طعم ترس - بخش هشتم: کینگ کونگ (مریان سی. کوپر و ارنست بی. شودساک)

كوپر و شودساك به طور قطع در پي ساختن فيلمي درمورد معضلات ناشي از بحران اقتصادي نبوده‌اند و علت خوب بودن فيلم‌شان هم همين است چون مثل هر فيلمساز كار درست ديگري فقط حواس‌شان به كارشان بوده و سعي كردند به بهترين نحو داستانشان را تعريف كنند و به همين خاطر بوده كه به قول استيفن كينگ هرآنچه در پيرامون‌شان مي‌گذشته به نوعي در اثرشان بازتاب يافته است.

7فاز: فيلم نمونه‌اي دوران بحران اقتصادي و يکي از آيکون‌هاي فرهنگ عامه تا همين امروز که تلفيقي است از سينماي ترسناک و فاجعه. دو گونه‌اي که بعدها هرکدام در دوره‌اي بدل به محبوب‌ترين گونه سينمايي شدند. کوپر و شودساک مستند ساز و ماجراجو با بخشيدن بعدي دراماتيک و سرو شکلي سينمايي به يکي از سفرهاي اکتشافاتي شان و البته به مدد ويليس اوبراين نابغه نه فقط يکي از پرفروش‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينما را ساختند که يکي از معروف‌ترين نمادهاي تاريخ بشريت را به تصوير کشيدند (يکي از معروفترين تصاويري که از کره زمين در ذهن ساکنين ساير کرات وجود دارد بدون شک تصوير کينگ کونگ بر فراز امپاير استيت است.). خود شخصيت کونگ البته به هيچ وجه همچون فيلم خوش اقبال نبود . هيولاي حاکم بر جسم و جان بوميان سرزميني دورافتاده خواسته و ناخواسته راهي سرزمين متمدن شد و آنگاه که نتوانست نظم وتمدن را تاب بياورد پيش چشمان محبوبش جان داد و اشک بر چشمان ميليون‌ها نفر در سالن سينما آورد. همان‌هايي که در اثر اتفاقات ناشي از بحران اقتصادي سرمايه و زندگي‌شان را از کف داده و به اميد يافتن راه نجاتي راهي شهرهاي بزرگي نظير نيويورک شده بودند. کينگ کونگ هم همچون يک شهرستاني ساده دل فريفته جلوه پرزرق و برق شهربزرگ که در چهره و پيکر في ري مستحيل شده به دنبال رويايش وارد جنگل نيويورک شد و همزادهاي انساني‌اش ناخواسته به تماشاي سرنوشت محتوم خويش در قالب اين داستان به شدت تخيلي نشستند و با قدرت حيواني و توحش بدوي‌اش که تمامي ستون‌هاي تمدن يکسان‌ساز نيويورک را مي‌لرزاند کف زدند و جيغ کشيدند و با تماشاي عشق نافرجامش به يکي از نمادهاي خوش جلوه شهر بزرگ غمگين شدند و اشک ريختند.
کوپر و شودساک به طور قطع در پي ساختن فيلمي درمورد معضلات ناشي از بحران اقتصادي نبوده‌اند و علت خوب بودن فيلم‌شان هم همين است چون مثل هر فيلمساز کار درست ديگري فقط حواس‌شان به کارشان بوده و سعي کردند به بهترين نحو داستانشان را تعريف کنند و به همين خاطر بوده که به قول استيفن کينگ هرآنچه در پيرامون‌شان مي‌گذشته به نوعي در اثرشان بازتاب يافته است. براي مثال انتخاب درجه يک في ري از ميان انبوهي از ستاره‌هاي ريز و درشت با آن موهاي بلوند و زيبايي خاصش که جان مي‌داده براي روي جلد مجله‌هاي آن دوران. همان‌هايي که سربازها به داخل کمدشان مي‌چسبانده‌اند و مهاجرهاي نيويورک‌نشين بالاي تخت اتاق محقرشان در يک هتل درجه سه شبي يک دلاري. همان نوع زيبايي‌اي که خيلي خيلي بيشتر از زيبايي مثلا اينگريد برگمن يا حتي اليزابت تيلر مي‌توانسته دل از يک غول ساده دل تازه از شهرستان آمده ببرد. همان نوع زيبايي‌اي که شبي پس از يک روز تلاش بي‌حاصل براي يافتن کار روي پرده سينما يا روي سن يک کلوب يا حتي روي جلد يک مجله مي‌توانست دل از آن غول‌هاي گرسنه ببرد و توامان تسکين‌شان دهد و خستگي‌شان را مضاعف سازد. همان زيبايي‌اي که جسيکا لنگ و به خصوص نائومي واتس در دو نسخه بعدي کينگ کنگ به طور کلي فاقدش بودند. پيتر جکسون سازنده نسخه اخير کينگ کونگ آنقدر حواسش به نمايش فقر کشنده ناشي از بحران اقتصادي بوده که نفهميده نائومي واتس عليرغم بازي خوبش فاقد آن نوع زيبايي مردافکن مورد نظر نقش است که البته با آن نوع زيبايي مردافکن برآمده از ادبيات که مردان بزرگ را از پا در مي‌آورد و مثال مناسبش مارلنه ديتريش است فرق دارد و بيشتر نوعي زيبايي جلوه‌گرانه زميني است که مردان زميني و معمولي را از پاي در مي‌آورد و نمونه مناسبش در زير گونه فيلم نوآر ورونيکا ليک است در حاليکه نائومي واتس بيشتر يادآور نامزد دکتر جکيل است تا دلبر کينگ کونگ.
جدا از اين هراس‌هاي واقعي مستتر در فيلم حتي حضور هيولايي غول پيکر در مرکز فيلم و رعايت اصولي چون تقابل تمدن توحش و هجوم هيولا به شهر و مردمش باعث نشده تا کينگ کونگ صرفا به عنوان يک فيلم ترسناک قلمداد شود. شايد به واسطه شهرت فراوانش باشد که باعث شده تا از حالت يک فيلم صرف خارج شود. ولي سواي همه اين موارد يک فيلم ترسناک است تنها به خاطر نمايش نياز هيولا به يک موجود مونث که وراي عشق يا ميل جنسي بايد چيزي جديد برايش تعريف کرد . نيازي که هم برآورده نشدنش هيولا را به نابودي مي‌کشاند و هم برآورده شدنش مرگ و نيستي برايش به دنبال دارد.

پدرام شايق
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز