نوشته دیوید تامسون درباره ستارگان تلویزیون: برایان کرانستون

نمي‌توان باور كرد كه فيلمي اين شهامت و جديت را داشته باشد كه بتواند شخصيتي چون والتر وايت را به وجود آورد. سريال تلويزيوني بلند مدت شيوه‌اي از روايت است كه دنياي فيلم را استعلا بخشيده همان كاري كه زماني ادبيات با نقاشي‌هاي غار كرده بود. و والتر دو تا از مركزي‌ترين سوال‌هايمان را پاسخ داده است: براي نجات يافتن چه كاري انجام خواهيم داد؟ و پس از نجات چه چيز باقي خواهد ماند؟

ديويد تامسون: در همين لحظه که من اين مطلب را مي‌نويسم برايان کرانستون پنجاه و هفت ساله است و تاکنون در صد و بيست و پنج پروژه به عنوان بازيگر کار کرده است. اين تعداد شامل چندين فيلم کوتاه، دوبله، اپيزودهايي از سريال‌هاي تلويزيوني مختلف و نقش‌هاي کوچک در فيلم‌هاي سينمايي بزرگ مانند آرگو مي‌شود. در اين ليست،سريال "malcom in the middle" (نزديک صد و پنجاه و يک اپيزود) و "braking bad" با شصت و يک اپيزود نيز ديده مي‌شود. شما بايد افراد زيادي را متقاعد کنيد که پدر مالکوم واقعاً همان بازيگر والتر وايت در breaking bad است. اين دو مرد اصلاً شبيه به هم نيستند؛ آن‌ها از يک جهان نيستند. پدر دنياي مالکوم شخصيتي بسيار بي‌دست و پا در يک خانواده‌ي خنده‌دار است، در حالي که والتر وايت يکي از مرموزترين و تاثيرگذارترين شخصيت‌هاي داستان مدرن است: معلم مدرسه‌اي معمولي که مي‌فهمد سرطان دارد و رو به موت است و تصميم مي‌گيرد طغيان کند و در جنايات سازماندهي شده شرکت مي‌کند و مرتکب قتل‌هاي خطرناک مي‌شود. والتر نمي‌خواهد بميرد و در اين راه حاضر است زندگي‌هاي زيادي را زير پا له کند. کمتر شخصيتي در سريال‌هاي تلويزيوني، خشونت موجود در جهان ما را نشان مي‌دهد. اما بهترين چيز درباره ي والتر وايت اين است که او در زندگي‌اي که بيشتر از حد توانايي‌اش دشوار و پيچيده است به همان اندازه‌ي پدر مالکوم بامزه است.
کرانستون سه جايزه‌ي بهترين بازيگر اصلي را براي برکينگ بد دريافت کرد، و سه بار نامزد دريافت جايزه‌ي بهترين بازيگر مکمل براي بازي در دنياي مالکوم شد. دانستن اين مطلب زياد دشوار نيست که والتر نسبت به هال در کلاس داستاني متفاوتي قرار گرفته است، اما مشکلاتشان به عنوان يک پدر به هم نزديک است. زماني بود که آن‌ها مرداني معمولي از طبقه‌ي متوسط بودند که آرزو داشتند يک خانواده را در شرايط مختلف حمايت و همراهي کنند. شما مي‌توانيد تصور کنيد که هال از آشنايي با والتر لذت ببرد. همانگونه که وينس گيليگان، خالق برکينگ بد گفته است: حتي هنگامي که او بدترين و شيطاني‌ترين تصميم‌هايش را مي‌گيرد، شما مي‌توانيد لايه‌هاي پنهاني انسانيت را ببينيد و ما به کسي نياز داشتيم که اين انسانيت را در عمق وجود خودش داشته باشد، انسانيتي بنيادين. وينس گيليگان نقشي را در يک قسمت سريال ايکس فايلز به برايان کرانستون داد که اين شخصيت نيز شخصيتي در حال مرگ با خشونت بسيار است. شخصيت قرار است وحشتناک اما قابل درک باشد، و شايد شما اضافه کنيد که شخصيت پدر مالکوم هم مسخره اما قابل درک است.
نمي‌توان تصور کرد که کرانستون در فيلمي بازي کند (يا بخواهد در فيلمي بازي کند) که در آن جذابيت والتر وايت را همچنان همراه داشته باشد، و  شايد در ادامه او با سر طاس در نقش‌هاي کوچک بازي کند و ما همچنان اين سوال را از خود بپرسيم که آيا اين مرد هنوز هم خود اوست (والتر وايت؟) علاوه بر آرگو او  در "The Lincoln Lawyer" و "Drive" و جاهاي ديگري که شايد حتي متوجه حضورش نشده باشيد بازي کرده است. نمي‌توان باور کرد که فيلمي اين شهامت و جديت را داشته باشد که بتواند شخصيتي چون والتر وايت را به وجود آورد. سريال تلويزيوني بلند مدت شيوه‌اي از روايت است که دنياي فيلم را استعلا بخشيده همان کاري که زماني ادبيات با نقاشي‌هاي غار کرده بود. و والتر دو تا از مرکزي‌ترين سوال‌هايمان را پاسخ داده است: براي نجات يافتن چه کاري انجام خواهيم داد؟ و پس از نجات چه چيز باقي خواهد ماند؟

ندا قطرويي
نظرات
سعيد جمعه 1 خرداد 1394 يک نوشته خوب درباره بهترين بازيگر تلويزيون
4 1
پاسخ
پوري يا جمعه 19 تير 1394 پيشنهاد ميشه سوپرانوز رو ببينيد، يا دوباره! و اين بار بيشتر روي بازي جيمز گاندولفيني فقيد زوم بشيد، البته منکر بازي زيباي کرانستون نميشم ولي همچنان بصورت محسوس بهترين بازي متعلق با "توني" هستش!!
mohammadhossein شنبه 12 تير 1395 پوري يا عزيز دوست خوبم من سوپرانوز رو هم ديدم ولي به قول سر انتوني هاپکينز بزرگ بازي بريان کرانستون بهترين بازي بود که تا حالا توي زندگيم ديدم .

javad-ht دوشنبه 4 خرداد 1394 هي چپ و راست از بريکينگ بد مطلب ميزاريد داغ دلمون رو تازه ميکنيد!
واقعا رنک يک سريالايي که ديدم!
6 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز