بن بردلی؛ مرد بزرگ «همه مردان رییس‌جمهور» درگذشت

7فاز: بن بردلي، روزنامه‌نگار بزرگ در سن 93 سالگي در واشنگتن از دنيا رفت. او از سال 1968 تا 1991 سردبير روزنامه واشنگتن‌پست بود. همان روزنامه‌اي كه كارل برنستاين و باب وودوارد در آن ماجراي واترگيت را فاش كردند كه موجب رسوايي و استعفاي ريچارد نيكسون، رييس‌جمهور آمريكا شد.

7فاز:
بن بردلي، روزنامه‌نگار بزرگ در سن 93 سالگي در واشنگتن از دنيا رفت. او از سال 1968 تا 1991 سردبير روزنامه واشنگتن‌پست بود. همان روزنامه‌اي که کارل برنستاين و باب وودوارد در آن ماجراي واترگيت را فاش کردند که موجب رسوايي و استعفاي ريچارد نيکسون، رييس‌جمهور آمريکا شد.
فيلم مهم آلن.جي.پاکولا به نام همه مردان رييس‌‌جمهور (1976) را يادتان مي‌آيد؟ جيسون روباردز نقش بن بردلي را بازي مي‌کرد. مردي که پشت سر روزنامه‌نگارانش ايستاد و ريسک کرد تا برنستاين و وودوارد مقاله‌شان را منتشر کنند. خيلي‌ها اين فيلم را ايده‌آل روزنامه‌نگاري مي‌دانند و با ديدنش عاشق اين کار شدند. البته غافل از اينکه همه سردبيرها مثل بن بردلي به روزنامه‌نگاران‌شان فضا نمي‌دهند تا پي سوژه‌شان را بگيرند. بردلي پيش از ماجراي واترگيت هم شجاعتش را نشان داده بود. آنقدر با دولت فدرال چالش داشت تا توانست اجازه انتشار برگه‌هاي مربوط به پنتاگون را بگيرد. در همه مردان رييس‌جمهور روباردز به کاراکتر بردلي علاوه بر شجاعت، شوخ‌طبعي بخشيد که احتمالا هر کسي در دنيا آرزو مي‌کرد چنين رييسي داشته باشد. بردلي از آن دسته کساني بود که بعدها الهام‌بخش روزنامه‌نگاران زيادي شد. از آنها که باعث مي‌شد فکر کنيد روزنامه‌نگار يعني کسي که قدرت تغيير دنيا را دارد.
نيوز روم
نمونه امروزي‌اش در سينما و تلويزيون چارلي اسکينر (سام واترسون) سريال اتاق خبر (نيوز روم) آرون سورکين است. وقتي جلوي لئونا، سرمايه‌گذارش مي‌ايستد و از تيم تحريريه‌اش دفاع مي‌کند. وقتي حواسش هست که براي روي آنتن رفتن هر خبري به دو منبع موثق نياز است. به نظرم بن بردلي الهام‌بخش چارلي اسکينر هم بوده است. دنياي روزنامه‌نگاري يکي از بهترين مردانش را از دست داد. مردي که روي دنياي هنر هم تاثيرگذار بود. يک آنارشيست در دل قدرت. مردي که آرزو داشتيم و داريم مثل او باشيم.
جيسون روباردز به خاطر بازي در نقش اين مرد افسانه‌اي برنده جايزه اسکار بهترين بازيگر مرد نقش مکمل شد.
بن بردلي

صوفيا نصرالهي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز