10 فیلم علمی-تخیلی برگزیده هزاره سوم - بخش سوم: گزارش اقلیت (استیون اسپیلبرگ)

گزارش اقليت بهترين بلاك‌باستر اسپيلبرگ پس از "پارك ژوراسيك" است و در عين حال به چيزي بيشتر از آن دست يافته است: داستاني فوق‌العاده بدعت‌گذار و به شكلي غيرقابل‌انتظار سرگرم‌كننده كه درنهايت به مسائل اخلاقي و فلسفي جدي ختم مي‌شود.

7فاز: زمان کودکي‌مان، به دوراني ناگوار در قرن بيست و يکم و آينده‌اي چشم‌گير و علمي-تخيلي‌گونه فکر کرديم. روبات‌هاي پيشخدمت و ماشين‌هاي پرنده هنوز از راه نرسيده‌اند. با اين حال 15 سال ابتدايي اين قرن براي سينماي علمي-تخيلي دوراني به شدت پربار بوده است.

قدمت فيلم‌هاي علمي-تخيلي تقريبا به اندازه عمر سينماست، نمونه اول چنين فيلم‌هايي با "سفري به ماه" ژرژ ملي‌يس در سال 1920 به پرده بزرگ آورده شد. اما اين ژانر در اواخر قرن بيستم و درنتيجه نمايش "جنگ ستارگان" به محبوبيت چشمگيري دست پيدا کرد. بيشتر بلاک‌باسترهاي به ظاهر علمي-تخيلي در اصل فيلم‌هاي اکشني بودند که با برخي حقه‌هاي فانتزي تصور کاوش در دنيايي احتمالي را به تماشاگر القا مي‌کردند.

چنين چيزي هنوز هم تا حدودي  واقعيت دارد اما در يک دهه ونيم گذشته داستان‌هاي نبوغ‌آميز ساي-فاي زيادي براي تلويزيون درکنار فيلم‌هاي سينمايي ساخته شد که ايده‌هاي بسيار جذاب‌تر از انفجارها و چراغ‌هاي ليزري با خود به همراه داشتند.

فهرست زير از قوانيني تبعيت مي‌کند؛ هيچ فيلم ابرقهرماني (که حالا خودشان يک ژانر محسوب مي‌شوند) و هيچ فيلمي با مايه‌هايي از شاخصه‌هاي اصلي ژانر (مثل "اطلس ابر" و "چشمه") و هيچ فيلمي که احساس واقعي ساي-فاي بودن را ايجاد نکند در اين رتبه‌بندي حضور ندارد. فيلم منتخب شما در فهرست زير کدام است؟

"گزارش اقليت" (2002)

گزارش اقليت بهترين بلاک‌باستر اسپيلبرگ پس از "پارک ژوراسيک" است و در عين حال به چيزي بيشتر از آن دست يافته است: داستاني فوق‌العاده بدعت‌گذار و به شکلي غيرقابل‌انتظار سرگرم‌کننده که درنهايت به مسائل اخلاقي و فلسفي جدي ختم مي‌شود تا همان مسيري را طي کند که همه ساي-فاي‌هاي بزرگ سينما آن را پشت سر گذاشتند. داستان در اقتباسي آزادانه (به اندازه "بليد رانر" و "يادآوري کامل") از داستان فيليپ کي.ديک و درآينده‌اي مي‌گذرد که پليس‌ها قادر به متوقف کردن قتل‌ها پيش از وقوع‌شان هستند، در اين ميان تنها کارآگاه اصلي داستان (تام کروز) پس از خوانده‌شدن نام‌اش مجبور به فرار مي‌شود. فيلمنامه اسکات فرانک با خاصيتي رازگونه صيقل داده شده است. از طرفي فيلم با توجه به کارهاي قبلي اسپيلبرگ بُرنده‎‌تر است و آن بازيگوشي گم‌شده در فيلم‌هاي قبلي او را به بهترين شکل به نمايش مي‌گذارد. 

ويسنا فولادي
نظرات
عباس دوشنبه 4 آبان 1394 ممنون بابت اين مطلب.من خيلي دوست داشتم درمورد اين فيلم وفيليپ. ک .ديک بخونم. لطفاً درباره خالقيقين کاميکها يه پرونده مفصل بزارين ( قبلي خوبه. تاريخچه اس بيشتر.بخصوص جان مور وفرانک ميلر و....دمتون گرم وخسته نباشيد.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز