یادداشت صوفیا نصرالهی درباره 7 سریال پرطرفدار سال 2016

تابو (taboo)
خالق: چيپس هاردي، تام هاردي، استيون نايت
شبكه: بي.بي.سي و اف‌.ايكس
تام هاردي، بازيگر مشهور انگليسي كه دو سال پيش با فيلم «لاك» استيون نايت در معرض توجه منتقدان قرار گرفت حالا به جز بازي جزو نويسندگان سريال هم هست. ديگر نويسنده سريال يعني چيپس هاردي پدر تام است. سريالي كه رتبه 82 را ميان سريال‌هاي برتر تلويزيون دارد در حقيقت اقتباسي از داستاني است كه چيپس و تام، پدر و پسر نوشته‌اند.
7فاز: فهرست پيشنهادي از سريال‌هايي كه اين روزها مردم مي‌بينند و از آنها استقبال زيادي به عمل آمده و البته اكثرشان تاييد منتقدان را هم دارند
 
دوران طلايي سريال‌ها و تلويزيون بخصوص در اين يك سال و نيم اخير كه تعداد فيلم‌هاي شاخص زياد نبوده، امتداد پيدا كرده است. در حال حاضر تعداد سريال‌بين‌ها به اندازه تعداد فيلم‌بين‌ها و شايد حتي بيشتر از آنهاست. سريال‌هاي روز دنيا پربازديدتر از هميشه روي خط اول خبرها قرار دارند. منتها مشكل اينجاست كه تعداد شبكه‌هايي كه سريال مي‌سازند و سريال‌هايي كه به بازار مي‌آيد روز به روز بيشتر مي‌شود و انتخاب از ميان آنها سخت است. اينجا قرار است درباره ده سريالي بنويسيم كه مردم در گوشه و كنار جهان دوست‌شان دارند. بعضي‌هايشان نظر منتقدان جدي‌ را هم به خودشان جلب كرده‌اند و برخي ديگر به قولي پاپيولارتر(عامه‌پسندتر) هستند و طرفداران بيشتري دارند. سريال‌هايي كه تلويزيون خودمان هم مي‌تواند سراغ‌شان برود. 
 
1) تاج (the crown)
خالق: پيتر مورگان
شبكه: نت‌فليكس
شبكه نت‌فليكس اين روزها به گواه آمار محبوب‌ترين شبكه تلويزيوني است كه با سريال «خانه پوشالي» همچنان محبوبيتش را هم ميان قشر روشنفكرتر و هم مردم عادي حفظ كرده. اما سريال «تاج» كه تا امروز فقط يك فصل آن پخش شده توانست در مراسم امي امسال بيشترين و مهم‌ترين جوايز را از آن خودش كند. در حال حاضر با پخش تنها يك فصل اين سريال رتبه 61ام را ميان سريال‌هاي تاريخ تلويزيون دارد. سريال زندگي ملكه اليزابت دوم(ملكه فعلي انگلستان) را دنبال مي‌كند. از زمان ازدواجش در سال 1941 گرفته تا امروز. در فصل اول سريال يك پروسه 14 ساله تا 1955 به تصوير كشيده شده بود. كلر فوي بازيگر اصلي سريال در فصل اول بود كه جواني‌هاي ملكه اليزابت را تصوير مي‌كرد. فصل دوم طبق اطلاعات قرار است از سال 1956 و بحران سوئز شروع شود. ماجراي اشغال مصر توسط بريتانيا و زماني كه سومين نخست‌وزير ملكه اليزابت دوم استعفا داد. سريال «تاج» تازه روي دور افتاده و احتمالا فصل‌هاي بعدي آن با استقبال بيشتري هم مواجه مي‌شود. 
 
2) تابو (taboo)
خالق: چيپس هاردي، تام هاردي، استيون نايت
شبكه: بي.بي.سي و اف‌.ايكس
تام هاردي، بازيگر مشهور انگليسي كه دو سال پيش با فيلم «لاك» استيون نايت در معرض توجه منتقدان قرار گرفت حالا به جز بازي جزو نويسندگان سريال هم هست. ديگر نويسنده سريال يعني چيپس هاردي پدر تام است. سريالي كه رتبه 82 را ميان سريال‌هاي برتر تلويزيون دارد در حقيقت اقتباسي از داستاني است كه چيپس و تام، پدر و پسر نوشته‌اند. فصل اول تابو به تازگي و سال 2017 پخش شد. يكي از نكات جذاب سريال كه منتقدان دوستش دارند موسيقي متن آن است كه توسط ماكس ريختر ساخته شده. داستان فصل اول آن كه هشت قسمت داشت در سال 1814 اتفاق مي‌‌افتاد. جيمز دلاني(با بازي تام هاردي) بعد از 12 سال از آفريقا به انگلستان برمي‌گشت در حالي كه در سفرش 14 الماس دزديده بود. پدرش به قتل رسيده و او دنبال انتقام است در شرايطي كه جنگ انگلستان با آمريكا هم در حال اتمام است. 
 
3) چيزهاي عجيب (stranger things)
خالق: مت دافر، راس دافر
شبكه: نت‌فليكس
يك سريال موفق ديگر از شبكه نت‌فليكس كه اين‌بار به جاي تمركز روي اتفاقات سياسي و تاريخي، در ژانر وحشت و فانتزي است و نشان مي‌دهد نت‌فليكس قابليت‌هاي زيادي دارد. با حضور وينونا رايدر در نقش اصلي كه نامزد جايزه گلدن‌گلوب هم شد. فصل اول آن سال 2016 پخش شد. نامزد دو جايزه گلدن‌گلوب كه ميان سريال‌ها رتبه 38 را دارد. سريال تا به حال از منتقدان امتياز خوب 96 از 100 را گرفته و در سايت imdb هم امتياز 9.5 از ?? را دارد. داستان در يك شهر خيالي به نام هاوكينز در اينديانا دهه 1980 اتفاق مي‌افتد. قصه جذاب و شخصيت پردازي مناسب از دلايل موفقيت سريال اعلام شده است. «چيزهاي عجيب» تا به حال بيش از ده ميليون بار از نتفيليكس دانلود شده است كه ركورد محسوب مي‌شود. شخصيت‌هاي اصلي سريال چهار نوجوان هستند و تمركز فصل اول روي تحقيقاتي است كه به دنبال ناپديد شدن يك دختربچه صورت مي‌گيرد. اين وسط يك سري اتفاقات ماورالطبيعه هم داريم. در فيلم به وضوح المان‌هايي از فيلم «سوپر هشت» جي.جي.آبرامز و «اي.تي» اسپيلبرگ وجود دارد. 
 
4) وست‌ورلد (westworld)
خالق: جاناتان نولان، ليزا جوي
شبكه: HBO
در تمام اين سال‌ها شبكه HBO به كمك سريال «بازي تاج و تخت» در صدر اخبار قرار گرفته و حالا كه به دو فصل پاياني سريال نزديك مي‌شويم مديران شبكه نگران هستند تا سريال ديگري در همان حد و اندازه رو كنند و «وست‌ورلد» تلاش‌شان براي پيدا كردن جايگزين «بازي تاج و تخت» بوده است. اينكه خالقان سريال را نولان و همسرش نوشته‌ايم همان چيزي است كه در تيتراژ سريال مي‌آيد اما تاثير جي.جي.آبرامز و سليقه‌اش به عنوان تهيه‌كننده به وضوح در سريال مشخص است. سريالي كه ظاهر پيچيده‌اي دارد. آدم‌ها شهري بنا كرده‌اند كه ثروتمندان مي‌توانند در آن تفريح كنند. چيزي شبيه شهربازي با اين تفاوت كه نكته جذابش «ميزبانان» هستند. موجوداتي كه توسط انسان‌ها طراحي شده‌اند و هيچ تفاوتي با انسان‌ها ندارند جز اينكه مي‌توانند زنده و تعمير شوند و البته خاطره‌اي ندارند. داستان آنقدر فانتزي و تودرتوست كه نمي‌شود خلاصه آن را نوشت. آنتوني هاپكينز بازي حيرت‌انگيزي دارد. نكته جالب اينكه سريال اقتباسي از فيلمي به همين نام محصول 1973 است كه رمان‌نويس آمريكايي، مايكل كريچون آن را نوشته و كارگرداني كرده بود.
 
5) پيت آب‌زيركاه (sneaky Pete)
خالق: ديويد شور، برايان كرنستون
شبكه: آمازون با همراهي چند كمپاني ديگر
طبعن اولين انگيزه براي ديدن درام جنايي «پيت آب‌زيركاه» حضور برايان كرنستون به عنوان يكي از خالقان سريال است. ستاره سريال محبوب «بركينگ‌بد» حالا خودش سريال ساخته. فصل اول سريال سال 2015 پخش شد و آنقدر با استقبال روبه‌رو شد كه در حال حاضر در تدارك فصل سوم هستند كه سال 2018 به نمايش درخواهد آمد. فيلم داستان مردي به نام پيت(با بازي جيوواني ريبيسي) است كه از دست تبهكاران بدجنس فرار كرده و آنها در تعقيبش هستند. او تازه از زندان آمده و با هويت هم‌سلولي‌اش در شهر مي‌گردد. ديويد شور از خالقان سريال بعد از پايان فصل دوم در سال 2016 از پروژه كنار گرفت و گراهام يوست جانشين‌اش شد. منتقدان اين سريال را منحصربه‌فرد و تر و تازه معرفي كرده‌اند. سريالي پرتعليق، هوشمندانه، بخشي از آن درام، بخشي ديگر جنايي، با بازي‌هاي درخشان كه در همه اين زمينه‌ها سرگرم‌كننده است. طرح سريال اول به شبكه سي.بي.اس داده شده بود و آنها هم قبول كردند اما با كناره‌گيري ونس گيليگان(خالق سريال «بركينگ‌بد») به عنوان يكي از نويسنده‌ها شبكه سي.بي.اس كنار كشيد و آمازون جايش را گرفت.
 
6) گمشده (missing)
خالق: هري ويليامز، جك ويليامز
شبكه: بي.بي.سي و استارز
درام‌هاي انگليسي معمولا در ژانر جنايي آثار موفقي از كار درمي‌آيند شايد چون سابقه انگليسي‌ها با داشتن نويسندگاني مثل آگاتا كريستي و پي.دي.جيمز در نوشتن داستان هاي كارآگاهي و جنايي قوي است. اين سريال 8 قسمتي درباره گم شدن پسر پنج‌ساله‌اي در فرانسه است. تعطيلات اين خانواده تبديل به كابوس مي‌شود. در فصل دوم سريال سراغ گم‌شدن دختري در آلمان مي‌رود. داستان سريال در دو خط زماني موازي روايت مي‌شود: زمان حال و سال 2014. فيلمبرداري در سال 2014 آغاز شد و اولين فصل اين سريال سال 2015 پخش شد. «گم‌شده» نامزد جايزه گلدن‌گلوب بهترين ميني‌سريال شده است. بازيگر اصلي‌اش چكي كاريو، بازيگر ناشناخته ترك است. لوكيشن فيلم مراكش، بلژيك و آلمان است و دولت بلژيك در ساخت اين سريال كمك كرد. منتقدان سريال را اميدي تازه ارزيابي كردند كه مي‌تواند در فصل‌هاي بعدي تبديل به يك تريلر جاودانه بشود. سريالي كه قلب‌تان را تسخير مي‌كند و بازي‌هاي خارق‌العاده‌اي دارد. در نوشتن سريال هوش و تخيل درخشاني به كار رفته است. سريالي كه هر دو فصل آن مقهورتان مي‌كند. براي طرفداران سريال‌هاي جنايي بخصوص آنها كه طرفدار سريال‌هاي تعقيب و گريز انگليسي هستند گزينه جذابي است.
 
7) دردويل (daredevil)
خالق:  درو گدار
شبكه: نت‌فليكس
در ميان سريال‌ها هم زي‌هايي وجود دارد كه طرفداران زيادي دارند. بخصوص در مورد سريال‌هاي ژانر وحشت و اكشن اين زي‌سريال‌ها حضور پررنگ‌تري دارند. آثاري مثل «تير(arrow)»  و «فلش (flash)» كه سريال‌هاي درجه يكي نيستند اما ميان نوجوانان و جوانان خيلي طرفدار دارند. در ميان سريال‌هاي اكشن «دردويل» كه براساس كميك‌هاي مارول ساخته شده يك سر و گردن بالاتر از بقيه است و مخاطبان جدي‌تر را هم مي‌تواند جذب كند. چارلي كاكس در نقش مت مورداك/بي‌باك بازي مي‌كند كه يك وكيل مدافع است و شب‌ها با جنايتكاران مبارزه مي‌كند. فصل اول اين مجموعه كه 13 قسمت بود سال 2015 روي آنتن رفت. فصل دوم آن سال 2016 پخش شد و شبكه اعلام كرده كه فصل سوم سال 2018 روي آنتن خواهد رفت. اين سريال رتبه 85ام را ميان سريال‌هاي برتر تلويزيون دارد. طبق گفته منتقدان سريال خيلي خوب به منبع اصلي‌اش چسبيده و توليد باكيفيتي دارد. در ميان سريال‌هاي اين‌چنيني جزو معدود كارهايي است كه منطق دراماتيك را رها نكرده. اين سريال يك داستان ابرقهرماني اصيل دارد و آنهايي كه طرفدار فيلم‌هاي ابرقهرماني هستند از ديدنش لذت خواهند برد. 
صوفيا نصرالهي
نظرات
علي چهارشنبه 16 فروردين 1396 جسارتا به نظرم اين اطلاعاته دم دستي ديگه يادداشت نويسي نميخواد! من قبلا مطالبي تو سايتتون ميخوندم که ديگه هيچ جا مثلش نبود.
4 1
پاسخ

آراز شنبه 19 فروردين 1396 مرسي اطلاعات خوبي داشت مطلبتون
0 0
پاسخ

محمد جمعه 9 تير 1396 سلام . سريال تابو در 2016 تاريخ پخشش نبود بلکه در ماه اول 2017 از شبکه bbc پخش شد و تا الان هم شبکه هاي حرفه جهان در حال پخش تابو هستند
0 0
پاسخ

مرسي چهارشنبه 29 شهريور 1396 مرسي
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز