گزیده نظرات منتقدان درباره فصل اول «وینیل»

نيويورك پست- رابرت رورك: آيا راك اند رول مي‌تواند روح آدمي را نجات دهد؟ وينيل مجموعه‌اي ده اپيزوده و جاه طلبي است كه اسم‌هاي برجسته زيادي در ميان عوامل آن به چشم مي‌خورد. مارتين اسكورسيزي اپيزود پايلوت سريال را كارگرداني كرده (همان طور كه در سريال ديگر شبكه HBO، امپراطوري بوردواك هم كرده بود). ميك جگر يكي از تهيه‌كنندگان سريال است
7فاز:
واشنگتن پست- هنک استوور:‌
رقابت بر سر کسب عنوان بهترين سريال تلويزيوني امروز بيش از هر زمان ديگري دشوارتر شده. شايد به همين دليل باشد که درام تازه پرزرق و برق و خيره‌کننده HBO، منحصربفردترين سريال توليدي اين شبکه باشد. اگر هدف اصلي ، ساخت روايتي بي‌نقص و درگيرکننده درباره گروهي پرتعداد از آدم‌ها –اکثرا مرد و به شدت متکي به نفس- با مشکلات مفرط و گاها جنايي باشد، پس HBO دقيقا، بار ديگر، به خواسته خود رسيده است. با وجود شبکه‌هاي طوفاني مثل نت‌فليکس، شوتايم، FX و آمازون، هنوز هم چيزي به اندازه زماني که HBO با تمام قوا وارد گود مي‌شود راضي‌کننده نيست. سازندگان وينيل با هوشمندي تاکيد ويژه‌اي بر اينترلود‌هاي (فواصل) موزيکال فريبنده دارند. خواه صحنه‌هاي به يادآوردن خاطرات گذشته با موسيقي پس زمينه باشد يا کنسرت‌هايي که به شکلي وسوسه‌انگيز بازسازي شده‌اند يا  اجراهاي کوچکي که شايد واقعا زماني در کلاب‌ها برگزار شدند. موسيقي به شکلي متعصابه، به روشي که يادآور Treme (سريال ساخته ديويد سيمون که از همين شبکه پخش شد) است، مورد توجه قرار گرفته. با وجود اينکه تم مرکزي وينيل به فضاي مداهنه‌آميز صنعت موسيقي مي‌پردازد، اما دردسرهاي ريچي فينسترا (بابي کاناواله) تنها به دفتر کارش منحصر نمي‌شود.  او بنابر دلايلي تحت تعقيب پليس نيويورک است و اسکورسيزي و وينتر نيز نتوانستند او را به مسائل مافيايي هم ربط ندهد. وينيل قصد دارد به دنياي تلويزيون يادآوري کند که هنوز هم جذاب‌ترين و غني‌ترين ايده‌ها را در آستين‌اش دارد. 
 
نيويورک پست- رابرت رورک: آيا راک اند رول مي‌تواند روح آدمي را نجات دهد؟ وينيل مجموعه‌اي ده اپيزوده و جاه طلبي است که اسم‌هاي برجسته زيادي در ميان عوامل آن به چشم مي‌خورد. مارتين اسکورسيزي اپيزود پايلوت سريال را کارگرداني کرده (همان طور که در سريال ديگر شبکه HBO، امپراطوري بوردواک هم کرده بود). ميک جگر يکي از تهيه‌کنندگان سريال است. پايلوت سريال که در طي يک فلاش بک مي‌گذرد گروه بازيگران پرتعدادي را نيز معرفي مي‌کند: موسيقي‌دان‌ها، مافيا، معتادان و مردان سرمايه‌گذار.  کمئوهايي از رابرت پلنت، آليس کوپر و گولت هم يادآور طيف وسيعي از آرتيست‌هايي هستند که در آن روزها براي ضبط آلبوم خود، در کمپاني امريکن سنچري دور يکديگر جمع شدند. صحنه‌هاي زيادي در وينيل مستقيما با الهام از «رفقاي خوب» فيلمبرداري شده‌اند. وينيل شما را وادار مي‌کند که با شنيدن صداي ترانه‌هايش با انگشتان ضرب بگيريد، و در اين بين اجراي متقاعدکننده کاناواله است که گروه بازيگران سريال را کنار يکديگر نگه مي‌دارد.
 
نيويورک تايمز- مايک هيل: وينيل تلاش مي‌کند  هنر، نژاد، رومانس، رمز و راز و احساس وحشت و نگراني نهفته در حومه و مرکز شهر نيويورک را کنار يکديگر به تصوير بکشد. با اين حال زماني که تماشاگر گمان مي‌برد سريال کمتر درباره موسيقي است و بيشتر به يک بحران در ميانسالي مي‌پردازد، تماشاي وينيل کمتر راضي‌کننده مي‌شود. در اين دقايق سريال مي‌خواهد نزديکي بيشتري به گروه "ولوت آندرگروند" داشته باشد و با اين حال جايي نزديک به "امرسن، ليک اند پالمر" فرود مي‌آيد. از طرفي نمي‌توان منکر برجا ماندن امضاي شخصي اسکورسيزي بر سريال بود. لحظاتي هستند که از جاي خود بلند مي‌شويد و فرياد مي‌زنيد "اوه بله،‌اسکورسيزي اين را ساخته."  عشق اين فيلمساز کهنه‌کار به سينما در اين جا هم آزادانه سلطنت مي‌کند و تماشاگر خودش را در برابر ارجاعات مختلفي به فيلم‌هاي «در بارانداز»‌يا «مدرسه اوباش و اراذل» يا بخش‌هاي کوتاهي از «فرانکنشتاين» محصول 1931 مي‌بيند.
 
کلايدر- اليسون کين: با وجود اينکه سريال منصفانه زمان خود را ميان موزيک (با حضور بازيگران سفيد و سياهپوست) تقسيم مي‌کند، اما در دخالت دادن زن‌ها به هر سويه از روايت، وظيفه‌اش را چندان  بي‌نقص انجام نمي‌دهد. زن ريچي، دو (اوليويا وايلد) به عنوان يکي از کاراکترهاي اصلي چهار اپيزود اول، به نظر مي‌رسد جز نااميدي از زندگي‌اش کاري با ريچي نداشته باشد. زن‌ها در نقش طراحان لباس، ساندويچ‌برها و منشي‌ها در سريال حضور دارند. اما خوانندگان زن کجا هستند؟ صداي آن‌ها را در حاشيه صوتي فيلم مي‌شنويم، اما چهره‎شان را هنوز نديده‎‌ايم. کاراکتر جونو تمپل شايد نقش پررنگي در ماجرا داشته باشد اما او هنوز تا پگي السون شدن (کاراکتر اليزابت موس در «مدمن») فاصله زيادي دارد. اين يکي از قدم‌هاي اشتباه سازندگان وينيل به شمار مي‌آيد، با اين حال تنها نقص آن‌ها هم نيست.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز