5 لحظه برگزیده تیرین لنیستر در سه فصل اول بازی تاج و تخت/ Game of Thrones

7فاز: تيرين به جان اسنو مي‌گويد: بذار يه نصيحتي بهت بكنم حرومزاده. هيچوقت چيزي رو كه هستي فراموش نكن. چون بقيه دنيا فراموش نمي‌كنن. اون رو مثل يه زره تنت كن. و اون هيچوقت ديگه وسيله‌اي براي آزارت نمي‌شه.

7فاز: نام پيتر دينکليج بازيگر نقش تيرين لنيستر بعد از فصل اول و حذف شان بين در نقش ند استارک از مجموعه بالاتر از همه نام‌ها درعنوان‌بندي سريال آمده. شخصيت‌پردازي پيچيده، شمايل منحصر به فرد و بازي حيرت‌انگيز دينکليج براي اين نقش صحنه‌هاي جذابي را در طول اين چهار فصل به وجود آورده است. فصل تکان‌دهنده دادگاهِ تيرين لنيستر در اپيزود ششم از فصل چهارم که هفته گذشته پخش شد دوباره او را در بين تماشاگران سريال بر سر زبانها انداخت. به همين مناسبت پنج لحظه برتر تيرين را در طول اين اين چهار فصل تا پيش از اين اپيزود انتخاب کرده‌ايم.

1. اولين برخورد جان اسنو و تيرين لنيستر در شب ميهماني رابرت شاه در وينترفل. جان اسنو خون اشرافيِ استارک را ندارد و به ميهماني نمي‌رود و تيرين هم عياشي و ميخواري در روسپي‌خانه‌هاي وينترفل را به شرکت در ميهماني ترجيح مي‌دهد. گفتگوي او با جان، کليد معرفي شخصيت تيرين است. تيرين زبان تلخي دارد و چند بار به او مي‌گويد تو حرامزاده‌اي. و وقتي با واکنش جان اسنو روبه‌رو مي‌شود مي‌گويد بذار يه نصيحتي بهت بکنم حرومزاده. هيچوقت چيزي رو که هستي فراموش نکن. چون بقيه دنيا فراموش نمي‌کنن. اون رو مثل يه زره تنت کن. و اون هيچوقت ديگه وسيله‌اي براي آزارت نمي‌شه. و اينکه تمام کوتوله‌ها به چشم پدرشون حرومزاده‌ان. تيرين به همراه جان اسنو به سمت ديوار مي‌رود تا بالاي بزرگترين سازه دست بشر بايستد و آن‌سوي ديوار ادرار کند.

2. کمپ لشکر تايوين لنيستر. تيرين با رفيق تازه‌اش بران و شي، دختر خارجي مرموزي که به او دل بسته، در ميان آن همه ساز و برگ نظامي در شبِ نبرد، بزم سه نفره‌اي به راه انداخته‌اند. بين يکي از اين بازي‌ها تيرينِ مست براي اولين بار سويه محزون و رنج کشيده‌اش را از پشت چهره بذله‌گويش نمايش مي‌دهد. او از ماجرايي از دوران نوجواني‌اش مي‌گويد که جيمي برادرش، فاحشه‌اي را اجير کرده بود تا طعم بودن با زنان را براي اولين بار به برادر کوتوله‌اش بچشاند. و تيرين بي‌خبر از همه چيز دلباخته دختر مي‌شود و بعد از فهميدن ماجرا و نمايشي که پدرش تايوين براي تحقير کردنش ترتيب مي‌دهد. تيرين اينچنين اندوه درونش را براي زني عيان مي‌کند و چه چيزي عزيزتر از اين براي زني که بتواند پناه دردهاي مردي باشد که غمگين بودن آخرين تصوير شناخته شده از اوست. تولد رمانسِ بين شي و تيرين از بهترين لحظه‌هاي تيرين در سريال بازي تاج و تخت بود.

3. شاهان فاسد زيادي داشتيم . شاهان احمقي هم داشتيم. ولي هيچ شاهي رو مثل تو نديدم که هم احمق باشه و هم فاسد. تيرين بعد از شورش مردم پايتخت در اعتراض به گرسنگي در مقابل جافري که فرياد مي‌زد اين خائنين را بکشيد به تندي به او توهين کرد. و پس از اينکه جافري گفت من پادشاهم. نمي‌توني باهام اينطوري حرف بزني به صورتش کشيده زد و گفت حالا هم يه پادشاه رو کتک زدم. شرح اين سکانس روي کاغذ و توصيف خشمي که تيرين در ميانه همهمه جمعيت به جافري نشان مي‌دهد ممکن نيست. اين آغاز رابطه کينه‌توزانه جافري و تيرين بود.

4. نبرد بلک واتر. تيرين کشتي‌هاي استنيس را نابود کرده اما سپاه او تا پشت ديوارهاي  شهر رسيده‌اند و در آستانه شکستن دروازه هستند. جافري در ميانه جنگ وحشت مي‌کند و مادرش را بهانه مي‌آورد و از نبرد مي‌گريزد. تيرين لنيستر مي‌ماند و مشتي سرباز که حالا که شاهشان پا به فرار گذاشته چگونه بايد آنها را به ايستادگي تشويق کرد؟ کلاه‌خودش را مي‌گيرد و و مدافعان شهر را رهبري مي‌کند و برايشان مي‌گويد براي پادشاهتون نجنگيد. براي قلمروهاي اون هم نجنگيد. براي افتخار و پيروزي هم نجنگيد. اما اين شهر شما و اين دروازه شماست که استنيس بهش رسيده. اگه بياد داخل، خونه‌هاي شماست که به غارت مي‌ره و زنان شما هستند که بهشون تجاوز مي‌شه. او همه اصول و سنت‌هاي سربازان را ناچيز مي‌گيرد. شاه و قلمرواش و افتخار و پيروزي، در آستانه شکست شهر براي او در مقابل جان و مال و ناموسِ خودِ سربازان هيچ نيستند. مردِ کوچک در ميانِ سرداران سپاه راه خود را باز مي‌کند تا رهبر دفاع از شهر باشد.

5. در فصل سوم و با بازگشت تايوين به قصر از نقش محوريِ تيرين که نقش اصلي را در پيروزي جنگ بلک واتر داشت کم مي‌شود. در اولين جلسه شوراي سلطنتي با حضور تايوين و تيرين صحنه کنايي جذابي دور ميزي که تايوين لنيستر در صدر آن نشسته هنگام نشستن اعضا دور ميز شکل مي‌گيرد. لرد بيليش، لرد وريس و استاد پايسل به محض رسيدن به اتاق براي نزديک‌تر نشستن به تايوين از هم سبقت مي‌گيرند. پس از آنها سرسي آرام و هوشمندانه يک صندلي جدا مي‌کند و خود را از آن سر ميز به کنار پدرش مي‌نشاند تا نسب خانوادگي خويش را به رخ ساير اعضا بکشد. همه اينها زير نگاه و پوزخند تيرين رخ مي‌دهد. تيرين اما جايگاه خودش را درست در پايين ميز انتخاب مي‌کند. دورترين مکان نسبت به پدر قدرتمند خانواده و شخص اول کشور اما درست روبه‌روي او و شايد به شکلي معکوس در صدر ميز از سوي خودش. اين سکانسِ بي‌کلام بيش از هرچيزشکل برخورد رندانه تيرين به سياست را نشان مي‌دهد.

کاوه اسماعيلي
نظرات
آتنا دوشنبه 29 ارديبهشت 1393 آقاي اسماعيلي عزيز من سريال رو هنوز كامل نديدم اما يادداشت تون به غايت جذاب بود و مشتاق ترم كرد كه زودتر ببينمش. شماره يك بي نظير بود.
2 0
پاسخ

ندا دوشنبه 29 ارديبهشت 1393 معلومه که شماره دو... حتي شاهکار سیزن چهار و سکانس دادگاه هم از دل اتفاق شماره دو اينقدر شکوهمند شده
6 0
پاسخ

سايه دوشنبه 29 ارديبهشت 1393 اگر دلاوري تيرين نبود نبرد بلک‌واتر مغلوبه مي‌شد...چه نثر خوبي دارين آقاي اسماعيلي...تولد رمانس بين شي و تيرين نوشتنتون آدم رو احساساتي مي‌کنه.
4 2
پاسخ

سارا دوشنبه 29 ارديبهشت 1393 اونقدر عالي مينويسي كه اگه جورج آرآر مارتين يادداشت هاي تو رو بخونه از خلق اثر خودش دوباره !شگفت زده ميشه ؛)
5 2
پاسخ

اميرحسين سه شنبه 30 ارديبهشت 1393 از شمار دو چشم يک تن کم
وز شمار خرد هزاران بيش...
2 0
پاسخ

مهدي پنجشنبه 1 خرداد 1393 عالي بود. لحظه ها بسيار به جا انتخاب شده بود. دمتون گرم :)
1 3
پاسخ

دراگون رايدر يكشنبه 18 خرداد 1393 البتهسخنراني تيريون توي دادگاه از همه برتر بود ونقطه اوج بازي پيتر دينکليج وشايد نقطه اوج سريال وبهترين ديالوگهاش البته من ديالوگهاي لرد بيليش روهم دوست دارم بهترين بازيهاي اون روهم بررسي کن
0 0
پاسخ

کاوه دوشنبه 19 خرداد 1393 به نظرم اون قسمت اولين جلسه شورا از همه جالب تر بود نشون داد با تايووين که من و تو هستيم و بقيه هيچي نيستن
2 0
پاسخ

علي چهارشنبه 5 شهريور 1393 برخورد تيريون با جافري و نبرد بلک واتر خيلي خوب بود.ديالوگ هاي مفهومي و کنايه هاي تيريون توي کل سريال فوق العاده ست.جان اسنو رو هم خيلي دوست دارم.ممنون از نثر عاليتون
1 0
پاسخ

حامد يكشنبه 9 آذر 1393 واقعا زيباست اين سريال
و بهترين بازيگرشم همين پيتر دينكليج-ه
نقد و شيوه گويشتون عاليه
ياد آوري خوبي بود
باعث لذت ميشه
سکانس تيرين و پدرش فوق العادست
1000 ديالوگ ناگفته تو خودش داره
من همه ي قسمتا رو ديدم منتظر فصل 5 هستم
به نظرم بيشتر ازينا بايد از پيتر دينكليج توي فيلماي ديگه استفاده بشه
خيلي سخته که يه کوتوله به اين حد برسه
چون معمولا ناديده گرفته ميشن
ما که عاشقش شديم ..
1 0
پاسخ

محسن يكشنبه 10 اسفند 1393 دمت گرم خيلي حال کردم
0 1
پاسخ

اسماعيل سه شنبه 12 خرداد 1394 با تشکر از متن زيبا و نثر شيواتون
البته در مورد سوم، اونجايي که نوشتين "اين آغاز رابطه کينه‌توزانه جافري و تيرين بود" به نظر بنده محل اشکاله.
چون قبل از اين اتفاق و در قسمتهاي ابتدايي سريال (فصل اول) در وينترفل هم تيرين يه کشيده به جافري ميزنه و اونجاست که جافري از داييش (و البته عموش) کينه به دل ميگيره
3 0
پاسخ

محسن دوشنبه 1 شهريور 1395 يکي از بهترين حرفايي که ايمپ ميزنه تويه سکانس خبر مرگ راب استارک تويه جلسه مشاوره ،تيکه اش به جافريه در حوابه اينکه خودشو شاه خطاب ميکنه؛که ميگه زمانه امني برا شاها نيست؛اشاره ميکنه به مرگ دو نفر از مدعيان شاهي؛دقيق يادم نيس متنه ديالوگو البته
1 1
پاسخ

فيلم بين سه شنبه 4 آبان 1395 سريال بازي تاج و تخت به زندگيتون معني ميده.
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز