13 چیزی که درباره متیو‌ مک‌کاناهی پیش از تقدیرش در سینما‌تک امریکا نمی‌دانستیم

سينماتك آمريكا چند هفته پيش با اعطاي جايزه به مك‌كاناهي، او را در مركز توجهات و تكريم قرار داد. مي‌دانيم كه به چه چيزي فكر مي‌كنيد: آيا اين مرد اصلا به جايزه ديگري نياز دارد؟ و اينكه‌ آيا ما واقعا نياز داريم سخنراني ديگري را كه با بسيار خب، بسيار خب، بسيار خب شروع مي‌شود بشنويم؟ همين چند ماه پيش مك‌كاناهي براي بازي در فيلم باشگاه خريداران دالاس جايزه اسكار، گلدن گلوب، جايزه انجمن بازيگران فيلم و جايزه فيلم منتخب منتقدان و يك‌سري جايزه ديگر را دريافت كرد.

دِ رپ/استيو پاند:
سينماتک آمريکا چند هفته پيش با اعطاي جايزه به مک‌کاناهي، او را در مرکز توجهات و تکريم قرار داد. مي‌دانيم که به چه چيزي فکر مي‌کنيد: آيا اين مرد اصلا به جايزه ديگري نياز دارد؟ و اينکه‌ آيا ما واقعا نياز داريم سخنراني ديگري را که با بسيار خب، بسيار خب، بسيار خب شروع مي‌شود بشنويم؟ همين چند ماه پيش مک‌کاناهي براي بازي در فيلم باشگاه خريداران دالاس جايزه اسکار، گلدن گلوب، جايزه انجمن بازيگران فيلم و جايزه فيلم منتخب منتقدان و يک‌سري جايزه ديگر را دريافت کرد.
بنابراين با اين حساب يک جايزه ديگر براي او در سال 2014 مي‌تواند جمله چون آنجا بود، جايزه را برد را به ذهنمان متبادر کند. به جز اينکه مک‌کاناهي آنقدر دلچسب و دوست‌داشتني و آسان‌گير است که واقعا چه کسي مي‌تواند در برابر او وقتي که يک شب ديگر هم در مرکز صحنه است غرولند کند؟
بنابراين سينماتک در جستجوي سوژه امسال مراسم‌اش و با حضور مک‌کوناهي در آخرين فيلم کريستوفر نولان، ميان‌ستاره‌اي ضرري در اينکه يک جايزه ديگر به قفسه جايزه‌هاي مک‌کاناهي اضافه کند نديد.
جيمي کمل ميزبان مراسم با به زبان آوردن اينکه او بيشتر از فقط يک چهره قشنگ است، بدن جذابي هم دارد. ما را کنجکاو کرد که چيزهاي بيشتري را در طي دو ساعت مراسم درباره مک‌کاناهي بفهميم. در اين مراسم بازيگران مختلف به شرح نکات جالبي درباره اين بازيگر پرداختند.
به عنوان مثال:

او در يکي از ويدئوهاي تريشا يروود حضور دارد.
سينماتک نقش‌هاي مختلفي را که مک‌کاناهي تا به حال در آن‌ها بازي کرده بود در يک کليپ کنار هم گذاشته بود و در بين آن ها هيچ‌کدام جذاب‌تر از روزهاي اول مک‌کاناهي در يکي از موزيک‌ويدئو‌هاي تريشا يروود نبود. (کيمل پيشنهاد کرد که: يادتون نره هروقت که يه اصلاح موي بد مي‌بينيد به سلامتيش بنوشيد.)
در کنار نمايش صحنه‌هايي از مات و مبهوت (ريچارد لينک‌ليتر) ، بازگشت کشتار با اره برقي در تگزاس (1994) و Angels in the Outfield لحظات بي‌نظيري هم از موزيک ويدئوي Walkaway Joe تريشا يروود نمايش داده شد که در آن مک‌کاناهي با موهاي کوتاهش در  تصاوير سياه و سفيد ويدئو در نقش جوان خوش‌تيپي که قلب قهرمان زن ما را مي‌شکند ظاهر شده است.

او هنگامي که طبل بونگو مي‌نوازد فقط به درآوردن لباس‌هايش اکتفا نمي‌کند.
مشهور‌ترين صحنه عريان مک‌کاناهي شايد مربوط به زماني باشد که در ايالت آستين تگزاس به دليل نوازندگي عريان دستگير شد، واقعه‌اي که ليني فيني زانوکِ تهيه‌کننده (همسر ريچارد دي زانوک تهيه کننده) آن را مطرح مي‌کند. اما کيت هادسن ورژن خودش را از داستان استريپ کردن مک‌کاناهي دارد.
هادسن تعريف کرد که يک‌بار او به همراه تعدادي از دوستانش و مک‌کاناهي به کلبه پدري‌اش رفته بودند و آن شکلي که هادسن تعريف مي‌کرد کلبه در مکان بسيار پرت و خلوتي قرار داشت. او به ياد مي‌آورد که در ميانه‌هاي شب متوجه مي‌شود مک‌کاناهي کلبه را ترک کرده است و از آنجايي که فکر مي‌کند آن موقع شب پرسه زدن در جنگلي پر از حيوانات وحشي براي او امن نيست بيرون مي‌رود تا  پيدايش کند: من اون رو درحالي که روي يه سنگ بزرگ ايستاده بود پيدا کردم، برهنه بود و زوزه مي‌کشيد. با خودم گفتم که باشه، اينجاست و حالش خوبه.

او نام سگ‌اش را از روي يک عمل جنسي برداشته است.
جنيفر گارنر در طي  تعريف‌هايي که از مک‌کاناهي کرد گفت که: اون اسم سگش رو BJ گذاشته. و بله، مخفف همون چيزي‌ست که فکرش رو مي‌کنيد.

در بين تمام فيلم‌هاي مک‌کاناهي آن‌هايي که بيشترين واکنش را در پي داشتند مجيک مايک و گرگ وال‌استريت بودند.
در شب پخش کليپ‌ها، دو فيلم محبوب‌ترين عناوين در بين تماشاگران بودند. و باشگاه خريداران دالاس اسکاري جزء آن‌ها نبود. در عوض جمعيت وقتي که صحنه خاص او در گرگ وال استريت به نمايش درآمد ديوانه شدند. جايي که او در برابر لئوناردو ديکاپريو بنا مي‌کند به کوبيدن بر روي سينه‌اش و شروع به تعريف فريبي مي‌کند که نامش وال استريت است. همچنين درمقابل صحنه‌هايي از مجيک مايک هم سر و صدا به راه افتاد و آنطور که آن هاتاوي (هم بازي مک‌کاناهي در ميان ستاره‌اي) تعريف کرد مي‌دانسته که مک‌کاناهي قرار است اسکار ببرد: همون موقعي که تو مجيک مايک ديدمت. يک استريپر جذاب و درخشان. اجراي تو پر از نبوغ بود و من وقتي تماشات مي‌کردم فهميدم که خودت هم پر از نبوغ هستي.

وودي هارلسون  و مک‌کاناهي سر و سري با هم دارند.
هارلسون نتوانست خودش را به مراسم برساند اما بامزه‌ترين ويدئوي شب را فرستاد. ويدئويي که در آن درحال دوچرخه سواري‌ست و مي‌گويد: من خيلي راجع بهت فکر کردم، برادر. {کمي مکث} نه به شکل هم‌جنس بازانه. {يک مکث ديگر} خب چرا، شايد يه کم.

او با مادربزرگ جسيکا چستين لاس زده است.
در ادامه يکي از جدي‌ترين بحث‌ها درباره مک‌کاناهي، هم‌بازي ديگر او در ميان ستاره‌اي، جسيکا چستين هم توضيح داد که بين شخصيت شناخته شده مک‌کاناهي در بين مردم و خود واقعي‌اش تفاوت‌هايي وجود دارد: اون چيزي که مي‌بينيد همونيه که باور مي‌کنيد. و براي اينکه به حضار بفهماند که آن چه چيزي‌ست که درباره مک‌کاناهي باور مي‌کنيم يک داستان تعريف کرد؛ درباره اينکه خانواده‌اش را به اکران دوشنبه شب ميان‌ستاره‌اي برده بود: مادربزرگ من سر جاش بند نبود. اون خيلي هيجان‌زده شده بود. سپس چستين رو به مهمان افتخاري مراسم کرد و گفت: و تو خيلي بخشنده بودي که نزديک به 12 تا عکس با اون گرفتي و باهاش لاس زدي و ژست گرفتي.

کريستوفر نولان فکر نمي‌کند که مک کاناهي بامزه است.
کارگردان ميان‌ستاره‌اي آخرين سخنران مراسم بود و بايد خاطرنشان کرد؛ تنها سخنراني که زن نبود. او صحبت‌اش را اينگونه شروع کرد: افراد زيادي امشب اين بالا از اينکه متيو چقدر آدم بامزه‌ايه حرف زدن. بايد اقرار کنم که از نظر من اون حتي يه ذره هم بامزه نيست. اون خيلي آدم جدي‌ايه. من تا به حال با هيچ بازيگر ديگه‌اي که اندازه اون تو دنبال کردن حقيقت بي‌رحم باشه کار نکردم.
با توجه به اينکه نولان تا به حال سه فيلم شواليه تاريکي را با کريستين بيل ساخته است، اين حرف جاي بحث زيادي دارد.

نولان همچنين به اصلاح McConaissance اعتقادي ندارد.
اين اصطلاح که در مراسم سه‌شنبه شب درباره پرکاري و پيشرفت مک‌کاناهي بسيار استفاده شد از نظر نولان بي‌معني‌ست: من اين تعبير رو باور ندارم. فکر مي‌کنم که موفقيت سال‌هاي اخير متيو نتيجه اينه که ما خودمون رو به کاري که اون درحال انجام دادنش بود رسونديم و عقب‌موندگي‌مون رو درباره اون جبران کرديم.

مک‌کاناهي ترجيح مي‌دهد که فيلم بسازد و در فيلم‌ها بازي کند تا اينکه فيلم تماشا کند.
مک‌کاناهي از اينکه خودش را روي پرده سينما ببيند خجالت نمي‌کشد. او قبول دارد که هيچ‌وقت يک تماشاگر واقعي براي فيلم‌ها نبوده است: من قبل از 18 سالگيم فقط 2 تا فيلم ديدم؛ کينگ کونگ و اُرکا... من با فيلم ديدن بزرگ نشدم، من با عشقِ بودن توي فيلم‌ها و ساختنشون بزرگ شدم.

مک‌کاناهي هيچ‌وقت پيشنهادي براي بازي در تايتانيک دريافت نکرد.
گرچه او پيش از شروع مراسم قسمت‌هايي از سخنراني‌اش را حذف کرد اما از توضيح اين نکته هم نگذشت: من هيچ پيشنهادي براي بازي تو يکي از نقش هاي اصلي تايتانيک دريافت نکردم. يه شايعاتي وجود دارن که به من پيشنهادي شده بوده. او سپس در بين تماشاگران به مدير برنامه‌هايش نگاه مي‌کند و مي‌گويد: به من پيشنهادي نشده بود، درسته؟ چون اگه شده بود به نظرم لازمه که با هم يه صحبتي داشته باشيم.

مک‌کاناهي نقش‌اش در فيلم اِد تي‌وي را با ريختن کوکائين بر روي ميز برايان گريزر تهيه کننده و اسنيف‌کردن‌اش بدست آورد.
مک‌کاناهي از اين واقعه با لحن توجيه‌پذيري ياد مي‌کند؛ او مي‌گويد اولين بار بود که با گريزر ملاقات مي‌کرد و به محض اينکه اين اتفاق افتاد گريزر به او گفت: تو بامزه‌اي. من اينو نمي دونستم. گريزر هم همان جا مک‌کوناهي را به ران هاوارد کارگردان معرفي مي‌کند.

مک‌کاناهي عادت عجيبي نسب به ايميل‌هايش دارد.
ريس ويترسپون هم‌بازي‌ مک‌کاناهي در فيلم ماد خيلي سربسته نکته‌اي را درباره دوست‌اش افشا مي‌کند: هرکاري که اون انجام مي‌ده از روي قصد و به يه دليليه. درواقع او بعضي وقت‌ها هم ايميل‌هاش رو عمدا به يه دليل خاصي چک مي‌کنه.

او فکر مي‌کند که يک راه خوب براي پيشرفت يک فيلمنامه افزايش مبلغ پيشنهادي آن است.
در پايان صحبت‌هاي خوشايند و سرگرم‌کننده مک‌کاناهي حرف‌هاي هوشمندانه‌اي هم رد و بدل شد. او سعي کرد که آن‌چه را در طي حرفه 22 ساله‌اش آموخته است با بقيه هم درميان بگذارد: يه فيلمنامه‌ي 10 ميليون دلاري خيلي بهتر و جالب تر از يه فيلمنامه‌ي 1 ميليون دلاريه. سپس پوزخندي مي‌زند و مي‌گويد: حقيقته.

ويسنا فولادي
نظرات
جونيپر يكشنبه 25 آبان 1393 عالي. عالي. عالي. به کي بيشتر از ماد مياد تو نيمه هاي شب برهنه بره تو جنگل روي يه سنگ بزرگ ولو شه و زوزه بکشه؟
0 0
پاسخ
mud يكشنبه 25 آبان 1393 خواهش ميشه جونيپر

جونيپر يكشنبه 25 آبان 1393 نولا حرف هاي خباي خوبي درباره ش زده. اينکه مي گه هيچ بازيگر ديگه‌اي نديده که اندازه اون تو دنبال كردن حقيقت بي‌رحم باشه و از اون بهترش اونجايي که مي گه ما خودمون رو به كاري كه اون درحال انجام دادنش بود رسونديم و عقب‌موندگي‌مون رو درباره اون جبران كرديم... اصن هوام تازه شد سر صبحي. خوندن هر پاراگرافش تصويرش رو تو همون لحظه تو سرم ساخت. مردکه خفن خواستني خوردني حتي!
1 0
پاسخ

حسن بکس يكشنبه 25 آبان 1393 نولان از همه تعريف مي کنه اخلاق ورزشکاري داره
5 0
پاسخ

کلمنتاين يكشنبه 25 آبان 1393 جاست اگزجوريتينگ :-)
0 0
پاسخ

آراز يكشنبه 25 آبان 1393 مطلب جالبي بود ،مورد bj و لاس زدن با مادربزرگ هم باعث انبساط خاطر شد .
1 0
پاسخ

نولانيسم يكشنبه 25 آبان 1393 كريستوفر نولان نابغه سينماي جهان
2 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز