گزیده نظرات منتقدان درباره Daredevil/ دردویل سریال جدید شبکه «نتفلیکس»

راجرايبرت.كام - برايان تالريكو: "يك اقتباس درگيركننده... درامي هوشمندانه و خوش‌ساخت كه البته شايد كمي در نمايش يك اكشن واقعي براي آنان كه ولع CGI بازي‌هاي خاص مارول مدرن را دارند كمي لاغر و ضعيف باشد، با اين حال اين سريال ظرافت گمشده بيشتر آن بلاك‌باسترها را پيدا كرده است. اپيزود اول به شكل قابل توجهي به خود مطمئن است و بيشتر شبيه به يك نمايش تئاتر است تا يك سريال تلويزيوني. فكر كنم بايد متوجه اين نكته باشيم، سريالي كه تماشاگران هدف‌اش نوجوانان هستند مدتي زمان مي‌برد تا در كنار خاصيت ابرقهرماني، موتور جنايي خود را هم راه بيندازد."

7فاز: شبکه نت‌فليکس از 13 اپيزود کامل مجموعه "دردويل" مارول پرده برداري کرد. اين سريال با بازي ستاره "امپراطوري بوردواک"، چارلي کاکس ساخته شده که کاکس در آن نقش يک وکيل نابيناي ابرقهرمان‌شده به نام مت مرداک را بازي مي‌کند.
اين سريال به تهيه‌کنندگي استيون اس.د‌نايت (اسپارتاکوس)، دبورا ان وول، روساريو داسون، توبي لئونارد مور، باب گانتون، آيليت زورر، الدن هنسون، وينسنت دن آفريو، اسکات گلن و وودني کرتيس-هال را در ليست بازيگران خود دارد. ديردويل اولين سريال از 5 مجموعه لايواکشني است که در آينده توسط اين شبکه عرضه خواهند شد، "جسيکا جونز"، "لوک کيج"، "مشت آهنين" و "مدافعان" به زودي به اين مجموعه اضافه مي‌شوند.

گزيده نظرات منتقدان برتر را درباره "دردويل" بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - تيم گودمن: "با خودنمايي هرچه بيشتر کاميک‌هاي مارول در دنياي تلويزيون يک نکته پيش از هرچيز عيان مي‌شود: جنس سرگرمي آنان بهتر از دنياي خيالي سينما جواب مي‌دهد. در رابطه با اين کاميک خاص اما پخش آن از شبکه نت‌فليکس فرصت پروراندن داستان در قالبي بزرگتر را مهيا کرده است. با اين حال در نهايت، متن "دردويل" متني صيقل داده شده است که تمايل دارد به فيلم‌هاي نوآر تنه بزند، اما عدم وجود ثبات و متن مناسب براي دستيابي به اين هدف بيشتر به کارکرد خون مصنوعي شباهت پيدا مي‌کند... دردويل مي‌تواند به شکل سرسام‌آوري سرگرم‌کننده باشد و با اين حال در ترسيمي که از خشونت دارد متناقض عمل کند و همچنان دليلي قابل دفاع يا توضيحي کنايه‌وار براي اين ضعف آشکار خود ارائه نکند. کاراکتر دردويل تنها مردي نابيناست که در نبردهاي تن به تن عملکرد واقعا خوبي دارد، در عين حال اين احتمال وجود دارد که در سي ثانيه اول در هر زد و خورد با آدم‌بدهاي واقعي داستان به ضرب گلوله کشته شود."
"کاکس از بازيگرهاي خوب اين مجموعه است. او دوست داشتني است و مي‌تواند با وجود همه مشکلات با ديگران وارد تعامل شود. دردويل بدون شک سريالي ديدني است، ولو اينکه باورپذير نباشد... شايد درست باشد که سريال را با چنين نگاهي قضاوت کرد، به عنوان يک سرگرمي خالص. صرف اينکه دردويل از نت‌فليکس پخش مي‌شود به اين معنا نيست که بايد پاياني در اوج و درخور يک سريال شبکه کابلي داشته باشد. در بهترين حالت، دردويل يک کاميک هيجان‌انگيز است که وارد زندگي واقعي شده. با اين وجود باز هم بايد اين واقعيت را در نظر گرفت که سريال قصد دارد در مسير تقابل "شهر گناه" با "300" اوج بگيرد اما باز هم جنس خشونتي که برگزيده است با تاکيد بتمن‌وار دهه شصتي‌اش بر روي برتري مشت‌ بر اسلحه تطبيق ندارد. طرفداران مارول عاشق آن خواهند شد، اما اگر هنوز بنشي (Banshee) را تماشا نکرده‌ايد بهتر است اول سراغ آن برويد."

نيويورک تايمز - مايک هيل: "در مرتبه‌اي بالاتر از سريال‌هاي قبلي نت‌فليکس، درو گدار و دنايت در ايجاد ساختار کلي روايت خود رويکردي محتاطانه داشتند. تا پيش از اين در اقتباس‌هاي تلويزيوني از کاميک‌بوک‌ها ضرورت ارائه تصويري دقيق از قدرت‌هاي ابرقهرمان و معرفي سريع دشمن اصلي او به شدت احساس شده بود. با اين وجود دردويل مارول عجله‌اي در اين خصوص ندارد. .. اين اشتياق براي ايجاد تاخير در نمايش نقطه اوج داستاني، تغييري دلپذير در مسيرهاي معمول هميشگي است، اما به يک پياده‌روي از روي فراغت خاطر هم ‌شباهت ندارد. ... مشکل اينجاست که بيشتر بخش‌هاي داستان احساسي نامعلوم و غيرمتمايز دارند، شبيه به تکه‌هاي منفصل يک سريال پليسي متوسط نزديک به خوب. صحنه‎‌هاي درگيري شما را منتظر نگه مي‌دارند، صحنه‌هايي که غالبا طولاني هستند، با اين وجود از تماشاي آن‌ها لذت خواهيد برد. وول و داسون هر دو خارق‌العاده‌اند . کاکس در نقش مرداک اجراي خوبي دارد اما باعث نمي‌شود که درشتي و جانورخويي "دردويل" را تماما احساس کنيد ... البته اين وضعيت مي‌تواند در آينده تغيير کند."

واشنگتن پست - ديويد بتانکورت: "نيازي نيست همه اپيزودها را تماشا کنيد که متوجه شويد چقدر همه چيز درباره اين سريال درست است، از جمله انتخاب نيويورک براي فيلمبرداري. دردويل نوعي واقع‌بيني شجاعانه دارد که فيلم‌هاي سينمايي مارول به کلي فاقد آن هستند. با اين حال اين کاميک را نبايد بيش از حد نياز با چيزي که مارول در تلويزيون نمايش مي‌دهد مقايسه کرد، چراکه سريال نت‌فليکس به شکلي هوشمندانه از آزادي‌اش در قبال محدوديت پخش بهره‌برداري کرده است. کاکس به خوبي ماهيت فيزيکي به کاراکتر بخشيده و بخصوص وقتي که نوبت به هنرنمايي‌هاي شيطان مي‌رسد او کاملا مي‌درخشد. به عنوان يک جنگجو عليه جرم و جنايت از آغاز داستان کاکس تقريبا به يک نينجا شباهت دارد."

راجرايبرت.کام - برايان تالريکو: "يک اقتباس درگيرکننده... درامي هوشمندانه و خوش‌ساخت که البته شايد کمي در نمايش يک اکشن واقعي براي آنان که ولع CGI بازي‌هاي خاص مارول مدرن را دارند کمي لاغر و ضعيف باشد، با اين حال اين سريال ظرافت گمشده بيشتر آن بلاک‌باسترها را پيدا کرده است. اپيزود اول به شکل قابل توجهي به خود مطمئن است و بيشتر شبيه به يک نمايش تئاتر است تا يک سريال تلويزيوني. فکر کنم بايد متوجه اين نکته باشيم، سريالي که تماشاگران هدف‌اش نوجوانان هستند مدتي زمان مي‌برد تا در کنار خاصيت ابرقهرماني، موتور جنايي خود را هم راه بيندازد."

ويسنا فولادي
نظرات
امين شنبه 16 خرداد 1394 ابرقهرماني از جنس مردم
در صحنه هاي اکشن خوب کتک مي خورد و خوب هم مي زند
ضد گلوله و ضربه نيست
اغراق بخشي از جاذبه هاي هر فيلمي است ولي من که باورش کردم
4 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز