یادداشت نویسنده 7فاز درباره حبیب (1331 - 1395)

حبيب در سال 1360 ممنوع الكار مي شود و مانند بسياري ديگر مهاجرت به امريكا را بر مي گزيند و تا سال 1387 تعداد 14 آلبوم را منتشر مي كند. اما در ايران طرفداران وي از سال 1378 و با منتشر شدن آلبوم "كوير باور" مجدد از كار او استقبال مي كنند وي در اين آلبوم ترانه مادر را دوباره بازخواني مي كند و ترانه "خرچنگ هاي مردابي" را با شعري از محمد علي بهمني مي خواند تا اين آلبوم دوباره حبيب را با بازار موسيقي برگرداند.
7فاز: حبيب محبيان نامي بيگانه است نسبت به "حبيب" ؛ خواننده اي که با ترانه "شهلا" مشهور شد و شايعه شد که دريک تصادف مادر و همسرش را از دست داده و دو ترانه "شهلا" و "مادر" را در سوگ عزيزانش خوانده است که البته بعدها مشخص که وي همسر و مادرش به فاصله کوتاهي از دست داده و انتشار اين دو ترانه در فاصله اي کم باعث شد تا حبيب مشهور شود و خوب است بدانيم که حبيب پيش از آن مشغول آهنگسازي بوده است. جواني حبيب مصادف با دوره اوج بيتلز است و علاقه به ساز گيتار ريشه در همين علاقه داشته دارد.
حبيب در سال 1360 ممنوع الکار مي شود و مانند بسياري ديگر مهاجرت به امريکا را بر مي گزيند و تا سال 1387 تعداد 14 آلبوم را منتشر مي کند. اما در ايران طرفداران وي از سال 1378 و با منتشر شدن آلبوم "کوير باور" مجدد از کار او استقبال مي کنند وي در اين آلبوم ترانه مادر را دوباره بازخواني مي کند و ترانه "خرچنگ هاي مردابي" را با شعري از محمد علي بهمني مي خواند تا اين آلبوم دوباره حبيب را با بازار موسيقي برگرداند. 10 سال پس از اين اتفاق حبيب در نامه اي به رييس جمهور وقت، درخواست کار در ايران را مي کند که با موافقت شفاهي از طرف وزارت ارشاد رو به رو مي شود و اين درحالي است حبيب به دليل  افول در آلبوم هاي پس از سال 78 ديگر آن مقبوليت 10 سال قبل را ندارد. اما ماندن حبيب در ايران و کار کردن وي که مي رفت تا يک تابوي جدي در موسيقي ايران را بشکند با اما و اگر هاي زيادي رو به رو شد و کار با واکنش هاي خبرساز همراه شد تا اين تابو نشکند و حبيب تا پايان عمرش نتوانست مجوز آلبوم و کنسرت در ايران بگيرد.
اما حبيب نوع موسيقي خاص خودش را داشت و بيشتر کارهايش را با توجه شعرهاي انتخابي اش آهنگسازي کرده است . وي ترانه هايي با شعر حافظ و سعدي وسنايي و صائب تبريزي  دارد و در عين حال ترانه هايي با کلام نادر ابراهيمي ، محمد علي بهمني، شفيعي کدکني ،عمران صلاحي، حميد مصدق و احمد شاملو ساخته است اما همچنان کارهاي ضعيفي که در ذهن ها مانده است.
به هر روي حبيب محبيان پس از چند سال تلاش براي کار در ايران و روياي برگزاري کنسرت در ورزشگاه آزادي، در گوشه اي از شمال کشور به دليل حمله قلبي از بين مي رود تا داستان پر فراز و نشيب بازگشتش بي نتيجه باقي بماند.
پويا راد
نظرات
se7en جمعه 21 خرداد 1395 به نظرم نوشته هايي که اينجا نويسنده قرار داده مناسب و درخور حبيب نيست !!!
12 0
پاسخ

امير هروي دوشنبه 24 خرداد 1395 مطالب سايت شما هميشه براي من الگو بوده در بررسي دقيق مسائل هنري، اما اين مطلبتون در خصوص مرحوم حبيب سخيف و در خور حبيب نبود جا داشت کمي با مهرباني بيشتري او را بدرقه ميکرديد. ممنون
10 0
پاسخ

اردلان بابايي سه شنبه 25 خرداد 1395 مشکل اينجاست که اين روزا همه مي خوان درباره ي همه چيز با منطق اظهار نظر کنن و کلاس کارشونم با کوبيدن هرچه بيشتر زياد ميشه ، حبيب تاثير گذار بود رو يه نسل من تاثير و ديدم حتي به گفته خودتون با کار هاي ضعيف
9 0
پاسخ

محسن سه شنبه 25 خرداد 1395 من نميدونم بابت اينکه يادي از حبيب کرديد تشکر کنم
يا بابت اين نوع متني که نوشتين ازتون شاکي باشم
اميدوارم دليل نوشتن متني به اين شکل فقط محدوديت ها باشه!!!!!
حبيب خدا بيامرزدش اي کاش نيومده بود ايران و ما هنوز ميتونستيم به کاراش گوش بديم
6 0
پاسخ

محسن چهارشنبه 27 مرداد 1395 لطفا چرت ننويسيد.حبيب از بزرگان موسيقي ايران بود و خواهد ماند...
6 1
پاسخ

محمر رضا کاووسي دوشنبه 21 خرداد 1397 به نظر نويسنده اين متن تاسف برانگيز يک سرو سري با همون ادمهايي که به حبيب مجوز ندادن داره يا اينکه با کوبيدن مرحوم حبيب ميخواد خواننده بيشتري براي مطلبش پيدا بشه. اين راه معروف شدن نيست اخوي!!!!!!!!!
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز