در یادبود هیث لجر: بهترین نقش‌آفرینی‌های بازیگر فقید

4 آوريل، تولد 38 سالگي هيث لجر بود. در سال 2008 جهان سينما از خبر مرگ زودهنگام اين بازيگر استراليايي، در حالي كه تنها 28 سال داشت در شوك فرو رفت. او بازيگري بود با ويژگي‌هايي كه خودش به تنهايي به همه آن‌ها دست يافته بود و نبودش هنوز شديدا احساس مي‌شود. با رسيدن اين سالمرگ غم‌انگيز ما نگاهي به برخي از به يادماندني‌ترين نقش‌آفريني‌‎هاي او انداخته‌ايم.
امپايرآنلاين: 4 آوريل، تولد 38 سالگي هيث لجر بود. در سال 2008 جهان سينما از خبر مرگ زودهنگام اين بازيگر استراليايي، در حالي كه تنها 28 سال داشت در شوك فرو رفت. او بازيگري بود با ويژگي‌هايي كه خودش به تنهايي به همه آن‌ها دست يافته بود و نبودش هنوز شديدا احساس مي‌شود. با رسيدن اين سالمرگ غم‌انگيز ما نگاهي به برخي از به يادماندني‌ترين نقش‌آفريني‌‎هاي او انداخته‌ايم.
 
دو دست- Two Hands
در نقش جيمي
لجر اولين بار در اين فيلم جنايي محصول كشور زادگاهش، استراليا چشم‌ها را به سوي خود گرداند. در اينجا او نقش جيمي، مردي جوان به اسارت يك گانگستر محلي با بازي برايان براون را بازي مي‌كند كه 10000 دلار از پولش را از دست داده است. اين ساخته گرگور جوردن آنقدرها در خارج از استراليا ديده نشد اما به عنوان يكي از بهترين‌ حضورهاي لجر شناخته مي‌شود كه آن زمان خبر از موفقيت‌هاي او در آينده مي‍‌داد. 
 
ده چيزي كه درباره تو ازش متنفرم- 10 Things I Hate About You
در نقش پاتريك ورونا
پس از دوره‌اي موفقيت‌آميز كه براي لجر در تلويزيون و سينماي استراليا قابل‌انتظار بود، او در اين بازگويي مدرن «رام كردن زن سركش» در عرصه بين‌المللي مطرح شد. او در نقش پاتريك نسبتا مرموز اما عشرت طلب درخشان ظاهر شد؛ اجراي او از ترانه "نمي‌توانم ازت چشم بردارم" هنوز هم يك لحظه كلاسيك در بين فيلم‌هاي تين‌ايجري به حساب مي‌آيد. به شكلي كنايه‌آميز، با اينكه همين فيلم لجر را در آن زمان به اوج رساند اما همچنين او را به طرف وضعيتي سوق داد تا براي مدتي كوتاه از هاليوود فاصله بگيرد.
 
داستان يك شواليه- A Knight’s Tale
در نقش ويليام تاچر
شايد او در اين رومانس قرون وسطايي سرحال با گره‌هاي داستاني مدرن، نقش اصلي، بجاي كاراكتري رعيت كه مي‌خواهد يك سواره قهرمان نيزه‌بازي باشد به شمار آيد، اما لجر كم و بيش حس مي‌كرد در اين فيلم جزئي از يك گروه بازيگري بزرگتر است. صحنه نمايش غالبا توسط كاراكترهاي پرشور ديگري همچون جفري چاسر با بازي پل بتاني يا رولند با بازي مارك ادي از او ربوده ميشد.  عدم احساس راحتي كه او گاها زماني كه در مركز فيلم مي‌ايستد از خود نشان مي‌دهد گوياي اين بوده كه اين از بهترين بازي‌هاي لجر نيست، اما اين فيلم او از سرگرم‌كننده‌ترين كارهايش محسوب مي‌شود.
 
مهماني هيولا- Monster’s Ball
در نقش ساني گروتوسكي
حضور او در اين ساخته مارك فورستر درباره  تنش‌هاي نژادي و رستگاري از نقاط كمرنگ‎‌تر كارنامه لجر به حساب مي‌آيد، اما همچنان تاثيرگذار است. او در نقش پسر منفور نگهبان تنومند زندان با بازي بيلي باب تورنتون ظاهر شده كه علي‌رغم هرگونه ميل دروني بنابر رسمي خانوادگي مجبور به كار در اين پست است.  يك كاراكتر تراژيك، از آن دسته مرداني كه كارگردان‌ها به ندرت مايل بودند لجر در اولين روزهاي حرفه‌اش در نقش‌هاي اصلي بجاي آن‌ها ظاهر شود.
 
ند كلي- Ned Kelly
در نقش ند كلي
اين يكي از ديده‌نشده‌ترين فيلم‌هاي لجر بوده اما در اين فيلم است كه او در آسوده‌ترين حالتش به سر مي‌برد. فيلم به خودي خود بيوگرافي يك خلافكار استراليايي است كه بعدتر به نوعي قهرمان ملي تبديل مي‌شود، اما لجر (در كنار يكي از بهترين نقش‌آفريني‌هاي اورلاندو بلوم) غرق در كاراكتر خود شده است. اگر به دنبال ديدن پرسوناي روبه‌تكامل او به عنوان مرد اصلي فيلم‌ها هستيد اين فيلمي است كه بايد به تماشايش بنشينيد.
 
برادران گريم- The Brothers Grimm
در نقش جيكوب گريم
جيكوب گريم سفيه و عشق كتاب، يك مورد عجيب و غريب واقعي در كارنامه لجر است. نيمي از دوتايي مردان حقه‌باز غيرطبيعي، در كنار برادرش، ويل (مت ديمون)، اين نقشي است كه بي هيچ واهمه‌اي فروتنانه و معمولا به طور به وجد‌آورنده‌اي مضحك است، كاريكاتوري از آن دسته از نقش‌هايي كه مثلا جاني دپ را به قله‌هاي جالب‌تر بازيگري او رساندند. لجر با اين فيلم قطعا دست به تجربه‌اي تازه زد و همين باعث شد بعدتر با كارگردان آن، تري گيليام براي «دكتر پارناسوس، مردي كه به شيطان رو دست زد» همكاري دوباره داشته باشد، فيلمي كه در زمان مرگش هنوز مشغول كار بر روي آن بود.
 
كوهستان بروكبك- Brokeback Mountain
در نقش انيس دل مار
اين فيلمي است كه لجر را در همان مسيري قرار داد كه خودش هميشه خواهان قدم برداشتن در آن بود: مسير يك بازيگر، نه يك ستاره سينما. نقش انيس دل مار، مزرعه‌داري متاهل كه زندگي خود را به مبارزه با عشقي كه به جك توئيست (جيك جيلنهال) دارد مي‌گذراند چيزي بود كه بازيگران زيادي در هاليوود از نزديكي به آن خودداري كردند.  لجر با تمام ظرافتي كه شايسته اين نقش بود به آن نزديك شد و آن را به اجرايي تبديل كرد كه در آن طوفاني از احساسات غالبا زير لايه نازك سكوت در حال جوشيدن بودند و به شايستگي نيز براي آن نامزد دريافت جايزه اسكار شد.
 
كندي- Candy
در نقش دن
لجر، كه حالا از تصويرش به عنوان يك بازيگر نقش اصلي بلاك‌باسترهاي تجاري فاصله گرفته، بنابر اختيار خود در فيلم‌هاي مستقل و كوچك ظاهر مي‌شود. مثل اين روايت دلگير اما كاملا تاثيرگذار از يك زوج معتاد به هروئين و همچنين به يكديگر. شيمي لجر و ستاره همراهش، ابي كورنيش فيلم را در تاريك‌ترين لحظاتش به دوش مي‌كشد و به اين ترتيب يكي از افتخارآميزترين اجراهاي لجر در كارنامه‌اش ثبت مي‌شود.
 
من آنجا نيستم- I’m Not There
در نقش رابي كلارك
اسم كاراكتر رابي كلارك است، اما لجر، مثل ديگر ستارگان اين فيلم در حال نمايش بخش كوچكي از شخصيت اسطوره موسيقي، باب ديلن است. لجر "ديلن پرآوازه" است؛ در لباس مردي كه از نظر حرفه‌اي ستودني بوده اما در هسته ازدواجي روبه زوال به سر مي‌برد. اين كيت بلانشت بود كه براي بازي در يكي ديگر از نقش‌هاي تحسين‌برانگيز اين فيلم نامزد دريافت جايزه اسكار شد، اما لجر به راحتي مي‌توانست در كنار او بايستد. 
 
شواليه تاريكي- The Dark Knight
در نقش جوكر
انتخاب لجر براي نقش كاراكتر كلاسيك خبيث بتمن با اما و اگرهاي زيادي همراه بود. هواداران بتمن در فضاي مجازي كه فقط به ديدن جك نيكولسن  در اين نقش عادت داشتند از اين بابت برآشفته شدند. اما لجر- كه به قصد آماده شدن براي اين نقش به مدت يك ماه خودش را در اتاق هتل زنداني كرده بود تا بر روي صدا و وضع اندامي‌ خود كار كند- اين نقش را از آن خود كرد، تحسين همگان را در سطح جهاني برانگيخت و پس از مرگش جايزه اسكار بازيگري را براي آن دريافت كرد.  وفات‌نامه‌اي برازنده بر بازيگري كه به شكلي دردناك فقدانش حس خواهد شد.
ويسنا فولادي
نظرات
حسين دوشنبه 21 فروردين 1396 با احترام تمام به جک نيکولسن بزرگ و بي نظير,اما قطعا بهترين جوکر سينما و يکي از بهترين بدمن هاي تاريخ سينما رو به کمک نولان خلق کرد.
10 0
پاسخ

شهرام يكشنبه 23 مهر 1396 هر وقت فيلمهاي بتمن رو ميبينم،ويا بعضي ازفيلمهاي اين بازيگر جوان ، چند ثانيه اي به يادش گيج ميشم وفکر ميکنم ميشه جوکري بهتراز اين نابغه خلق بشه و سنم اجازه بده ببينم، لجر با ??سال سن در نقش جوکر تمام بازيگران و منتقدين دنيا رو شوکه کرد، براي مرگش متاسفم،
5 0
پاسخ

amy جمعه 11 خرداد 1397 فقدان همچين بازيگر توانايي واقعا دردناک و غم انگيزه
يادش گرامي
3 0
پاسخ

joker پنجشنبه 19 مهر 1397 هيث لجر بهترين بازيگري بود که تو عمرم ديدم
اخه ي بازيگر چطور ميتونه انقدر خوب تو نقشش فرو بره ؟؟؟؟
و به خاطر فيلم از جونش بگذره؟؟؟
2 0
پاسخ

هوخشتره_ شنبه 13 بهمن 1397 چندين بار فيلم شواليه تاريکي را ديدم هر بار ديدم آخرش مات و مبهوت جوکر شدم. چقد زيبا نقش آفريني کرده بود. فقدان هيث لجر باور کردني نيست. آرام بخواب جوکر هميشه زنده تاريخ. درود به روح بلندت
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز