گزیده نظرات منتقدان درباره Avengers: Age of Ultron/ انتقام‌جویان: عصر اولتران (جاس ودون)

نيويورك تايمز - مانولا دارگيس: "فيلم به هيچ وجه ناقص نيست و از طرفي به شكل عجيبي فشرده است. اما چيزي كه درباره فيلم‌هايي شبيه به اين در اين مرحله اهميت دارد بي‌اهميت بودن كيفيت و چگونگي آن است. انتقام‌جويان براي پيروزي در باكس آفيس و رسانه‌هاي سرگرمي و دلبري از طرفدارانش ساخته شده، چنين ماموريتي خيلي وقت پيش با موفقيت به اتمام رسيده است... ودون براي عصر اولتران چيزي را در نظر مي‌گيرد كه در قسمت‌هاي قبلي دنباله هم وجود داشته (جنگ و مردم، پس به چه دردي مي‌خورند؟) و سعي كرده تا در عين وظيفه شناسي نسبت به قراردادهاي ژانر، جنبه شخصي به آن ببخشد.

7فاز: انتقام‌جويان/ اونجرز بار ديگر به سينماها بازگشته‌اند. جاس ودون کارگردان اين‌بار در عصر اولتران رابرت داوني جونيور، کريس همسوورث، مارک روفالو، کريس ايوانز، اسکارلت جوهانسن، جرمي رنر، دان چيدل، آرون تيلور-جانسون، اليزابث اولسن، پل بتاني، کوبي اسمالدرز، آنتوني مکي، هايلي اتول، ادريس البا، ليندا کاردليني، استلان اسکارسگارد، کلوديا کيم، توماس کرتشمن، جيمز اسپيدر، ساموئل ال.جکسون و اندي سرکيس را کنار يکديگر جمع کرده است.
انتقام جويان به تازگي توانسته رکورد بالاترين رقم فروش را در شب افتتاحيه بشکند و عنوان پرفروش‌ترين فيلم تاريخ سينما را در اولين شب اکران به خود اختصاص دهد.

گزيده نظرات منتقدان مختلف را درباره فيلم بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - تاد مک‌کارتي: "نيروي ابرقهرمانان مارول در مرحله نسبتا لغزاني قرار گرفته. بدون شک معتادان اين دنباله چيزي که مي‌خواهند را از عظمت فيلم مي‌گيرند با اين حال حداقل دو صحنه اکشن فيلم بي زرق و برق از آب درآمده‌اند، رزولوشن و اوج احساس اين دو صحنه مي‌توانست تبديل به چيزي پيچيده‌تر و کمتر تکراري شود. از اين طريق راه دسيسه‌چيني براي قسمت‌هاي اول و دوم انتقام جويان: جنگ ابديت باز گذاشته مي‌شد و انتظارات هم بيشتر. ... در لحظاتي فيلم زيرچشمي به مسيرهاي فرعي نگاه مي‌اندازد با اين حال سعي مي‌کند به سرعت بر روي جاده اصلي تمرکز کند تا چيزي را که تماشاگران مي‌خواهند ارائه کند، حتي اگر کمي متفاوت از هميشه باشد."
"به طور کلي تلاش ودون براي نمايش بي‌اطميناني و آسيب‌پذيري قهرمانان‌اش نتيجه‌اي ناقص دارد، چراکه چنين تلاشي بنابر ماهيت متريال موجود چندان جاي پيشروي ندارد. هرچه باشد اين کاراکترهاي کاميک بوکي دو هويت مستقل دارند و در اين شرايط نيازي به افزودن يک بعد سوم نيست. فيلم اما در معرفي يک رقيب هم‌تراز براي قهرمانان‌اش موفق عمل مي‌کند و آنان را به انجام کارهاي جديد وامي‌دارد. با اين حال صحنه‌هاي اکشن در همه موارد با کليت فيلم برابري نمي‌کنند و برخي از کارکترها در موقعيتي دراماتيک بين نيروي متخاصم و خودي گرفتار مي‌شوند. قديمي‌هاي دنباله از عهده بازگشت پر سر و صداي خود بر‌آمده‌اند. در کنار آن‌ها بازيگران جديدي مثل اندي سرکيس لحظات فوق‌العاده‌اي را به عنوان يک جنايتکار سرسخت اما مضطرب اهل آفريقاي جنوبي بوجود مي‌آورد."

نيويورک تايمز - مانولا دارگيس: "فيلم به هيچ وجه ناقص نيست و از طرفي به شکل عجيبي فشرده است. اما چيزي که درباره فيلم‌هايي شبيه به اين در اين مرحله اهميت دارد بي‌اهميت بودن کيفيت و چگونگي آن است. انتقام‌جويان براي پيروزي در باکس آفيس و رسانه‌هاي سرگرمي و دلبري از طرفدارانش ساخته شده، چنين ماموريتي خيلي وقت پيش با موفقيت به اتمام رسيده است. ... ودون براي عصر اولتران چيزي را در نظر مي‌گيرد که در قسمت‌هاي قبلي دنباله هم وجود داشته (جنگ و مردم، پس به چه دردي مي‌خورند؟) و سعي کرده تا در عين وظيفه شناسي نسبت به قراردادهاي ژانر، جنبه شخصي به آن ببخشد. اين انتقام‌جويان در تمام لحظات‌اش شايد به تاثيرگذاري قسمت اول نباشد، بخشي از اين مسئله مربوط به جذابيت کمتر کاراکتر شرورش است و بخشي ديگر – همانطور که در همه فيلم‌هاي کاميک بوکي چنين است - به جدال‌ خستگي‌آ‌ور و به ظاهر تمام نشدني‌اش بازمي‌گردد، با وجود اينکه ودون در اين بين لحظات زيبايي را هم خلق کرده؛ از جمله صحنه‌اي که با حرکت آهسته هرکدام از انتقام‌جوها را در مرکز قاب کنار هم و مجزا نمايش مي‌دهد."
"کاراکترهاي ودون مثل پسربچه‌هاي بوالهوس خوشمزگي مي‌کنند و نيش و کنايه مي‌زنند. روفالو يک تنه صحنه‌ها را روي دوش خود حمل مي‌کند، درست مثل جوهانسن، حتي اگر هيچ کاري به جز خراميدن در لباس فرم‌اش و نگاه‌هاي رومانتيک پرمعنا نکند. ودون مکررا حسي سرزنده و تازه را به فيلمش تزريق مي‌کند، فرقي ندارد نوازش انگشتان يک زن روي دستي کامپيوتري باشد يا پرش پسربچه‌اي به آغوش پدرش. تاکيد او بر آسيب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذيري جسماني در چند نقطه از داستان به چشم مي‌آيد، از جمله تلاشي که فيلم براي نمايش تصويري جذاب از خشونت‌زدايي مي‌کند و گويي به نشانه توافق به وزارت دفاع و فرمانده ارتش سر تکان مي‌دهد."

لس‌انجلس تايمز - کنت توران: "با اينکه همه نکات خوب فيلم را مي‌دانيم اما هنوز هم واقعيتي ناراحت‌کننده وجود دارد؛ با اينکه اين فيلم لحظه به لحظه‌اش خارق‌العاده است اما پس از اتمام آن چيزي در ذهن تماشاگر به شکل خاص ثبت نمي‌شود. نقطه ضعف اصلي اونجرز در پيرنگ آن است. درست است که هرکدام از صحنه‌هاي اکشن به خوبي ساخته و پرداخته شده‌اند، صحنه‌هايي که در مقايسه با هر فيلم ديگري تعدادشان به هيچ وجه کم نيست، اما همه‌چيز در نهايت به يک منظره مه‌آلود تبديل شده... شايد اين همان چيزي باشد که هواداران گرسنه اونجرز خواهان آن هستند يا چيزي که ودون ترجيح مي‌دهد يا حکمي که مارول صادر مي‌کند اما تعداد بالاي اين صحنه‌ها تنها شبيه به يک بار اضافي است. وقتي فيلم باد کرده شما زماني 2 ساعت و 22 دقيقه‌اي هم داشته باشد هرچه که روي پرده سينما بگذرد همان‌جا هم باقي خواهد ماند و با تماشاگر به خارج از سالن نمي‌رود. اين مايه خجالت است، چراکه از ارزش اولتران به عنوان يکي از به يادمادني‌ترين کارکترهاي منفي مارول مي‌کاهد."

واشنگتن پست - ان هورنادي: "درست مثل قسمت اول، ودون در دام کشنده "خود را جدي گرفتن" نمي‌افتد. او فيلمش را با ديالوگ‌هاي يک خطي پر سر و صدا و اشارات مستقيم هوشمندانه پر مي‌کند و از آن يک تجربه سرگرم‌کننده، بي‌قيد و گستاخانه مي‌سازد. ودون هيچ‌گاه اجازه نمي‌دهد مايه‌هاي تاريک داستان‌اش بر اتمسفر صميمانه و گرم فيلمش حکمراني کند... انتخاب بازيگران همواره مهم بوده است، و بار ديگر ودون بازيگراني بااستعداد را براي ساکن شدن در جهاني بي حد و مرز انتخاب کرده. او آن قدري باهوش است که بداند اين کارکترهاي بامزه، ناسازگار و عميقا دردمند هيچ‌گاه بيشتر از زماني که هيولا هستند حالت انساني خود را حفظ نمي‌کنند."

يو‌اس‌اي تودي - کلوديا پيگ: "دو و نيم ستاره از چهار. حماسه‌اي پرستاره که به راحتي هواداران سرسخت مارول و طرفداران قسمت اول فيلم را راضي مي‌کند. با اين حال لذتي که تماشاي اين قهرمانان کلاس بالا به تماشاگر مي‌دهد کاستي‌هاي جهان فيلم را در طول زمان جبران مي‌کند. سلاح اصلي ودون شوخي‌هاي کنايه‌آميز و پينگ پنگي فيلم و کاراکترهاي کاريزماتيک‌اش هستند. و همين دو جذابيت‌هاي اصلي اولتران را تشکيل مي‌دهند... فيلم با وجود تيرگي‌هايي که بعضا در آن به چشم مي‌آيد تصويري قابل اعتنا مي‌سازد. فقط اي کاش تدوين‌ آن کمي بي‌رحمانه‌تر بود."

ويسنا فولادي
نظرات
آراز شنبه 7 شهريور 1394 با کنت توران موافقم
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز