یادداشت پویان عسگری درباره علی معلم (1341 - 1395)

جايش پر نمي‌شود. چون انسان منحصربفردي بود. شخصيت داشت و روحيه متمايز. چيزي كه حسادت و دشمني آدم‌ها را برمي‌انگيخت. اما حالا و بعد از فقدانش نه دشمني اهميت دارد و نه بخل. بيشتر از هر چيزي فهم منش «مستقل» او بايد مورد توجه قرار بگيرد.
7فاز: عاشق فيلم «مردي براي تمام فصول» فرد زينه‌من بود. عاشق اصولگرايي سر تامس مور در سماجت بر سر اصول شخصي به قيمت طرد شدن توسط فرومايگان و رياكاران. و اين منش علي معلم در تمام سال‌هاي زندگي‌اش بود؛ مستقل، صريح، اهل خرد و تعقل، نترس و در بسياري از موارد پيشوا. او به معناي واقعي كلمه مستقل بود. آن هم در فرهنگ و سينمايي كه رانت و تعهد معنا دارد و نه استعداد و علاقه و تشخص. اما پر زور و مسلح، خودش را به جريان كوتوله‌ها و متوسط‌ها تحميل كرد و طي سه دهه از مهمترين افراد حاضر در سينماي ايران بود. خيلي‌ها از جمله بنده بواسطه مجله «دنياي تصوير» به ادبيات سينمايي و نقد فيلم علاقه‌مند شدند و اين علي معلم بود كه در فضاي صلب و بيش از حد انتلكت‌نماي آن سالها، با مجله‌ش از سينماي قديم و جديد آمريكا مي‌گفت و مامن و پناهگاه «خوره فيلم»ها بود. مهمتر از هر چيزي سليقه و نگاه‌ش را به تعداد تيراژ مجله در تمام اين سال‌ها گسترش داد و به فهم سينماي جهان در ايران بيشترين كمك را كرد.
جايش پر نمي‌شود. چون انسان منحصربفردي بود. شخصيت داشت و روحيه متمايز. چيزي كه حسادت و دشمني آدم‌ها را برمي‌انگيخت. اما حالا و بعد از فقدانش نه دشمني اهميت دارد و نه بخل. بيشتر از هر چيزي فهم منش «مستقل» او بايد مورد توجه قرار بگيرد. آن چيزي كه علي معلم را در تمام سال‌هاي زيست‌ش شيفته و وابسته به «مردي براي تمام فصول» كرده بود.
او يك رويابين بود. يك عاشق سينما كه در پيگيري علاقه شخصي‌اش به انتشار مجله و برگزاري جشن و تهيه فيلم سينمايي رسيد. بي‌نهايت قابل احترام و البته الهام‌بخش براي آنها كه عشق به سينما درونشان تازه جوانه زده است.
روح پرشور و بي‌تابش غرق در رحمت پروردگار مهربان.
پويان عسگري
نظرات
سيامک چهارشنبه 25 اسفند 1395 روحش شاد
4 0
پاسخ

شهرام شنبه 14 مرداد 1396 پرنده مردنيست،پرواز را بنگر...
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز