یادداشت پویان عسگری درباره «پایان رابطه» نیل جوردن و «قاتلین ماه‌عسل» لئونارد کسل

«پايان رابطه» نيل جوردن
از زيباترين عاشقانه‌هاي دو سه دهه اخير؛ «پايان رابطه» نيل جوردن. براساس داستاني از گراهام گرين بزرگ. برآيند موقعيت‌ها، ايده‌ها و شمايل‌هاي تكرار شده «فيلم عاشقانه» در تاريخ سينما. از «برخورد كوتاه» ديويد لين و «نامه زني ناشناس» ماكس اوفولس تا «بيمار انگليسي» آنتوني مينگلا و «ديپ بلو سي» ترنس ديويس. فيلمي كه نقطه اوج داستانش به سياق بقيه آثار گراهام گرين، با معجزه‌اي نامنتظر و اندوهي نادر شكل گرفته.
7فاز:
«پايان رابطه» نيل جوردن - 1999

از زيباترين عاشقانه‌هاي دو سه دهه اخير؛ «پايان رابطه» نيل جوردن. براساس داستاني از گراهام گرين بزرگ. برآيند موقعيت‌ها، ايده‌ها و شمايل‌هاي تکرار شده «فيلم عاشقانه» در تاريخ سينما. از «برخورد کوتاه» ديويد لين و «نامه زني ناشناس» ماکس اوفولس تا «بيمار انگليسي» آنتوني مينگلا و «ديپ بلو سي» ترنس ديويس. فيلمي که نقطه اوج داستانش به سياق بقيه آثار گراهام گرين، با معجزه‌اي نامنتظر و اندوهي نادر شکل گرفته. فيلمي که حاوي پيچيده‌ترين مثلث عاشقانه تاريخ سينما است؛ بين زني (جوليان مور) که به شوهرش خيانت مي‌کند، فاسقي (رالف فاينس) که مخفيانه با زن دوستش ارتباط دارد و خدايي که در بزنگاه داستان، در واکنش به شکستن قراردادي که زن پيامد فاجعه پيش‌آمده براي فاسقش و نجات جان او با خدا گذاشته، براي هميشه زن را نزد خود مي‌برد و اينگونه حسي از فراق و ويراني و وابستگي ابدي براي مرد برجا مي‌گذارد. اين احتمالا زيباترين نقش‌آفريني جوليان مور زيبارو در يک فيلم سينمايي است. يکي از بهترين تصاويري که از زن شکننده/ حامي/ عاشق/ رنجور در فيلم‌ها بخاطر مي‌آوريم. صورت باوقار و در عين حال آميخته به رذالت رالف فاينس هم انگ نقش دوگانه‌اي است که برعهده دارد. مردي عاشق که اوج دلدادگي‌ و حسادتش به معشوق را با ابراز نفرت به «خدا»، کسي که زن زيبا را از او گرفته، بيان مي‌کند. ملودي‌هاي جادويي موسيقي مايکل نايمن افسانه‌اي فراموش نشدني است و درون تماشاگر را بدل به «روز محشر» عشاق ناکام مي‌کند؛ آنها که کم با هم بودند، کم فرصت نوازش يکديگر را داشتند و کم بوسه‌هايشان را با هم به اشتراک گذاشتند.
دلم مي‌خواهد ساعت‌ها، روزها، سال‌ها، به قدمت عمر بشر از ازل تا ابد به پوستر استثنايي فيلم خيره شوم. به مرد و زن دلداده‌اي که زير باران و در پناه چتر، عاشقانه هم را در آغوش کشيده‌اند و غريبه‌اي از دور به آنها نزديک مي‌شود. شوهر زن؟ خدا؟ بخت سياه؟ تقدير؟ نمي‌دانم. هر چه هست آمدنش پاياني مي‌شود بر اين پيوند و رابطه
.......
«قاتلين ماه‌عسل» لئونارد کسل - 1969
از کريه‌ترين و چندش‌آورترين فيلمهاي تاريخ سينما؛ «قاتلين ماه‌عسل» لئونارد کسل. فيلمي ارزان و متعلق به سنت «بي» که با عنايت ويژه به سينماي مستند، آثار زيرزميني، مووي‌هاي سم فولر، فيلم‌هاي بروتال و جنايي‌ مدرني چون «رواني» آلفرد هيچکاک و «چشم‌چران» مايکل پاول ساخته شده. تماشاي شاهکار کسل کار بسيار سخت و آزاردهنده‌اي است. بخصوص وقتي طعم چرک و شورمزه جنايت/ قساوت زوج فيلم، در ميزانسن‌هاي بي‌تاکيد و مستندنماي فيلم در کام تماشاگر مي‌نشيند و او را به اين احساس مي‌رساند که کاش هيچوقت اين فيلم را نمي‌ديد. فيلمي که در پايان تکان‌دهنده‌اش هم طنيني از تمناي عاشقانه پايان «رواني» هيچکاک را به ذهن متبادر مي‌کند و هم حس سرد و مخوف انتهايي شاهکاري بنام «در کمال خونسردي» ريچارد بروکس. به عبارت بهتر «قاتلين ماه‌عسل» کسل در کنار «در کمال خونسردي» بروکس، بهترين فيلم‌هايي هستند که در حدفاصل هاليوود کهنه و نو درباره جنايت و آدمکشي ساخته شده‌اند. دو فيلم سياه و سفيد «ويرد» و الهام‌بخش. از خاص‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينماي آمريکا که تاثيرشان بر فيلم‌هاي جنايي دهه‌هاي بعد انکار ناشدني است. تماشاي فيلم غريب و زننده «قاتلين ماه‌عسل» به هر خوره فيلم واقعي توصيه مي‌شود. فيلمي که قرار بود توسط مارتين اسکورسيزي ساخته شود و بدل به تنها تجربه کارگرداني ويليام کسل شد. داستان يک زوج عاشق که براي زندگي بهتر و حفظ رابطه‌ مريض‌شان، جان بقيه آدم‌ها را مي‌گيرند و اينکار تا جايي ادامه مي‌دهند که درگير وهم و جنون خودشان مي‌شوند؛ تسليم و سرخورده‌ي مغاک دروني.
تماشاي اين فيلم به هر تماشاگري توصيه نمي‌شود!
پويان عسگري
نظرات
آقاي نارنجي چهارشنبه 3 شهريور 1395 the end of the affair
the honeymoon killers
2 0
پاسخ
amir چهارشنبه 3 شهريور 1395 آقاي نارنجي هنوز زنده‌اي من فک کردم آقاي سفيد کشتت D: خخخخخخخخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز