پنج نقش‌آفرینی به یاد ماندنی جولیان مور

يك مرد مجرد/A Single Man
تام فوردِ طراح مد اولين فيلمش را بسيار خوش رنگ و‌ لعاب كارگرداني كرد، فيلمي كه در آن مور در كنار كالين فرث (در نقش جورج فالكونر) در نقش دوست به ظاهر خوشحال و شادمان ولي عميقا غمگين و سودازده‌ي او به نام چارلي بازي مي‌كند. با ظرافت و دقتي كه به سختي مي‌شود مرزهاي بين اين دو را از هم تميز داد. صحنه‌ي رقص او با كالين فرث در اين فيلم به ياد ماندني‌ است.

گاردين:
از شب‌هاي بوگي تا دور از بهشت، مور تابه‌حال به شکلي ستودني در نقش‌هاي گوناگوني بازي کرده. شما به ليست 5 لحظه‌ي برتر ما کدام را اضافه مي‌کنيد؟
جوليان مور استعداد خاصي در بازي کردن طيف وسيعي از نقش هاي مختلف دارد. او اخيرا در نقشه ستارگان به کارگرداني ديويد کراننبرگ نقش يک ستاره‌ي در حال افول هاليوودي را بازي کرده، اما در گذشته هم در کمال توانمندي در شمايل‌هاي مختلفي از يک پورن استار تا معلمي گوشه‌نشين به ايفاي نقش پرداخته است.
ما پنج تا از بهترين نقش‌آفريني‌هاي او را انتخاب کرده‌ايم:

شب‌هاي بوگي/Boogie Nights
تصوير مور در شکل و شمايل يک پورن استار دهه هفتادي به نام امبر وِيوز براي او نامزدي دو جايزه اسکار و گلدن گلوب را به ارمغان آورد. او در صحنه‌هاي زيادي درخشيد، از صحبت شهواني بي‌پرده‌اش با دِرک ديگلر (با بازي مارک والبرگ) تا دمخوري شيداگونه و غرق در کوکائين‌اش با رولرگرل با بازي هدر گراهام.

يک مرد مجرد/A Single Man
تام فوردِ طراح مد اولين فيلمش را بسيار خوش رنگ و‌ لعاب کارگرداني کرد، فيلمي که در آن مور در کنار کالين فرث (در نقش جورج فالکونر) در نقش دوست به ظاهر خوشحال و شادمان ولي عميقا غمگين و سودازده‌ي او به نام چارلي بازي مي‌کند. با ظرافت و دقتي که به سختي مي‌شود مرزهاي بين اين دو را از هم تميز داد. صحنه‌ي رقص او با کالين فرث در اين فيلم به ياد ماندني‌ است.

دور از بهشت/Far From Heaven
اين فيلم تاد هينز ظرف ملودرام را با بيل هم مي‌زند، اما مور پيچيدگي خارق‌العاده‌اي به کاراکتر کتي ويتکر (يک زن خانه‌دار متعلق به دهه 50‌) داد. او به خوبي بر مسائل و مشکلات مردماني که در حومه‌ي شهرها زندگي مي‌کنند مسلط بود و در عين حال خوشي و سعادت جاري در زندگي اين طبقه از مردم و خانه‌دار بودن را هم متوجه شده بود. مور در کنار دنيس هايسبرت و دنيس کوايد در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخت.

لباوسکي بزرگ/The Big Lebowski
آن لهجه، موهاي چتري ضخيم و ربدوشامبرهاي تجملي به عنوان جامه‌اي هميشگي: بايستي که مائود باشد. تمايلات جنسي خشک و بي‌روح و بي‌تفاوتي و خونسردي مور در حين اجراي اين نقش براي هميشه اثر خود را بر فرهنگ عامه به جا گذاشت، از اين‌جا اين موضوع را بفهميد که بيانسه در متن ترانه‌ي پارتيشن خود از بعضي از ديالوگ‌هاي باشکوه و بي‌همتا مائود استفاده کرده است.

مگنوليا/Magnolia
با نقش ليندا پارتريج - زني درگير با مشکلي در تهيه‌ي داروهاي سنگين نوشته شده در نسخه‌ پزشکي‌اش - مور تمام معبرهاي احساسي‌مان را به آتش کشيد. منتقدان بيشتر از جدول فروش، فيلم را دوست داشتند، با اين وجود مور بازي‌اي به يادماندني در مگنوليا از خود بر جاي گذاشت.

ويسنا فولادي
نظرات
يه نفر چهارشنبه 12 آذر 1393 the end of the affair
بِستِ جولين مور
3 0
پاسخ

کيمن پنجشنبه 13 آذر 1393 توي short cuts هم شاهکار بود. البته همه تو اون فيلم بي نظير بودن.....
و البته در maps to the stars هم بازي بي نظيري داشت
3 0
پاسخ

پوريا جمعه 14 آذر 1393 پس فيلم hannibal چي؟
0 0
پاسخ

آراز شنبه 15 آذر 1393 تمام معبرهاي احساسي مان را به آتش کشيد. چه جمله جالبي
1 0
پاسخ

ghasem دوشنبه 1 دي 1393 still alice بالاتر از همه بازي هاي قبلي ش قرار مي گيره...
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز