گزیده‌ای از حواشی و نظرات منتقدان درباره اپیزود «خانه» بازی تاج و تخت – اپیزود دوم فصل ششم

ديويد چيلينگ، منتقد گاردين از طرفي ديگر در يادداشت خود درباره اين اپيزود مي‌نويسد: "درحالي كه اپيزود اول بيشتر شبيه به تمرين استارت زدن بود، اين اپيزود را در سطحي ديوانه‌وار به تماشا نشستيم، و البته با وجود سرهاي زيادي كه به باد ‌رفتند. درواقع من 2 جمجمه تركيده در 20دقيقه شمردم كه احتمالا ديگر براي اين سريال يك ركورد هم به شمار نمي‌آيد. البته پيرنگ اتوماتيك‌واري كه نهايتا به بازگشت جان ختم شد هنوز كمي برايم سرگيجه‌آور است."
7فاز: اپيزود دوم فصل ششم «بازي تاج و تخت» را با اتفاقات تازه و هيجان‌انگيز زيادي پشت سر گذاشتيم. بازي تاج و تخت پس از يک ماه بار ديگر به جلد مجله اينترتينمنت ويکلي راه يافت. بله، جان اسنو زنده است و  هرينگتون از برنامه طولاني مدت سريال براي کشتن او و زنده‌کردنش در گفت و گو با اين مجله گفته است. او با اشاره به اينکه بيش از هر بازيگر ترونزي در اين فصل مشغول فيلمبرداري بوده است مي‌گويد: " اين فصل غول‌آسايي براي جان است. تا به اينجا بزرگترين آن‌ها." 
کرايس فن هوتن و ليام کانينهام (سر داووس) هم از اين نجات معجزه‌آسا گفتند و اينکه فيلمبرداري اين صحنه به همراه کيت که حين شسته شدن بدن‌اش تظاهر به مردن مي‌کند از سختي‌هاي کار بوده است، فن هوتن مي‌گويد: "مدت طولاني مشغولش بوديم، نماهاي زيادي داشت و اين يه کابوس بود. پدر بدن کيت رو درآورديم. نمي‌دونم، فکر کنم 55 هزاربار تميزش کردم. به جايي رسيد که گفتم ميشه همين الان بيدار شي؟ بهش ‌گفتم: "فقط اگه مادر و خواهرم جاي من بودن..." چون مادر و خواهرم هردو عاشقش هستن.. با اين بدن پاره پاره و زيبايي او. اما بيشتر از همه اون يه بازيگر واقعا بخشنده و مردي دوست‌داشتنيه. به هر حال پروسه طولاني بود." 
ايوان رئون، بازيگر نقش رمزي بولتون نيز در گفت و گو با اينترتينمنت ويکلي رفتار رمزي را استاليني توصيف کرد و گفت: "مادرخوانده اون يه پسر به دنيا مياره و همين يه زنگ خطره، پدرش از قبل درباره مشروعيت او هشدار داده بود، پس رمزي هم  بي‌معطلي عمل مي‌کنه وفقط ميگه "بايد بري، رفيق، شرمنده."
ديو هيل، نويسنده اين اپيزود همچنين درباره مرگ روس بولتون مي‌گويد که پدرکشي هرگز از ذهن رمزي دور نبوده و با اين حال در قتل والدا و فرزندش کمي تفاوت وجود دارد: "اون بد مادرخوانده‌اش رو نمي‌خواد. والدا زني دوست‌داشتنيه که در مکان و زمان اشتباه گير افتاده."
بازيگر نقش لرد پوست‌کن، مايمل مک‌الهتون نيز درباره مرگ خود مي‌گويد: "هميشه منتظر رفتن يه نفر هستي. يکي از بزرگترين موفقيت‌هاي بازي تاج و تخت اينه که همه مي‌دونن هرسال دست کم 10 کاراکتر از سريال خداحافظي مي‌کنن، با اين حال اين هميشه غافلگيرکننده‌اس. اين سند خوبي براي اثبات سطح نويسندگي و کارگرداني در سريال به شمار مياد که هنوز هم شما رو با اين مرگ‌ها غافلگير مي‌کنه."
بازيگر نقش کودکي بنجن استارک، ماتئو الزي نيز در گفت و گويي راديويي با BBC درباره تجربه حضور در اين فصل سريال مي‌گويد: "به معناي واقعي کلمه فکر مي‌کني تمام دنيا در حال تماشاي تو هستن." او که به همراه مادرش به اين گفت و گوي راديويي آمده بود از فيلمبرداري صحنه‌هايش در ايرلند شمالي گفت و اينکه براي تست بازيگري از او خواستند حرکاتش را حين مبارزه‌ نشان دهد. او همچنين از اينکه او را مجبور کردند موهايش را کوتاه کند گفت و اينکه چقدر برايش هيجان انگيز بوده که از اين نظر در کنار جان اسنو بايستد.  
اما بازيگران يکي از صحنه‌هاي بيشتر محبوب اين اپيزود، که پايک را براي بار اول ايستاده زير تازيانه باران و کوبش امواج نشان مي‌دهد، هم در گفت و گوي اخير خود از فيلمبرداري زير ماشين‌هاي باران‌ مصنوعي و تاب‌خوردن روي پل گفتند. پتريک ملاهايد (بيلون گريجوي) مي‌گويد مي‌دانسته که هواداران از مدت‌ها پيش انتظار مرگش را مي‌کشيدند: "مردم پيش من مي‌اومدن و مي‌گفتن چطوره که هنوز زنده‌اي؟ يه نفر گفت مي‌تونم يه تي‌شرت بردارم و روش بنويسم "آخرين نفر از پنج پادشاه هنوز زنده‌اس. آخرين پادشاه پابرجا."
ديويد چيلينگ، منتقد گاردين از طرفي ديگر در يادداشت خود درباره اين اپيزود مي‌نويسد: "درحالي که اپيزود اول بيشتر شبيه به تمرين استارت زدن بود، اين اپيزود را در سطحي ديوانه‌وار به تماشا نشستيم، و البته با وجود سرهاي زيادي که به باد ‌رفتند. درواقع من 2 جمجمه ترکيده در 20دقيقه شمردم که احتمالا ديگر براي اين سريال يک رکورد هم به شمار نمي‌آيد. البته پيرنگ اتوماتيک‌واري که نهايتا به بازگشت جان ختم شد هنوز کمي برايم سرگيجه‌آور است."
منتقد تلگراف، اد پاور نيز مي‌نويسد: "جرمي پادسواي کارگردان با دستمايه قرار دادن تشريفات مذهبي اوقات خوبي را سپري کرده: کوتاه کردن ريش، شستن موها، اسفنجي که پايين سينه اسنو را تميز مي‌کند. شبيه‌سازي بي نقصي بود. مثل هزاران تصوير نقاشي‌شده که از سوگواري بر پيکر مسيح مي‌بينيم. به نظر مي‌آيد سازندگان سريال مي‌خواهند يادآوري کنند جان، بخصوص در اين زمان و با وجود اسارت دنريس، از هرکسي در بازي تاج و تخت به يک منجي شبيه‌تر شده است. او قطعا شمايل خداگونه‌اي پيدا خواهد کرد."
اپيزود سوم فصل ششم بازي تاج و تخت، با عنوان "پيمان‌شکن"/Oathbreaker و به نويسندگي ديويد بنيوف و دي.بي وايس و کارگرداني دنيل سکهايم، يکشنبه، 8 مي از شبکه HBO پخش خواهد شد. در سيناپس اين اپيزود آمده که دنريس آينده را ملاقات مي‌کند. برن گذشته را مي‌بيند. تامن با هاي‌اسپارو روبه‌رو مي‌شود. آريا براي بي‌چهره شدن تعليم مي‌بيند. وريس به يک راه‌حل مي‌رسد. رمزي يک هديه دريافت مي‌کند.
ويسنا فولادي
نظرات
نادر پنجشنبه 16 ارديبهشت 1395 بسيار عالي
9 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز