‌بایگانی ماهانه

بایگانی فیلم: آبان 1394

10 نقش آفريني كه نبايد در فصل جوايز 2015 ناديده گرفته شوند/ از ماريون كوتيار «مكبث» تا كيت بلانشت «سيندرلا»

بهترين بازيگر زن- ماريون كوتيار- "مكبث"
شايد به دليل اينكه فكر كردند شانس فيلم ديگر مايكل فسبندر، "استيو جابز" در فصل جوايز بيشتر است يا شايد به اين دليل كه مكبث به نظرشان بيش از اندازه اكسپرسيونيستي آمد، به هر حال كمپاني واينشتاين هيچ نشانه‌اي از باور به اقتباس عالي جاستين كرزل از "مكبث" نشان ندادند. از بازي فسبندر تا فيلمبرداري چشمگير آدام آركاپا، ناديده گرفتن همه چيز مايه خجالت است، بخصوص زماني كه به ليدي مكبث با بازي ماريون كوتيار مي رسيم. اين بازيگر در دقايق وسوسه‌كننده ابتدايي فيلم ظاهري طبيعي دارد و واضح است كه مكبث با بازي فسبندر را روي انگشت كوچك‌اش مي‌گرداند. اما رنج از دست دادن فرزندش هيچ گاه از او دور نيست و كوتيار پس از آن با ديدن وحشتي كه او و همسرش به اين دنيا آورده‌اند حتي بهتر هم مي شود، اندوه، حسرت و جنون او را محاصره كرده است. كوتيار حالا مي تواند عنوان بازيگر بزرگ شكسپيري را هم به افتخارات خود بيفزايد.
27آبان1394 2





مقاله انتقادي نويسنده 7فاز درباره گروه دولتي «هنر و تجربه»

همچون خيلي از طرح‌هاي تمام اين سال‌ها، هنر و تجربه نيز حركتي سطحي است با تاثيري مُسكّن‌وار و موقتي. چشم اميد داشتن به تحولي ساختاري به دست اين گروه تصوري عبث است. گروهي كه در صورت ادامه روند فيلم‌هايش، جز اينكه در ادامه در همين مخاطب اندكش نيز ريزش داشته باشد اتفاق ديگري برايش نخواهد افتاد. هنر و تجربه را مي‌توان به پستانكي تشبيه كرد كه براي آرام كردن و جلوگيري از گريه و شكايت بچه در دهانش گذاشته مي‌شود. يك دلخوش‌كنكِ موقتي كه فيلمسازان اغلب جوان را كه ميل به ديده شدن دارند، به كمترين‌ها راضي مي‌كند. هنر و تجربه از آنجايي كه به لحاظ مفهومي كه به دنبالش است در جاي غلطي ايستاده، به مرور زمان مي‌تواند تفكري توهم‌آميز در ذهن برخي فيلمسازان به وجود آورد. تفكري كه از انشقاق فيلم‌هاي برخي فيلمسازان از جريان مركزي سينماي ايران به وجود مي‌آيد و توهم متفاوت بودن را مي‌سازد.
16آبان1394 6

راهنماي كامل اسكار 2016؛ فيلم‌ها، بازيگران و كارگرداناني كه شانس موفقيت دارند: اسپيلبرگ، تارانتينو، ايناريتو و ...

19. "پسر شاول"، "چپ‌دست"، "اسپات‌لايت"، "جنگ‌ستارگان: نيرو برمي‌خيزد"، "استيو جابز"، "ديوارسنگي"، "مستقيم خارج از كامپتون" و "حق راي"
"چپ‌دست" را بازگشت جيك جيلنهال به اسكار مي‌دانند با اين وجود پاياني خوشايند براي اين بازيگر با توجه به نقدهاي تقريبا خنثي نوشته شده بر فيلم و اكران تابستاني آن غيرمحتمل است. "ديوارسنگي" را افراد زيادي تماشا نكردند و احتمال موفقيت آن در اسكار پايين است. فيلم بيوگرافيك "مستقيم خارج از كامپتون" درباره گروه موسيقي هيپ‌هاپ NWA حتي در صورت بي‌نقص بودن هم از خوراك‌هاي اسكاري نيست، البته كه اين فيلم نقايص قابل‌توجهي هم داشت. نظرات درباره "جنگ‌ستارگان: نيرو برمي‌خيزد" متفاوت هستند با اين حال از يك چيز مي‌توان مطمئن بود؛ فيلم فروش سرسام‌آوري در گيشه خواهد داشت و تا هميشه در ياد طرفداران‌اش باقي مي‌ماند، با اين حال داستان فيلم بايد بسيار بسيار خوب باشد تا بتواند آن را از نامزدي در رشته‌هاي تكنيكي بالاتر ببرد (آكادمي رابطه خوبي با فرنچايزها ندارد، نامزدي فيلم اصلي در سال 1978 يك رخداد استثنايي بود). "سافرجت/حق راي" واكنش‌هاي متفاوتي را در جشنواره تلورايد برانگيخت و به نظرمي‌آيد تعداد كمي شيفته آن شدند. با اين حال فيلم به حمايت كمپاني واينشتاين اميدوار است و نامزدي بازيگر نقش مكمل‌اش، هلنا بونهام كارتر. كمپاني سوني پيكچرز از وضعيت فيلم "پسر شاول" راضي نيست و با توجه به موفقيت‌شان در فيلم "عشق" بعيد نيست اين تلاش‌ها به نتايج خوشايندي ختم شوند. از طرفي به نظر مي‌رسد همه "اسپات‌لايت" را عاشقانه دوست دارند. به طرفداران اين فيلم هر روز از هر گوشه جهان افزوده مي‌شود. كمپاني اُپن رود با بازي‌هاي اسكاري ناآشناست و با اين حال سال گذشته با فيلم "شبگرد" توانست رابطه دوستانه‌تري با آكادمي ايجاد كند. درنهايت به "استيو جابز" مي‌رسيم. انتظارات از اين فيلم طبيعتا به شدت بالاست و فيلم دني بويل به نظر بسياري از آن‌ها را برآورده كرده. مايكل فسبندر به نامزدي براي بهترين بازيگر اميدوار است و دني بويل، آرون سوركين، كيت وينسلت و سث روگن پشت سر او در صف ايستاده‌اند. آيا اين فيلم مي‌تواند به چيزي برسد كه "شبكه اجتماعي" از آن بازماند؟
13آبان1394 3

























استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز