گزیده نظرات منتقدان درباره سریال تازه مارول و نتفلیکس "جسیکا جونز"

اينترتينمنت ويكلي: "آخرين سريال مارولي شبكه نت فليكس دومين مجموعه در ميان 4 مجموعه‌ انحصاري اين شبكه است؛ پس از دردويل و پيش از لوك كيج و آيرون فيست. اگر خواندن اين جمله به تنهايي باعث مي شود به سوي اين جهان ابرقهرماني پرواز كنيد پس بهترست همين جا از خواندن دست بكشيد. چراكه شما با بي اهميت شمردن تمام نواقص سريال، عاشق جسيكا جونز خواهيد شد.
7فاز: يک گوتيک زنانه، يک کاميک ميني‌مال
تايم: "جسيکا جونز متفاوت‌ترين قهرمان زن مارول تا به امروز است. مارول در سال‌هاي اخير در ارائه تصاوير نمايشي از ابرقهرمانانش دچار تب و تاب بالايي شده است، اين موضوع در سال گذشته حتي تا مرز يک رسوايي هم پيش رفت. کاراکتر بيوه سياه (بلک ويدو) که اخيرا از معتبرترين ابرقهرمانان زن در سراسر دنيا به شمار مي‌رفت تمام مدت حضورش در دنباله اونجرز (2015) را مشغول قدرت باروري‌اش بود و همين باعث شد تصوير کمتر انساني از او در ذهن مخاطبان شکل بگيرد. در اين ميان نمايش جسيکا جونز از شبکه نت‌فليکس اتفاقي بر ضد اين جريان و به نفع فيلم کاپيتان مارول که براي سال 2018 يک بازيگر زن ناشناس را همراه خود دارد خواهد بود. نقش جونز را در اين‌جا بازيگر سريال برکينگ بد، کريستن ريتر بازي مي‌کند. او زن ابرقهرماني است که نقاط قدرت و قابل تکيه اش رابطه تنگاتنگي با جايگاه او به عنوان يک زن دارد و بکلي از انفعال‌هاي کاراکتري مثل بلک ويدو در اونجرز به دور است. جسيکا جونز از يک سريال بي‌نقص فاصله زيادي دارد اما  به خوبي با مديوم خود جور شده و صفحه نمايش تلويزيون را به عنوان راهي براي خلاصي به جونز معرفي مي‌کند. درست مثل بسياري از سريال‌هاي نت فليکس، جسيکا جونز هم ضعف زيادي در سرعت پيشروي داستان دارد. مشکل ديگري که در رابطه با خط داستاني بلک ويدو وجود داشت، ظرفيت اشباع شده اونجرز بود که آن را به شکل خنده‌داري در حال از هم پاشيدن نشان مي‌داد. جسيکا جونز چنين نقصي ندارد."
 
اينترتينمنت ويکلي: "آخرين سريال مارولي شبکه نت فليکس دومين مجموعه در ميان 4 مجموعه‌ انحصاري اين شبکه است؛ پس از دردويل و پيش از لوک کيج و آيرون فيست. اگر خواندن اين جمله به تنهايي باعث مي شود به سوي اين جهان ابرقهرماني پرواز کنيد پس بهترست همين جا از خواندن دست بکشيد. چراکه شما با بي اهميت شمردن تمام نواقص سريال، عاشق جسيکا جونز خواهيد شد. مليسا روزنبرگ (فيلمنامه نويس گرگ و ميش) موفق به خلق دنيايي تاريک و فانتزي شده که در عين حال بسياري از حقايق دنياي واقعي را بي پرده بيان مي کند، جايي که خشونت عليه زنان از تهديدات هميشگي به حساب مي آيد. فيلمبرداري سريال زيبايي گوتيک‌وار نيويورک را به خوبي به تصوير کشيده و سبک زندگي جسيکا به عنوان يک زن نيويورکي جاه طلب اما تنها، واقعي و موثق مي نمايد. درنهايت بارزترين نقطه ضعف سريال همان چيزي است که در وجود جسيکا جونز هم به چشم مي خورد، همه چيز با يک نيروي بالقوه موثر آغاز شده و جايي در بين راه چيزي را که باعث خاص بودنش مي شود از دست مي دهد."
 
هاليوود ريپورتر: "جسيکا جونز به ظاهر شبيه به يک مجموعه ضدقهرماني از يک شبکه کابلي است اما در واقعيت يک ماجراي پساقهرماني را بازگو مي کند و همين رويکرد آن را به ماجرايي جذاب و يگانه تبديل کرده است. پس از گذشت 7 اپيزود به نظر مي رسد نت فليکس يک موفقيت مارولي ديگر را در ادامه دردويل رقم زده باشد. جسيکا جونز صحنه هاي اکشن قابل قبولي دارد و زماني که به نمايش قدرت‌هاي خارق‌العاده مي رسد از موثرترين و مينيماليستي ترين شيوه ممکن آن را پيش مي برد. اضطراب جاري در سريال بيشتر بر شانه کاراکترهاست. جسيکا جونز حتي بيشتر از مرداک در دردويل بار سنگين مجموعه اي را به دوش مي کشد که نام او را بر خود دارد، و دست کم در فصل اول موفق شده به هدف اصلي اش برسد."
 
نيويورک تايمز: "اين ادعاي وسوسه آميزي است که بگوييم جسيکا جونز در جهان سريال هاي ابرقهرماني مثل "ترنسپرنت" براي دنياي سيتکام ها و "بازي تاج و تخت" براي سريال‌هاي شمشير و جادو است و درحال بازآفريني يک ژانر تلويزيوني. مثل کاميک بوک اوريجينال، سريال هم از زمان حال شروع مي شود و جونز را به عنوان يک کارآگاه خصوصي که وابسته مشروبات الکلي است معرفي مي کند. داستان گذشته او که با حضور در شماره هاي مختلف کاميک بوک ها در طي چند سال به خوبي شناسانده شده تنها در چند اپيزود ابتدايي فيلم روايت مي‌شود. چيزي که از کاميک بوک ها تماما به سريال منتقل شده دشمن اصلي جونز، کيل‌گريو است که توانايي برترش در کنترل ذهن آدم هاست. ديويد تنانت که پيش از اين با حضور در فيلم تلويزيوني بريتانيايي "لبخند مرموز" شناخته شده بود در اين نقش حضور دارد و يک کاراکتر شرور کابو‌س‌وار را به تماشاگر معرفي مي کند. جسيکا جونز در کنار سريال هاي ديگر اين شبکه، از جمله "نارکوس"، "نارنجي مد تازه است"، "در دويل" و "حس 8" مرکز کمتر رازآلودي دارد اما يکي از بهترين سريال‌هاي شبکه‌اي است که با تماشاي يک اپيزود از آن متوجه اهميت ادامه اش خواهيد شد."
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز