جوایز «امی» و رکوردداران آن

جان هم: ستاره سريال «مدمِن» ركورد بيشترين باخت در امي بهترين بازيگر مرد (11 بار) را دارد. آنجلا لنسبري هم در بهترين بازيگر زن توانسته 18 بار جايزه را به رقيبانش ببازد. البته طلسم ركوردداري جان هم در امي 2015 شكسته شد و بالاخره امي بهترين بازيگر مرد را از آن خود كرد.  
7فاز: حال و هواي اخبار اين روزهاي شبکه‌هاي تلويزيوني، همچنان تحت تأثير برگزاري مراسم امي است. موفقيت چشمگير و تاريخي سريال «بازي تاج و تخت» رکورد تازه اي در تاريخچه اين مراسم تلويزيوني به جا گذاشت. 12 امي بيشترين تعداد جايزه اي بود که تا به حال يک مجموعه تلويزيوني توانسته بود در يک سال از آن خود کند. هاليوود ريپورتر به بهانه برگزاري مراسم امي، فهرست مصوري از رکوردداران اين جايزه در طول سال‌ها منتشر کرده است که در آن ده مجموعه و چهره تلويزيوني آشنا يادآور موفقيت‌ها و البته ناکامي‌هاي تلويزيون در اين مراسم سالانه است. بسياري از اين نام‌ها براي ما آشنا و بعضي ناشناخته‌اند.
 
1. ستردي نايت لايو: اين برنامه کمدي هفتگي رکورد بيشترين دريافت جايزه امي براي يک برنامه تلويزيوني (فارغ از ژانر آن) است. 37 بار نام اين برنامه به عنوان برنده در مراسم امي خوانده شده است. البته اين شو تلويزيوني رکورددار بيشترين تعداد نامزدي- 190 بار- هم در طول سال‌هاي پخشش است. اين برنامه از چهار دهه پيش، سال 1975 روي آنتن NBC رفته و جالب اينجاست که شکل کلي آن همچنان تغييري نکرده است.
2. برايان کرانستون و دنيس فرانز: اين دو چهره تلويزيوني، رکورددار بيشترين برد جايزه امي براي نقش اول مرد در يک مجموعه درام هستند. هر دوي آن‌ها براي ايفاي نقش‌هايشان، چهار بار نامشان را در مراسم به عنوان برنده شنيده‌اند. البته جالب اينجاست که برايان کرانستون، ستاره مجموعه تلويزيوني «برکينگ بد» از شبکه AMC سه جايزه پياپي و فرانز دو جايزه پياپي در کارنامه داشته است. فرانز براي نقش کارآگاه اندي سيپويچ در مجموعه «NYPD آبي» در تلويزيون امريکا و البته شبکه ABC جاودانه شد.
3. خانواده مدرن:  اين مجموعه تلويزيوني اگر امسال هم مي‌توانست جايزه بهترين سريال کمدي را براي يک سال ديگر هم از آن خود کند، با هفت امي مي‌توانست در صدر مجموعه‌هاي موفق کمدي تلويزيون قرار بگيرد. اما امسال اين سريال شبکه ABC رقابت را به سريال «ويپ» باخت و با شش امي بهترين سريال کمدي سال، با سيت کام «فريزير» که در سال 2004 به پايان رسيد، در يک رده قرار مي‌گيرد.
4. مَد مِن: اين مجموعه درام دو رکورد متضاد در امي براي خود ثبت کرده است: بيشترين جايزه امي براي بهترين مجموعه تلويزيوني درام و از سوي ديگر بيشترين باخت در دريافت جايزه بهترين بازيگر سريال درام. اين مجموعه پرطرفدار شبکه AMC چهار جايزه امي را طي سال‌هاي پخش خود برده است اما بازيگران مرد و زن اين مجموعه تلويزيوني با 34 نامزدي بزرگ‌ترين بازندگان مراسم امي هستند.. البته اين طلسم چند روز پيش در مراسم امي شکسته شد و جان هم بالاخره توانست در آخرين سالي که با اين مجموعه روي آنتن تلويزيون رفته، جايزه بهترين بازيگر مرد سريال درام را از آن خود کند.
5. کلوريس ليچمن: اين چهره تلويزيوني توانسته در طول سال‌هاي فعاليتش هشت جايزه امي را از آن خود کند. او با اين تعداد جايزه رکورددار بيشترين امي بازيگر زن در تلويزيون است.. شناخته شده ترين نقش او در تلويزيون، در مجموعه«ماري تيلور مور» در دهه 70 روي آنتن رفت. اد انسر هم در طرف ديگر، با هفت جايزه امي کمتر از ليچمن، رکورددار بهترين بازيگر مرد در تلويزيون است. 
6. کنديس برگن/ ماري تيلور مور: اين دو بازيگر زن هم توانسته‌اند در کنار هم رکورددار جايزه بهترين بازيگر زن مجموعه کمدي شوند. 5 بار جايزه امي در کارنامه هر کدام نشان دهنده موفقيت اين دو چهره در تاريخ طنز در تلويزيون امريکاست. ماري تيلور مور براي مجموعه «ماري تيلور مور» و کنديس برگن براي مجموعه «مورفي براون» در تاريخ تلويزيون امريکا به يادماندني شدند.
7. خانه پوشالي: اين مجموعه تلويزيوني شبکه نت فليکس، از زمان آغاز پخشش در سال 2013 توانسته شش جايزه امي را از آن خود کند و رکورددار بيشترين امي براي يک مجموعه تلويزيوني آنلاين باشد. «خانه پوشالي» امسال هم در دوازده رشته از جمله بهترين مجموعه درام نامزد جايزه امي شد.
8. جان هم: ستاره سريال «مدمِن» رکورد بيشترين باخت در امي بهترين بازيگر مرد (11 بار) را دارد. آنجلا لنسبري هم در بهترين بازيگر زن توانسته 18 بار جايزه را به رقيبانش ببازد. البته طلسم رکوردداري جان هم در امي 2015 شکسته شد و بالاخره امي بهترين بازيگر مرد را از آن خود کرد.  
9. بيلي کريستال: رکورد بيشترين نامزدي براي بهترين اجراي تک نفره بازيگر مرد را در کارنامه اش ثبت کند. کريستال تا به حال 12 بار در اين بخش نامزد شده است. تريسي اولمان هم همين رکورد را براي بازيگر زن ثبت کرده و 9 بار نامزد شده است.
10. ديلي شو با جان استوارت: برنامه کمدي ديلي شو توانسته از سال 2003 تا 2012 امي هاي متعددي از بهترين کمدي وريته، موسيقي، سريال کمدي و... را از آن خود کرده است. در کارنامه اين برنامه موفق تلويزيوني ده جايزه امي ثبت شده است
ليدا صدر
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز