6 جوان‌مرگ موسیقی ایرانی/ از مرتضی پاشایی تا داریوش رفیعی

داريوش رفيعي اين خواننده خوش صدا فقط 31 سال عمر كرد و بيش از 100 قطعه موسيقي از او به يادگار مانده كه بيش از نيمي از آنها در خاطره جمعي مردم ايران باقي مانده است. به سوي تو، گلنار و سلسله موي دوست و خيلي از قطعات ديگر مردم را ياد رفيعي مي‌اندازند.

7فاز:
جامعه موسيقي ايران از روز جمعه در بهت و حيرت و اندوه از دست دادن خواننده جوان پاپ، مرتضي پاشايي فرو رفته است. مرگي که براي هواداران موسيقي تکان‌دهنده بود حتي آنهايي که طرفدار کارهاي پاشايي نبودند. چيزي که دراماتيک‌تر و دردناک‌ترش کرده بود اين است که پاشايي هنوز جوان بود و راه طولاني داشت. يکي از نوشته‌هايي که بعد از مرگش نوشته شد خيلي خوب به اين موضوع اشاره داشت: از رفتن يک آدم اونم در سن 30 سالگي ناراحت شدم. مي‌دونيد تو اين سن و سال ديگه به کسي نميشه گفت خام، خامي مال قبل‌تره، مال ايام بيست سالگيه. از طرفي نميشه بهش گفت سن پختگي. پختگي مال 40 سالگيه. مال وقتيه که فرو رفتن زهر روزگار رو در لابلاي نفس کشيدن‌هات احساس کرده باشي و بعد بتوني پادزهرش رو بسازي و از خم مشکلات در بياي. مال وقتيه که در کوره آدم‌سازي جامعه مَرد شده باشي. سي سالگي و روزگارش زمانيه که مي‌خواي به سمت آرزوهات حرکت کني. مال وقتيه که از ايام جواني درس گرفته باشي و تجربه‌هات رو بذاري کنار حرکت‌هاي جديد در زندگي. 30 سالگي و ايامش زمان امتحان و آزمايش‌هاي جدي زندگيه.
مرتضي پاشايي دو سه سال بود که در حوزه موسيقي براي مردم تبديل به يک چهره مشهور شد. اول آهنگ‌هايش را در فضاي مجازي انتشار داد و بعد هم نوبت به اولين آلبومش، يکي هست رسيد که سال 1391 منتشر شد. گل بيتا و اسمش عشقه دو آلبوم ديگر او هستند که هنوز روي اين آخري کار مي‌کرد که اجل مهلتش نداد. پاشايي از اواخر پاييز سال 1392 به سرطان معده مبتلا شد. بعد از رسانه‌اي شدن خبر بيماري‌اش، روحيه پاشايي که هنوز باانرژي کار مي‌کرد و کنسرت مي‌گذاشت، آنقدر روي مردم تاثير مثبتي داشت که تعداد طرفدارانش روزبه‌روز هم بيشتر شدند.
مرتضي پاشايي تنها چهره موسيقي کشور نبود که قبل از رسيدن به کهنسالي از دنيا رفت. متاسفانه فهرست بلندبالايي است:


نيما وارسته: معمولا آهنگسازها و تنظيم‌کننده‌ها به شهرت خوانندگان نيستند اما نيما وارسته تقريبا يک استثنا به شمار مي‌رفت. شايد به خاطر اينکه در همه آهنگ‌هايي که ساخت و تنظيم کرد مهر خودش را برجا گذاشت. شايد هم به خاطر همکاري مداوم با برخي از ستارگان موسيقي پاپ مثل بنيامين بهادري بود. براي مردم هميشه نام بنيامين و نيما وارسته کنار هم مي‌آمد. وارسته از اوايل دهه 80 به صورت جدي و مداوم کار آهنگسازي و تنظيم را شروع کرد. او امسال در سن 35 سالگي به دليل ايست قلبي در استخر درگذشت.
نيما وارسته


ناصر عبداللهي: مرگ او هم جامعه موسيقي را خيلي تحت‌تاثير قرار داد. هنوز هم خيلي از خوانندگان جوان در آهنگ‌ها و آلبوم‌هايشان به عبداللهي اداي احترام مي‌کنند. او جزو نسل اول خوانندگان پاپ بعد از انقلاب بود. متولد سال 1349 در بندرعباس. از اواسط دهه 70 به صورت حرفه‌اي کار موسيقي را که از کودکي به آن علاقه داشت، دنبال کرد. در بيشتر آهنگ‌هايش از ترانه‌هاي محمدعلي بهمني استفاده مي‌کرد که مشوق اصلي عبداللهي هم بود. ناصرعبداللهي در سوم آذرماه 1385 در بندرعباس به دلايل نامشخصي بيهوش شد و به کما رفت. او پس از گذراندن 27 روز در کما سرانجام در بيمارستان هاشمي نژاد تهران در روز 29 آذر 1385 و در سن 36 سالگي درگذشت. سال‌ها بعد باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از يک کاربر شبکه‌ اجتماعي گزارشي منتشر کرد که ناصر عبداللهي به خاطر اجراي قطعه يا فاطمه توسط وهابي‌ها و افراطيون مورد ضرب و شتم قرار گرفته و همين ماجرا باعث به کما رفتن و مرگ او شده است.
ناصر عبدالهي


مازيار: عبدالرضا کياني‌نژاد را همه با نام هنري‌اش، مازيار مي‌شناسند. مازيار بعد از انقلاب در ايران ماند و چند تک‌آهنگ از او که معروف‌ترين‌شان شهيد نام داشت، منتشر شد. اين خواننده پاپ سال 1376 در سن 45 سالگي در اثر سکته قلبي و مغزي از دنيا رفت. اواسط دهه هفتاد و پيش از مرگش آلبوم گل گندم دوباره مجوز انتشار پيدا کرد اما درگيري‌هايي که انتشار اين آلبوم با تهيه‌کننده برايش به دنبال داشت، و حاشيه‌هاي مربوط به توقيف آن فشار زيادي روي مازيار وارد کرد. بعد از مرگ مازيار، اواخر سال 84 آلبوم ماهيگير او با مجوز وزارت ارشاد وارد بازار موسيقي شد. راديو هم گاهي در مناسبت‌هايي سراغ آهنگ‌هاي مازيار مي‌رود.
مازيار


افشين مقدم: حسين آهنيان مقدم مشهور به افشين مقدم فعاليتش را قبل از انقلاب شروع کرد و مشهورترين آهنگش هم زمستون بود. افشين سال 1355 در سن 31 سالگي بر اثر تصادف در جاده آمل از دنيا رفت. آلبوم زمستون او پس از انقلاب به تکثير و پخش مجدد رسيد. اين آلبوم گزيده‌اي از کارهاي افشين مقدم است که همگي پالايش صدا شده‌اند و پس از اخذ مجوز از وزارت ارشاد از طرف شرکت پيام‌کاست به بازار آمد. ترانه گل افشين با صداي کيوان (يار قديمي افشين) که به ياد افشين بعد از مرگش بر روي ملودي زمستون خوانده است، در اين آلبوم به گزيده آهنگ‌هاي اين خواننده اضافه شده بود.
افشين مقدم


داريوش رفيعي: شگفت‌انگيز است. اين خواننده خوش صدا فقط 31 سال عمر کرد و بيش از 100 قطعه موسيقي از او به يادگار مانده که بيش از نيمي از آنها در خاطره جمعي مردم ايران باقي مانده است. به سوي تو، گلنار و سلسله موي دوست و خيلي از قطعات ديگر مردم را ياد رفيعي مي‌اندازند. رفيعي متولد بم بود و بعد از آمدن به تهران با مجيد وفادار آشنا شد و قطعاتي مانند زهره حاصل اين آشنايي است. او در اوج شهرت براثر تزريق سرنگ آلوده به کزاز مبتلا شد و در نهايت در بيمارستان هزارتختخوابي تهران (بيمارستان امام خميني) در روز 2بهمن 1337 درگذشت.
داريوش رفيعي
............................................
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

گروه موسيقي هفت صبح
نظرات
سحر سه شنبه 27 آبان 1393 چه مطلب خوبي، خاطراتم رو ورق زد
8 1
پاسخ

آوا سه شنبه 27 آبان 1393 من نمي دونستم داريوش رفيعي زود مرده!
3 1
پاسخ

تارا صنايع سه شنبه 27 آبان 1393 اين قصه ي ما دوتاس
مي بيني چقد کوتاس
5 1
پاسخ

حسن بكس سه شنبه 27 آبان 1393 بهت پيله كردم / نه مي موني پيشم / نه مي ميرم اينجا / نه پروانه ميشم
براي آشتي با تارا خانم
4 2
پاسخ

اوشس چهارشنبه 28 آبان 1393 هفت فاز
خيلي ممنون بابت اين مطلب و همه مطالب
3 1
پاسخ

بيتا پنجشنبه 29 آبان 1393 گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به قول يه کاربر شبکه اجتماعي؟!!
دليل مرگ مرحوم ناصر عبداللهي يه دروغ کثيفه
2 1
پاسخ

محمدرضا يكشنبه 2 آذر 1393 تو اين مدت انقدر اسم مرتضي پاشايي شنيديم که به اسمش آلرژي پيدا کردم..
9 4
پاسخ

آراز يكشنبه 2 آذر 1393 خيلي خوب بود ، مخصوصا قسمت توضيحاتش در مورد 30 سالگي و 40 سالگي
1 0
پاسخ

سريتا شنبه 5 ارديبهشت 1394 من واقعا طرفدار نيما وارسته - مرتضي پاشايي و مازيار بودم و هستم يادشان گرامي
1 0
پاسخ

جواد يكشنبه 6 ارديبهشت 1394 روحش شاد خيلي صداش دلنشينه
1 0
پاسخ

ساشا دوشنبه 29 تير 1394 من نميدانم رو چه معياري يه خواننده رديف دان مثل مرحوم داريوش رفيعي رو با مرتضي پاشايي که هنر رو نميدونست چيه قياس ميکنيد
9 2
پاسخ

فرهاد پنجشنبه 8 مرداد 1394 واقعا استاد داريوش رفيعي قابل قياس با مرتضي پاشايي نيست! داريوش رفيعي با صداي ماندگارش هنوز داره دل ميبره از مردم!
7 0
پاسخ

سهراب1349 پنجشنبه 15 مرداد 1394 داريوش رفيعي باترانه شب انتظاروگلنارازتمامي خوانندگان ديروزوامروزوهم عصرخوديک سروگردن بالاتربودشايدتنهاازلحاظ عمرکوتاه شبيه پاشايي بودولي ازلحاظ هنرصداخيلي بالاترازپاشايي وديگران بودخواننده اي که تمام گوشه هاورديفهاي موسيقي رااستادبودراباخوانندگان امروزنظيرپاشايي مقايسه نکنيد
12 0
پاسخ

سولاف شنبه 30 آبان 1394 سلام (&."@& يادش بخير
1 0
پاسخ

سعيد پنجشنبه 16 ارديبهشت 1395 از نظر من داريوش رفيعي بهترين بود، روحشان شاد
5 0
پاسخ

غريبه چهارشنبه 19 آبان 1395 هر هنرمند با هر اثري كه ازش منتشر ميشه جاي بخصوصي نزد مردم دارد و كارش قابل ستايش است و مقايسه كردن به اين شيوه كه اين خوب است يا ان نميتونه عاقلانه باشه
0 0
پاسخ

محمد چهارشنبه 10 خرداد 1396 داريوش رفيعي بنيان گزار و پرچم دار موسيقي کلاسيک ايراني روحش شاد و يادش گرامي
4 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز