گزیده نظرات منتقدان درباره سریال The Girlfriend Experience/ «تجربه دوست‌دختر»

ايندي واير- ليز شانون ميلر: بهترين چيز درباره «تجربه دوست دختر» اين است كه نمي‌توانيد از سريال تلويزيوني ديگري شبيه به آن نام ببريد. داستان صميمي و محزون كريستين (رايلي كيئو)، زني جوان كه زندگي تازه‌اي در جهان روابط تبادلي مي‌يابد، اساسا منحصر بفرد است و نتيجه اعتماد به تنها چند بازيكن اصلي كه فقط با تكيه بر خودشان دست به خلقق چيزي مي‌زنند. در كنار آن، مي‌بايست از خالقين سريال لوج كريگان و ايمي سيمتز نام برد كه تمام اپيزودها را با يكديگر نويسندگي كردند، چيزي كه البته بدون حضور استيون سودربرگ كه عامدانه محيطي را براي انجام اين كار براي آن‌ها بوجود آورد ممكن نبود. 
7فاز:
ايندي واير- ليز شانون ميلر: بهترين چيز درباره «تجربه دوست دختر» اين است كه نمي‌توانيد از سريال تلويزيوني ديگري شبيه به آن نام ببريد. داستان صميمي و محزون كريستين (رايلي كيئو)، زني جوان كه زندگي تازه‌اي در جهان روابط تبادلي مي‌يابد، اساسا منحصر بفرد است و نتيجه اعتماد به تنها چند بازيكن اصلي كه فقط با تكيه بر خودشان دست به خلق چيزي مي‌زنند. در كنار آن، مي‌بايست از خالقين سريال لوج كريگان و ايمي سيمتز نام برد كه تمام اپيزودها را با يكديگر نويسندگي كردند، چيزي كه البته بدون حضور استيون سودربرگ كه عامدانه محيطي را براي انجام اين كار براي آن‌ها بوجود آورد ممكن نبود. كيئو، كه بيشتر بار سريال را بر دوش خود حمل مي‌كند، حتي در غيردوست‌داشتني‌ترين حالت خود بدون شك فريبنده است. يك تفاوت حساب شده ميان كريستين و چلسي، اسم مستعار كاري او وجود دارد؛ كريستين به ندرت لبخند مي‌زند، اما صورت چلسي سرزنده و بازيگوش است.
 
سالون- سونيا ساريا: بطور قطع براي من به عنوان يك زن، سريال شبكه استارز عناصر تشكيل دهنده لازم براي يك مجموعه باپرستيژ را دربر دارد- جنسيت، خشونت، چيدمان‌هاي پرخرج، استعداد‌هاي امتحان پس‌داده و در عين حال فانتزي و ساختارشكني‌اي كه ممكن است خوشايند (برخي) تماشاگران زن واقع شود. اما اين به نظر نكته حائز اهميتي مي‌آيد كه شبكه استارز با سريال‌هايي همچون "اوت لندر" و "تجربه دوست دختر" اروتيسيسم مد نظر خود را به شكلي همدلي‌برانگيزاننده و قدرتمند به نمايش مي‌گذارد.
 
لس‌انجلس تايمز- مري مك‌نامارا: دوربين كيئو را دوست مي‌دارد، و بايد هم اين طور باشد. سريال در بهترين دقايق خود يك دگرپيكر احساسي را نشان مي‌دهد، و كيئو از چهره بيانگر و بدن خود براي به تصوير كشيدن سفري در اعماق و سطح اين قلمرو استفاده مي‌كند، به شكلي كه آشكارا خارج از قوائد فيلمنامه مي‌نمايد. مثل سريال شبكه شوتايم، «خاطرات مخفي يك دختر تلفني»، «دوست دختر» سعي دارد قضاوت‌گر نباشد. كريستين در نهايت از غيرقابل اعتماد بودن برخي افراد در بده بستان‌هاي جنسي شوكه مي‌شود، در حالي كه ديگران، از جمله بعضي از مشتري‌هاي او به اندازه‌اي كه ظاهرا خودش احساس مي‌كند غمگين و بي‌قرار هستند.
 
كولايدر- كريس كبين: مي‌توانيد مطمئن باشيد كه اين سريال تلويزيوني اقتباسي آزاد از فيلم سودربرگ است كه سريال همچنين عنوان خود را با او به اشتراك دارد و در عين تمركز بر پول تمركز ويژه‌اي بر زشتي و سردي ثروت ندارد. «تجربه دوست دختر» ساخته استارز، تصويري برانگيزاننده، سمي و به شكلي سرگيجه‌آور جذاب از توهم صميميت در مقايسه با هرچه كه صميميت واقعي ممكن است باشد در ذهن دارد، چنانچه عنوان آن نيز پيشنهاد مي‌دهد. سيمتز و كريگان به نظر بطور مشخص بر علاقه شديد دوران مدرن به ديوارها و درهاي شيشه‌اي تمركز دارند، كه به شكلي قابل‌ملاحظه‌اي بوجود آورنده محيطي كاملا شفاف ميان مردم بوده و با اين حال به عنوان مرزي ميان آن‌ها عمل مي‌كند، مثل فاصله ميان ميز كار كريستين و كنج اتاق كار ديويد (پل اسپاركس)، كارفرماي او.
 
ورايتي- برايان لوري: با وجود شباهت‌ با فيلم سال 2009 با همين عنوان، اين سريال درواقع از لحاظ لحن بسيار نزديك به «كلوت»، محصول سال 1971 كه اسكار بهترين بازيگري را نصيب جين فوندا كرد مي‌ايستد. درنهايت اما چيزي خواب‌آور در اجراي كيئو (بازيگر «مجيك مايك» سودربرگ در كنار «مد مكس: جاده خشم») وجود دارد. اين توري است كه تماشاگران را به دام مي‌اندازد اما در همان حين مقداري شفافيت را از آن‌ها دريغ مي‌‌دارد كه باعث مي‌شود كمي پس از تماشاي آن از خودتان بپرسيد آيا راه خوبي را براي استفاده از زمان خود انتخاب كرده‌ايد يا نه.
ويسنا فولادي
نظرات
آقاي نارنجي سه شنبه 28 دي 1395 ممنون
2 3
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز