یادداشت نویسنده 7فاز بر سریال محبوب تمام دوران؛ Friends - بخش هفتم: فرندز بیست ساله شد

7فاز: فرندز اين‌گونه معرفي مي‌شود. جماعتي دور هم نشسته‌اند و دارند از روزمره‌ترين دغدغه‌هاي‍‌شان تا ريشه‌اي‌ترين اضطراب‌هايشان گپ مي‌زنند. جماعتي كه هر كدام آن‌ها دچار پريشاني شود، جايي بهتر از اينجا به پناه سراغ ندارد. جماعتِ آغوشِ روزهايِ سخت. جماعتِ هم‌پايي و هم‌راهيِ روزهايِ شادي. آن‌ها دست هم را مي‌گيرند. با هم كلنجار مي‌روند. از رازهاي‌شان پيش همديگر پرده بر مي‎دارند. پشت هم مي‌ايستند. همديگر را حمايت مي‌كنند.

7فاز: چيزي براي گفتن وجود نداره! اون فقط يکي از همکارامه. فرندز با اين ديالوگ مانيکا آغاز مي‌شود. او به همراه فيبي، چندلر و جويي نشسته‌اند توي سنترال پرک و درباره رابطه تازه مانيکا حرف مي‌زنند. کار به تعريفِ خواب چندلر مي‌کشد. ‌خوابي که در آن مي‌توان کم و کاستي‌هاي او را به سادگي رد زد. کمي بعد راس وارد مي‌شود. درب و داغان و به‌هم ريخته و خبر مي‌دهد کارول (همسرش) وسايلش را امروز برده است. هر کدام از آن‌ها به شکلي واکنش نشان مي‌دهند. از آوردن قهوه تا پاک کردن هاله راس! راس مي‌گويد من حالم خوب است و آرزو مي کنم کارول خوشحال باشد... نه! تو اين‌طوري آرزو نمي‌کني و کافي‌ست اين جمله از زبان يکي از آن‌ها (فرقي نمي‌کند کدامشان. در چنين مواقعي آن‌ها يک مجموعه واحد هستند) گفته شود تا راس آن‌چيزي که در کنه قلبش او را آزرده و اين‌گونه از خود بي‌خود کرده را صادقانه بيرون بريزد: معلومه که اين‌طوري آرزو نمي‌کنم. بره به جهنم وقتي که منو ول کرده!‏ و ديري نمي‌گذرد که ريچل وارد مي‌شود درحالي‌که لباس عروس بر تن دارد. بلي! او از جشن عروسي‌اش با يک دندان‌پزشک متمول و مورد تاييد خانواده‌اش فرار کرده است و به خانه مانيکا دوست قديمي‌اش رفته و از آقاي چکش‎به‌دست، آمار دستش آمده که او احتمالا اينجاست. روي کاناپه کافه سنترال پرک و حالا با شوق مي‌گويد اينجايي... اينجايي... و خود را به آغوش امن گروه مي‌سپارد.
فرندز اين‌گونه معرفي مي‌شود. جماعتي دور هم نشسته‌اند و دارند از روزمره‌ترين دغدغه‌هاي‍‌شان تا ريشه‌اي‌ترين اضطراب‌هايشان گپ مي‌زنند. جماعتي که هر کدام آن‌ها دچار پريشاني شود، جايي بهتر از اينجا به پناه سراغ ندارد. جماعتِ آغوشِ روزهايِ سخت. جماعتِ هم‌پايي و هم‌راهيِ روزهايِ شادي. آن‌ها دست هم را مي‌گيرند. با هم کلنجار مي‌روند. از رازهاي‌شان پيش همديگر پرده بر مي‎دارند. پشت هم مي‌ايستند. همديگر را حمايت مي‌کنند. با هم شوخي مي‌کنند و همديگر را دست مي‌اندازند. حواس‌شان به روياهاي همديگر هست. شکست و آسيب هم را زيرسبيلي رد نمي‌کنند. با هم دعوا مي‌کنند چرا که مي‌دانند درگيري يکي از مهم‌ترين ضروريات هر رفاقت جدي‌ست. همديگر را از موقعيت‎هاي بحراني نجات مي‌دهند. در دعواهاي غير، پشت هم در مي‌آيند. با هم ذوق مي‌کنند. هورا مي‌کشند. با هم مي‌ترسند. با هم جشن مي‌گيرند و اين با هم آنقدر مهم است که يادشان نرود حضورشان در اتفاقات مهم زندگي همديگر چقدر اهميت دارد. آن‌قدري که اگر نمي‌توانند حضور فيزيکي داشته باشند، پشت تلفن لحظه عقد رفيق‌شان را گوش مي‌دهند و ... اصلِ قصه اين است که آن‌ها بخش مهمي از هويت‌شان را از حضور در اين جمع کوچکِ شش نفره مي‌يابند.
دوستان نام برازنده‌اي‌ست بر مجموعه‌اي که روح ناب رفاقت را در جزئي‌ترين و حياتي‌ترين گوشه‌هاي زيست تصوير کرده و امروز بيستمين سالگرد آغاز آن است. اگر يک روزي قرار باشد ليستي تهيه شود از تاثيراتي که فرندز بر زندگي ما گذاشته است بايد آن بالاها اين را بنويسيم: ارتقاء کيفيت رفاقت ما.

ندا ميري
نظرات
ايمان دوشنبه 31 شهريور 1393 (اگر يك روزي قرار باشد ليستي تهيه شود از تاثيراتي كه فرندز بر زندگي ما گذاشته است بايد آن بالاها اين را بنويسيم: ارتقاء كيفيت رفاقت ما) اين نويسنده محبوب منه
10 3
پاسخ

علي دوشنبه 31 شهريور 1393 مثل هر سريال خوب ديگه اي قسمت و آخر فرندز حالي داره كه تازه چند سال بعد از ديده شدنش دستگير آدم ميشه. خوب نوشته بودي اون حاله رو، دمت گرم.
4 0
پاسخ

سياوش دوشنبه 31 شهريور 1393 پايان بندي مطلب عاليه..ارتقا کيفيت رفاقت
3 0
پاسخ

سروش دوشنبه 31 شهريور 1393 وافعا عالي نوشتيد
3 0
پاسخ

کيوان دوشنبه 28 مهر 1393 ممنون، متن عالي بود و رفتم به چندين سال پيش و شبهايي که براي اين 3ريال بيدار مي موندم
بازم بنويسين
5 0
پاسخ

mahmood husseinzadeh پنجشنبه 22 آبان 1393 friends makes your life longer.awesome
5 1
پاسخ

masoud دوشنبه 13 بهمن 1393 من ايتن سريالُ 11 بار ديدم، عين هر 11 بار باهاش قه قه خنديدم

(به خدا ديونه نيستما، اين سريال واقعاً ارزشش رو داره.)
8 1
پاسخ

حسين پنجشنبه 16 بهمن 1393 تا حالا چيزي درباره اعتياد به فرندز به گوشتون خورده؟ هر قدر نگاه ميکني سير نميشي
9 0
پاسخ

علي شنبه 16 اسفند 1393 خيلي خوب نوشتين ، مرسي
2 0
پاسخ

نسيم شنبه 1 ارديبهشت 1397 عالي ترين سريال !
من خوره فيلم و سريال و کتاب دارم...
وقتي دنبال سريال جديد بودم..اينستا يه استوري گذاشتمو و فرندز بيشترين راي رو اورد..
شروع کردم ببينمش! فکرنميکردم انقدر جذاب باشه..
به خصوص روزهايي مي ديدمش که حال روحي خوبي نداشتم...
گاهي روزي 1 فصل هم ديدم!
امروز اخرين اپيزودش رو ديدم و ساعت هاست تو سايت ها راجبش فکت ميخونم
فرندز براي من تموم نشده !
عاشق تک تکشونم!
کاش يکي دو قسمت ازشون ساخته بشه باز
مطمئنم ميترکوووووووونه
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز