به بهانه 40 سالگی آرواره‌ها: منتقدان درباره فیلم استیون اسپیلبرگ چه گفتند؟

نيويوركر - پالين كيل: "شايد اين خوشحال‌ترين فيلم ترسناكي باشد كه تا به حال ساخته شده. حتي زماني كه از شدت خنده درجاي خود بالا و پايين مي‌پريد هم نگران هستيد، چراكه ريتم تدوين فيلم بسيار مهارت‌آميز است و تصويرهاي شوك‌آور با عظمت خود جلوه‌گري مي‌كنند و بر مخاطب سايه مي‌اندازند. فيلم به غليظ‌ترين سنت‌هاي آثار هيولايي ساي-فاي تعلق خاطر دارد و درعين حال بالاتر از برخي قراردادهاي قديمي ايستاده است. با وجود اينكه آرواره‌ها از آخرين فيلم وودي الن بيشتر خوشمزگي مي‌كند – و گيرايي بيشتري هم دارد - اما سبك مزه‌پراني‌هايش همان سبك وودي الن‌اي است."

اينترتينمنت ويكلي: 40 سال پيش در چنين روزهايي، بلاك‌باسترهاي تابستاني متولد شدند. 20ام ژوئن سال 1975 "آرواره‌هاي" استيون اسپيلبرگ به سالن‌هاي نمايش راه پيدا كرد و هاليوود را وارد مسيرهاي جديدي كرد كه تاثيرات‌اش هنوز هم قابل احساس است. (دنياي ژوراسيك همان‌قدر كه به پارك ژوراسيك او ارتباط دارد به آرواره‌ها هم مديون است.) آرواره‌ها به مدت 14 هفته به عنوان فيلم شماره يك آمريكا شناخته مي‌شد و تنها در آمريكاي شمالي بيش ازصد ميليون دلار فروش كرد.

با وجود ذوق‌زدگي ديوانه‌وار تماشاگران، بعضي از منتقدان در مورد ارزش واقعي فيلم ترديد داشتند. منتقدان مهم آن زمان درباره آرواره‌ها نظرات ديگري داشتند كه در زير گزيده‌اي از آن‌ها را مي‌خوانيد:

1. شيكاگو سان-تايمز - راجر ايبرت: "آرواره‌هاي استيون اسپيلبرگ مهيج و موثر است، تريلري ترسناك كه نقطه قوت‌اش در خلق كاراكترهاي واقعي است و كساني كه مي‌توانيم آن‌ها را بشناسيم و به آنان اهميت دهيم. آرواره‌ها به اندازه "جن‌گير" ترسناك است و در عين حال نوع بهتري از وحشت را در خود دارد، وحشتي سرگرم‌كننده‌تر كه به جاي اهريمني با بوي گوگرد و استفراغ از طريق حادثه‌اي بيروني اعمال مي‌شود."

2. وينسنت كنبي - نيويورك تايمز: "اگر بيش از 45 ثانيه درباره آرواره‌ها فكر كنيد به بي‌معنا بودن آن پي خواهيد برد، اما اين پوچي - اگر كه دوست داشته باشيد ترس در فواصل زماني نامعين به شما حمله كند - مي‌تواند سرگرم‌كننده هم باشد."

3. شيكاگو تريبون - جين سيسكل: "سعي مي‌كنم كه به توصيف داستان يا انسان‌هاي درگير در آن نپردازم. به همين خاطر معتقدم كه فيلم درباره خاستگاه اصلي ترس است و در همين حيطه هم به بهترين شكل موفق مي‌شود. كاراكترها و عناصر غيرآبزي فيلم در بيشتر موارد ضعيف و غيرقابل باورند."

4. لس‌انجلس تايمز - چارلز چمپلين: "اولين و مهم‌ترين چيزي كه مي‌توان درباره فيلم اقتباسي كمپاني يونيورسال از رمان پرفروش پيتر بنچلي گفت اين است كه فيلم در درجه‌بندي خود شديدا دچار اشتباه شده. استوديو در تبليغات فيلم به شكل درستي اخطارها و آگهي‌هاي اخطارآميز خود را گنجانده و واقعيت اين است كه آرواره‌ها براي مخاطبان سنين پايين فيلم به شدت مخوف و وحشت‌آور است و هر مخاطب تاثيرپذير ديگري را هم بي‌اشتها مي‌كند."

5. نيويوركر - پالين كيل: "شايد اين خوشحال‌ترين فيلم ترسناكي باشد كه تا به حال ساخته شده. حتي زماني كه از شدت خنده درجاي خود بالا و پايين مي‌پريد هم نگران هستيد، چراكه ريتم تدوين فيلم بسيار مهارت‌آميز است و تصويرهاي شوك‌آور با عظمت خود جلوه‌گري مي‌كنند و بر مخاطب سايه مي‌اندازند. فيلم به غليظ‌ترين سنت‌هاي آثار هيولايي ساي-فاي تعلق خاطر دارد و درعين حال بالاتر از برخي قراردادهاي قديمي ايستاده است. با وجود اينكه آرواره‌ها از آخرين فيلم وودي الن بيشتر خوشمزگي مي‌كند – و گيرايي بيشتري هم دارد - اما سبك مزه‌پراني‌هايش همان سبك وودي الن‌اي است."

ويسنا فولادي
نظرات
جادوگر مردود پنجشنبه 11 تير 1394 منتقدان عموما از فيلم ها عقب هستند
1 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط



































































































استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز