یادداشت نویسنده 7فاز بر اپیزود پنجم فصل چهارم بازی تاج و تخت/ Game of Thrones

7فاز: سرسي اما هنوز سوداي انتقام از تيرين را به خونخواهي پسرش جافري دارد. شايد به همين دليل نزد ابراين مارتل مي‌رود كه هنوز در پايتخت است و قرار است يكي از سه قاضي محكمه تيرين باشد.

7فاز: آيا فصل چهارم سريال بازي تاج و تخت دچار افت شده؟ زمزمه‌هاي طرفدارانش آرام آرام شنيده مي‌شود. دليلش چيست؟ شايد چون ديگر خبري از جدل نظري بين خانواده‌هاي بزرگ نيست. بحث بر سرمقايسه استارک‌ها و لنيسترها هم که کم‌کم کهنه مي‌شود. جنگي هم در کار نيست. مرز بين قطب‌هاي خير و شر بيشتر از قبل رنگ باخته و مهمتر از همه به جاي ايده‌هاي بزرگ و استراتژي‌هايي براي تغيير شيوه حکمراني در سرزمين، رويکرد درام به سمت خلوت شخصيت‌ها رفته و از طريق سفر با آنها داستانش را در عرض پيش مي‌برد.
حالا هم که پادشاهي تازه روي تخت نشسته. پسربچه‌اي که هنگام تاج‌گذاري افسون کرشمه نوعروسش است نه افسون قدرتي که همه بزرگان را به تعظيم او وامي‌دارد. او به تعبير مادرش پسري نجيب است در زماني که به ياد نمي‌آورد آخرين پادشاه نجيبي که بر روي تخت شاهي نشسته چه کسي بوده. حالا قدرتِ قصر در اختيار زنان است. سرسي، مادر تامن و مارجري، عروس و ملکه آينده او. در ساحتِ سريال تاج و تخت اين جايگزينيِ جنسي و واگذاري قدرت از سوي مردان قديم به زنان تقليلِ ارزش سياست است يا شکل تازه‌اي از آن؟
سرسي از حضور زني ديگر در بالاترين سطح دربار رنج مي‌برد اما چاره‌اي جز پذيرفتن آن ندارد. مارجري و سر لوراس و پيوندشان با سرسي و تامن قرار است پيوندي بين لنيسترها و تايرل‌ها باشد.... ثروت. ابزاري که تايرل‌ها براي حضور در قدرت به آن تکيه داده‌اند. وقتي که تايوين به سرسي يادآور مي‌شود که معادن طلاي لنيسترها خشک شده و آنها براي حکمراني بيش از قبل نيازمند ارتباط با دارندگان قدرت مالي هستند. اين شراکت در قدرت تا چه زماني طول خواهد کشيد؟ آن‌هم وقتي که مي‌دانيم ميس تايرل در توطئه قتل جافري شريک بوده. سرسي اما هنوز سوداي انتقام از تيرين را به خون‌خواهي پسرش جافري دارد. شايد به همين دليل نزد ابراين مارتل مي‌رود که هنوز در پايتخت است و قرار است يکي از سه قاضي محکمه تيرين باشد. دادگاهي که سريال شوق ديدنش را در هر قسمت بيشتر مي‌کند و انتظار تماشاگر را براي ديدن يک نمايش هيجان‌انگيز از آن بالا مي‌برد. سرسي تلاش مي‌کند احساسات ابراين را به عنوان مادري که دختر کوچکش در تبعيد است و پسرش کشته شده تحت تاثير قرار دهد و حس انتقام‌جويي خودش را با او به اشتراک بگذارد.
در آن‌سوي مرزها اما خالقين سريال به شکل عرياني به تقديسِ زنِ محبوبشان، مادر اژدها ، دنريس تارگريان مشغولند. نام تارگريان البته ديگر کمتر برازنده اوست. دنريس از معيارهاي خانواده‌اش براي سلطنت فراتر رفته و به الگوي فرمانرواي خوب تبديل شده. دنريس بعد از فتح ميرين و تصاحب کشتي‌هاي آنها و درحاليکه توانايي عبور از دريا و فتح تاج و تخت و پايتخت وستروس را دارد اما تصميم مي‌گيرد به حکومت در سرزمين‌هايي که فتح کرده ادامه دهد وقتي مطلع مي‌شود برخي از شهرها دوباره به دست اربابان افتاده. او نماد حاکم خوب است اما در چه دنيايي؟ در جايي که مردمش يا برده‌اند و يا ارباب. يا ظالمند و يا مظلوم. براي حاکم خوب تنها يک راه براي حکومت است. سرکوب ظالمين و قدرت دادن به مستضعفين. در دنياي غرب او چگونه حاکمي خواهد بود؟ فهميدنش به آينده موکول شده.
اما در ميان اين خدمت و خيانت زنان که غلظتش در فصل چهارم بيشتر شده پاي توطئه زن ديگري نيز در ميان است. در قلعه وِيل وقتي لرد بيليش، سانسا را مخفيانه به نزد خاله‌اش مي‌برد پرده از رازي برداشته مي‌شود . اينکه ليسا آرين به اغواي پيتر بيليش، مردي که از قديم دوستش داشته، شوهر خود را، جان آرينِ فقيد را که جز نيکنامي از او نشنيده‌ايم به قتل رسانده تا احتمالا بتواند دوباره به وصلت پيتر برسد و تمام شب را از لذت و شهوت زنانه همخوابگي  با او طوري ناله کند که ديوارهاي وِيل که در کتابِ مارتين از آن به عنوان پيکره‌اي از دوزخ ياد شده، در خود بلرزد. اما نمايش بازي تاج و تخت مي‌تواند تماشاگر خود را قانع کند که پشت همه توطئه‌ها و ترور حاکمان سرزمين از جان آرين بگير تا ند استارک و جافري، لرد بيليش را پنهان کرده؟ به نظر مي‌آيد تمهيد ساده‌انگارانه‌اي براي رودست زدن باشد و توقع‌مان از اين حماسه باشکوه و پيچيده بيشتر از اينها است. هر چند که راقم اين سطور از ابتدا با لرد بيليش و بازيگرش و شخصيت‌پردازي کودکانه‌اش سر ناسازگاري داشته. لرد بيليش در فصل‌هاي قبل، از دوئل با مردي بر سر زن محبوبش، با روسپيانش حرف زده بود. ليسا آرين آن ماجراي عشقي خودش و خواهرش کاتلين با لرد بيليش را براي سانسا افشا مي‌کند و نشان مي‌دهد اين عشق کهنه چه بلايي بر سرش آورده و چه جنون ديوانه‌واري به او بخشيده که حتي به سانساي بي‌نوا هم مشکوک است.
game of thrones
سانسا در وِيل در امان نيست. و اين باعث مي‌شود که ترغيب شويم تا سفر پادريک و برين تارث را براي يافتن و نجات او دنبال کنيم. و احتمالا باز کردن زره برين توسط پادريک را آغاز رابطه دوستي اين زوج ناجور به حساب آوريم. همان‌طور که هاوند و آريا هم در مسير وِيل هستند. کنار هم‌نشينيِ اين غول نتراشيده و آن دختر معصوم که بي‌شباهت به لئون و ماتيلدا هم نيستند کماکان جذاب است. دوباره تماشا کنيد صحنه‌اي که هاوند صبح از خواب برمي‌خيزد و آريا را در کنارش نمي‌بيند. نگراني او حالا گويي بيشتر به خاطر خودِ آرياست تا پولي که قرار است از قبل او دشت کند. هاوند خشونت و بي‌رحمي را به او مي‌آموزد و آريا لطافتي که در شمشيرزني با رقص آب است را به هاوند.
در شمال ديوار اما از حيله زنان خبري نيست. آنجا خون مردها با شمشير و در نبردِ رودررو ريخته مي‌شود. جان اسنو و يارانش به همراه لاک به خانه کرستر مي‌رسند. زماني که کارل تنر قصد تجاوز به ميرا را دارد. لاک حضور برن استارک را از جان مخفي مي‌کند تا بتواند او را بربايد. اما برن در قالب هودور مي‌رود. هودورِ باشکوه. تا دخل لاک را بياورد. جان اسنو، کارل تنرِ خبيث را از پا در مي‌آورد. شمشير را در سرش فرو مي‌کند . همانجوري که شايسته مردن باشد. و گوست -گرگِ جان- ، آخرين خائن را پيدا مي‌کند تا شمال ديوار اينگونه از خائنين و برادرفروشان پاک شود. مي‌بينيد؟ اين نبرد جانانه انگار که آب خنکي باشد در پايانِ اين قسمت. وقتي زنانِ رنج‌کشيده کرستر خانه مخوفش را به آتش مي‌کشند. هرچند که برن تصميم مي‌گيرد بدون ديدن جان سفرش را ادامه دهد. مردان استارک هنوز در سرزمين هستند. يکي به سمت ديوار مي‌رود تا در مقابل وحشي‌ها بايستد و ديگري به شمال مي‌رود تا کشف و شهودش را ادامه دهد.

کاوه اسماعيلي
نظرات
هاله چهارشنبه 24 ارديبهشت 1393 يادداشت ها همه عالي ان. شديدا منتظر يادداشت اپيزود ششم هستم
0 0
پاسخ

اميرحسين جمعه 26 ارديبهشت 1393 اين نقش پررنگ حيله هاي زنانه در سوي متمدن ديوار نکته خيلي مهميه که مطرح کردي استاد.. اينکه اساسا بناي تمدن سازي بر نمايشه و خب چه چيزي از ور زنانه جهان براي نمايش بهتره؟؟
0 0
پاسخ

پوريا دوشنبه 16 تير 1393 سلام من عاشق اين سريالم.
و راستش اومده بودم ببينم ميشه چيزي در باره زمان پخش فصل پنج پيدا کرد ک ديدم خبري نيست .اما انقدر اين برسي فيلمو جالب نوشتين ک نشستم و تا اخرشو خوندم خيلي خوب بود و جالب .با اينکه تمام قسمتهاي اين سريالو ديدم اما انگار اينا برام تازگي داشتن اصلا ي نگاه تازه بودن.ممنون ميشم اگه خبري در مورد زمان پخش فصل پنجو ب ايميلم بفرستين.
1 0
پاسخ

مرتضي شنبه 19 مهر 1393 سلام. دوستان اگه کسي خبر جديدي در مورد فصل پنجم داره لطفا به من ايميل بزنه - ariamehr.mb@gmail.com
0 0
پاسخ

مجيد جمعه 25 مهر 1393 فصل سفارش فيلم‌برداري پخش اولين قسمت رمان برگرفته‌شده
فصل ? ? مارس ????[??] نيمه? دوم ???? ?? آوريل ???? بازي تاج و تخت
فصل ? ?? آوريل ???? نيمه? دوم ???? ? آوريل ???? نبرد پادشاهان
فصل ? ?? آوريل ???? نيمه? دوم ???? ?? مارس ????[??] تقريباً نيمه? اول طوفان شمشيرها[??]
فصل ? ? آوريل ????[??] نيمه? دوم ???? ? آوريل ????[??] نيمه? دوم طوفان شمشيرها و قسمت‌هايي از جشني براي کلاغ‌ها و رقص با اژدهايان[??]
فصل ? ? آوريل ????[?] نيمه? دوم ???? ???? جشني براي کلاغ‌ها و رقص با اژدهايان[??]
فصل ? ? آوريل ????[?] اعلام نشده اعلام نشده اعلام نشده
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز