ساعت خوش؛ بیست سال بعد

هنوز هم رديف كردن نام آن دسته‌ي مردانه‌ي بامزه هيجان‌انگيز است و تماشاي عكسهاي دسته‌جمعي آنها بعد از سالها قلقلكمان مي‌دهد كه چه نسل درجه يكي از كمدين‌ها مسير موفقيت خود را با همديگر آغاز كردند. هرچند به نظر مي‌رسد كه حالا بعد از سالها جدايي، فروغشان كمرنگ‌تر مي‌شود. مهران مديري كه خودش بعدها استانداردهاي كمدي‌سازي را كه خودش خلق مي‌كرد ارتقا داده بود، سالهاست كه در پاورچين به جا مانده و نان آن را مي‌خورد. رضا عطاران، بعد از سريالهاي درخشانش و رسيدن به اوج كم‌نظير بزنگاه، به دام كمدي‌هاي روشنفكرانه افسرده‌كننده افتاده. 
7فاز: آنها پيشگامان عصر جديد بودند. سالهاي آغازين دهه هفتاد. شاخکهاي شهر تازه تکان خورده بودند و مانده بود به انفجار بزرگ.  هنوز دوم خرداد نشده بود و تحول‌خواهي زير پوست جامعه جريان داشت. پيش از آنکه روزنامه‌نگاران، ستاره‌هاي فرهنگ عامه  باشند و پيش از آنکه هشتم آذر فرابرسد و پوسترهاي نسل طلايي فوتبال ايران زينت ديوارها باشد. هنوز ترانه‌اي از شادمهر شنيده نشده بود و هنوز هديه تهراني فيلمي بازي نکرده بود. آنها همزمان با وزش باد تغييرات، به آن پيوستند و ستاره شدند و خيلي زود مکافاتش را ديدند تا ستاره‌هاي بعدي در سايه امنيتي که آزمون و خطا با ساعت خوشيها پديد آورده بود، بدرخشند. 
پيش از ساعت خوشيها، کمدين‌هاي لاله‌زاريِ صبح جمعه با شمايي و ملات‌آبادخبري در تلويزيون اقبال داشتند و هنوز طنز کارمندي گل‌آقا، باب بود و ستارگان کمدي در سينما، اکبر عبدي و عليرضا خمسه بودند که فيزيکشان حضورشان روي پرده را بي‌خطر مي‌ساخت. ساعت خوش به عنوان يک نمايش کمدي شهري، قشر متوسط را نشانه رفته بود و بيش از آنکه رسانه طاقتش را داشته باشد، سرگرم‌کننده بودن را به عنوان هدف اصلي‌اش انتخاب کرده بود. آنها مثل يک گنگ بامزه وارد زندگي مردم شده بودند. جذابيت پسرانه خودشان را حفظ کرده بودند و تماشاگران را وادار کرده بودند تک تکشان را به نام به خاطر بسپرند. جوان بودند و خوش‌تيپ و بامزه و شيرين و خل‌مشنگ.همه را دست مي‌انداختند. انرژي ديوانه‌واري داشتند و شوخي‌هايشان تازه بود و با فرهنگ واقعي مردم همخواني داشت. عکسهايشان با ژست آرتيستي در کيف تين‌ايجرها يافت مي‌شد و اين در فرهنگ رسمي آن سالها يک خطر بزرگ بود. مجله فيلم دو سال بعد در پرونده‌اي که براي ساعت خوش که بعد از توقيف و ممنوع‌التصويري‌شان درآورد، موفقيت و شهرتشان را آسيب‌شناسي کرده بود. معلوم بود که براي تاريخ مصرف گذشته‌ها، ستاره‌هاي ساعت خوش، زيادي بودند و همه‌ آنها در مقابل ساعت خوشيها لوس و بي‌مزه به نظر مي‌رسيدند.  
هنوز هم رديف کردن نام آن دسته‌ي مردانه‌ي بامزه هيجان‌انگيز است و تماشاي عکسهاي دسته‌جمعي آنها بعد از سالها قلقلکمان مي‌دهد که چه نسل درجه يکي از کمدين‌ها مسير موفقيت خود را با همديگر آغاز کردند. هرچند به نظر مي‌رسد که حالا بعد از سالها جدايي، فروغشان کمرنگ‌تر مي‌شود. مهران مديري که خودش بعدها استانداردهاي کمدي‌سازي را که خودش خلق مي‌کرد ارتقا داده بود، سالهاست که در پاورچين به جا مانده و نان آن را مي‌خورد. رضا عطاران، بعد از سريالهاي درخشانش و رسيدن به اوج کم‌نظير بزنگاه، به دام کمدي‌هاي روشنفکرانه افسرده‌کننده افتاده. حميد لولايي، توانايي سطح بالاي خودش را فقط در همکاري با عطاران تجربه کرد و سعيد آقاخاني با چهره‌اي شکسته، در قامت يک کارگر عبوس پايين شهري سيمرغ گرفت. ارژنگ اميرفضلي، به راحتي محو شد و رضا شفيعي‌جم استعداد کميابش در ساختن فانتزي‌هاي ذهني غريب را به شکلي مهجور در استندآپ‌هاي گاه و بيگاهش در خندوانه بيرون مي‌ريزد. 
رضا عطاران، تيتراژ بزنگاهش را با ياد حسن حامد، رفيق از دست رفته‌اش، آغاز مي‌کرد. اين شايد تنها يک معناي شخصي داشته باشد و شايد هم اين ايده را پرورش دهد که آن بچه‌ها با چه فهمي از زندگي، در کنار همديگر ميتوانستند آنقدر معرکه به نظر برسند.
......
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.
کاوه اسماعيلي
نظرات
سعيد جمعه 6 شهريور 1394 عجب عکسي..چه تيريپايي :)))
4 1
پاسخ

سامان جمعه 6 شهريور 1394 اين"کاهاني"در ازاي يکي دوتا سکانس خوبي که به ما داد ( از بين تقريبا پونصدتا سکانس!) رضا عطاران رو از ما گرفت.
کمدي مريض،معيوب و مشمئزکننده کاهاني مسير کمدي خوشايند و شوخ و شنگ عطاران رو هم عوض کرد
4 6
پاسخ

بهنام جمعه 6 شهريور 1394 کاشکي يکي پيدا مي شد عطاران رو بي خيال اون چند صد هزار نفر سينما رو مي کرد و برش مي گردوند به اغوش ملت ...
5 3
پاسخ

احمد جمعه 6 شهريور 1394 شما که هر از گاهي به اينورم سر مي زنيد پهلوان زنده ( خندوانه) رو فراموش نکنيد ، اگه ماله اون وري ها بود که ......
4 2
پاسخ

زويا شنبه 7 شهريور 1394 ياد داوود اسدي هم به خير که جوانمرگ سد.
7 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز