با منبع الهام Game of Thrones آشنا شوید؛ شاهان نفرین شده نوشته موریس دروئون

امپاير: نشر هارپركولينز به شايستگي رابطه‌ي داستان بازي تاج و تخت را با سري كتاب‌هاي شاهان نفرين شده نوشته موريس دروئون (نويسنده و سياست‌مدار قرن بيستم اهل فرانسه - م) مشخص كرده است. نه به قصد تكريم/سرقت، بلكه به همين شكل تر و تازه‌اي كه در تجديد چاپ ترجمه‌ي انگليسي بر روي جلد آمده است، بازي تاج و تخت اوريجينال. و فكر مي‌كنيد اين گفته‌ي كيست؟ خود جرج آر.آر. مارتين.

امپاير: اين هفته هيچ يک از کساني که شما دوستش داريد (يا دوست داريد که از او متنفر باشيد) قرار نيست به طرز سرگرم‌کننده‌ و ناگواري بميرد. پخش فصل چهارم بازي تاج و تخت به اتمام رسيده. اگر مثل من فکر مي‌کنيد که بازي تاج و تخت بزرگترين رخداد سرگرم‌کننده‌ي تلويزيوني در همه‌ي اين سالها است پس شما هم حالا حس يک حفره‌ي بزرگ را داريد که در اثر برخورد يک مشت محکم ايجاد شده باشد.
با اين حال يک راهي است که بشود آن حفره‌ي خالي را پر کرد، دست کم موقتا. و آن هم سري کتاب‌هاي گمنام فرانسوي تاريخي قرون وسطي است که براي اولين بار در سال 1950 به چاپ رسيد.
نشر هارپرکولينز به شايستگي رابطه‌ي داستان بازي تاج و تخت را با سري کتاب‌هاي شاهان نفرين شده نوشته موريس دروئون (نويسنده و سياست‌مدار قرن بيستم اهل فرانسه - م) مشخص کرده است. نه به قصد تکريم/سرقت، بلکه به همين شکل تر و تازه‌اي که در تجديد چاپ ترجمه‌ي انگليسي بر روي جلد آمده است، بازي تاج و تخت اوريجينال. و فکر مي‌کنيد اين گفته‌ي کيست؟ خود جرج آر.آر. مارتين. درواقع نام او آنقدر به شکل جسارت آميزي برجسته و والا است که شايد فکر کنيد او اين سري‌ها را نوشته است، که البته براي اين کار سرزنش هم نخواهيد شد. اگرچه سهم مارتين فقط همين نقل قول روي جلد نيست. هرکدام از اين مجلدهاي تازه به چاپ رسيده با پيشگفتاري به قلم خود مارتين مفتخر شده‌اند. در هرکدام از آن‌ها خالق سرزمين يخ و آتش توضيح مي‌دهد چگونه‌ي تاريخچه‌ي دروئون پيرامون سقوط خاندان پادشاهي کاپتي‌ها (کاپتي‌ها پس از کارولنژي‌ها از سال 987 تا 1328 ميلادي بر فرانسه فرمان راندند -‌ م) در اوايل قرن 14 منبع الهامي کليدي براي فانتزي پهناور او شد. مارتين با چشمک شيطنت آميزي مي‌گويد: باور کنيد، استارک‌ها و لنيسترها هيچ ارتباطي با خانواده‌ي سلطنتي پلانتاژنت انگليس و کاپتي‌ها ندارند.
براي فداييان نغمه‌ي آتش و يخ اين لذت‌ زيادي است که بخواهند مارتين را از خلال دروئون کشف کنند، يا بهتر است بگوييم آنچه که دروئون به مارتين داده را بکاوند.
ملکه ايزابلاي انگلستان که جاي پايش در وقايع مصيبت‌بار خاندان به چشم مي‌آيد هنگام مطالعه کتاب طنيني از سرسي لنيستر دارد. اما همچنين مقداري سرسي بودن در کنتس ماهاوت بزرگ هم به چشم مي‌آيد که به نظر مي‌‌رسد نمي‌تواند براي مقاصد سياسي‌اش دست از مسموم کردن اطرافيانش بردارد. شاه فيليپ خودش ترکيبي است از يک بخش استنيس باراتيئون و بخش ديگر ند استارک. پسر ارشد ملون و بيکاره‌اش لوئيس هم به نسخه‌ي رقيق شده‌ي جافري مي‌ماند.
روبرت از آرتويس هماوردي بزرگ است که چشم و هم چشمي‌ او با خاله‌‌اش در حريق بزرگ اين خاندان مي‌دمد، او ذهن و جذابيت جيمي لنيستري را دارد که انگار به جلد سر گرگور کليگين رفته است. و پرنس مياني کاپتي‌ها، فيليپ که تا اينجا کارکتر محبوب من است دقيقا تصوير همان مردي را در ذهن من تداعي مي‌کند که تايوين ممکن است در اوايل بيست‌سالگي‌اش بوده باشد، پيش از آن که فساد به درون‌اش راه پيدا کند.
البته که اين‌جا خبري از اژدها و گرگ‌هاي شمالي و وايت‌واکر‌ها نيست. من تا به حال 4 جلد را مطالعه کرده‌ام و هنوز خبري از خواجه‌ يا اشاره‌اي صريح به عملي جنسي يا ارجاعي به شلاق چرمي گداخته درکار نبوده است. نقشه‌ي فرضي کتاب هم آشنا به نظر مي‌رسد و شامل اسم‌مکان‌هايي قابل تشخيص و تميز است. اما چيزهايي هم هستند که اين جا هم وجود دارند: مبادله‌ي نوزاد، نفرين سه‌گانه (استاد بزرگ شواليه‌هاي صليبي قرون وسطي آن را فرياد مي‌زند) شاه‌کشي با زهر، حقه‌بازان سياسي، مردان دون‌پايه‌ي موذي با جاه‌طلبي يک اصيل‌زاده، و حتي طلسم‌هايي که به شکل وحشتناکي بر سر شخصيت‌هاي واقعي آمده‌ است. قابل توجه‌تر از همه اينکه حتي اين‌جا هم مرگ‌هاي ناگهاني و ناگوار براي شخصيت‌هاي اصلي وجود دارد.
ماموريت موريس دروئون با شاهان نفرين شده تقديس درام تاريخ بود، آنچنان که اتفاق افتاده است. هر کتاب با نقل قولي درخور موضوع از اي. اند جِي. گونکورت آغاز مي‌شود: تاريخ يک رمان است که زماني زنده بوده. هر شخصيت زماني زندگي مي‌کرده، حتي آن زوج عاشق دريده (مردي صراف از ايتالياي دوران کهن و دختري کوچک و اصيل‌زاده) هم در قلب مجموعه نفس مي‌کشيدند. هر اتفاق در ميان اين صفحات به شکلي خالص رخ داده، حتي چيزهاي بسيار ديوانه‌وار و کثيف. بنابراين دروئون با فرض اينکه شما پيش از اين بر همه‌چيز واقف بوده‌ايد دست به قلم شده است.
اين هواخواهي وفادارانه از تاريخ است (ترکيب شده با داستان‌سرايي آهسته و موزون که شما را به خود وابسته مي‌کند) که بزرگترين هديه‌ي دروئون به مارتين قلمداد مي‌شود، حداقل در سه کتاب اول‌اش. اگرچه مارتين فانتزي حماسي‌اش را ساخته اما با شخصيت‌هايش مثل گروگان‌هايي در بند تاريخ رفتار کرده است (مي‌خواهد شاه باشد يا ملکه يا شواليه) او داستانش را از دلايل سفسطه‌آميز سرنوشت آزاد کرده است. با هيچ‌کس (شايد فقط به جز هودور و سم) معامله‌ي ثابت و ويژه‌اي نشده. قهرمانان و تبهکاران – که چه در دنياي دروئون و چه در وستروس مارتين تعريف سختي دارند - به يک اندازه رنج مي‌کشند. وقتي کسي که دوست‌اش داريد ناگهان مي‌ميرد از ظلم مارتين نيست – يا علي‌الخصوص دروئون که تنها پيام‌آور آنچه بر تاريخ گذشته، بود - بلکه اين فقط خود زندگي است. (دروئون مي‌نويسد: هر مردي به سهم خود به آن وسعتي از دنيا اعتقاد دارد که تنها با به دنيا آمدن او به وجود آمده، و در لحظه‌ي ترک دنيا از اين رنج مي‌کشد که مجبور است بگذارد کار جهان ناتمام باقي بماند) در همين حين که نقشه‌هاي تاريک بدون مجازات پيش مي‌روند هر حرکت نابخردانه مي‌تواند مخاطره‌آميز باشد. سرسي يکبار به ند گفت: در بازي تاج و تخت تو يا پيروز مي‌شوي يا مي‌ميري. کلماتي که در کتاب دروئون هم کنتس ماهاوت ماده‌غول رئيس خاندان به سادگي به زبان مي‌آورد.
تا به اينجا نشر هارپرکولينز چهار کتاب اول را در هفت قسمت (براي اولين بار از سال 1987) تجديد چاپ کرده است: پادشاه آهن، ملکه خموش، تاج زهرآلود و (بهترين تاکنون) جانشيني شاهانه. سبک نوشتاري دروئون غني، رسا و تاثيرگذار است و گهگاه هم به شکل خشک و تاريکي شوخ طبعانه - برعکس خود مارتين - و سرزنده و بشاش جلوه مي‌کند. بنابراين شما خيلي زود تازيانه‌زنان وارد دنيايش مي‌شويد و هرلحظه‌اش خوشايندتان خواهد بود.
وقتي فصل هفتم بازي تاج و تخت بيايد، وقتي که زمستان نهايتا از راه برسد، شاهان نفرين شده را به خاطر بياوريد. داستاني که زماني در دهه‌ي 70 يک اقتباس تلويزيوني از آن در شبکه‌اي فرانسوي پخش شد و بعدها هم دوباره در سال 2005 اقتباسي ديگر از آن ساخته شد، اما از هيچ‌کدام نسخه‌ي دوبله يا زيرنويس شده‌اي به زبان انگليسي وجود ندارد.

ويسنا فولادي
نظرات
نايمريا دوشنبه 7 تير 1395 اين کتاب ها به فارسي ترجمه شدن؟
چطور ميشه تهيه کرد شاهان نفرين شده رو؟
اگر پاسخ بدين ممنون ميشم
1 0
پاسخ

سامان شنبه 11 شهريور 1396 سلام ،اين کتاب و از کجا ميشه دان کرد هر چي ميگردم نيس فقط در مورد خود موريس و کتاباش هست خود کتاب موجود نيس
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز