5 لحظه برگزیده موسیقایی How I Met Your Mother/ آشنایی با مادر

رولينگ استون: شايد در همهمه‌ي دورهمي‌ها، رفاقت‌ها، عاشقي كردن‌ها، مخ زدن‌ها، شوخي‌ها، لفاظي‌ها، سيلي‌زدن‌ها و اتفاقات گوناگون سريال آشنايي با مادر/ HIMYM، خيلي متوجه نشده باشيم، اما اين سريال يك سيتكام با ساندتركي شگفت‌انگيز است كه طيف وسيعي از ترانه‌ها از آثار پاپ تين‌ايجري تا ايندي‌راك و موسيقي نمايشي و حتي دث‌متال در آن پيدا مي‌شود.

رولينگ استون:
شايد در همهمه‌ي دورهمي‌ها، رفاقت‌ها، عاشقي کردن‌ها، مخ زدن‌ها، شوخي‌ها، لفاظي‌ها، سيلي‌زدن‌ها و اتفاقات گوناگون سريال آشنايي با مادر/ HIMYM، خيلي متوجه نشده باشيم، اما اين سريال يک سيتکام با ساندترکي شگفت‌انگيز است که طيف وسيعي از ترانه‌ها از آثار پاپ تين‌ايجري تا ايندي‌راک و موسيقي نمايشي و حتي دث‌متال در آن پيدا مي‌شود. هنر خالقين اين سريال در تلفيق صحنه‌هاي تأثيرگذار با ترانه‌هاي درجه يک و مناسب بسيار جالب توجه است و بد نيست به چند مورد از اين هنرنمايي‌ها اشاره کنيم:

Prophets از A.C.Newman
فينال فصل 4 با ترانه‌ي Prophets از A.C.Newman شروع شده و پايان مي‌پذيرد، اما اين ترانه در صحنه‌ي پاياني است که حسابي مي‌درخشد؛ پس از آن که تد در تمام اپيزود (و حتي در تمام سال) شکست خورده است. ترانه‌ي Prophets با چند آکورد ساده‌ي پيانو آغاز شده و آنقدر تکرار مي‌شود که صداي گيتار به تدريج اوج بگيرد و حسي از اميد را در نااميدي شعله‌ور کند. وقتي اعضاي گروه با ترديد روي لبه‌ي پشت بام رفته و يک به يک، پيروزمندانه مي‌پرند روي ساختمان بغلي، ترانه بسيار تأثيرگذار مي‌شود. وقتي نوبت به پريدن تد مي‌رسد، تدِ آينده شروع مي‌کند به شمردن همه‌ي مصيبت‌هايي که در آن سال بر تد گذشته – ترک شدن، کتک خوردن از يک متصدي بار، اخراج شدن، کتک خوردن از يک بز – و در نهايت نتيجه مي‌گيرد که لعنت بهش اگر که امسال بهترين سال زندگيم نبود، زيرا همه‌ي اين اتفاقات ناگوار، در نهايت او را به سمت مادر سوق داد. Prophets ترانه‌ي پيروزي است اما از نوع انتقالي آن؛ مثل خارج شدن از يک موقعيت بد به سوي آينده‌اي نامعلوم و صد البته خوش‌بينانه و رها.

Oxford Comma از Vampire Weekend
افتتاحيه‌ي فصل 5 با اولين نُت‌هاي Oxford Comma شروع مي‌شود، در حالي که تد مي‌رود براي تدريس در اولين کلاسش در دانشگاه کلمبيا. خط اول ترانه، ديگه کي به يه ويرگول آکسفوردي اهميت مي‌ده کنتراست خوبي ايجاد مي‌کند با وسواس تد در مورد جزئيات کم‌اهميت استاد دانشگاه بودن، در حالي که او مسائل مهم‌تري مانند نحوه‌ي هجي کردن کلمه‌ي استاد را هم هنوز نمي‌داند. بدتر از آن، ديري نمي‌گذرد که مي‌فهمد که به جاي کلاس 101 معماري، دارد در کلاس 305 اقتصاد در مورد معماري سخنراني مي‌کند. اين يک بي‌دقتي عجيب است از تدِ ذاتاً وسواسي که بي‌شک از آن دسته آدم‌هاست که به يک ويرگول آکسفوردي هم اهميت مي‌دهند (و شايد متذکر هم مي‌شوند که به آن، ويرگول سريالي يا ويرگول هارواردي هم گفته مي‌شود). اما هميشه يک چيز بزرگتري هست که او نمي‌داند و تا چند سال بعد هم نخواهد دانست: مادر در همين کلاس حضور داشته.

Victoria از The Kinks
اين يکي، يک‌جورهايي به گذشته نگاه دارد و همين هم آن را در ميان انتخاب‌هاي موسيقايي HIMYM ويژه مي‌سازد. ديدن ويکتوريا، دوست دختر سابق تد، در انتهاي فصل 7، بدون شک يک سورپرايز بزرگ بود که البته به احساس شما نسبت به او هم بستگي دارد. در ابتدا، همه چيز شبيه صحنه‌هاي استاندارد اختتاميه‌ي اپيزود در HIMYM به نظر مي‌رسد، به همراه تد آينده که دارد از يک ترانه‌ي عاميانه مي‌گويد. حتي وقتي سرانجام درمي‌يابيد که آن ترانه، Victoria از The Kinks است هم اين اهميت هنوز آشکار نيست. هر چه باشد، بيش از پنج سال است که خبري از ويکتوريا نبوده و به علاوه، هيچ‌کس انتظار ندارد که يک ترانه‌ي چهل ساله به مرجع موسيقايي براي پيش‌بيني پلات واقعي گسترش داستان در يک شوي هفتگي تلويزيوني تبديل شود. اين انتخاب عجيب، حقيقتاً اثر تکان‌دهنده و ناهمخواني دارد که حضور ويکتوريا را در ثانيه‌هاي پاياني، شگفت‌انگيز تر مي‌سازد.

The Funeral از The Band of Horses
تد تا فصل پاياني مادر را ملاقات نمي‌کند، اما شرايط اولين ملاقات آن‌ها در افتتاحيه‌ي فصل 8 آشکار مي‌شود. به يک سال قبل از اولين ملاقات آن‌ها برمي‌گرديم؛ وقتي تد به همراه دوست دختر سابقش، ويکتوريا، و در روز عروسي او در حال فرار است. پيش از آن، دوباره برمي‌گرديم به ايستگاه قطار فارهمپتون تا تد از نامزد ويکتوريا، کلاوس، دليل ازدواج نکردن با او را بپرسد و کلاوس هم با اصطلاحات عجيب و غريب آلماني توضيح بدهد که با اين که ويکتوريا عالي است، اما ‌گنجينه‌اي براي يک عمر زندگي او نيست. در همين اثناء و در حالي که کلاوس دارد از باورهاي رمانتيک خود در اين مورد که بالاخره روزي طرف خود راپيدا مي‌کند، حرف مي‌زند، اولين نُت‌هاي The Funeral نواخته مي‌شود و ترانه با پريدن صحنه به يک سال بعد و در زمان بارش شديد باران در همان ايستگاه قطار فارهمپتون، اوج مي‌گيرد. درست لحظه‌اي قبل از آن که تد، براي اولين بار مادر را ملاقات کند. اين يک لحظه‌ي درخشان سينمايي است و با دانستن اين که شخصيت مادر چند سال بعد، مي‌ميرد، تلفيق اولين ملاقات تد با همسر آينده‌اش و ترانه‌ي The Funeral حسابي تأثيرگذار مي‌شود.

Simple Song از The Shins
بسيار مورد انتظار بود که سريال در فصل 8 به پايان برسد، اما با اعلام رسمي فصل 9، که با اعتراض تعداد زيادي از بينندگان وفادار اما به ستوه آمده‌ي سريال روبرو شد، پيچشي در داستان اتفاق افتاد. از همان دقايق آغازين فصل 8 به نظر مي‌رسيد با فصلي طرفيم که قرار است تا ملاقات نهايي تد و مادر طفره برود. بدتر هم مي‌شود وقتي تد درمي‌يابد که جاي گردنبند خيلي پيش‌تر گمشده‌ي رابين را مي‌داند و بلافاصله تصميم مي-گيرد که او را با بهترين هديه‌ي عروسي تاريخ شگفت‌زده کند. 15 ثانيه نواي يکنواخت مکدر کننده در ابتداي ترانه‌ي Simple Song کنتراستي قوي با اشتياق آنچناني تد دارد و حتي وقتي ليلي با نگاهي نگران از اين که مبادا تد دوباره به دنبال رابين برود به او هشدار مي‌دهد که هي تد ... مراقب باش، يک چرخش دلواپس‌کننده‌ي ديگر هم ايجاد مي‌شود. سپس يک تغيير پرانرژي و پاپ‌طور در ترانه رخ مي‌دهد و عبارت جمعه، 10 صبح، 56 ساعت پيش از عروسي روي صفحه نمايان مي‌شود که ما را مطمئن مي‌سازد که کل اين فصل در يک آخر هفته روي مي‌دهد. اين يک حرکت جالب و غافلگيرکننده از جانب تهيه‌کنندگان شو بود؛ همه‌ي اعضاي گروه در راه رسيدن به مکان عروسي هستند، با اميدواري در چهره‌شان و ترانه‌ي Simple Song که در گام مينور مي‌خواند و مادري که چندين سال منتظرش بوديم و در حال خريد بليط قطار به فارهمپتون و حرکت به سوي اولين ملاقات سرنوشت‌سازش با تد، بالاخره روي پرده ظاهر مي‌شود. ايجاد هيجان در فصل نهم يک سيتکام، کار ساده‌اي نيست اما اينجا جواب مي‌دهد و براي آن، خالقين اثر بايد حسابي ممنون نقش Simple Song در تأثيرگذارتر شدن اين صحنه باشند.

هومان فرزاد يگانه
نظرات
سميه پنجشنبه 15 آبان 1393 دمتون گرم. فاينالي رسيديم به ملاقات با مادر محبوب
3 0
پاسخ

آشيل شنبه 17 آبان 1393 اين سريال هم 10 صحنه برگزيده بازيگران خواهد داشت؟
3 0
پاسخ

aminbag شنبه 17 آبان 1393 خداروشکر من سريال رو چندين بار ديدم و به طور قطع ميگم يکي از اصلي ترين نامزد هارو جا انداختيد.
زماني که بارني از رابين خواستگاري ميکنه روي پشت بوم و زماني که رابين داره نقشه کتاب play book رو که به اسم the robin هست ميخونه اهنگي پخش ميشه که واقعا بي نظيره.
لطفا حتما اينو پيگيري کنيد
7 0
پاسخ
sepid دوشنبه 30 شهريور 1394 دقيقا زدي به هدف ...من دارم دنبال اون آهنگ مي گردم...کي ميدونه اسش چيه؟خوانندش کيه؟
حسام الدين جمعه 31 شهريور 1396 سلام من هم سريال رو سه بار ديدم و بنظرم يه آهنگ ديگه هم هست که واقعا فوق العاده ست فصل نه اپيزود هجده وقتي رابين و تد دارن ساحل رو ترک مي کنن و تد به يه نتيجه ي اخلاقي مهم ميرسه و رابين به آاسمون ميره و بارني يه نسخه از کتاب بازي رو به دو نفر ديگه ميده و مارشال و ليلي توافق مي کنن که توي نيويورک بمونن اين آهنگ واقعا صحنه رو قشنگ مي کنه متنشم اينه : close your eyes , give me your hand darlin ...

طرفدار سريال يكشنبه 18 آبان 1393 چرا اينقدر سايتتون خوبه؟ ظاهر جذاب ! مطالب تّک ! ترجمه هاي خوب!
در ضمن اگه غير از Game of thrones درباره سريال هاي ديگه هم بنويسيد چيزي نميشه !
newsroom
Seinfeld
band of brothers
freaks and geeks
black mirror
community

بازم مرسي!
1 0
پاسخ

هومان فرزاديگانه يكشنبه 18 آبان 1393 باز هم مطلب در مورد اين سريال کار ميکنيم. اين مطلب ترجمه ست و سعي ميکنيم فيچرهاي اريجينال هم در مورد اين سريال کار کنيم. بازم ممنون از توجهتون.
4 0
پاسخ

aminbag يكشنبه 18 آبان 1393 همين که توجه ميکنيد عاليه.
اون صحنه اي رو که من گفتم ببينيد و اهنگشو گوش کنيد اگر پسنديديد جزو نامزد ها بزاريد
فصل 8 قسمت 12 يا 13 بود
3 0
پاسخ
اميد دوشنبه 18 خرداد 1394 اون آهنگ let your heart hold fast fort-atantic هست که واقعا عاليه ، باهاتون شديدا موافقم
sepid دوشنبه 30 شهريور 1394 واااااااااااااااااي مرسيييييييييي همينههههههههه :))))
sepid دوشنبه 30 شهريور 1394 واااااااااااااااااي مرسيييييييييي همينههههههههه :))))
alireza دوشنبه 16 بهمن 1396 بي نطيره??

amin پنجشنبه 29 بهمن 1394 من يه تيکه از يه اهنگ توي فصل2 قسمت 1 شنيدم,هرچي دنبالش ميگردم نيست شما دارين اونو؟
متنش اينه: i tried to laugh it,i hide the tears from my eyes
0 0
پاسخ

مهديار پنجشنبه 27 اسفند 1394 ببخشيد يه دو تا اهنگي که خيلي خوشم اومد يکي قسمت اخر فصل 5 بود که قسمت داشت تموم ميشه يه اهنگ گزاشت بعد فصل تموم شد يکي اونو خوشم اومد اگه ميشه اسمشو بگيد
با اون قسمت فصل 7 که تد به رابين ميگه عاشقمي بعد رابين ميگه نه بعدش مارشال به رابين ميگه بايد اينجارو ترک کني بعدش يه اهنگي ميزاره که اخرشم تد ميرو تو خيابون مردم همه چتر زرد دارن ميشه اهنگ اين قسمتم بگيد
0 0
پاسخ

nersis چهارشنبه 29 ارديبهشت 1395 به نظرم يکي ديگه ار بهترين لحظات موسيقي لحظه اي بود که در فصل 9 مادر توي هتل شروع ميکنه به گستار زدن و خوندن و تد کنار تراس اتاق بغلي نشسته و گوش ميده فوق العاده بود
2 0
پاسخ
arash چهارشنبه 5 خرداد 1395 vaghean ooon yeki az asheghane tarin lahezat serial bood az kasi k khaily vaght bood donbalesh boodim bebinim kie
unforgiven جمعه 10 دي 1395 کسي اسم اين آهنگ را ميدونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خيلي گشتم ولي پيدا نشد
mohsen شنبه 16 دي 1396 اسمش la vie en rose از daniela andrade

edward جمعه 24 دي 1395 اقا اين سريال فصل 3 قسمت 7 اولش با اهنگ گيتار شروع ميشه کي ميدونه اکوردش چيه!؟!؟

0 0
پاسخ

marziyeh چهارشنبه 25 بهمن 1396 عاشق اين سريالم همه جور چيز داخلش بود با اين سريال تعجب کردم خنديدم گريه کردم تو اين سريال ميشپ معني واقعي دوست رو فهميد فقط قسمت اخرش خيلي بد بود!انتظار نداشتم بعد نه فصل اينطور تموم بشه ولي باز هم عاشق اين سريالم...
0 0
پاسخ

barney سه شنبه 22 آبان 1397 اهنگ هايي ک خود مارشال مبخونه رو پيدا نميکنين؟
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز