بهترین فیلم‌های ترسناکی که باید در روز هالووین تماشا کرد

اين فهرست را با كارپنتر آغاز كرديم و با او هم به پايان مي‌رسانيم. نمي‌‍دانستيد او يك سه‌گانه ساخته است؟ درواقع اين‌طور نيست اما مي‌توانيد اين سه فيلم را از لحاظ تم‌هايشان به يكديگر مرتبط بدانيد. در "چيز" با موجود بيگانه‌اي طرف هستيم كه از خواب برخاسته است، "شاهزاده تاريكي" شيطان را مشغول كسب و كار تاريك خود نشان مي‌دهد و "در دهان جنون" داستاني درباره يك نويسنده است كه با رمان تازه خود جهان را به جنون كشانده است. همان‌طور كه آخرالزمان آغاز مي‌شود سم نيل مي‌خندد...
امپاير: از امروز مي‌توان ماراتون هارورهاي کلاسيک را آغاز کرد، براي اين‌که دقيقا بدانيد چه فيلم‌هايي امروز ارزش دوباره ديدن را دارند بهترست ليست 13تايي زير را مطالعه کنيد...
 
هالووين
هالووين/ هالووين 2/ ايچ20
بياييد با واضح‌ترين انتخاب شروع کنيم: فيلم کلاسيک جان کارپنتر  که نه تنها آغازگر يک فرنچايز بود که بکلي ژانري تازه را پايه‌گذاري کرد. کارپنتر در اين فيلم‌ها از حد خود فراتر مي‌رود اما پيشنهاد مي‌دهيم در ادامه تماشاي هالووين اوريجينال، فيلم تکان‌دهنده راب زامبي، دنباله‌اي بر بازسازي فيلم را هم تماشا کنيد. فيلم بي‌نقصي نيست و بايد تغييرات رخ‌داده در گروه بازيگران آن را تحمل کنيد اما اتفاقي که براي کاراکتر لاري استرود به عنوان دختري درعذاب در اين فيلم مي‌افتد به خوبي به فيلم ايچ20 انتقال پيدا کرده و جيمي لي کرتيس را به عنوان لاري بالغ به تماشاگر معرفي مي‌کند، زني که همچنان در تلاش است با وحشتي که احاطه‌اش کرده کنار بيايد.
 
فردي کروگر و جيسون ورهيز
کابوس در خيابان الم/ جمعه 13ام: قسمت آخر/ فردي عليه جيسون
آيا مايل هستيد عصرانه خود را با فردي و جيسون آغاز کنيد؟ بهترين نقطه براي شروع "کابوس در خيابان الم" وس کريون است. مطمئن هستيم که "جمعه 13ام: قسمت آخر" خالصانه‌ترين فيلم هارور در فرنچايز جيسون است. تام ساويني براي اولين بار پس از قسمت اول فيلم بازگشته است تا کار گريم را انجام دهد. پس از آن به فردي عليه جيسون مي‌رسيم، آخرين اثر رابرت انگلاند در اين مجموعه و فيلمي که به نوعي ورهيز را در نقش آدم خوب داستان جا مي‌زند. فيلم عامدانه پرداختي پرسروصدا دارد و بسياري مي‌‌گويند چنين چيزي در نهايت به ضرر آن خواهد بود.
 
 هارورهاي دهه 70 بريتانيا
بيمارستان وحشت/خانه شلاق/سايکومانيا
هارور بريتانيايي در دهه 70 تماما درباره کمپاني‌هاي همر و آميکوس نبود، در بالا نام سه عنوان آشفته‌حال را آورده‌ايم تا متوجه شويد در نقاط ديگر بريتانيا چه چيزي در جريان بوده است. رابين اسکويت در برابر مايکل گاف ديوانه قرار گرفته و در "بيمارستان وحشت" آزمايش‌هاي کنترل ذهن شيطاني را انجام مي‌دهد. "خانه شلاق" به کارگرداني پيت واکر بي‌رقيب ساخته شده و در آن شيلا کيث، بازيگر هميشگي فيلم‌هاي او، مدرسه‌اي غيرقانوني و ديوانه‌کننده براي دخترهاي بد راه انداخته است. در گروه بازيگران "سايکومانيا" جرج سندرز و رابرت هاردي حضور دارند و به جادوي سياه مشغولند.
 
داستان ارواح
فراموش‌نشدني/بي‌گناهان/ديگران
براي عصرانه‌اي باکلاس‌تر، اين سه‌گانه داستان ارواح را امتحان کنيد. "فراموش‌نشدني" اقتباسي از داستان کلاسيک شرلي جکسون است و "بي‌گناهان" بر اساس داستاني از هنري جيمز ساخته شده (جان مورتيمر در فيلمنامه‌نويسي آن دخيل بوده). "ديگران" اداي احترامي به هردو فيلم است و با اين حال داستاني اوريجينال دارد.در دو فيلم اول شکارچي و شکار تصوير واضحي ندارند و در آخري چنين پرسشي در قالب يک پيچ‌داستاني مطرح مي‌شود.
 
کابين‌هايي در جنگل‌
شيطان مرده/ کابيني در جنگل/ تاکر و ديل عليه شيطان
توصيه آندره ده تات به فيلم‌اولي‌ها اين بود که "گروهي بچه را به داخل يک کلبه ببريد و به وحشت‌شان بياندازيد"، در اين‌جا سه مثال در نتيجه بکارگيري چنين فرمول اساسي وجود دارد. سم ريمي براي اولين بار بر طبق اين توصيه عمل کرد و با شوخ‌طبعي تاريک و فيلمسازي ديوانه‌وار آن به دنباله‌هاي شيطان مرده (و يک اقتباس تلويزيوني) راه پيدا کرد. جاش ودوون و درو گدارپس از آن پيرنگ متفکرانه خود را خلق کردند. مردان بد حاضر در "تاکر و ديل عليه شيطان" خنده‌آور هم با مرگي ناگهاني روبه‌رو مي‌شوند.
 
خون‌آشام‌هاي دهه 80 آمريکا
پسران گمشده/تقريبا تاريک/ومپ
پيش از ساخت "گرگ و ميش" خون‌آشام‌ها در فيلم‌هاي نوجوان‌پسند آمريکايي محبوب بودند. "پسران گمشده" به خوبي کمدي و وحشت را با يکديگر ترکيب مي‌کند. "تقريبا تاريک" کترين بيگلو تقريبا يک وسترن است که آدريان پسدار در کنار لنس هنريکسن، بيل پاکستون و جنت گلدستين در آن به ايفاي نقش پرداخته است. مي‌توانستيم "شب ترس" را هم در اين قسمت بگنجانيم اما کلوب شبانه گريس جونز در "ومپ" اين اجازه را به ما نداد...
 
گيلرمو دل تورو تقديم مي‌کند...
ستون فقرات شيطان/ يتيم‌خانه/ چشمان جوليا
انتخاب شما در ميان فيلم‌هاي دل تورو مي‌تواند هرچه باشد، "هزارتوي پن" يا "ستون فقرات شيطان"، اما انتخاب ما دومي است. به اين دليل که از استعاره‌اي که اشباح را به بمب‌هاي منفجرنشده تبديل مي‌کند استقبال مي‌کنيم و همچنين از آن رو که جفتي خوب براي داستان يتيم‌خانه جي.اي بايونا به تهيه‌کنندگي دل تورو است.  با "چشمان جوليا" اين قسمت را مي‌بنديم، فيلمي که مثل  "يتيم‌خانه" محصولي از دل تورو و به کارگرداني گولم مورالس و با بازي بلن رودا است، کسي که با بازي در نقش فردي نابينا در اين فيلم با اشباح سروکار دارد و پرونده مرگ خواهرش را بررسي مي‌کند.
 
هارورهاي دهه 80 بريتانيا
برپاخيزان جهنم/خانه کاغذي/لانه کرم سفيد
شايد هارور بريتانيايي در اين برهه از روزهاي اوج دهه 60 و 70 خود فاصله گرفت، اما "برپاخيزان جهنم" هنوز هم وجود داشتند، حتي اگر صداي بيشتر بازيگران فيلم با دوبله آمريکايي شنيده مي‌شود. ملودرام فاوست‌گونه کلايو بارکر فقط براي هيولاي شيطاني‌اش، کنوبايتزها مشهور است. پس از آن به "خانه کاغذي" مورمورکننده برنارد رز مي‌رسيم، جايي که نقاشي‌هاي يک دختر در روياهايش به شکل برهم‌زننده‌اي به سراغش مي‌آيند. در آخر اين قسمت "لانه کرم سفيد" را پيشنهاد مي‌دهيم، اقتباس رواني کن راسل از رمان کوتاه برام استوکر. هيو گرنت، پيتر کاپالدي و آماندا داناهو در اين فيلم حضور دارند.
 
کريستوفر لي
مرد حصيري/عروس شيطان/راسپوتين
از آن جايي که کريستوفر لي ديگر در جمع ما نيست بياييد در چنين شبي ستايشگر او باشيم. قرار نيست دراکولا را براي اين قسمت انتخاب کنيم، لي "مرد حصيري" را دوست داشت. "عروس شيطان" هم فيلم خوبي است که کمپاني همر آن را از رمان طولاني دنيس ويتلي اقتباس کرده است، لي در اين فيلم در نقش يکي از آدم‌هاي خوب داستان است، اگرچه داک به طور قطع کاراکتر مبهم و تاريکي است. درنهايت به يکي ديگر از توليدات همر و شايد قدرتمندترين اجراي لي در نقش راسپوتين منزجرکننده مي‌رسيم؛ راهبي ديوانه.
 
هيولاهاي کلاسيک
عروس فرانکنشتاين/دراکولا/مردگرگي
اين سه تايي غول‌آسا را از نسل‌هاي مختلف کنار يکديگر آورده‌ايم. براي فرانکنشتاين سراغ فيلم چشم‌نواز، سرگرم‌کننده، غمگين و ترسناک جيمز ويل رفته‌ايم. "عروس فرانکنشتاين"؛ دومين محصول فرانکنشتايني کمپاني يونيورسال با بازي بوريس کارلوف در نقش اين هيولا. انتخاب‌مان براي دراکولا، محصول کمپاني همر با بازي کريستوفر لي است، اين فيلم هنوز هم بهترين اقتباس از رمان برام استوکر محسوب مي‌شود. براي "مرد گرگي" فيلم اخير جو جانستون به تهيه‌کنندگي بنيسيو دل تورو، فيلمبرداري خيره‌کننده شلي جانسون و موسيقي متن خارق‌‌العاده دني الفمن را برگزيديم. "مرد گرگي" از چيزي که به نظر مي‌رسد فيلم بهتري است اما مطمئن شويد که نسخه کامل فيلم را بدون حذفيات تماشا مي‌کنيد.
 
آدم‌خوارهاي آمريکايي
کشتار با اره برقي در تگزاس/تپه‌ها چشم دارند/پيچ اشتباهي
پيش از اين فردي، جيسون و مايکل مايرز را در اين ليست گنجانديم، بنابراين سهل‌انگاري خواهد بود اگر شبي را به تماشاي صورت‌چرمي نگذرانيم. "کشتار با اره‌برقي در تگزاس" اوريجينال توب هوپر هنوز هم تجربه‌اي به شدت ناخوشايند است."تپه‌ها چشم دارند" وس کريون به خوبي در کنار عنوان قبلي مي‌نشيند، خانواده آدم‌خواران اين‌بار در بيابان به جاي يک خانه وحشت‌آور پرسه مي‌زنند. "پيچ اشتباهي" اداي ديني به هردوي اين فيلم‌هاست، شايد عجيب باشد نام راب اشميت کارگردان را در کنار نام خالقين دو عنوان ديگر بياوريم، اما به ياد داشته باشيد که "پيچ اشتباهي" تنها معطوف به کار خارق‌العاده استن وينستون در بخش طراحي جلوه‌هاي ويژه و چهره‌پردازي است.
 
موسيقي متن گروه گابلين
قرمز تيره/ساسپيريا/سحرگاه مردگان
در اين‌جا داريو آرجنتو و جرج اي.رومرو را ترکيب کرده‌ايم و آن‌ها را به موسيقي گروه ايتاليايي گابلين ارتباط داده‎‌ايم. "قرمز تيره" بازگشت آرجنتو به قلمرو جنايت‌ها بود و يکي از محصولات شاخص ژانر به شمار مي‌آيد. آرجنتو در ادامه ساسپيريا متفاوت را کارگرداني کرد و به اين ترتيب اولين قسمت از سه گانه خود را درباره شرارت‌هاي پنهان در يک مدرسه باله ساخت. آرجنتو همچنين تا حد زيادي در شاهکار زامبي رومرو "سحرگاه مردگان" دخالت داشت. اگر مي‌خواهيد موسيقي گروه گابلين را تمام و کمال تجربه کنيد سراغ نسخه تدوين‌شده ايتاليايي آرجنتو برويد. گروه گابلين همچنين در طي ماه‌هاي آينده در کارديف و منچستر کنسرت خواهد داشت.
 
سه‌گانه آخرالزماني جان کارپنتر
چيز/شاهزاده تاريکي/در دهان جنون
اين فهرست را با کارپنتر آغاز کرديم و با او هم به پايان مي‌رسانيم. نمي‌‍دانستيد او يک سه‌گانه ساخته است؟ درواقع اين‌طور نيست اما مي‌توانيد اين سه فيلم را از لحاظ تم‌هايشان به يکديگر مرتبط بدانيد. در "چيز" با موجود بيگانه‌اي طرف هستيم که از خواب برخاسته است، "شاهزاده تاريکي" شيطان را مشغول کسب و کار تاريک خود نشان مي‌دهد و "در دهان جنون" داستاني درباره يک نويسنده است که با رمان تازه خود جهان را به جنون کشانده است. همان‌طور که آخرالزمان آغاز مي‌شود سم نيل مي‌خندد...
ويسنا فولادي
نظرات
علي غلامزاده يكشنبه 13 فروردين 1396 به نظرمن فيلم هالووين از همه ترسناکتر است .
0 1
پاسخ

فرهاد محمدي مجد يكشنبه 12 فروردين 1397 ليست خوبي بود، بابت معرفي "پيچ اشتباه" از شما سپاسگذاري ميکنم، قسمت دومش نمرات بالايي گرفته.
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز