50 آلبوم برتر دهه هشتاد به انتخاب مجله رولینگ استون/ بخش اول

رولينگ استون: اين دهه، آبستن تحولات زيادي بوده است. پانك‌ها در اين دوران در بروز خشم و سرخوردگي خود باتجربه‌تر شده‌اند، در حالي كه بسياري از هنرمندان كهنه‌كار، به چالش‌هاي اين تحولات با اساسي‌ترين آثار كارنامه‌ي كاري خود پاسخ دادند و موسيقي رپ هم سيما و صداي موسيقي پاپ را براي هميشه تغيير داد.

رولينگ استون: دهه‌ي هشتاد، اولين دهه‌ي راک‌اندرول است که نمي‌توان آن را بر اساس يک انقلاب اساسي نام‌گذاري کرد. به عنوان مثال، دهه‌ي پنجاه شاهد تولد موسيقي راک‌اندرول بود. دهه‌ي شصت را با موج بيتل‌ها، Motown (سبک موسيقي برآمده از ديترويت)، فيل اسپکتور، سايکدليا و باب ديلن مي‌شناسند. دهه‌ي هفتاد هم که دوران ظهور ديويد بووي، بروس اسپرينگستين، هِوي متال، پانک و موج نو است.
دهه‌ي هشتاد در قياس با آنها دهه‌اي بوده است، محصور در ميان عناصر مختلف بسياري همچون سينت‌پاپ، مايکل جکسون، ديسک فشرده (CD)، تورهاي Reunion گروه‌هاي دهه‌ي شصتي، The Beastie Boys و يک‌عالمه هِوي متال.
فهرست زير شامل 50 عنوان از بهترين آلبوم‌هاي دهه‌ي هشتاد است به انتخاب سردبيران مجله‌ي رولينگ‌استون و نشان از غناي موسيقي اين دهه و ارزش‌هايي دارد که از آن نمايندگي مي‌کند. اين دهه، آبستن تحولات زيادي بوده است. پانک‌ها در اين دوران در بروز خشم و سرخوردگي خود باتجربه‌تر شده‌اند، در حالي که بسياري از هنرمندان کهنه‌کار، به چالش‌هاي اين تحولات با اساسي‌ترين آثار کارنامه‌ي کاري خود پاسخ دادند و موسيقي رپ هم سيما و صداي موسيقي پاپ را براي هميشه تغيير داد. با اين حال، موسيقي راک در دهه‌ي هشتاد همچنان زنده، متنوع، ستيزه‌جو و تا حدودي ناتمام بود. نگاه دقيق‌تر به بهترين آثار راک اين دهه نشان مي‌دهد که در دهه‌ي هشتاد هم هنوز خون واقعي در رگ‌ غول‌هاي قديمي راک مي‌جوشيده و البته اتفاقاتي هم در گوشه و کنار اين جريان رخ داده است.

50) Madonna - Madonna
در سال 1982، پنج سال پس از آمدن مدونا لوئيز سيکونه از پونتياک ميشيگان به نيويورک، او تازه توانسته بود به عنوان خواننده‌ي يک گروه در يک کلاب محلي کاري براي خود دست و پا کند و آينده‌ي روشن، برايش بسيار دور مي‌نمود. اما بالاخره با ضبط تک‌ترانه‌اي به نام Every Body و پخش آن در کلاب‌ها و سپس بستن قرارداد تهيه‌ي يک آلبوم با رگي لوکاسِ برنده‌ي گرمي، بخت به سراغ او آمد. لوکاس مي‌گويد همه‌چيز خيلي غير رسمي و پيش‌بيني نشده بود. اين اولين پروژه‌ي پاپ من بود و او هم هنرمند تازه‌کاري بود و اصلاً فکر نمي‌کردم که موفقيتي به اين بزرگي در انتظار کار ما باشد. در واقع يک سال و نيم طول کشيد تا آلبوم به محبوبيت برسد، اما سبک و صداي تضمين‌شده‌ي آن در کنار شمّ درست مدونا نسبت به استفاده از ويديو به او کمک کرد که خيلي زود به شمايل پاپ دوران خود تبديل شود.

49) The Feelies - Crazy Rhythms
امروز مي‌توان گفت که آلبوم Crazy Rhythms نمونه‌ي برجسته‌اي است از آوانت-پاپ تند و تيز و گيتار محور که صداي لرزا‌ن‌اش را هنوز هم مي‌توان در گروه‌هايي همچون REM شنيد.
پيتر گابريل
48) XTC - Skylarking
اندي پارتريج از گروه XTC درباره‌ي اين هشتمين آلبوم اين گروه بريتانيايي سه‌نفره مي‌گويد قرار بود مجلل و هنري باشد، اما به آلبومي تبديل شد که تمام آن درباره‌ي يک چرخه است: چرخه‌ي تولد، پيرشدن، مردن و تولد دوباره.

47) Tina Turner - Private Dancer
اين آلبوم که شايد خاص‌ترين آلبوم بازگشت در دهه‌ي هشتاد باشد، بار ديگر جايگاه تينا ترنر را به عنوان يکي از هنرمندان زن پيشتاز در موسيقي راک، تثبيت کرد.

46) Peter Gabriel - Peter Gabriel
تصوير کاور آلبوم، چهره‌ي پيتر گابريل را در هيأت متلاشي شده‌ و غول‌مانندي نشان مي‌دهد که در واقع، اشاره‌اي است به تم اجتماعي و روان‌شناسانه‌اي که او در سومين آلبوم سولوي خود مطرح کرده و اين اثر را به کاري سرد و تخت و البته درخشان تبديل کرده است.

45) Sonic Youth - Daydream Nation
اين گروه چهار نفره‌ي پيشکسوت، در دوران کاري خود، کُنج‌هاي سخت و تيزي را جستجو کرده‌اند که معمولاً گروه‌هاي ديگر بي‌سروصدا از کنار آنها گذشته‌اند. آلبوم Daydream Nation هر چيزي که Sonic Youth را به قدرتمندترين و خلاق‌ترين گروه گيتاري دهه‌ي 80 تبديل کرده است، توجيه مي‌کند.

44) Bob Dylan  Oh Mercy
باب ديلن دهه‌ي 80 را با Oh Mercy به پايان رساند که به طور بحث‌برانگيزي قوي‌ترين آلبوم اين هنرمند در دهه‌اي بود که با بالا (Infidels) و پايين (Down in the groove) هاي زيادي براي او همراه بود.

43) Bruce Springsteen - Nebraska
اول، او نشسته روي صندلي کارش در اتاقي در نيوجرزي، گيتار آکوستيک مي‌نوازد و مي‌خواند و در يک نوار کاست ضبط مي‌کند. سپس نوار کاست را در کوله‌پشتي‌اش مي‌گذارد و دو هفته‌اي با خود به اين‌ور و آن‌ور مي‌برد. بعد سعي مي‌کند که آهنگ‌ها را به گروه خيابان E ياد بدهد. در نهايت، پس از چندين ماه کاوش در خود، بروس اسپرينگستين تصميم مي‌گيرد که آلبوم بعدي‌اش، همان نوار کاست درون کوله‌پشتي‌اش باشد.
بروس اسپرينگستين
42) The Robert Cray Band - Strong Persuader
رابرت کرِي با قضاوت درست خود نسبت به آن‌چه در اواخر 1986 بر صحنه‌ي راک حاکم بود، چهارمين آلبوم خود را منتشر کرد و توانست به رتبه‌ي سيزدهم چارت بيلبورد دست يابد. اين آلبوم، از لحاظ تأثير، نسل تازه‌اي از هواداران راک جريان اصلي را با زبان و فرم بلوز آشنا مي‌کند.

41) REM - Document
جنجالي‌ترين و آشکارا سياسي‌ترين آلبوم REM، به شکلي طعنه‌آميز، آلبومي بود که مخاطب گسترده‌اي براي گروه فراهم کرد. پس از چهار آلبوم راک‌اندرول منحصر‌به‌فرد، اين گروه غيرمتعارف اهل جورجيا، قلمرو موسيقي آلترنيتيو را رها کرده و با گذرنامه‌ي آلبوم Document، حداقل از نظر فروش، وارد جريان اصلي شد.

هومان فرزاد يگانه
نظرات
پونه سه شنبه 13 خرداد 1393 مرسي مدونا با خنده دلفريب و نايسش. خيلي از اينا رو نشنيدم و بايد دانلودشون کنم.
1 1
پاسخ

آتنا پنجشنبه 15 خرداد 1393 عالي بود.از مطالب موسيقي تون بخصوص اين دهه 80 خيلي لذت بردم.براي ما که خودمون متولد دهه 80 ميلادي هستيم خيلي خاطره انگيز هستن.
1 3
پاسخ

مهتاب يكشنبه 19 مرداد 1393 سلام ببخشيد يه سئوال داشتم مدونا يني چي
2 0
پاسخ

7فاز يكشنبه 19 مرداد 1393 مدونا، به ايتاليايي به معناي مريم مقدس، مادر عيسي مسيح است.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز