داستان یک ترانه - بخش سیزدهم / Read My Mind از The Killers

خيلي‌ها اين ترانه را تحت تأثير شديد بروس اسپرينگستين مي‌دانند و از روابط نزديك برندون فلاورز و بروس در دوران قبل از تهيه‌ي آن دم مي‌زنند. به هر تقدير، آلبوم Sam’s Town و به ويژه اين ترانه، The Killers را از انگ "زيادي بريتيش بودن" كه منتقدين آمريكايي در مورد آلبوم قبلي آنها (Hot Fuss)  كرده بودند، خلاص كرد و راه The Killers را براي تبديل شدن به يكي از مهم‌ترين گروه‌هاي آلترنيتيو راك آمريكا هموارتر نمود.

7فاز:
The Killers – Read My Mind
اين قطعه‌ي انتميک و پرطرفدار که از قرار، محبوب‌ترين ترانه‌ي اين گروه راک آمريکايي براي خود آنها هم هست، در تاريخ 13 فوريه‌ي 2007 و به عنوان سومين سينگل از دومين آلبوم استوديويي The Killers - Sam’s Town منتشر شد. جالب است بدانيم که اين قطعه، در اصل يک ترانه‌ي کاملاً متفاوت با نام Little Angela بوده با بيت راک و شعري که يک داستان عاشقانه‌ي کوچک را روايت مي‌کرده است. برندون فلاورز، مرد اول و خواننده‌ي اصلي گروه در اين باره به مجله‌ي رولينگ استون مي‌گويد "اين ترانه، در واقع، در قالب يک قطعه‌ي B-Side با نام Little Angela شکل گرفت. در حين ضبط آن، بين آلان مولدر و فلاد (تهيه‌کننده‌ي آلبوم) مشاجره‌اي در مورد اين ترانه درگرفت و شنيدم که آلان گلايه مي‌کند که شعر من به اندازه‌ي کافي خوب نيست. پس شروع کردم به خواندن ملودي‌هاي متفاوت و تجربه کردن شعرهاي ديگر با الهام بيشتر از زندگي شخصي خودم. دو ساعت بعد، يک ترانه‌ي کاملاً جديد متولد شد که به نظر من، بهترين ترانه‌اي است که ما تا به حال نوشته‌ايم".
فلاورز در جايي ديگر به NME مي‌گويد " راستش ملودي من تا حدود زيادي شبيه ملودي Mrs. Robinson شده بود، شعر عالي نبود و خوشبختانه آلان مولدر جرأت کرد و اين‌ها را به من گفت – او گفت که بهتر است اين الگو را حفظ کنيم و يک ترانه‌ي جديد روي آن بنويسيم و اين‌گونه بود که Read My Mind متولد شد."
اين قطعه پس از انتشار به رتبه‌ي 62 در Billboard100 و رده‌ي 15 در UK Single Chart رسيد و بارها و بارها توسط دي‌جي‌ها و گروه‌هاي مختلف ريميکس شد که مهم‌ترين آن ريميکسي است که Pet Shop Boys تحت عنوان Stars are Blazing Mix ساخته و در آلبوم خود جاي دادند.
استقبال منتقدين از اين قطعه، برخلاف آلبوم، کاملاً مثبت بود و مثلاً اسون فيليپ از بيلبورد آن را "روايت شکوهمند ملوديک با ترکيب Duran Duran و بروس اسپرينگستين" ناميد و NME آن را "نقطه‌ي عطف به جا و انتميک آلبوم" خواند.
خيلي‌ها اين ترانه را تحت تأثير شديد بروس اسپرينگستين مي‌دانند و از روابط نزديک برندون فلاورز و بروس در دوران قبل از تهيه‌ي آن دم مي‌زنند. به هر تقدير، آلبوم Sam’s Town و به ويژه اين ترانه، The Killers را از انگ "زيادي بريتيش بودن" که منتقدين آمريکايي در مورد آلبوم قبلي آنها (Hot Fuss)  کرده بودند، خلاص کرد و راه The Killers را براي تبديل شدن به يکي از مهم‌ترين گروه‌هاي آلترنيتيو راک آمريکا هموارتر نمود.

هومان فرزاد يگانه
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز