40 شخصیت برگزیده سینمای دهه هشتاد - بخش دوم

توتال فيلم: شخصيت توني مونتانا در صورت زخمي: خلافكاري بلندمرتبه، فرمانرواي گروه بزرگي از بزهكاران و صاحب قدرتي سرشار و توده‌اي عظيم از كوكائين. اما با اين حال لباس‌هاي پر زرق و برق و عدم ‌رعايت آداب اخلاقي‌ به جايگاه واقعي اجتماعي او خيانت مي‌كند.

توتال فيلم:
فردي کروگر/ A Nightmare On Elm Street   
درباره کاراکتر: قاتل سريالي بدطينتي که تبديل به روحي انتقام‌جو مي‌شود و دختران و پسران تين‌ايجر را در روياهايشان شکار مي‌کند وبه قتل مي‌رساند. صورتش به شدت زخمي و دستکش‌اش تيغه‌هاي بُرنده است، اما غير از اين‌ها آنچه که در مورد او ترس به جانمان مي‌اندازد، کلاه کهنه و پليور بافتني کثيف‌اش است.
لحظه‌ي خاص: اولين قتل سوررئالِ وهم انگيز‌ او: تعقيب کردن تينا در يک کوچه وسط خواب او، فقط‌ براي بازنمايي در دنياي واقعي. او بدن تينا را در حالي که دارد جيغ مي‌کشد بر روي ديوار اتاق خواب و سپس به سوي سقف اتاق چپ و راست مي‌کند و بعد به شکلي سبعانه کارش را مي‌سازد. ما که رسما ترس برمان داشته است.
فردي کروگر
مَوريک/ Top Gun
درباره کاراکتر: هوانوردي با استعداد ذاتي، هوانوردي با برند عينک آفتابي. پيت مَوريک ميچل ستوان خلبان وابسته به نيروي دريايي است که در حال گذراندن دوره‌ي آموزشي است تا تبديل به يک خلبان جنگي حرفه‌اي شود.
لحظه‌ي خاص: اتاق رختکن او درست مقابل اتاق خلبان جنگنده‌اي به نام ريوال آيس‌من است که مَوريک هم يکبار مستقيما به او مي‌گويد: درسته آيس‌من... من خطرناکم. اين صحنه قطعا تندي و بُرندگي و اثر شخصي بيشتري در مقايسه با صحنه‌ي واليبال به شخصيت مَوريک مي‌دهد.
تاپ گان
روي بَتي/ Blade Runner
درباره کاراکتر: رهبر فراريان گروه متحد نکسوس - شش. او داراي قدرت‌هاي فوق بشري و هوشي بالا است و با اين حال هنوز در کلنجار است تا با احساساتش روبه‌رو شود. شايد اين همان دليلي باشد که او به قطرات باراني که اشک‌هايش را مي‌پوشانند اين قدر اهميت مي‌دهد.
لحظه‌ي خاص: آن حرف آخر قبل از مرگ، بيان دقيق و با جزئيات چيزهايي که او ديده و حالا قرار است براي هميشه در زمان گم شوند. يک صحبت زيباي شاعرانه که مخمصه‌ي ترسناک مواجهه با ميرايي انسان را نمايش داده و همه چيز را مي پيچاند. زماني که او با وقت مردن رسيده داستانش را تمام مي‌کند شما واقعا نمي‌خواهيد که او بميرد.
بليند رانر
اسکات هووارد/ Teen Wolf
درباره کاراکتر: دانش‌آموز دبيرستاني که با رسيدن به سن بلوغ بايد با تغييرات زياد ديگري هم مواجه شود. خوشبختانه توانايي او در تبديل شدن از انسان به گرگ برايش شهرت زيادي در بسکتبال بازي کردن و اعتماد به نفسي خيره‌کننده به همراه آورده‌ است.
لحظه‌ي خاص: پيمودن جاده‌ها و تمام کردن حرکت آکروباتيک‌اش با بالانسي طولاني، درحالي که ماشين ون به سمت پايين خيابان مي‌رود. اين باحال‌ترين لحظه‌ي فيلم است، حتي اگر همراه آن جمله‌ي اخطار‌آميزِ محض رضاي خدا اين کار را در خانه امتحان نکنيد روي پرده نقش ببندد.
گرگ نوجوان
اکسل فولي/ Beverley Hills Cop
درباره کاراکتر: پليسي پر‌حرف، پرمايه، مبتکر و سرزنده با خنده‌ي شيپورمانند بي‌نظيرش.
لحظه‌ي خاص: باز کردن راهش به هتل بورلي پالم با تظاهر به اينکه يک خبرنگاراز مجله‌ي رولينگ استون است، ظاهرا هم فقط محض تفريح.
پليس بورلي هيلز
توني مونتانا/ Scar Face
درباره کاراکتر: خلافکاري بلندمرتبه، فرمانرواي گروه بزرگي از بزهکاران و صاحب قدرتي سرشار و توده‌اي عظيم از کوکائين. اما با اين حال لباس‌هاي پر زرق و برق و عدم ‌رعايت آداب اخلاقي‌ به جايگاه واقعي اجتماعي او خيانت مي‌کند.
لحظه‌ي خاص: تا خرخره کوکائين زده و قصد دارد گروهي بزرگ از تروريست‌ها را همراه رفيق کوچکش بگيرد. اين يک خروج حماسي براي اين گانگستر کله گنده بود.
صورت زخمي
جيک بلوز/ The Blues Brothers
درباره‌ کاراکتر: زنداني‌اي که عفو مشروط خورده و برادر ال وود است، لباس‌هاي مد روز مي‌پوشد و عاشق موزيک بلوز و ريتم آن است.
لحظه‌ي خاص: لحظه‌اي که به او الهام مي‌شود بايد يتيم خانه‌ي دوران کودکي‌اش را از خطر تعطيلي نجات بدهد. اين نداي دروني او را سوار ماشين گشت زني معروفش کرده و تا صحنه‌ي رقصيدن در راهروي کليسا پيش مي‌برد. اين لحظات فيلم پوشيده از حس و حال و ريتم موسيقي جيمز براون است.
برادران بلوز
کونان وحشي/ Conan The Barbarian
درباره‌ کاراکتر: برده‌اي وحشي که قصد دارد انتقام مرگ والدين‌اش را از شيطاني نفرين‌شده به نام تالسا بگيرد. او همچنين قبلا خودش مورد تجاوز قرار گرفته است.
لحظه‌ي خاص: آخرين دعاي کونان با کلماتي بسيار فصيح آغاز مي‌‌شود: من هيچ‌وقت پيش از اين به درگاه تو دعا نکردم، زبونم به دعا نمي‌چرخه و با عباراتي حتي قدرتمندانه‌تر پايان مي‌يابد : و اگه به دعام گوش نمي‌کني... برو به جهنم!
کونان
دکتر براون/ Back To The Future
درباره‌ کاراکتر: دانشمند ديوانه‌ي بي‌آزاري که اسباب سفر در زمان را اختراع مي‌کند و البته هنوز هم در بين همسايگان محلي‌اش با عنوان اون پيرمرده که هميشه با اون بچه مدرسه‌ايه مي‌پره شناخته مي‌شود.
لحظه‌ي خاص: زماني که او از برج ساعت به پايين سُر مي‌خورد تا کابل برق را وصل کند و اين درست قبل از لحظه‌اي است که مارتي و دلورن در دود و مه‌ جرقه‌‌هاي پي‌درپي الکتريسيته محو مي‌شوند.
بازگشت به آينده
جوکر/ Batman
درباره‌ کاراکتر: بزرگترين حريف بتمن. در اين فيلم نقش جوکر را جک نيکلسون بازي مي‌کند که آميزه‌اي از ديوانگي غيرقابل پيش‌بيني و بي‌لجام و زيبايي محض کاميک بوکي است.
لحظه‌ي خاص: غلبه بر بتمن ظاهرا شکست‌ناپذير با تپانچه‌ي بزرگ عجيب و غريبش. صبر کنيد ببينم، راستي او اين اسباب‌بازي‌هاي محشر رو از کجا گير مياره؟
بتمن
بيتل جوس/ Beetlejuise
درباره‌ کاراکتر: جن‌گيري نفرت‌انگيز با ميلي وافر به بزن و برقص روزانه و فاحشه‌ها.
لحظه‌ي خاص: معرفي سريع و تقريبا حال به هم ‌زن اين شخصيت زماني که مِيتلندها از او درخواست مي‌کنند که خودش را ترسناک جلوه دهد. تصوير يک دست کريه و صورتي دلهره‌آور از بيتل جوس که تا‌ آن لحظه نديده بوديم. لااقل مي‌توانيم بگوييم که يک جور موهاي ريز شاخک مانند بر چهره‌اش ديده مي‌شود.
بيتل جوس
آقاي مياگي/ Krate Kid
درباره‌ کاراکتر: مرشد و پيرمردي مهربان با دستاني شفابخش و طبيعتي آرام و صلح‌جو. همين‌طور يک ماشين کاراته‌ي مرگ‌‌آور.
لحظه‌ي خاص: برملا کردن اينکه قصدش از قرار دادن دنيل - سن در معرض خطر تمرينات سخت و طاقت‌فرساي بي‌پايان، درواقع يافتن راهي است که بتواند حرکات تدافعي خود را از طريق حافظه‌ي ماهيچه‌هايش به خوبي اجرا کند. احتمالا پرچين‌هاي تازه رنگ شده و اتومبيل تازه‌نفس در طول اين پروسه فقط پيشامدهايي تصادفي هستند.
کاراته کيد
اسنيک پليسکن/ Scape From New York
درباره‌ کاراکتر: عامل پيشين نيروهاي ويژه که خلافکار مي‌شود، با تنها يک چشم سالم و سلاحي بزرگ بر روي دوشش. شايد بيشتر به اين دليل که همه بهش مي‌گويند فکر مي‌کردند او مُرده است.
لحظه‌ي خاص: اسنيک در نبردي تن به تن در مقابل مردي غول‌پيکر با موهاي مضحک روي صورتش استقامت به‌ خرج مي دهد. پيش از اينکه با فرو کردن چوب بيسبالي پوشيده از ميخ در پشت جمجمه‌ي او کارش را تمام کند.
فرار از نيويورک

ويسنا فولادي
نظرات
سعيده دوشنبه 6 مرداد 1393 جوكر/ Batman عاااااااااااااااليه عاليه واي خدا
1 1
پاسخ
علي شنبه 24 آبان 1393 عاليييه، عاالي

عباس پنجشنبه 23 مهر 1394 لطفاً در مورد فيلمهاي مهجورتر وکمتر ديده شده هم بنويسيد. مرسي
1 1
پاسخ

امير چهارشنبه 26 ارديبهشت 1397 سلام
واقعا ممنونم از مقالات دقيق خوبي که مينويسيد و ترجمه ميکنيد واقعا خوندنشون که توسط افراد آگاه نوشته شده لذت بخشه
فقط يک نکته اي که ميخواستم با تمام بيسواديم عرض کنم بحث اين بود که ديالوگ ماندگار فيلم کوان به نظرم خيلي با جو سايت همخواني نداره
عذر ميخوام اگر حرفام بيش از حد بيسوادانس.
خيلي ممنون
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز