گزیده نظرات منتقدان درباره فصل اول سریال «13 دلیل برای اینکه» شبکه نتفلیکس

سالون - ملاني مك‌فارلند: «13 دليل براي اينكه» داستاني درباره ماتم و حسرت بوده، اما رمز و راز محركه اصلي آن است. تمام مجموعه، اثري فريبنده است و آماده بلعيدن مخاطب؛ مراقب آن باشيد.
7فاز:
سالون - ملاني مك‌فارلند:
اخيرا در اين فكر بودم كه آيا تماشاي فيلم‌ها و سريال‎‌هاي خاصي در زمان اندوه يا اضطراب مي‌تواند مرهم خوبي باشد، يا بزرگترين اشتباهي است كه يك فرد آسيب‌پذير ممكن است مرتكب آن شود. منظورم به اپيزودها يا فيلم‌هايي نيست كه خود را يك تراژدي معرفي مي‌كنند- نه، آن‌ها دقيقا مي‌گذارند بدانيد كه به عضويت چه چيزي درخواهيد آمد. بلكه آن دسته از آثاري كه به ظاهر گريزگاه امني هستند همان‌هايي خواهند شد كه مشت محكمي را حواله سينه‌تان مي‎‌كنند. شايد اين شوك به سيستم چيزي است كه واقعا به آن نياز داريد. 13 اپيزود از فصل اول "13 دليل براي اينكه" كه از نت‌فليكس قابل دسترسي است به نظر مجموعه محبوب بعدي در فرهنگ عامه است كه در آينده بسيار درباره آن خواهيد شنيد و خواند. همچنين به شما هشدار مي‌دهم كه توانايي درهم‌كوبيدن‌تان را دارد. «13 دليل براي اينكه» داستاني درباره ماتم و حسرت بوده، اما رمز و راز محركه اصلي آن است. تمام مجموعه، اثري فريبنده است، و آماده بلعيدن مخاطب؛ مراقب آن باشيد.
 
هاليوود ريپورتر - دنيل فاينبرگ: درام تين‌ايجري نت‌فليكس با موضوع خودكشي - ساخته تام مك‌كارتي (اسپات‌لايت) و گروهش - به شكلي متفكرانه و جالب با موضوع خود روبه‌رو مي‌شود. گروهي از كارگردانان محبوب ساندنس از جمله مك‌كارتي، گرگ اراكي  و كارل فرانكلين اجراهاي بازيگران را باورپذير و نقاط اكستريم داستان را از هرزه‌نگارانه شدن در امان نگه مي‌دارند و داستاني را يكپارچه نگه مي‌دارند كه گاها پرش دارد، اطلاعات كليدي را از تماشاگر مخفي نگه مي‌دارد و در سكانس‌هاي فانتزي مشوش سير مي‌كند. اگر سريال در كاويدن اعماق افسردگي هانا كم گذاشته است، شايد اپيزود سي دقيقه‌اي "فراتر از دلايل" همراه آن كمي كارساز باشد. 
 
نيويورك تايمز - مايك هيل: تماشاگران جوان ممكن است تركيب تريلر و ملودرام تين‌ايجري بيمارگون سريال را اعتيادآور بدانند، اگرچه والدين آن‌ها بايد بدانند تصاوير بسيار واقع‌گرايانه‌اي از تجاوز و خودكشي را در آن خواهند يافت. داستان چند هفته پس از مرگ هانا بيكر، دانش‌آموز سال اولي دبيرستاني در حومه شهر آغاز مي‌شود. كلي، همكلاسي منزوي او كه زماني دلبسته هانا هم بوده، جعبه كفشي پر از نواركاست‌هاي قديمي دريافت مي‌كند. در آن‌ها وصف 13 اتفاق آسيب‌زايي كه هانا را مصمم به كشتن خود كردند گنجانده شده است. ما سپس قرار است دريابيم كه نوعي ترتيب احساسي و عملي در چيدمان اين وقايع وجود دارد. اما سريال روند سقوط هانا را متقاعدكننده نمي‌سازد. به شكلي كه در بيش از چند مورد حالتي تصنعي پيدا مي‌كند، بسيار شبيه به يك بيانيه طولاني مربوط به خدمات اجتماعي.
 
تايم - دنيل دي‌آداريو: سري فيلم‌هاي «بازي عطش» و «واگرا» به پايان رسيدند و با اين حال، «13 دليل براي اينكه»، سريال تازه نت‌فليكس در اقتباس از رمان نوجوان‌پسند موفق جي اشر، ثابت مي‌كند كه پادآرمان‌شهر بيش از هر زمان ديگر مفهومي متقاعدكننده‌‌ باقي مانده است. كاراكترهاي آن شايد با رژيمي سركوب‌گر در حال جنگ نباشند يا قدرت‌هاي تازه‌اي كشف نكنند اما آن‌ها به نوعي براي يافتن جايگاه خودشان در زميني سوخته تقلا مي‌كنند. علي‌رغم همه نظرات مخالف، اجراها در «13 دليل براي اينكه» ديدني هستند. ديلن مينت به زيبايي، آگاهي فزاينده مردي جوان از انسانيت ديگر مردم را به تصوير كشيده، و كيت والش و برايان جيمز در نقش والدين هانا (كاترين لنگفورد) با پي بردن به اينكه چقدر كم از زندگي دروني دخترشان مي‌دانستند قلب‌تان را به درد مي‌آورند.  اين داستان قطعا محبوب جوان‌هايي كه از تم‌هاي تاريكش استقبال مي‌كنند خواهد شد. اما مي‌توانست كمي نرم‌تر باشد و نشان‌مان دهد چرا زندگي مي‌تواند خاصيتي بيشتر از آخرالزماني بودن داشته باشد.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز