام‌اش به هنر فيلمسازي. اما کريستوفر نولان به دليلي کاملا متفاوت با لباس فرم بر سر کار ظاهر شده بود: او از مدتي پيش تصميم به انجام اين‌کار گرفته بود چراکه از نظر او اينکه هر روز بخواهي از نو انتخاب کني که چه چيزي بپوشي اتلاف انرژي‌ست.

5. عشق نولان نسبت به سينما از هفت سالگي آغاز شد؛ وقتي که پدرش - که يک مدير تبليغات بريتانيايي بود - او را براي تماشا اولين قسمت از جنگ ستارگان به سينما برد. نولان پس از آن با دوربين 8 ميليمتري پدرش شروع به فيلمبرداري کرد.

6. مايکل کين در گفتگو با نيويورک تايمز درباره نولان گفته: او هميشه يک فلاسک چاي همراه خود دارد. فرقي نمي‌کند که چقدر داغ باشد، او يک باراني بزرگ با جيب‌هايي گشاد دارد که براي جاکردن فلاسکش کافي است. او هميشه بي‌سروصدا جرعه جرعه از آن مي‌نوشد، همين باعث شد که فکر کنم شايد چيزهاي بهتري هم در آن فلاسک ريخته شده باشد، از او پرسيدم تو که ودکا توي چاي ات نريختي، نه؟ او هم جواب داد که نه، فقط چاي.

7. براي آمادگي پيش از هر فيلم نولان يکي دو هفته را به تايپ رئوس مطالب مربوط به کارش با همان ماشين تايپي که پدرش در 21 سالگي به او هديه داد مي‌گذراند. اين متن‌هاي تايپ شده ارائه‌اي از احساساتي هستند که او درنظر دارد از دل کارش بيرون بکشد، نمايانگر بافتي از داستان يا افسانه‌اش. او آن‌ها را در يک پوشه نگهداري مي‌کند و هرازگاهي به آن‌ها بازمي گردد تا فراموش نکند که ايده اصلي ذهنش پيش از شروع فيلم چه بوده.

8. اولين فيلم او با بودجه ناچيز شش هزار دلار فيلمبرداري شده بود، با جلساتي 15 دقيقه‌اي در هر شنبه و طي مدت يک سال.

9. نولان به بازسازي بي‌خوابي بسيار علاقه‌مند بوده اما در ابتدا نتوانسته ترتيب ملاقات با برادران وارنر را بدهد. مدير برنامه‌هاي او با استيون سودربرگ که از ديرباز يکي از طرفداران ممنتو بوده تماس مي‌گيرد. سودربرگ هم در پارکينگ با رئيس کمپاني روبه رو مي‌شود و به او مي‌گويد: ديوانه‌اي اگر اين مرد را ملاقات نکني. سودربرگ در کنار جرج کلوني از دست‌اندرکاران تهيه فيلم بودند.

10. نولان جوري فيلم‌نامه‌هايش را مي‌نويسد که با متدهايي که بعدها براي ساخت فيلم از آن‌ها استفاده مي‌کند همخواني داشته باشد. فيلم‌هاي او در نهايت به آنچه که براي سرمايه‌گذارانش تعريف مي‌کند بسيار نزديک است، زودتر از برنامه به اتمام مي‌رسند و کمتر از بودجه پيش بيني شده خرج برمي‌دارند. پارامونت و برادران وارنر آماده بودند که نزديک به 200 ميليون دلار براي ميان‌ ستاره‌اي خرج کنند اما نولان به آن‌ها پاسخ مي‌دهد که به اين مقدار پول نيازي ندارد، علي رغم استفاده زياد فيلم از افکت‌هاي ديجيتال براي خلق روبات‌ها و طوفان‌هاي شن و امواج مرتفع.

11. نولان از افشاي هرچيز مخفي شده ابا دارد. به گفته وال استريت ژورنال نولان دقيقا پس از کريسمس 2012 با يکي از مديران اجرايي برادران وارنر تماس مي گيرد و خواستار اين مي‌شود که فردي را که با يک سايت خبري راجع به برنامه‌هايشان درباره شواليه تاريکي برمي‌خيزد و ميکس موسيقي آن حرف زده، تنبيه کنند.
مديران کمپاني که نتوانسته بودند به علت تعطيلات بين کريسمس و سال نو با جايي تماس حاصل کنند به او گفتند که اين غيرممکن است منبع افشاگري را پيدا کنيم. هفته‌ها گذشت تا اينکه آقاي نولان و همسرش، اما توماس که دستيار او در تهيه‌کنندگي‌ست افراد مقصر را عزل کردند.

12. نولان مدعي‌ست که آدرس ايميل يا شماره موبايلي ندارد، به نظر مي‌رسد که همسر/تهيه‌کننده او اطلاعات مورد نيازش را شفاها يا در قالب ايميل‌هاي پرينت‌گرفته شده به سمع او مي‌رساند. يک همکار قديمي در اين باره مي‌گويد: اِما بيشتر از آنچه که نولان با خودش حرف مي‌زند با او صحبت مي‌کند.

13. اين فيلمساز ترجيح مي‌دهد که در لوکيشين‌هاي واقعي به جاي استوديوهاي شبيه‌سازي شده کار کند.

14. ميان‌ ستاره‌اي در تنظيم موسيقي‌اش صداهاي پس‌زمينه‌ي زيادي ندارد، چراکه نولان نمي‌خواسته از اطراف چيزهاي زيادي باعث حواس‌پرتي شوند.

15. نولان به حدي درباره فيلمنامه‌هايش پنهان‌کار است که حتي در بتمن آغاز مي‌کند فيلمنامه را در اختيار مايکل کين نگذاشت. کين به او گفت که: آن را مطالعه خواهم کرد و به راننده‌ام مي‌گويم تا فردا برايت بياوردش. اما نولان اصرار کرده که مي‌نشيند و با همسر کين يک فنجان چاي مي‌نوشد تا کين آن را بخواند. کين به شوخي در اين باره مي‌گويد: پس از اينکه آن را از من پس گرفت ديگر رنگ  آن فيلمنامه را نديدم.

ويسنا فولادي
نظرات
محمد يكشنبه 23 آذر 1393 انصافا جزء نوابغ سينماست.
10 0
پاسخ

يه نفر يكشنبه 23 آذر 1393 نولان فيلمساز مردم است
8 0
پاسخ

حسين چهارشنبه 3 دي 1393 اين "به جيب زده زده است" رو ترجمه کردين يا خودتون نوشته اييد؟
دزدي که نکرده! حقش بوده. دستمزد زحمت هاشه ابتکاراشه و هنرشه ...
13 0
پاسخ

احسان شنبه 25 بهمن 1393 نولان بي شک پديده بي چون و چراي سينماي جهانه.
7 0
پاسخ

محمد جمعه 20 فروردين 1395 نولان رو غقط با آلکس فرگوسن ميشه مقايسه کرد
2 0
پاسخ

atm شنبه 24 شهريور 1397 منظورتون از پول به جيب زده چيه!!؟؟
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
























































































استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز