پنج فیلمی که قبل از تماشای Interstellar کریستوفر نولان باید ببینید - بخش سوم: برخورد نزدیک از نوع سوم (استیون اسپیلبرگ)

نولان مي‌گويد: وقتي به برخورد نزديك فكر مي‌كنيد، وقتي به بقيه‌ي فيلماي اون فكر مي‌كنيد، يه روح واقعن بزرگ توشون هست كه مي‌خواستم بگيرمش، اون فيلم‌ها يه زبون خيلي كلاسيك و تقريبن از مد افتاده دارن و اسپيلبرگ و لوكاس و همه‌ي اوناي ديگه راستي راستي خيلي خوب انجامش دادن.

امپاير:
در برهه‌اي، ميان‌ ستاره‌اي فيلم استيون اسپيلبرگ بود. با درنظر گرفتنِ اين حقيقت که پدر اسپيلبرگ، آرنولد يک فيزيک‌دان آماتور بود، شکي نيست که پسرش همان‌قدر مجذوب اين داستان بود که زماني مسحور نوشتن برخورد نزديک شده بود. به علاوه، اين فيلم هم يک سفر بزرگ خانوادگي در دل خود دارد... و پدري که خانواده‌اش را پشت سر مي‌گذارد تا به دل آن ماوراي عظيم بزند.
نبايد متعجب شويم که پروژه بعد از واگذاري اسپيلبرگ به دست نولان افتاد. ناسلامتي او با فيلم‌هاي اسپيلبرگ بزرگ شده‌ و مشتاق بوده تا در نحوه‌ي مواجهه، بلاک‌باسترها را که به عقيده‌ي او در سال‌هاي اخير، خيلي از مسير پرت افتاده‌اند احيا کند.
نولان مي‌گويد: وقتي به برخورد نزديک فکر مي‌کنيد، وقتي به بقيه‌ي فيلماي اون فکر مي‌کنيد، يه روح واقعن بزرگ توشون هست که مي‌خواستم بگيرمش، اون فيلم‌ها يه زبون خيلي کلاسيک و تقريبن از مد افتاده دارن و اسپيلبرگ و لوکاس و همه‌ي اوناي ديگه راستي راستي خيلي خوب انجامش دادن.
آن‌ها همچنين سرگرمي‌هايي خانوادگي بودند که - لااقل با استانداردهاي امروز - برايشان زمخت بود.
نولان قبول دارد و مي‌گويد: قطعن. برخورد نزديک يه جورايي خيلي يغر بود. واقعيات يغر. اما چيزي که تو يه سري از بهترين‌ فيلم‌هاي اون دوره دوست داشتم و کاري که دوست دارم با اين فيلم بکنم، اينه که عناصر قصه هرچقدرم که خيالي و موهوم باشن، باز هم درباره‌ي خانواده هستن. درباره‌ي بودن آدما با هم، درباره‌ي روابط. حالا نه به هر ضرب و زور و بالاي منبر رفتن، بلکه از يه راه واقعن اصولي. اونا چيزايي مي‌گفتن درباره‌ي اين‌که چطور زندگي کنيم در حالي‌که مشغول نشان دادن نوع افراطي و خياليِ آن بودن. به نظرم اين يه روش قدرتمند قصه‌گويي و يه چالش درست و حسابي براي پذيرفتنشه.

احسان سالم
نظرات
پونه دوشنبه 10 آذر 1393 برخورد نزديک يکي از بهترين فيلم هاي اسپيلبرگ است..پايانش هم خيلي احساسات برانگيز و قشنگ.
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز