50 آلبوم برتر دهه هشتاد به انتخاب مجله رولینگ استون/ بخش سوم

رولينگ استون: در اواخر نوامبر 1980، جان لنون پس از پنج سال كناره‌گيري خودخواسته با اين آلبوم به صحنه‌ي موسيقي بازگشت؛ در 8 دسامبر همان سال، او در راه بازگشت از استوديوي ضبط به قتل رسيد. اين آلبوم، بيش از آن كه بازگشتي براي او باشد، به بدرود شيرين و آرامي براي لنون تبديل شد.

رولينگ استون:
30) Los Lobos - How Will the Wolf Survive
لويي پرز يکي از چهار عضو اين گروه دوستانه‌ي اهل شرق لس‌آنجلس که در سال 1973 شکل گرفت، مي‌گويد اين آلبوم براي ما يک نقطه‌ي عطف بود و ادامه مي‌دهد ما تصميم داشتيم، به عنوان آمريکايي‌هاي مکزيکي‌تبار، نسبت به آن‌چه ارائه مي‌کنيم و جايي که از آن آمده‌ايم متعهد باشيم و به اين سؤال جواب بدهيم که آيا اين گروه مي‌خواهد گروهي براي پارتي و سرگرمي باشد و يا واقعاً هوش و دغدغه‌اي را نمايندگي مي‌کند؟ پاسخ اين سؤال آن است که: هر دو.

29) John Lennon & Yoko Ono - Double Fantasy
البته که جدا کردن اين آلبوم از آنچه که چندي پس از انتشار آن رخ داد، غيرممکن است. در اواخر نوامبر 1980، جان لنون پس از پنج سال کناره‌گيري خودخواسته با اين آلبوم به صحنه‌ي موسيقي بازگشت؛ در 8 دسامبر همان سال، او در راه بازگشت از استوديوي ضبط به قتل رسيد. اين آلبوم، بيش از آن که بازگشتي براي او باشد، به بدرود شيرين و آرامي براي لنون تبديل شد.

28) Janet Jackson - Control
اين داستاني است درباره‌ي کنترل: کنترل من. بزرگ شدن در خانواده‌ي شماره‌ي يک موسيقي پاپ آمريکا، جنت را به سمت نوشتن و اجراي موسيقي در 9 سالگي سوق داد. اما آلبوم Control، بيانيه‌ي استقلال او از خانواده‌اي بود که در آن، انتظار يک کارنامه‌ي کاري بلندمدت در موسيقي وجود داشت و همه‌ي تصميمات کاري و موسيقايي، توسط پدر بانفوذ خانواده گرفته مي‌شد.
موسيقي دهه 80
27) Guns n’ Roses - Appetite for Destruction
اعضاي گروه، تنها چند سال پيش از اولين آلبوم‌شان، غرق در آلودگي مخدر، يکي از خيل گروه‌هاي هارد-راک در جستجوي موفقيت بر صحنه‌ي کلاب‌هاي لوس‌انجلس بودند. اما Guns n’ Roses – يک ازدواج اجباري ميان دو گروه، Guns از لوس‌آنجلس و Rose از هاليوود – داراي آنچنان پويايي تند و تيزي بود که آنها را از آن دسته جدا مي‌کرد و ديوانه‌وار در جاده‌ي موفقيت به پيش مي‌راند.

26) AC/DC - Back in Black
در سال 1980، وقتي که اعضاي AC/DC براي ضبط اين ششمين آلبوم خود وارد استوديو شدند، عصبي و نامطمئن از آينده بودند. خواننده‌ي اصلي‌شان، بان اسکات نابغه، به دليل زياده‌روي در مصرف مشروبات الکلي در فوريه‌ي همان سال مرده بود و آنها برايان جانستون را جايگزين او کرده بودند، اما با اين حال هنوز اندکي دلهره داشتند. جانستون به سرعت در گروه جا افتاد و Back in Black با گذر از حد انتظارات، به يکي از مهم‌ترين آلبوم‌هاي هارد-راک دهه تبديل شد.

25) Bruce Springsteen - Tunnel for Love
در اين زمان، بروس اسپرينگستين ديگر يک جوان رمانتيک نبود. او نمي‌توانست ترانه‌اي درباره‌ي خوش‌گذراني با عشقش در جاده بنويسد، زيرا چنين موضوعاتي براي يک ميليونر متأهل در سال‌هاي آخر دهه‌ي سوم عمر خود، چندان جذاب به نظر نمي‌رسيد. پس بر بلنداي بلاک‌باستر تجاري خود، Born in the U.S.A ايستاد و آلبومي گرم و صميمي درباره‌ي روابط عاشقانه‌ي بزرگسالان تهيه کرد. براي دو نفر، از دست دادن يکديگر در تونل عشق، آسان است.

24) X - Los Angeles
هيچ آلبومي در برداشتن يک عکس فوري از يک شهر و زير-فرهنگ پانکِ آن، موفق‌تر از اولين آلبوم X با عنوان برجسته‌ي Los Angeles نبوده است.
موسيقي دهه 80
23) Black Uhuru - Red Island
در اواخر دهه‌ي هشتاد، تنها يک فرهنگ موسيقايي توانست بر راک‌اندرول تأثير شگرفي بگذارد و آن‌هم موسيقي Reggae و پي‌آيندِ آن Ska بود. با مرگ پيامبر و معمار اوليه‌ي اين سبک، باب مارلي، اين گروه سه نفره‌ي اهل کينگستون، رهبري Reggae را در دست گرفتند.

22) The Smiths - The Smiths
بدون کمک يک کمپاني بزرگ، يک ويديو يا هرگونه اقلام تبليغاتي ديگر، اولين آلبوم The Smiths در سال 1984 به رتبه‌ي دوم جدول فروش بريتانيا رسيد و محبوب راديوهاي آمريکا شد. جاني مار گيتاريست درباره‌ي خود و خواننده‌-ترانه‌سراي گروه، موريسي، مي‌گويد ما در آن زمان حسابي از خودمان مطمئن بوديم.

21) Tom Waits - Rain Dogs
دنياي متعفن ترانه‌هاي تام ويتز هيچ‌گاه زيباتر از آلبوم دهم او Rain Dogs نبوده است؛ آلبومي که اولين مجموعه‌اي است که خود او تهيه کرده و اولين اثر اوست که در نيويورک که در آن زندگي مي‌کرد، توليد شده است.

هومان فرزاد يگانه
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز