یادداشت نویسنده گاردین بر فصل پنجم «بازی تاج و تخت» / آیا این فصل بیش از حد بی‌رحمانه بود؟

از زنده‌سوزي تا تجاوز زناشويي، پيچ‌هاي داستاني زيادي را در فصل پنجم شاهد بوديم. آيا بازي تاج و تخت بيشتر از پيش به سمت هارور تمايل پيدا كرده است؟
اين فصل، فصل آساني نبود و نه فقط بابت مجموعه‌اي از دلايل آشكار. با رسيدن به اپيزود نهايي فصل پنجم بازي تاج و تخت و ركوردشكني تماشاگران (8.11 ميليون نفر)، همه ما دچار نوعي سردرگمي شده‌ايم، آيا اين سريال يك آزمون تاريك و جدي درباره هزينه‌هاي جنگ است يا يك سرگرمي مخوف كه بر گره‌هاي غافلگيركننده و مرگ‌هاي ظالمانه تكيه كرده؟

گاردين/ سارا هيوز: از زنده‌سوزي تا تجاوز زناشويي، پيچ‌هاي داستاني زيادي را در فصل پنجم شاهد بوديم. آيا بازي تاج و تخت بيشتر از پيش به سمت هارور تمايل پيدا كرده است؟
اين فصل، فصل آساني نبود و نه فقط بابت مجموعه‌اي از دلايل آشكار. با رسيدن به اپيزود نهايي فصل پنجم بازي تاج و تخت و ركوردشكني تماشاگران (8.11 ميليون نفر)، همه ما دچار نوعي سردرگمي شده‌ايم، آيا اين سريال يك آزمون تاريك و جدي درباره هزينه‌هاي جنگ است يا يك سرگرمي مخوف كه بر گره‌هاي غافلگيركننده و مرگ‌هاي ظالمانه تكيه كرده؟
بنابر دلايلي ارزشي، من از نظريه اول حمايت مي‌كنم. تماشاي بازي تاج و تخت غالبا كار دشواري است، اين فصل به تنهايي شب آشفته‌كننده ازدواج سانسا و نمايش شوهر جديدش رمزي را به علاوه مراسم قرباني كردن شرين باراتيئون دوست داشتني و تنها، دختري كه پدرش را تا نهايت سرانجامي تلخ دوست داشت در برداشت. اما اين اتفاقات در فضايي تهي رخ ندادند. ممكن است براي تماشاگران ناخوشايند يا ترسناك بوده باشند اما اين تغييرات در طول اپيزودهاي پيشين و فصل‌هاي قبل پيش‌بيني شده بودند. اگر نوعي ضرورت ناگزير در شب رويارويي سانسا با رمزي وجود داشت، به همان اندازه هم واضح بود كه اگر قرار بر سوزاندن شرين باراتيئون باشد هيچ كس او را در آخرين دقايق اپيزود يكي مانده به آخر نجات نخواهد داد. همان‌طور كه هيچ كس ند استارك را در آخرين دقايق اپيزود يكي مانده به آخر فصل يكم نجات نداد.
سوالي كه حالا مطرح مي‌شود اين است كه آيا بازي تاج و تخت بيشتر تم هارور دارد و با چيدن آجرهاي سبعيت روي يكديگر ما را براي تماشاي بناي نهايي آماده مي‌كند؟ باز هم جواب من مثبت است، با اين حال نظرات مخالف را هم مي‌پذيرم. حدس‌ها و فرصيه‌سازي‌هاي ما همگي دچار محدوديت شده‌اند و نظرها درباره تصميم ديويد بنيوف و دي‌بي وايس به طور مثال در رابطه با تغيير خط داستاني سانسا متفاوت است، اگرچه انتظار مي‌رود چنين تغييري به نتيجه‌اي بزرگ منتهي شود.
با اين وجود هنوز هم با سريالي طرف هستيم كه از به مبارزه طلبيدن انتظارات تماشاگران نيرو مي‌گيرد. در عين حال مارتين تنها جذب سوال آشفته‌كننده‌اي مثل "اگر خدايان مرگ فرزندت را طلب كنند چه خواهي كرد؟" نشده است؛ استيون اتول (نويسنده كتاب‌هاي Tower of the Handو Race for the Iron Throne كه در دومي به آناليز سياسي و تاريخي بازي تاج و تخت پرداخته.م) در مقاله‌اي در سايت سالون اين چنين نوشته بود كه براي او لحظه كليدي در مرگ شرين فرياد دلخراش دخترك و طنين صدايش نبود، در عوض زماني بود كه پدرش او را ملاقات مي‌كند و مي‌گويد: "گاهي اوقات دنيا خودش را بر تو تحميل مي‌كند. اگر مردي به راستي بداند كه چه كسي است و به خود وفادار بماند، ديگر انتخابي وجود نخواهد داشت. او بايستي كه به سرنوشت تن دهد و كسي شود كه از ابتدا قرار بوده باشد. مهم نيست كه چقدر از اين كار متنفر خواهد شد." در واكنش به يادداشت اتول، بايد بگويم كه با او موافق هستم.
فراموش كردن اين نكته كه بازي تاج و تخت يك درام فانتزي است گاهي اوقات آسان مي‌شود، در اينجا با دنيايي تاريك و باستاني طرف هستيم كه جادو در آن نقش مهمي دارد و فرمانروايي‌ها در آن مي‌لغزند و فرو مي‌ريزند. اگر سوزاندن شرين طاقت‌فرساترين و سياه‌ترين لحظات اين فصل را خلق كرده باشد از طرف ديگر طعم جادويي‌ترين لحظات را با سفر آرام تريون لنيستر و جورا مورمونت به پايين رودخانه و برخوردن به خرابه‌هاي به جاي مانده از والرياي قديم و قرائت حزن‌آلود شعري قديمي درباره سقوط بزرگترين تمدن بشري حس كرديم، درحالي كه تنها ورود ناگهاني دروگون - موجودي باستاني كه به شكلي سحرآميز بار ديگر به همراه دو اژدهاي ديگر زنده شد - كافي بود تا اين صحنه را تكميل كند.
هردوي اين لحظات ترسيم اصلي‌ترين عناصر تشكيل دهنده بازي تاج و تخت بودند. اين دنيايي است كه پدري مي‌تواند دخترش را به مرگ محكوم كند، چراكه او باور دارد براي نجات بشريت انتخاب شده، و همچنين دنيايي است كه اژدهايان به آن بازگشته‌اند؛ جايي كه جادو حضور دارد و اتفاق مي‌افتد، ولو اينكه هربار هزينه‌اي هم دربر داشته باشد. "قرباني كردن" يكي از عناصر ثابت بازي تاج و تخت به شمار مي‌آيد، از ماجراي دني و از دست دادن همسر و فرزندش تا آريا و تلاش براي قرباني كردن هويت واقعي خود. با اين حساب، تصميم استنيس بر قرباني كردن دخترش، با طنيني از تراژدي يوناني و يادآوري كتاب مقدس، به مثابه قدمي نهايي در رسيدن به حسابرسي ظالمانه سرنوشت بود. پيچ زننده و شريرانه داستان تنها در اين است كه با وجود اعتماد استنيس به مليساندرا و به سرنوشت خود، براي ما به عنوان تماشاگراني كه كمتر او را زني قابل‌اعتماد مي‌بينيم اين سوال مطرح مي‌شود: اگر مردي روح‌اش را به پيشگويي‌هاي توخالي و مرگي بيهوده بفروشد در ازاي آن چه نفعي مي‌برد؟
با پيشروي بازي تاج و تخت عناصر دخيل در فانتزي و افسانه جان بيشتري مي‌گيرند. بد نيست يادمان باشد كه جرج آر.آر. مارتين همانقدري كه يك نويسنده فانتزي بوده داستان‌هاي كوتاه و كاميك‌‌بوك‌هاي بسياري هم در ژانر هارور دارد (رمان‌هاي Fevre Dream, Tuf Voyaging و... كه اطلاعات كامل آن‌ها در سايت رسمي او قابل دسترس است.م). حالا زمستان حقيقتا فرا رسيده و كابوس‌هاي بزرگي آن را همراهي مي‌كنند؛ حسي كه مي‌گويد اوضاع پيش از رسيدن بهاري تلخ و شيرين فقط بدتر خواهد شد.
با اين حال هرچه قدر هم كه بتوان جاه‌طلبي سريال و سرسپردگي‌اش را به نمايش چرك و لخته خون جاري در دنيايي بي‌رحم و بي‌حفاظ تحسين كرد بايد اين نكته را هم متذكر شد كه اين فصل هنوز ناتمام است. داستان دورن كه پتانسيل بالايي براي پيشرفت داشت تا درجه زيادي هدر رفت و تبديل به تقليدي نه چندان جالب از گروه دخترانه افسانه‌اي كوئنتين تارانتينو، Fox Force Five و كملات (پايتخت فرمانروايي شاه آرتور) مانتي پايتون شد. اگر زمان در نظرگرفته شده براي دورن تا حد امكان با پرنس دوران خونسرد و تيزهوش كه تجسم انساني اصطلاح "از آن بترس كه سر به تو دارد" است مي‌گذشت و كمتر با نمايش حرامزاده‌هاي افعي بي‌بخار و مضحك پر مي‌شد، در آن صورت به نفع همه چيز بود.
در خط داستاني آريا هم شاهد موردي مشابه هستيم، سفر آريا در قالب قهرماني كه چراغ سبزهاي بيشتري از سريال گرفته براي من جذابيت چنداني نداشت. بله، درست است كه آريا در مسير تبديل شدن به يك آدمكش بي‌چهره قرار گرفته است تا يك قهرمان، و من هم به نظر كساني كه اين تعليم را با مراحل يادگيري سنتي كونگ‌فو مقايسه مي‌كنند احترام مي‌گذارم، با اين حال چيزي كه ما شاهد آن بوديم بيشتر مرده‌شويي بود و كمتر فرصت آن پيش آمد كه ميسي ويليامز را در حال درخشيدن در نقش خود ببينيم.
سياسي‌بازي‌هاي ابهام‌آميز بيشتر از هميشه لذت‌بخش شده‌اند، به خصوص براي من كه جاناتان پرايس را در نقش هاي‌اسپارو مرعوب‌كننده با رغبت تماشا مي‌كردم. نبرد هاردهوم هم نمايشي نفس‌گير بود كه از فتوحات سريال به شمار مي‌آيد. در اين ميان كساني هستند كه از سرعت پيشرفت نامتعادل داستان اين فصل شكايت مي‌كنند. بگذاريد بگويم كه صحنه‌هاي ديوار و وينترفل همگي شاهكار بودند، اما داستان‌هاي فرعي ديگري از جمله چگونگي به قدرت رسيدن جنگ‌طلبان خدايان هفت‌گانه كمي سرهم‌بندي شده به نظر مي‌رسيد. كنترل خطوط داستاني مختلف بازي تاج و تخت هميشه كار دشواري بوده، منصفانه است اگر بگوييم كه با وجود توده‌اي از شوك‌هاي پياپي از تاثيرگذاري اتفاقات كاسته شده باشد. بازي تاج و تخت درنهايت يك سريال تلويزيوني است، و ظرفيت پذيرش آن دربرابر اتفاقات غيرمنتظره و ترسناك تنها تا كمي پيش از آن كه اشباع شود پيش مي‌رود.
متوجه هستم... با اين حال من هنوز در اين گروه قرار نمي‌گيرم. فصل پنجم فصل آساني نبود اما ادامه مسير هم غيرممكن نيست. لحظات مهيب داستان همگي در متن گنجانده شده بودند و تعداد بسياري از آنان اساسا از بطن ماجرا بيرون آمدند (موافقت يا عدم رضايت شما از تصميماتي كه منجر به خلق چنين لحظاتي شدند بدون شك مربوط به انتخاب و سليقه شخصي شماست). حالا كه دني از مرين بيرون آمده، جان درحال تقلاست، هاي‌اسپارو چنگال خود را گرداگرد پايتخت محكم كرده و نيروهاي تاريكي در وينترفل در حال مبارزه هستند، آيا قرار است همه چيز در گردهمايي مرگ و نااميدي به پايان برسد؟ نمي‌دانم، اما مثل تريون لنيستر، من هم كمي راحت‌تر ديگران را مي‌بخشم، چراكه اين فصل شاهد پرواز يك اژدها بودم.

ويسنا فولادي
نظرات
اونم سه شنبه 9 تير 1394 بكش بيرون ديگه
3 24
پاسخ
شهاب سه شنبه 9 تير 1394 اين چه وضع حرف زدن هستش..هرکي ميخواي باش و حالا که اوني مجبور نيستي درباره چيزهايي که براي بقيه مهم و جذاب و خواندني هستش نظر بدي!!
تير سه شنبه 9 تير 1394 ببند تو هم اين وسط، اين چيز جذاب رو اماله كردن به ما
آراز جمعه 12 تير 1394 مجبور نيستين بخونين
طاها چهارشنبه 17 تير 1394 من موندم اين لمپن چرا اومده تو اين سايت. عمو جان برو شهواني.کام

عليرضا سه شنبه 9 تير 1394 ولي آقا من يه انتقادي بکنم نسبت به اين سايت هفت فاز
پارسال هم همينطوري شد! تا يه ماه بعد از پخش سريال هي هر هفته مطلب ميذاشتين ولي بعدش ديگه رفــــت تا فروردين سال بعد! خب يه کم با فاصله بذارين که براي کل طول سال مطلب داشته باشين! مثلا هر ماه يکي دوتا بذارين نه اينکه الان که داغه هرهفته سه چهار تا بذارين بعدکه ديگه مطلب نداشتين حاجي حاجي مکه
10 5
پاسخ

حميد چهارشنبه 10 تير 1394 در مورد بهترين سريال تاريخ مطلب بسيار زياده و دوستان 7فاز با متن هاي زيباشون لذت تماشاي سريالو چند برابر کردن دوستاني که علاقه ندارن منت بزارن نخونن کامنت پيشکش
9 2
پاسخ
dk چهارشنبه 10 تير 1394 پاچه خواري نكن بزرگوار. بشين مطالب بهترين سريال تاريخ رو بخون و كف و خون برين
سها چهارشنبه 10 تير 1394 به dk مرتيكه خر چرا توهين مي كني؟

سيامک دوشنبه 24 خرداد 1395 بهترين نقدي که تاکنون ازسريال خواندهام.عالي
0 0
پاسخ

سيامک جمعه 15 مرداد 1395 زيباترين ودقيق ترين نقدي که تاکنون ازاين سريال خونده ام.باسپاس
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز