یادداشت صوفیا نصرالهی درباره «ماجرای نیمروز» محمدحسین مهدویان

در تيم هميشگي مهدويان بايد به نقش هادي بهروز، مدير فيلمبرداري و سجاد پهلوان‌زاده تدوينگرش هم اشاره كرد كه اولي قاب‌بندي‌ها و رنگ و نور فوق‌العاده‌اي به كار مي‌دهد كه كاملا يادآور تصاوير دهه شصتي است و دومي با كات‌هاي به موقع سكانس‌ها ريتم خوبي به فيلم بخشيده است و آن را تبديل به يك تريلر جاسوسي-پليسي هيجان‌انگيز كرده است. 
7فاز: همه مردان انقلاب
محمدحسين مهدويان بعد از تجربه درخشان «ايستاده در غبار» اين‌بار سراغ سوژه‌اي رفت كه گرچه از لحاظ ساختار ساده‌تر از فيلم قبلي‌اش بنظر مي‌رسد(كه البته ظاهر قضيه اين‌طور است) اما داستان و سوژه حساسيت‌برانگيزتر و پرداخت آن سخت‌تر از داستان احمد متوسليان بود. داستان از 30 خرداد 1360 و با خواندن بيانيه گروهك منافقين شروع مي‌شود كه خواستار حضور در ساختار قدرت هستند و تهديد به حملات مسلحانه مي‌كنند. همين كه قصه از اين تاريخ شروع مي‌شود نشان‌دهنده هوش مهدويان است. نكته مثبت دوم اين است كه مهدويان قصه را از زاويه ديد ماموران اطلاعات نشان مي‌دهد. 
«ماجراي نيمروز» فارغ از اينكه بهترين فيلم سياسي تاريخ سينماي ايران است، چه از نظر قصه‌پردازي و چه ساختار، يك درام جاسوسي درجه يك هم هست. اگر تمايلي به وجه تاريخي و سياسي ماجرا نداريد مي‌توانيد فيلم را از زاويه ديگري ببينيد. فيلمي مثلا شبيه «همه مردان رييس‌جمهور» كه قرار است گروهي ماهيت گروه ديگر را افشا كنند. طبعن براي آنهايي كه با تاريخ آشنايي دارند شناسايي كشميري و لاجوردي و موسي خياباني با هيجان بيشتري همراه است. اما آن قسمت تعقيب و گريز فيلم هم انقدر هيجان‌انگيز هست كه با ناديده گرفتن همه اين‌ها مي‌توانيد از فيلم لذت ببريد. 
نيروهاي امنيتي برخلاف بقيه فيلم‌هاي اين سال‌ها كاراكترهايي با نقاط ديد متفاوت هستند. يكي معتقد به حمله، آن يكي طرفدار مدارا. يكي مشكوك به همه و جست‌وجوگر، آن يكي مومن به همه نيروهاي اطرافش با اعتماد كامل به آنها. همه اين كاراكترها هدف مشخصي دارند: خنثي كردن حمله‌هاي منافقين كه در بيانيه‌اي تهديد كرده‌اند دولت را تا تاريخ مشخصي سرنگون خواهند كرد اما رويكردشان نسبت به اين ماجرا متفاوت است. درنهايت البته خيلي ظريف اشاره مي‌شود كه كاراكتر جواد عزتي كه كم‌حرف است و سرش به كار خودش و دائم ديگران را زيرنظر دارد بيشتر از بقيه حق داشته و هوشيارتر بوده است. سكانس‌هاي آخر انقدر خوب كارگرداني شده‌اند كه فقط بايد كارگرداني مهدويان در ميزانسن‌ها، شبيه‌سازي صحنه به دهه 60، آن حس تعليق ترسناك و بازي گرفتن از بازيگران را ستايش كرد. اين مورد آخري جزو نقاط قوت مهم فيلم است. مهدويان پيش از اين در «ايستاده در غبار» هم نشان داده بود كه قابليت فضاسازي غريبي دارد. البته هرچند شيوه ماكيومنتري مهدويان در فيلم اولش جالب و براي مخاطب هيجان‌انگيز بود، يادمان نرود كه درآوردن فضاي شهري و آدم‌ها در دل قصه كار سخت‌تري است. به هر حال در كنار آن اتمسفر دهه شصتي توقع انتخاب جواد عزتي و احمد مهرانفر را به عنوان دو تن از مهم‌ترين چهره‌هاي امنيتي-اطلاعاتي نداشتيم. با سابقه كميك اين دو نفر كه بخصوص در سال‌هاي اخير پررنگ‌تر هم شده، احتمالا مخاطب فكر مي‌كند كمي شوخ‌طبعي هم قاطي ديالوگ‌هايشان مي‌شود ولي اتفاقا جدي‌ترين كاراكترهاي فيلم آنها هستند. آنها خيلي خوب توانسته‌اند در قالب مرداني جدي و كاملا امنيتي فرو بروند. كمااينكه بازي درخشان هادي حجازي‌فر هم در نقش چريكي كه به زور وارد عمليات شده و دلش مي‌خواهد زودتر به ميدان جنگ برگردد نشان مي‌دهد او چه بازيگر فوق‌العاده‌اي است و سينماي ايران تا به حال خودش را از داشتن چه بازيگري محروم كرده است. 
در تيم هميشگي مهدويان بايد به نقش هادي بهروز، مدير فيلمبرداري و سجاد پهلوان‌زاده تدوينگرش هم اشاره كرد كه اولي قاب‌بندي‌ها و رنگ و نور فوق‌العاده‌اي به كار مي‌دهد كه كاملا يادآور تصاوير دهه شصتي است و دومي با كات‌هاي به موقع سكانس‌ها ريتم خوبي به فيلم بخشيده است و آن را تبديل به يك تريلر جاسوسي-پليسي هيجان‌انگيز كرده است. 
اين گروه جوان همه عشق سينما هستند. اين عشق سينما بودن از تك‌تك نماها پيداست. معلوم است كه سينماي روز جهان را دنبال مي‌كنند. آنها فارغ از سوژه‌ها تيم قدري هستند كه مي‌توانند سينماي ايران را يك سر و گردن بالا بكشانند. مهدويان تا به حال دو فيلم با بودجه زياد كار كرده و بنظرم وقتش است نشان بدهد با بودجه‌هاي معمول هم فيلمساز خوبي است. از سوژه‌هاي سياسي فاصله بگيرد و يك فيلم متفاوت در گونه‌اي ديگر بسازد. دوست داريم توانايي‌ كارگرداني‌اش را در قصه‌هاي ديگر هم ببينيم. 
صوفيا نصرالهي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز