دیوید تامسون از فیلم‌های مهم تاریخ سینما می‌گوید/ بخش سوم: دهه نود - شب‌های بوگی (پل تامس اندرسون)

ما، به خصوص آنهايي از بين ما كه حتمن از س.ك.سِ داخل فيلم‌ها به عنوان بخشي حياتي از روند يادگيري، احساسي و تحريك‌مان استفاده كرده‌اند بايد چه چيزي از اين فيلم بفهميم؟ بعضي اوقات به نظرم مي‌رسد كه يكي از هيجان‌انگيزترين چيزها در مورد س.ك.س در فيلم‌ها - و هيچ كس نمي‌تواند منكر جذبه‌ي هولناكي آنها شود - اين بوده كه به عموم مردم ياد داده كه چطور به س.ك.س نگاه كرده و آن را در عصري كه استفاده‌ي فراگير آن نه‌تنها ممكن بلكه تبديل به منبعي براي لذت (و البته در بعضي موارد، خلاصه‌اي از تمام لذايذ) شده به كار بگيرند.

7فاز: شايد اولين نکته‌اي که بايد به آن توجه کرد اين باشد که اين فيلم صنعت "قابل احترام" سينما را تا به کجا برده که دنياي مرموز پورنوگرافي را به عنوان سوژه‌اش امتحان کند. سپس به ياد بياوريد که در فيلم درخشان و بسيار به قاعده‌ي پل تامس اندرسون به ندرت صحنه‌اي از س.ک.س ديده مي‌شود - منظورم آن س.ک.سِ شنگول، با فراغ بال و خودشناسانه‌اي است که زوج‌ها در بيشتر فيلم‌هاي ما مايل به آن هستند. به عبارت ديگر ساختِ س.ک.س به صورت صنعتي، اصل قضيه را تحت‌الشعاع قرار داده است. اين حقيقت بدون استثنا و بسيار حساسي‌ست: در ميان توليد [فيلم] پورن، همسر بيل کوچولو به هيچ وجه تحت تأثير فضاي کار قرار نگرفته و فقط به دنبال گوشه‌ و پستويي‌ست تا با هر کسي از راه مي‌رسد خلوت کند و وقتي بيل کوچولو چشمش به او مي‌افتد شوکه شده و همه از جمله خودش را مي‌کشد.
ما، به خصوص آنهايي از بين ما که حتمن از س.ک.سِ داخل فيلم‌ها به عنوان بخشي حياتي از روند يادگيري، احساسي و تحريک‌مان استفاده کرده‌اند بايد چه چيزي از اين فيلم بفهميم؟ بعضي اوقات به نظرم مي‌رسد که يکي از هيجان‌انگيزترين چيزها در مورد س.ک.س در فيلم‌ها - و هيچ کس نمي‌تواند منکر جذبه‌ي هولناکي آنها شود - اين بوده که به عموم مردم ياد داده که چطور به س.ک.س نگاه کرده و آن را در عصري که استفاده‌ي فراگير آن نه‌تنها ممکن بلکه تبديل به منبعي براي لذت (و البته در بعضي موارد، خلاصه‌اي از تمام لذايذ) شده به کار بگيرند. پس براي دوره‌اي تا پيش از کنار رفتن سانسور، [نمايش] جنسيت مثل فيلم‌هاي ترسناک بود و پتانسيل‌‌ش براي نمايش در سکوت حتا از آن فيلم‌ها هم بيشتر بود. سپس حرفه‌ي فيلمسازي (اين حرفه‌ي محترم) بايد از خود بپرسد که مشغول چه کاري بوده  وقتي امبر وِيوز و درک ديگلر (يا شخصيت‌هايي شبيه به آنها) توانستند در عرض نيم‌ساعت آن کار را هم در نماي دور و هم در نماي نزديک انجام دهند آن هم با احساساتي کمي بيشتر از آن احساسات مبهمي که در علايق خانوادگي پيدا مي‌شود (و شايد آن هيجان نسبتن سرد و غيرصميمي شوکه‌کننده‌ترين و آزاردهنده‌ترين چيزِ فيلم اندرسون باشد.)
بنابراين با ترکيب جالبي از مصالح روبرو بوديم، آن هم خيلي قبل‌تر از آن که کسي با نمايشِ زندگي در استوديوي جک هورنر مواجه شود. در حالي که اندرسون رويکرد هورنر و بازپروريِ زمخت بيشتر اعضاي آن را به طرزي واقعي مي‌شکافد، فيلم باز هم اين سوال بزرگتر را بي‌پاسخ رها مي‌کند که آيا س.ک.س يک مسئله‌ي جسماني واقعي‌ست يا هميشه فقط در ذهن وجود دارد؟
همه‌ از اينکه بگويند چطور اين مقدار از فيلم شب‌هاي بوگي - براي مثال صاف و سادگيِ جنسي دختر اسکيتي (هدر گراهام)‌ - تمامن انساني ولي در عين حال در دسته‌ي هجويات قرار مي‌گيرد طفره مي‌روند. مارک والبرگ هم آنقدر در اکثر جوانب نابالغ است که ابعاد بسيار بزرگش منجر به دستاوردي کاريکاتوري در کمدي شده است. برت رينولدز در نقش هورنر عالي ظاهر شده - اينکه وارن بيتي بازي در اين نقش را رد کرد نشاني گوياست از گذر از يک دوران فرهنگي به دوراني ديگر! اما در مورد بقيه، شرکت سهامي اندرسون در حال شکل‌گيري بود: جوليان مور (درخشان‌تر از درخشان در نقش امبر ويوز) جان سي رايلي، ويليام اچ ميسي، فيليپ بيکر هال، فيليپ سيمور هافمن (آيا اندرسون فقط دنبال مردهايي با اسم و فاميل سه قسمتي است؟) خير، در اين فيلم دان چيدل، آلفرد مولينا (با بازي محشرش) رابرت ريجلي و تعدادي ديگر را هم داريم.
بعضي فيلم‌ها صرفن براي ديدن هستند و بعضي‌ براي اينکه درباره‌شان صحبت کرد. بعد از ديدن شب‌هاي بوگي بايد يک سمينار ترتيب داد.

احسان سالم
نظرات
judi شنبه 27 تير 1394 خودت يکبار متن رو بخون ببين چيزي ميفهمي
2 1
پاسخ

آراز سه شنبه 30 تير 1394 مثل هميشه کمترين اشاره ها به خود فيلمه و بيشتر در مورد مسايل با ربط و بي ربط ديگه است .
0 1
پاسخ

آراز سه شنبه 30 تير 1394 راستي شما از ديويد تامسون حقوق مي گيرين نه ؟
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز