10 فیلم علمی-تخیلی برگزیده هزاره سوم - بخش اول: دانی دارکو (ریچارد کلی)

داني داركو (2001)
15 سال از زماني كه فيلم خارق‌العاده فيلمساز مستقل، ريچارد كلي به نمايش درآمد مي‌گذرد. با وجود اينكه ميراث او كمي مبهم و خاك‌گرفته به نظر مي‌آيد اما داني داركو همچنان اوريجينال و لذت‌بخش در جايگاه خود ايستاده است.

7فاز: زمان کودکي‌مان، به دوراني ناگوار در قرن بيست و يکم و آينده‌اي چشم‌گير و علمي-تخيلي‌گونه فکر کرديم. روبات‌هاي پيشخدمت و ماشين‌هاي پرنده هنوز از راه نرسيده‌اند. با اين حال 15 سال ابتدايي اين قرن براي سينماي علمي-تخيلي دوراني به شدت پربار بوده است.
قدمت فيلم‌هاي علمي-تخيلي تقريبا به اندازه عمر سينماست، نمونه اول چنين فيلم‌هايي با "سفري به ماه" ژرژ ملي‌يس در سال 1920 به پرده بزرگ آورده شد. اما اين ژانر در اواخر قرن بيستم و درنتيجه نمايش "جنگ ستارگان" به محبوبيت چشمگيري دست پيدا کرد. بيشتر بلاک‌باسترهاي به ظاهر علمي-تخيلي در اصل فيلم‌هاي اکشني بودند که با برخي حقه‌هاي فانتزي تصور کاوش در دنيايي احتمالي را به تماشاگر القا مي‌کردند.
چنين چيزي هنوز هم تا حدودي  واقعيت دارد اما در يک دهه ونيم گذشته داستان‌هاي نبوغ‌آميز ساي-فاي زيادي براي تلويزيون درکنار فيلم‌هاي سينمايي ساخته شد که ايده‌هاي بسيار جذاب‌تر از انفجارها و چراغ‌هاي ليزري با خود به همراه داشتند.
فهرست زير از قوانيني تبعيت مي‌کند؛ هيچ فيلم ابرقهرماني (که حالا خودشان يک ژانر محسوب مي‌شوند) و هيچ فيلمي با مايه‌هايي از شاخصه‌هاي اصلي ژانر (مثل "اطلس ابر" و "چشمه") و هيچ فيلمي که احساس واقعي ساي-فاي بودن را ايجاد نکند در اين رتبه‌بندي حضور ندارد. فيلم منتخب شما کدام است؟

داني دارکو (2001)
15 سال از زماني که فيلم خارق‌العاده فيلمساز مستقل، ريچارد کلي به نمايش درآمد مي‌گذرد. با وجود اينکه ميراث او کمي مبهم و خاک‌گرفته به نظر مي‌آيد اما داني دارکو همچنان اوريجينال و لذت‌بخش در جايگاه خود ايستاده است. داستان دهه هشتادي نوجواني گرفتار (جيک جيلنهال در اجرايي درخشان) که در ملاقات با يک خرگوش شرور وادار به انجام يک سفر زماني مي‌شود، غني، سرگرم‌کننده و رومانتيک است. گروه بازيگران فيلم بي‌نقص هستند: پاتريک سوئيزي و کاترين راس در کنار کمئويي از درو بريمور تهيه‌کننده و با حضور سث روگن جوان در نقش پسر زورگوي داستان. کلي که در زمان اکران فيلم تنها 26 سال داشت لحن سودازده فيلم‌ را به سليقه خوب‌اش در انتخاب موسيقي پيوند مي‌دهد. با وجود اينکه نسخه تدوين کارگردان تنها داستان فيلم را غيرقابل‌نفوذتر مي‌کند اما داني دارکو بيش از همه چيز يک پازل ساي-فاي اعجاب‌انگيز است.

ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز