گذشته بتمن و دشمنانش در گاتهام/ با سریال گاتهام آشنا شوید

7فاز: گاتهام مجموعه تلويزيوني تازه‌اي است كه به عنوان پيش درآمدي بر فيلم‌هاي بتمن به شمار مي‌رود، ماجراهايي كه در اين سريال به تصوير كشيده مي‌شود مدت‌ها پيش از ظهور بتمن در شهر گاتهام رخ داده است. خالق اين مجموعه تلويزيوني، برونو هلر، فيلمنامه نويسي انگليسي و نيز خالق سريال‌هايي نظير رم/ Rome (شبكه تلويزيوني HBO) و منتاليست/ The Mentalist (شبكه تلويزيوني CBS) است. اين سريال محصول كمپاني DC Comics و شبكه تلويزيوني فاكس است و فصل نخست آن از دوشنبه 22 سپتامبر (31 شهريور) به روي آنتن رفته.

7فاز: گاتهام مجموعه تلويزيوني تازه‌اي است که به عنوان پيش درآمدي بر فيلم‌هاي بتمن به شمار مي‌رود، ماجراهايي که در اين سريال به تصوير کشيده مي‌شود مدت‌ها پيش از ظهور بتمن در شهر گاتهام رخ داده است. خالق اين مجموعه تلويزيوني، برونو هلر، فيلمنامه نويسي انگليسي و نيز خالق سريال‌هايي نظير رم/ Rome (شبکه تلويزيوني HBO) و منتاليست/ The Mentalist (شبکه تلويزيوني CBS) است. به علاوه، او، پسر لوکاس هلر، فيلمنامه نويس نامدار هاليوود و برادر زويي هلر، نويسنده فيلم جنجالي يادداشت‌هايي بر يک رسوايي است. اين سريال محصول کمپاني DC Comics و شبکه تلويزيوني فاکس است و فصل نخست آن از دوشنبه 22 سپتامبر (31 شهريور) به روي آنتن رفته است.

فصل نخست با 16 اپيزود
قرار است فصل نخست اين سريال در شانزده اپيزود به نمايش درآيد و همان طور که از ابتدا تصور مي‌شد، داستان فيلم خيلي صريح و بي‌مقدمه به روزگار جواني کارآگاه جيمز گوردون (با هنرنمايي بن مک کنزي) در نيروي پليس شهر گاتهام مي‌پردازد. ايده کلي داستان نه تنها شخصيت بروس وين را در بر مي‌گيرد، بلکه داستان‌هاي اصلي تعدادي از شخصيت‌هاي منفي افسانه بتمن را هم روايت مي‌کند. پنگوئن، ريدلر، زن گربه‌اي، پيچک سمي، مترسک، جوکر، هوگو استرنج، دو چهره و آقاي فريز از جمله ضدقهرمان‌هايي هستند که داستان‌شان در طول اين سريال بازگو مي‌شود.  
در گاتهام چه خبر است؟
خلاصه داستان سريال از اين قرار است که کارآگاه جيمز گوردون، نيروي تازه نفس سازمان پليس شهر گاتهام که تحت رياست کاپيتان سارا اسن قرار دارد، مأموريت مي‌يابد با همکاري هاروي بولاک، يکي از مهم‌ترين و جنجالي‌ترين پرونده‌هاي گاتهام را حل کند: قتل توماس و مارتا وين. در جريان تحقيقات پرونده، گوردون با بروس، پسر خانواده وين ملاقات مي‌کند که اکنون تحت سرپرستي آلفرد پني ورث، سرپيش خدمت خانواده وين قرار دارد و همين موضوع گوردون را وامي‌دارد هر طور شده براي دستگيري قاتل مرموز اين پرونده تلاش کند. در ادامه داستان، گوردون بايد با فيش موني رييس گنگسترها، کارمين فالکون تاجر و بسياري از ديگر تبهکاران شهر گاتهام ملاقات کند. اما مشکل اينجاست که ظاهرا گوردون تنها نيروي با نام و نشان پليس است که به حل شدن اين پرونده اهميت مي‌دهد. سرانجام، گوردون مجبور مي‌شود به وين نزديک شود و با وجود اين که بعيد به نظر مي‌رسد، رابطه‌اي دوستانه با او برقرار کند. در ادامه مي‌بينيم که تلاش گوردون جواب مي‌دهد و روند شکل گيري آينده پسرک را در تبديل شدن به شواليه تاريکي تحت تأثير قرار مي‌دهد.

آغاز پيش توليد و حواشي ساخت سريال
حدود يک سال پيش، کمپاني فاکس اعلام کرد سريال گاتهام، فاز آزمايشي خود را پشت سر گذاشته و قرار است ساخت اين مجموعه تلويزيوني به طور جدي و رسمي به تهيه کنندگي و نويسندگي برونو هلر آغاز شود. اندکي بعد نيز اعلام شد دني کنون کارگرداني اين پروژه را به انجام خواهد رساند. در ژانويه 2014 شايعه‌اي بر سر زبان‌ها افتاد که دونال لوگ نقش گوردون را در اين سريال بازي خواهد کرد. اما لوگ از طريق توييتر خود، اين شايعات را تکذيب کرد. در نهايت، لوگ به عنوان بازيگر نقش هاروي بولاک انتخاب شد. در فوريه 2014، بن مک کنزي را به عنوان بازيگر نقش جيمز گوردون انتخاب کردند و در اواخر همان ماه اعلام شد که توليد سريال از مارس 2014 در نيويورک کليد مي‌خورد. اوايل مارس 2014، داويد مازوز براي بازي در نقش بروس وين معرفي شد و کمرن بايکندوا بازي در نقش سلينا کايل (زن گربه‌اي) را برعهده گرفت. چهار اپيزود نخست سريال به ترتيب با عنوان‌هاي آزمايشي، سلينا کايل، مرد بادکنکي و آرکام مشخص شده‌اند که تاکنون دو اپيزود آن به روي آنتن رفته است.

جذابيت‌هاي بي چون و چراي اپيزود اول
به نظر مي‌رسد با وجود اين که کانون توجه سريال بر شخصيت بروس وين متمرکز نيست، اما آنقدر صحنه‌هاي اکشن و زد و خورد در آن وجود دارد که هواداران پروپا قرص بتمن را نه تنها نااميد و ناکام نمي‌گذارد، بلکه به طرزي باورنکردني لحظاتي ميهج و پراضطراب را براي مخاطب رقم مي‌زند. طراحي صحنه و لباس گاتهام به همان سبک و سياقي است که در سه گانه بتمن کريستوفر نولان ديده بوديم. درواقع، به منظور حفظ هماهنگي و تثبيت حس و حال تماشاگر تغيير چشمگيري در اين زمينه صورت نگرفته است. در اپيزود اول مي‌بينيم شخصيت‌هاي سريال در همان نخستين ثانيه‌اي که بر صفحه تلويزيون ظاهر مي‌شوند، داستان خودشان را لو مي‌دهند، به طوري که بعضي اوقات بايد به هلر يادآوري کرد اين قدر تند نرود و اجازه بدهد شخصيت‌ها رفته رفته و در طول يکي دو اپيزود، ابعاد پنهان‌شان را برملا سازند.

گفتگوي خواندني آسوشيتدپرس با قهرمان اصلي
بن مک کنزي، بازيگر 36 ساله امريکايي است که پيش از اين در فيلم‌هاي سينمايي نظير 88 دقيقه، خداحافظ دنيا، رمزگشايي آني پارکر و وکلاي مدافع بازي کرده است. مک کنزي پيش از اين در 2011، نقش بروس وين را در انيميشن سينمايي بتمن به کارگرداني لورن مونتگومري و سم ليو ايفا کرده بود. او که تاکنون در چندين سريال تلويزيوني نيز بازي‌هاي قابل قبولي از خود برجاي گذاشته، اين بار در نقش کارآگاه جيمز گوردون جوان، قهرمان اصلي سريال گاتهام ظاهر شده است. مک کنزي اخيراً در گفتگويي با آسوشيتدپرس اظهار داشت: گاتهام به طرفداران بتمن نشان خواهد داد که تمام وقايع از کي و چطور شکل گرفت. اين بازيگر 36 ساله معتقد است داستان سريال به گونه‌اي است که ارزش روايت کردن دارد: شما نمي‌دانيد... پيش از آن که بروس (وين) تبديل به بتمن شود، چه اتفاقاتي رخ داده است. شما نمي‌دانيد چه شد که تمام اين افراد شرور و تبهکار تبديل به کساني شدند که امروز هستند. شما نمي‌دانيد چگونه تمام کساني که ممکن بود در آينده تبديل به فردي تبهکار شوند، کشته شدند. شما نمي‌دانيد چگونه جيم دور دنيا را گشته بود تا سرانجام به جايي برسد که به هيأت يک کميسر و مأمور عالي رتبه دولت درآيد و اضافه کرد: به نظرم داستان فريبنده و جذابي است.
بنابه گفته خود مک کنزي او با بازي در نقش اصلي سريال مشکلي نداشته و با آن راحت است: من قبلاً هم در دو سريال تلويزيوني که تا مدتي نيز ادامه داشتند کار کرده‌ام، بنابراين تقريباً با سازوکار تلويزيون و ساخت سريال آشنا هستم. او افزود: دلم مي‌خواهد در سريالي نقش داشته باشم که عواملش از کار کردن لذت ببرند... جايي که آدم‌ها به دنبال رقابت با يکديگر نباشند. دونال لوگ که در اين سريال نقش هاروي بولاک، همکار گوردون را بازي مي‌کند درباره مک کنزي گفت: او پسر خيلي خوبي است. خيلي صبور است. سخت کار مي‌کند. بن نقش اول است. در يک چنين نمايشي، شما به يک کاپيتان خوب نياز داريد. او کاپيتان ماست و همه را ترغيب به کار کردن و حفظ اصولي اخلاقي مي‌کند. مک کنزي اميدوار است ببيندگان سريال نيز با ديدگاه‌هاي او موافق باشند: اگر واقعاً يکي از طرفداران پروپا قرص بتمن باشيد، آيا دلتان غنج نمي‌زند براي اين که ببينيد در گذشته چه اتفاقاتي رخ داده است؟ چه شد که بروس وين تبديل به بتمن شد؟ اين که چگونه جيمز، در مقام کميسر شهر عملاً ايده ديوانه‌وار بروس را به عنوان بتمن مي‌پذيرد، در خلال فراز و فرودهايي رخ مي‌دهد که به زودي خواهيد ديد.

سيل واکنش‌هاي مثبت و خوشحالي سازندگان
نخستين فصل مجموعه تلويزيوني گاتهام تا اين لحظه با بازخوردهاي مثبتي از سوي منتقدان و هواداران رو به رو بوده است. برخي منتقدان، برخورداري از ارزش‌هاي توليد، بازيگران بااستعداد و رويکردي جذاب به افسانه بتمن را از عوامل موفقيت اين سريال در به تصوير کشيدن مضامين آشناي آن توصيف کرده‌اند. ديويد هينکلي در نيويورک ديلي نيوز به تحسين اپيزود نخست اين سريال پرداخته و نوشته:‌ اين سريال مانند يک فيلم سينمايي چهل و پنج دقيقه‌اي با عناصر بصري مبهوت کننده است که هيچ ربطي به نسخه تلويزيوني آب رفته فيلم‌هاي بتمن ندارد. هينکلي همچنين ضمن تمجيد از بازي درخشان دونال لوگ در نقش هاروي بولاک، او را به عنوان بازيگري صحنه دزد توصيف کرده است. چاک بارني، منتقد سن خوزه مرکوري نيوز اپيزود آزمايشي اين سريال را سرگرم کننده و با حال و هوايي سنگين توصيف کرده که تماشاي آن مثل برق و باد مي‌گذرد و مخاطب به هيچ وجه متوجه گذشت زمان نمي‌شود. مت برنان، منتقد ايندي واير نيز معتقد است گاتهام در حکم پادزهري قوي و کامل براي خستگي و کسالت اين ابرقهرمان اساطيري (بتمن) است و در ادامه، به تمجيد از صحنه پردازي و جنبه‌هاي زيبايي شناختي درخشان اين سريال پرداخته است.

اما تصور مي‌کنيد چه کسي مارتا و توماس وين را به قتل رسانده است؟ آيا سرانجام معلوم مي‌شود که قاتل، تبهکاري اسم و رسم دار مثل جوکر يا بين بوده است؟ اين سؤالي است که براي دست يافتن به پاسخ آن فعلاً بايد منتظر ماند و به تماشاي اپيزودهاي بعدي اين سريال جنجالي نشست.
..........................................
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

آيدا تدين
نظرات
کيمن دوشنبه 14 مهر 1393 البته نميتونه پيش در آمد براي فيلمهاي بتمن باشه. خودشون گفتن دنياي سريال هاي dc , و دنياي سينماييشون به هم پيوند نميخوره و مسير هاي جدايي رو دارن.
خود تهيه کننده ها هيجان زده اين موضوع هستن که براي اولين بار توي تاريخ 75 ساله بتمن به شکل جدي به تاريخ شهر گاتام قبل از ظهور بتمن پرداخته شده.
0 0
پاسخ

محمد دوشنبه 12 آبان 1393 به نظر شما آيا بامن هم وارد اين سريال ميشه يا نه ? خيلي دوست دارم بدونم اگه کسي ميدونه لطفا جواب بده .
4 0
پاسخ

مرتضي سه شنبه 25 آبان 1395 اين همه فضاي تخيلي رو صرفا به خاطر بتمن و جوکر ميشه تحمل کرد ولي براي گوردون و بازي هاي مصنوعي نقشها من که حوصله نداشتم و بعد از 7 قسمت پاکش کردم سريال هر قسمت رو يه قاتل مرموز کليد ميکنه و گوردون و هاروي خيلي راحت پيداش ميکنن مسخرست
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز