سی تِرَک برتر سال 2013

7فاز: سفري حماسي به درون آينه‌هاي تودرتوي عشق و تنهايي و مرگ؛ آرت‌راك، سينت‌راك دهه‌ي 80 و فانك با چاشني موسيقي «رارا»ي هائيتي؛ دومين تِرك سال 2013 به انتخاب مجله‌ي معتبر NME و يكي از تحسين‌شده‌ترين ترانه‌هاي سال؛ پلي ميان آركدفاير گذشته و آينده.

1. Katy perry/roar
ريتم و ليريک امتحان پس داده‌ي پاپ با ملودي و ترجيع بندي که در ذهن و روي زبان مي‌ماند؛ گام ديگري براي رسيدن به قله‌ي موسيقي پاپ؛ با چاشني فانتزي و ويديوي بامزه‌اش مي‌تواند صداي موسيقي پاپ دوران خود باشد.


2. Jim james/a new life
آرام و باشکوه؛ دريچه‌اي به نور صبح‌گاهي؛ تلألو خورشيد درخشان بر چشمان نيمه‌باز؛ تجربه‌اي به شدت شخصي از يکي از مهم‌ترين مردان موسيقي نئوفولک.


3. Phosphorescent/song for zula
يکي از تحسين شده‌ترين ترانه‌هاي سال؛ اندوه عميق اقيانوس با جاذبه‌اي که آن را بر دل مي‌نشاند؛ چشم‌انداز عشقي که ديگر نه حلقه‌ي آتشي پايدار و سوزاننده که همچون پري در باد، گذرا و بي‌دوام است؛ عاشقانه‌اي از اعماق جان.


4. Depeche mode/should be higher
قدرت‌نمايي باشکوه اساتيد و کهنه‌کاران موسيقي سينت‌راک؛ سمفوني الکترونيک؛ برج و بارويي گوتيک، پر از جزئيات مهيب.


5. Vampire weekend/ ya hey
ترکيب معصوميت کودکانه و بلوغ شاعرانه؛ معجون لذت‌بخش بازيگوشي شاعرانه و موسيقي سر حال و جوان با مفاهيم مذهبي و انساني در ظرفي به غايت هنرمندانه؛ ترانه‌اي سهل و ممتنع درباره‌ي خدا.


6. John newman/love me again
سر و حال قدرتمند؛ پر از شور و عشق جواني؛ توفان موسيقي سول‌دنس انگليس که چارت فروش آمريکا را هم لرزاند؛ نامزد بهترين ترانه‌ي سال در بريت‌اواردز 2014.


7. Daughter/youth
مرثيه‌اي براي روياي تلف شده‌ي جواني؛ بنايي استوار و آرام از شعر و موسيقي خوب؛ شعله‌هاي آتش، زير پوست انسان.


8. Avicii/wake me up
نقطه‌ي شروع موفقيت تجاري و اعتبار هنري آويجي؛ هيت بزرگ تابستان 2013؛ ترکيب شنيدني موسيقي پرشور و ريتميک دنس‌پاپ، گيتار آکوستيک و وْکال متفاوت و قدرتمند، با ليريک خسته و از نفس‌افتاده.


9. Arcade fire/reflektor
سفري حماسي به درون آينه‌هاي تودرتوي عشق و تنهايي و مرگ؛ آرت‌راک، سينت‌راک دهه‌ي 80 و فانک با چاشني موسيقي «رارا»ي هائيتي؛ دومين تِرک سال 2013 به انتخاب مجله‌ي معتبر NME و يکي از تحسين‌شده‌ترين ترانه‌هاي سال؛ پلي ميان آرکدفاير گذشته و آينده.

 


10. Haim/falling
مهم‌ترين اثر برندگان جايزه‌‌ي صداي سال 2013 شبکه‌ي BBC؛ سرحال و متفاوت با هارموني درخشان که اين گروه خواهرانه را در آستانه‌ي اتفاقي بزرگ قرار داد.


11. Arctic monkeys/do I wanna know
عضو مشترک اغلب فهرست‌هاي بهترين ترانه‌هاي سال؛ اولين اثر آرکتيک مانکيز که به 100 ترانه‌ي هيت بيلبورد آمريکا وارد شد؛ بلوغ موسيقايي گروه همراه با جادوي ليريک تند و تيز و هميشه درخشان الکس ترنر.


12. King krule/easy easy
صدايي رنج‌ديده و خشن از عمق محله‌هاي تاريک و کثيف پايين‌ شهر؛ آرچي مارشال 17 ساله با صدا، ليريک و موسيقي خلوت و غريب خود، تجربه‌اي کوتاه وهولناک مي‌آفريند؛ موسيقي شهري در تأثيرگذارترين شکل خود.


13. sam smith/la la la
يکي از هيت‌هاي بزرگ تابستان 2013 با ويديويي که بسيار ديده شد؛ شاد و غمگين؛ تلخ و شيرين؛ سم اسميث با اين ترانه معرفي شد.


14. Best coast/fear of my identity
ايندي‌پاپ ريتميک و سرحال با چاشني دغدغه‌ي هويت؛ سهل و ممتنع؛ هشدار! تيغ تيزي در زير سطح رويي اين ترانه تعبيه شده که حسابي خراش مي‌دهد.


15. Volcano choir/comrade
اثر برجسته‌ي آلبومي که تِرَک ضعيف ندارد؛ اين فقط يک تجربه‌ي بون ايوري يا نواي بومي ارکسترال ديگري نيست؛ هم‌سرايي با باد پاييزي که از ميان جنگل‌هاي انبوه آمريکاي شمالي مي‌گذرد؛ احساس قدرت در قلب طبيعت.


16. London grammar/strong
شبانه‌ي ميني‌ماليستي تريپ‌هاپ با اندوهي عميق و غريب و وُکالي که شايد بهترينِ 2013 باشد؛ قدرتمند و گيرا؛ يکي از مهم‌ترين کشف‌هاي سال.


17. CHVRCHES/recover
ترانه‌ي اصلي يکي از مهم‌ترين گروه‌هاي سينت‌پاپ در سال 2013؛ جرقه‌ي موفقيت گروه؛ سينت‌پاپ دهه‌ي 80 در لباس قرن بيست و يکمي.


18. Empire of the sun/alive
الکتروپاپ برانگيزاننده و سرحال استراليايي با رگه‌هاي مُد و فشن؛ خوشبينانه و سر حال؛ نور و يخ؛ جنگل و خورشيد.


19. Lorde/royals
آلترنيتيو- پاپ همچنان زنده است؛ غريبه‌ي نوجواني از نيوزلند که چارت‌هاي فروش را تسخير کرد؛ ميني‌ماليسم در قلمرو آرت‌پاپ؛ شگفت‌انگيز و درخشان؛ برنده‌ي جايزه‌ي گرمي بهترين ترانه و بهترين اجراي پاپ سال 2013.


20. Thirty seconds to mars/up in the air
غرش توفان ترديد و وسوسه؛ پرواز به سوي رويايي واقعي؛ محرک و تکان‌دهنده با ويديويي که از ياد نخواهيد برد؛ ديوانگي همراه با برنده‌ي اسکار بازيگري 2013، جرد لتو، و رفقا.

 


21. Robin thicke ft pharrel Williams and T.I/Blurred lines
جنجالي‌ترين و شايد شنيده‌ شده‌ترين ترانه‌ي سال 2013؛ تغيير مسير ناگهاني و موفقيت‌آميز رابين‌تيک؛ حالا ديگر رابين تيک يکي از اصلي‌ترين مردان جريان اصلي موسيقي پاپ آمريکاست.


22. One republic/counting stars
يکي از موفق‌ترين ترانه‌هاي گروه که توانست بر صدر چارت فروش بسياري از کشورها بايستد؛ پاپ-راک برانگيزاننده با رگه‌هايي از فولک؛ ترانه‌اي درباره‌ي تلاش براي ماندن و جان‌سختي؛ روايت شخصي موفقيت رايان تدر، مرد اول گروه.


23. Yo la tengo/stupid things
سوار بر غبار زمان؛ آرام و گرم و دلپذير؛ حاصل عمر کاري طولاني‌مدت يولاتنگو؛ روايت شاعرانه‌ي جزئيات کوچک اما نفس‌گير زندگي، براي ما که هميشه در آستانه‌ي سقوط، بيدار مي‌شويم.


24. Kings of leon/temple
تحسين‌شده‌ترين قطعه‌ي آلبومي که دست‌کم گرفته شد؛ آلترنيتيو و گريج راک در خدمت راک اند رول جنوبي؛ به نظر مي‌رسد که از تونل زمان به سلامت عبور خواهد کرد؛ ترانه‌اي که به راحتي با شما مي‌ماند.


25. Moby/the perfect life
روايت عاشقانه و شنيدني موبي از زندگي بي‌نقصي که همه به آن محتاجيم؛ چشم‌هايت را ببند و روياي خود را بساز؛ تحسين‌شده‌ترين قطعه‌ي آلبوم جديد موبي با اجرايي تکان‌دهنده و دلپذير.

26. David bowie/where are we now
خردمندانه و خاطره‌انگيز؛ صداي ديويد بووي امروز؛ روايت سرگشتگي مردي گمشده در زمان که تا خورشيد هست، باران هست، آتش هست و انسان هست، خيابان‌ها را در انتظار لحظه‌ي موعود مي‌پيمايد؛ تصوير اسطوره در آينه‌ي زمان.
27. Daft punk/get lucky
بهترين قطعه‌ي آلبومي که مهم‌ترين جوايز سال 2013 را درو کرد؛ بازگشت باشکوه نابغه‌هاي فرانسوي موسيقي الکترونيک با همکاري نيل راجرز و فرل ويليامز که هيت‌اي ديگر را به کارنامه‌ي خود افزود؛ مهم‌ترين ترانه‌ي سال که احتمالاً بيش از هر ترانه‌ي ديگري شنيده و تحسين شد.
28. Kanye west/black skinhead
سراپا خشم و فرياد؛ هجوم همه‌جانبه‌ي بيزاري و نفرتي تاريخي با اولين کوبش بيت‌ها و زوزه‌ي بريده‌بريده‌ي نفس‌ها؛ کانيه وست همچنان متفاوت است و موفق.
29. Miley cyrus/we cant stop
با اين ترانه از کاراکتر هنري جديد مايلي سايروس رونمايي شد؛ حالا او به يکي از مهم‌ترين آيکون‌هاي موسيقي پاپ آمريکا تبديل شده است.
30. Bombino/amidinine
متفاوت‌ترين صداي گيتار امسال از کشور آفريقايي نيجر به گوش رسيد؛ يکي از بهترين اجراهاي 2013 که مبادا به خاطر گمنامي شنيده نشود؛ صدايي تازه که پيش‌تر نشنيده‌ايد.

هومان فرزاد يگانه
نظرات
پوريا پنجشنبه 28 فروردين 1393 ممنون از سليقه خوب و جالب شما. از همه جالبتر برام آهنگ شماره 3 بود که تو تيتراژ آخره فيلمThe Spectacular Now براي اولين بار شنيدم. باز هم تشکر
1 0
پاسخ

مهرنوش نيک مانده جمعه 29 فروردين 1393 عاليست هومان جان، موفق باشي.
1 0
پاسخ

murray يكشنبه 31 فروردين 1393 کاري بس پسنديده، فقط اگه با مثلا يه آيدي جعلي لينک دانلود 30 تا ترک رو هم يه جورايي ميذاشتين عالي بود. در غير اينصورت دانلود 30 تا ترک بالا ستمي است در حق علاقه مندان!
ارادتمند
فکسون
1 0
پاسخ

farzad يكشنبه 28 ارديبهشت 1393 Chera Nick cave jaei tu in list nadasht?
Albume akhare nick cave aali bud.sarfe nazar az video cliphaye janjalie in goruh ke aksaran ruye tarike zendegi ro neshun mide va kheili az montagheda azash irad gereftan.ina hamash taghsire website-haei mese spin ,billboarde ke faghat be amare download negah mikonan.hamintor ke mishe did aksare in nazarat az senin nojavani hastan.kesaei ke hosele daran dar fazaye majazi nazar bedan.ama fan-haye artisti mese nick cave hichvaght nemian khodeshuno ba tafakorate bacheganeye tarafdaraye rihanna va shakira va kheilihaye dige khaste konan.va natije in mishe ke nick cave va amsaale onha neshun dade nemishan.
0 0
پاسخ

farzad يكشنبه 28 ارديبهشت 1393 Bombino aalie.
Merc az inke tu list bud.
0 0
پاسخ

هومان فرزاديگانه يكشنبه 28 ارديبهشت 1393 قبل از هر چيز از توجه شما به فهرست پيشنهادي ما تشکر مي‌کنم و اميدوارم در ادامه‌ي راه هم، هم‌چنان خواننده‌ي ما باشيد و ما را از نظرات مفيدتان بي‌بهره نگذاريد؛ چند نکته:
1- ما در 7 فاز از طرفداران جناب نيک کِيو هستيم و اتفاقاً آلبوم بسيار خوب سال 2013 ايشان در فهرست 10 آلبوم برتر سال سايت ما قرار داده شده؛ اما حساب ترَک‌هاي برتر سال تا حدودي متفاوت است. فهرست بالا بر اساس چند معيار اصلي انتخاب شده که مهم‌ترين آنها، سليقه‌ي ما، هيت شدن و ارزش‌هاي ذاتي ترَک‌ها بوده است؛ و اين که به اعتقاد ما، تماميت آلبوم سال 2013 نيک کِيو، درخشان و قابل ملاحظه است، اما فاقد ترَک خيلي خاص و برجسته‌اي است که از قالب آلبوم خارج شده و به تنهايي مورد توجه ويژه قرار گيرد.
2- ما در 7فاز بنا داريم که موسيقي جريان اصلي، ايندي و آلترنيتيو را در کنار هم ببينيم و براي ما موسيقي خوب، چه از جانب نيک کِيو نابغه باشد و چه از سوي ريحاناي جذاب، ارزشمند و قابل توجه است.
3- در تهيه‌ي فهرست‌هاي اين‌چنيني، حتماً نقش سليقه غير قابل انکار است.
باز هم ممنون از توجه شما خواننده‌ي محترم
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطبررسي موسيقي 2013

24فروردين1393 1

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز