یادداشت مصطفی انصافی درباره «ماجرای نیمروز» محمدحسین مهدویان

در سرتاسر فيلم دوربينِ هادي بهروز، به مثابه‌ي ناظري كه دورتر ايستاده، دارد سوژه‌ها را «تعقيب» مي‌كند. براي همين سوژه‌ي اصليِ قاب در پس‌زمينه حضور دارد و در پيش‌زمينه‌ي قاب، جزئي بي‌اهميت از محيط، كه فلو هم هست، بخشي از قاب را دربرمي‌گيرد و اين‌گونه است كه فيلمساز با هوشمندي تماشاگر را مي‌نشاند در جايگاه يك مأمور امنيتي كه با دلهره دارد سوژه‌هاي «جاسوسي»اش را ديد مي‌زند و تعقيبشان مي‌كند.
7فاز:
گامِ بلندِ جاه‌طلبانه

لابه‌لاي حجم بزرگ اما توخاليِ ملودرام‌هاي آبكي، خنثي و بي‌خطرِ اين روزهاي سينماي ايران، «ماجراي نيمروز» تك‌خالِ سي‌وپنجمين جشنواره‌ي فيلم فجر است، فيلمي كه روايتگر بخش تاريك و غم‌انگيزي از تاريخ معاصر است، گره‌خورده با خون و خشونت و ترور. تهرانِ 1360 دستمايه‌ي جديدترين تجربه‌ي محمدحسين مهدويان براي ساختِ يك تريلر سياسي قرار گرفته است و فيلمساز، در مقايسه با سريال «آخرين روزهاي زمستان» و فيلم ايستاده در غبار، گامي بلند و جاه‌طلبانه به پيش برداشته است.
«ماجراي نيمروز» با اطلاعيه‌ي سياسي ـ نظامي شماره‌ي 25 سازمان مجاهدين خلق در 28 خرداد 60 آغاز مي‌شود، اطلاعيه‌اي كه از ورود سازمان به فاز نظامي خبر مي‌داد و به تعبير يكي از جداشدگان سازمان در سال 59، «اعلاميه‌ي جنگ تمام‌عيار با جمهوري اسلامي» بود. ماجرا با اشاره به بمب‌گذاري‌هاي ششم و هفتم تير 60 ادامه مي‌يابد و ضربه‌هاي مهلك سازمان يكي پس از ديگري بر پيكره‌ي نظام و جامعه فرود مي‌آيد. اما آن‌چه فيلم را ارتقا مي‌دهد نه بازسازي دقيق و مستندگونه‌ي حوادث آن روزها، بلكه اضطراب و دلهره‌اي است كه فيلمساز به جان تماشاگر مي‌اندازد از نمايشِ نفوذِ مويرگيِ مجاهدين به تمامي نهادهاي حساس و استيصال نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي كه با بازي خوب بازيگران فيلم به‌شدت همدلي‌برانگيزند. احمد مهرانفر و جواد عزتي با جسارتي ستودني از كليشه‌ي آشناي سال‌هاي اخيرشان فاصله گرفته‌اند و در نقشي متفاوت خوش درخشيده اند، مهرداد صديقيان تركيب پيچيده‌اي از عشق و تعهد را به نمايش مي‌گذارد و با موجي سينوسي، مدام شك تماشاگر را به خود تضعيف و تقويت مي‌كند، هادي حجازي‌فر، علي‌رغم شخصيت جدي و تندمزاجي كه بهش سپرده شده و به طرزي افراطي براي اقدام و عمليات عجول است، با بازي خوبش، طنز ظريف و به‌اندازه‌اي را به نمايش مي‌گذارد كه در لحظاتي از سنگيني فضاي فيلم مي‌كاهد و آن را تلطيف مي‌كند.
در سرتاسر فيلم دوربينِ هادي بهروز، به مثابه‌ي ناظري كه دورتر ايستاده، دارد سوژه‌ها را «تعقيب» مي‌كند. براي همين سوژه‌ي اصليِ قاب در پس‌زمينه حضور دارد و در پيش‌زمينه‌ي قاب، جزئي بي‌اهميت از محيط، كه فلو هم هست، بخشي از قاب را دربرمي‌گيرد و اين‌گونه است كه فيلمساز با هوشمندي تماشاگر را مي‌نشاند در جايگاه يك مأمور امنيتي كه با دلهره دارد سوژه‌هاي «جاسوسي»اش را ديد مي‌زند و تعقيبشان مي‌كند. گويي فيلمساز تماشاگر را، كمي دورتر از مركزيت حادثه نگه داشته، در مقام قاضي او را فرا مي‌خواند و ناظر بر رفتار، عملكرد و كنش‌ها و واكنش‌هاي شخصيت‌هاي فيلم اعم از نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي و مجاهدين قرار مي‌دهد.
چهره‌پردازي و طراحي صحنه و لباس فيلم از مهم‌ترين دستاوردهاي فني «ماجراي نيمروز» هستند. مهدويان كه پيش از اين در «آخرين روزهاي زمستان» و «ايستاده در غبار» به سراغ تعدادي از شخصيت‌هاي مشهور و نام‌آشناي سياسي رفته بود، اينجا علاوه بر وارد كردن شخصيت‌هاي آيت‌الله بهشتي، اسدالله لاجوردي، مسعود كشميري و ... به ماجرا و چهره‌پردازي دقيق آن‌ها، در طراحي جزئي‌پردازِ صحنه‌ها، به‌ويژه خارجي‌ها، هم بسيار موفق عمل مي‌كند و اين هر دو به همراه رنگ فيلم تأثير به‌سزايي در بازسازي گزارش‌گونه و واقع‌گرايانه‌ي فضاي تهرانِ 1360 دارد.
مهدويان در «ماجراي نيمروز» نه‌تنها در مقايسه با آثار پيشينش، بلكه در مقايسه‌ با كليت سينماي ايران گامي به پيش برداشته است. او با اين فيلم مرزهاي فيلم سياسي در ايران را گسترش داده و استاندارد جديدي براي تريلر سياسي، كه از گونه‌هاي مهجور سينمايي در ايران است، ارائه مي‌دهد. «ماجراي نيمروز» تك‌خال سي‌وپنجمين جشنواره‌ي فيلم فجر است، از بهترين‌هاي سال‌هاي اخير كه ثابت مي‌كند درخشش محمدحسين مهدويان با «ايستاده در غبار» دولت مستعجل نبوده است.
مصطفي انصافي
نظرات
mina دوشنبه 25 بهمن 1395 يک پروپاگانداي خوش ساخت بود،چيز ديگه اي نداشت
9 11
پاسخ
شهيد کشميري چهارشنبه 16 فروردين 1396 پروپاگاندا؟ اونم عليه خائن ترين، بدنام ترين و منفورترين گروه سياسي تروريستي تمام تاريخ؟؟ اصن کسي تو اين مملکت هس که سرش به تنش بيرزه و رو صورت اعضاي اين سازمان تف نکنه که واسه کوبيدنشون نيازي به پروپاگاندا باشه؟؟؟

آقاي شهيد کشميري!! سه شنبه 29 فروردين 1396 متهم کردن هرکسي که به روايت فيلم ايراد ميگيرد به موافقت با مجاهدين کار راحتي است! و چون سازمان مجاهدين سازمان تروريستي و فاسدي است هم دليل نميشود کل روايت فيلم خود به خود موجه جلوه کند. صرفا به دليل خائن بودن اين گروه. بحث زياد است.از خشونت اطلاعات سپاه تا گذشتن عامدانه از برخي حوادث! مسائل هميشه انقدر ساده نيستند!!
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز