10 چهره برگزیده موسیقی پاپ معاصر ایران - بخش اول: بنیامین بهادری

بنيامين ميان خوانندگان نسل سوم موسيقي پاپ در كنار محسن چاوشي سرآمد بقيه بود و چون زودتر از چاوشي مجوز گرفت نامش بيشتر از او سر زبان‌ها افتاد. بنيامين بعد از عليرضا عصار، گروه آريان و خشايار اعتمادي توانست رونق را به موسيقي پاپ برگرداند و طيف جديدي از هواداران جوان پيدا كند.

7فاز: اولين تک‌نگاري چهره‌هاي موسيقي را با بنيامين بهادري شروع مي‌کنيم که در يک‌سال اخير دوباره به بورس خوانندگان پاپ تراز اول پيوسته است و کنسرت‌هايش با استقبال فراوان مخاطبان روبه‌رو مي‌شود.
از سال 1385 که اولين آلبومش منتشر شده تا امروز که حدود 8-9 سال از فعاليت هنري‌اش مي‌گذرد، کارنامه بنيامين از نظر فني فراز و فرودهايي داشته اما هميشه جزو محبوب‌ترين خوانندگان موسيقي پاپ بوده است. سال 1384 فضاي موسيقي پاپ در کشور کاملا جاافتاده بود و چهره‌هاي جديدي در بازار موسيقي مطرح شدند. معمولا شروع فعاليت‌هايشان هم با انتشار يک تک‌آهنگ در فضاي مجازي بود. اولين قطعه‌اي که از بنيامين شنيده شد در حقيقت مربوط به يک آلبوم مداحي بود که در اينترنت منتشر شد. آلبوم «ماه مهربون» در سال 1384 با اشعار مذهبي درباره امام حسين و اهل بيتش منتشر شد و يکي از ترک‌هاي آن به نام «بوي حرم» تبديل به يک اثر هيت(قطعه موفق و پرمخاطب در بازار موسيقي که سر زبان‌ها بيفتد) شد. ريتم و افکت‌هاي مداحي بنيامين شبيه قطعات اولين آلبوم رسمي‌اش «85» بود که اسفندماه 84 به بازار آمد. بنيامين ميان خوانندگان نسل سوم موسيقي پاپ در کنار محسن چاوشي سرآمد بقيه بود و چون زودتر از چاوشي مجوز گرفت نامش بيشتر از او سر زبان‌ها افتاد. بنيامين بعد از عليرضا عصار، گروه آريان و خشايار اعتمادي توانست رونق را به موسيقي پاپ برگرداند و طيف جديدي از هواداران جوان پيدا کند. آنهايي که متولد اوايل دهه هفتاد بودند و نيمه دهه هشتاد مصادف با ورودشان به دوره جواني بود آن هم در روزگاري که کم‌کم ماهواره‌ها باب شدند و انواع و اقسام موسيقي جوان‌پسند از پاپ گرفته تا ترنس و رپ شنيده مي‌شد.

آلبوم 85
اولين همکاري بنيامين با نيما وارسته که اتفاقا بر اثر يک اشتباه وارسته که تنظيم‌کننده همه قطعات بود، زودتر از تاريخ انتشارش لو رفت. يک اتفاق در بازار موسيقي پاپ. نصف بيشتر قطعات آلبوم تبديل به هيت شدند. ترانه‌هاي فريد احمدي که فرم کاملا جديدي داشتند موردتوجه قرار گرفتند. حتي آنهايي که کلمات پشت سرهم قطعه «برگرد» آلبوم «85» با مطلع «ساعت ديوار چشمات قلبم نمياي نمياي»، را مسخره مي‌کردند نمي‌توانستند منکر محبوبيتش ميان توده مردم شوند. آلبوم «85» البته بيشتر از هر قطعه ديگري با «خاطره‌ها» معروف شد. همان آهنگ معروف «دنيا ديگه مثل تو نداره». يک قطعه هيت واقعي که بعد از چيزي حدود يک دهه هنوز هم در خاطر مردم باقي مانده است. آلبوم «85» از دو جهت يک اتفاق بزرگ بود: يکي فروش فوق‌العاده‌اش که بازار موسيقي را تکان داد و ديگر آهنگ‌هايي که به درد جوان‌هاي آن دوره مي‌خوردند و توانستند گوي رقابت را از دست خوانندگان آن طرف آب‌ها بگيرند.

آلبوم 88
سه سال بعد از آلبوم «85» بنيامين آلبوم دومش را به بازار داد. اسمش يک بازه زماني فقط سه ساله است که بنظر خيلي کوتاه مي‌رسد. درواقع در طول اين 3 سال براي موسيقي پاپ اتفاقات خيلي زيادي افتاده بود. اگر سال 85 تعداد خواننده‌هاي پاپ مطرح به اندازه انگشتان دو دست بود، سال 88 انقدر تعداد خواننده‌ها زياد شده بود که تقريبا هر فصل يک آلبوم محبوب به بازار مي‌آمد و همه اين چهره‌هاي جوان تازه‌وارد هم طرفداران خودشان را داشتند و سالن‌هاي کنسرت پاپ حسابي شلوغ بود. با اين وجود خيلي‌ها منتظر بودند ببينند کار دوم خواننده‌اي که سه سال قبل‌تر بازار موسيقي را تسخير کرده بود چطور است. «88» آلبوم مفصلي با 17 قطعه بود با چند ترک در مايه‌هاي «85» و چند کار متفاوت تر که نتوانست موفقيت آلبوم اول را تکرار کند. بعضي‌ها مي‌گفتند قطعات آلبوم اول بنيامين انقدر در طول اين سال‌ها شنيده شده بودند که انتظار طرفداران بالا رفته بود و حداقل مي‌خواستند آهنگ‌هايي در همان حال و هوا بشنوند.آهنگ‌هايي که تبديل به هيت شوند. يک‌سري نبود نيما وارسته را به عنوان تنظيم‌کننده باعث افت قطعات مي‌دانند. بعضي ديگر هم معتقد بودند فضاي بازار موسيقي براي يک آلبوم جديد آماده نبود. به هر حال «88» را مي‌شود جزو شکست‌هاي بنيامين حداقل از نظر تاثيرگذاري طبقه‌بندي کرد. هيچ‌کدام از قطعاتش ماندگار نشدند. «88» جزو اولين آلبوم‌هاي ايراني بود که توانست در خارج از کشور هم منتشر شود.

آلبوم 93
سال سخت بنيامين 92 بود. وقتي آذر ماه همسرش را در يک تصادف رانندگي از دست داد و دوباره تبديل به تيتر يک روزنامه‌ها و خبرگزاري‌ها شد. آلبوم «93» سومين آلبوم او بعد از چنين فاجعه ناگواري منتشر شد که يکي از قطعات آن اصلا به ياد همسرش نسيم بود و روي جلدش هم عکس دختر کوچکش بارانا. تبليغات آلبوم طوفاني بود. بخصوص که اولين‌بار بود عکس دختر بنيامين منتشر مي‌شد. «93» آخرين خاطره نيما وارسته، همکار هميشگي بنيامين و تنظيم‌کننده قطعات او هم بود که حدود يک‌ماه بعد از بيرون آمدن آلبوم بر اثر نارسايي قلبي درگذشت. همه اين عوامل روي فروش و موفقيت آلبوم «93» تاثير داشتند.

ويژگي‌هاي سلبريتي بودن
بنيامين بهادري يک ستاره است. اگر تا به حال درباره‌اش شک داشتيد با حضورش در برنامه «بعضيا» و عيد امسال در «کلاه قرمزي» ديگر مي‌توانيد مطمئن شويد. بخشي از اين ستاره‌بودن مربوط به آلبوم‌هاي پرفروش‌اش است و بخش ديگر به کاراکترش برمي‌گردد. بنيامين جلوي دوربين دوست‌داشتني و مهربان است. اندازه نگه مي‌دارد و به همين دليل در برنامه «بعضيا» در حالي که علي ضيا خيلي علاقه داشت جو برنامه شب يلدا را دراماتيک و تراژيک بکند بنيامين از ذکر جزييات تصادف‌شان خودداري کرد. در مورد کارهايش فروتن و متواضع است و مردم ايران از هنرمندان متواضع خوش‌شان مي‌آيد. از عيد امسال به بعد بايد بگوييم که بارانا هم در ستاره‌بودن بنيامين تاثير دارد. بارانا در «کلاه قرمزي» خودش ستاره اصلي بود.

نقاط ضعف
بنيامين روي صحنه و موقع اجرا خيلي بهتر از آلبوم‌هايش است. شايد به همان دليل ويژگي‌هاي شخصيتي دوست‌داشتني‌اش باشد. به عنوان خواننده‌اي که اولين آلبومش يک موفقيت بزرگ بود بنظر مي‌رسد بعد از آن فرمول ساخت آهنگ‌هاي هيت را گم کرده است. جدا از اين بنيامين را بدون گروهش و افکت‌هاي صوتي کارهايش نمي‌شود تصور کرد. صداي آوازي بنيامين را خيلي کم شنيده‌ايم و همين باعث مي‌شود فکر کنيم گستره آوازي‌اش چندان وسيع و قوي نباشد. ترانه‌هايي که انتخاب مي‌کند و شيوه خواندنش هم اين احتمال را تقويت مي‌کند. در حقيقت تنها بازي که صداي واقعي بنيامين را شنيديم همان دو سه خط لالايي تاثيرگذاري بود که در «کلاه قرمزي» امسال خواند و اشک‌مان را درآورد.

قطعات موفق: «دنيا ديگه مثل تو نداره» از آلبوم «85» که معرف بنيامين به دنياي موسيقي بود و هنوز هم تاثيرگذار است/ «آدم آهني» از «85» که با اين قسمتش معروف است: « امشب درجه تبم روي هزار و سيصده/اما شايد به چشم تو اين تب فقط يه عدده/حالم بده، حالم بده»/«آهاي تو» از آلبوم «88» که جزو آهنگ‌هاي نزديک به آلبوم اول بنيامين بود با يکي از همان ترانه‌هاي متفاوت فريد احمدي: « تو رو من ، من تو رو ، تو رو خدا ، خود خدا مي دونه که من تو رو / تو رو من ، من تو رو ، تو رو من ، من تو رو دوست دارمت»
............
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

هرمز سلامي
نظرات
سميه پنجشنبه 27 فروردين 1394 خيلي مطلب خوبي بود..منتظر شماره هاي بعديش تا 10 هستم :)
0 3
پاسخ

دريا پنجشنبه 27 فروردين 1394 خيلي ممنون .. واقعا عالي بود اميدوارم سايتت فراگير شه تا همه دنيا بدونن بنيامين عشقه و تک و دنيا ديگه مثل اون نداره ...نداره نه ميتونه بياره.
0 2
پاسخ

الزامي دوشنبه 31 فروردين 1394 البوم 85 !!!!!!!!!!!!!!!!
عجب اسمي داره!
3 3
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز