گزیده نظرات منتقدان درباره «مینیون‌ها»

تايم اوت لندن - تام هادلستون: "كوچك، زرد و كاملا بي‌مصرف؛ مينيون‌ها بخشي از سنت انيميشن‌سازي‌اند كه ريشه آن به جاروهاي انيميشن فانتاسيا و آدم فضايي‌هاي داستان اسباب بازي بازمي‌گردد. اما آيا توان حمل يك فيلم كامل را هم دارند؟ پاسخ در كمال غافلگيري و رضايت مثبت است. مينيون‌ها آزاد شده‌اند تا در غيراخلاقي‌ترين، عجيب‌ترين و مضحك‌ترين غرايز خود افراط كنند. ماجرايي ساده و عميقا بي‌ربط."

7فاز: پير کافين و کايل بالدا کارگردان، اسکارلت اوورکيل شرور (با صداپيشگي ساندرا بولاک) و شوهرش هرب (جان هم) را در نقشه‌اي براي غصب دنيا به همراه نيروهاي کمکي مينيون خود وارد بازي کرده‌اند. فيلم محصول يونيورسال با بودجه 74 ميليون دلاري ساخته شده است.

نظر منتقدان مختلف را درباره مينيون‌ها بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - بويد وان: "مينيون‌ها با داستاني که در لندن مي‌گذرد به تنظيمات ساختاري کلاسيک بازگشته است، جايي که مرد بد - يا زن بد با صداي ساندرا بولاک - دشمن اصلي جمع است و با اين حال قهرماناني که زير لبي حرف مي‌زنند مرکز صحنه را از آن خود کرده‌اند. متاسفانه اين انتخاب، نکات مثبت و چشمگير ديگر را خنثي مي‌کند و باعث مي‌شود فيلم در مقايسه با ديگر عناوين مجموعه، داستان مشخص و احساسات سرراستي را براي برقراري ارتباط با ديگر قطعات نداشته باشد. ليست طولاني کارکترها و لوکيشن‌ها که در نيمه اول فيلم معرفي مي‌شود و از مصر، ترنسيلوانيا، روسيه، قطب جنوب تا نيويورک و اورلاندو را دربرمي‌گيرد به ازهم گسيختگي فيلم در سطح داستان‌گويي اوليه آن اشاره مي‌کند. انگار هرکدام از صحنه‌هاي فيلم خود به عنوان داستاني مجزا و نه در قالب داستاني واحد معرفي مي‌شوند. با اين وجود اين آيتم‌هاي منحصر بفرد هرکدام به نوع خاصي دلچسب هستند و خنده‌آور. با وجود اينکه هدف اصلي فيلم از کليشه نجات دنيا فاصله دارد اما براي محصولي که اعضاي جوان‌تر خانواده‌ها را به عنوان تماشاگران خود انتخاب کرده به سوي غايتي پيش پا افتاده در حال حرکت است. و درست شبيه به من نفرت انگيز 2 اين يکي هم تمايل دارد هرجا که ريتم اجازه مي‌دهد موسيقي را شروع کند و با داستان واقعي خود همراه نشود، اين نکته‌اي است که به عنوان مثال انيميشن‌هاي پيکسار به ندرت به آن تن مي‌دهند و در عوض به کاراکترها تا زماني که نتيجه درست حاصل شود فرصت حضور مي‌دهند.
حلقه گمشده فيلمنامه برايان لينچ همان چيزي است که بايد اتصال‌دهنده لحظات متفاوت فيلم به يکديگر باشد، مينيون‌هايي که هيچ‌گاه عبرت نمي‌گيرند و عوض نمي‌شوند هربار در سناريويي مشابه گرفتار شده و البته حضور عاري از پيچيدگي کاراکتر اوورکيل هم مزيد بر علت مي‌شود. ممکن است فکر کنيد که داستان از نقطه نظر همين کاراکتر چقدر جالب‌تر مي‌شد، اگر که او فقط در مواقع لازم به صحنه دخول و خروج نمي‌کرد."

لس انجلس تايمز - کنت توران: "آيا اين مسافران پياده حواس پرت مي‌توانند يک فيلم را به تنهايي به پيش ببرند، يا اينکه بايد محض خاطر کاراکترهاي شرور دهن پرکن که ذره‌اي از طراوت غيرقابل توصيف آنان بويي نبرده‌اند تبعيد شوند؟ فيلم تکان خاصي در طرح داستاني‌اش ايجاد نکرده و همين چيزي را هم که در اختيار دارد بسيار پيش از به پايان رسيدن فيلم مصرف مي‌کند. با اين حال در فيلمي مثل اين، داستان تنها بهانه‌اي است براي ادامه شيرين‌کاري‌ها و پرداختن به کاراکترهاي جذاب، و مينيون‌ها از هر دو به وفور استفاده کرده."

بوستون گلوب - تام روسو: "يکي از نااميدکننده‌ترين انيميشن‌هايي که در ميان محصولات اخير در ذهن مي‌ماند. بايد قدردان هوشمندي‌هاي زودگذر فيلم باشيد: تصوير جنيفر ساندرز از ملکه اليزابت عزل شده، نگهبانان برج لندن و ساوندترک‌اي که با هجوم بريتانيايي‌ها همراه مي‌شود. همه چيز خوب به پايان مي‌رسد اما اگر ترکي هم از گروه مادي بلوز پخش مي‌شد شايد حال و هواي کساني که براي تماشاي فيلم بليت خريدند بهتر منعکس مي‌شد."

نيويورک ديلي نيوز - جيکوب هال: "مينيون‌ها هنوز هم بر روي خط باريک آزردگي و تحسين‎برانگيزي قدم برمي‌دارد. مينيون‌ها براي 20 دقيقه و پيش از آنکه تکراري شوند واقعا موجودات بامزه‌اي‌اند. طاقت شما براي تماشاي آن‌ها با حضور خودشان شروع و تمام مي‌شود. وراجي و صداي تيز اين موجودات فقط براي بچه‎‌ها ابدي است، والدين آن‌ها شايد به چشم 91 دقيقه از جهنمي زرد رنگ به آنان نگاه کنند. و دليل ديگري داشته باشند تا براي دومين يا سومين بار به تماشاي "درون" بنشينند."

تايم اوت لندن - تام هادلستون: "کوچک، زرد و کاملا بي‌مصرف؛ مينيون‌ها بخشي از سنت انيميشن‌سازي‌اند که ريشه آن به جاروهاي انيميشن فانتاسيا و آدم فضايي‌هاي داستان اسباب بازي بازمي‌گردد. اما آيا توان حمل يک فيلم کامل را هم دارند؟ پاسخ در کمال غافلگيري و رضايت مثبت است. مينيون‌ها آزاد شده‌اند تا در غيراخلاقي‌ترين، عجيب‌ترين و مضحک‌ترين غرايز خود افراط کنند. ماجرايي ساده و عميقا بي‌ربط."

ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز